Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – Hinterzarten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – Hinterzarten
Wisła Courchevel
Data 27 lipca 2019
Gospodarz Hinterzarten
Organizator FIS
Liczba konkurencji 2
Liczba zawodników 55
Zwycięzcy
Konkurs druż. miesz.
(27.07.2019)
 Niemcy
Konkurs indywidualny
(27.07.2019)
Niemcy Karl Geiger
Strona internetowa

Drugie zawody w ramach Letniego Grand Prix w skokach narciarskich 2019 odbyły się w 27 lipca w niemieckim Hinterzarten, podczas którego rozegrane zostały konkurs indywidualny oraz konkurs drużyn mieszanych.

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego wygrał Słoweniec Žiga Jelar wyprzedzając o punkt Austriaka Gregora Schlierenzauera. Trzecie miejsce w zawodach zajął reprezentant Szwajcarii Killian Peier straciwszy sześć dziesiątych punktu do miejsca wyżej. Na czwartym miejscu sklasyfikowany został najlepszy z reprezentantów gospodarzy Richard Freitag. W czołowej dziesiątce na ósmej lokacie uplasował się Maciej Kot. Awansu do zawodów nie wywalczyło pięciu zawodników, wśród których byli kolejno Rumun Daniel Cacina, Francuz Paul Brasme, Austriak Clemens Leitner, Norweg Anders Haare oraz Rosjanin Ilmir Chazietdinow. Kwalifikacje rozegrano w całości z piętnastej belki startowej[1].

Konkurs drużyn mieszanych wygrała reprezentacja Niemiec, którą reprezentowali kolejno Juliane Seyfarth, Karl Geiger, Agnes Reisch oraz Richard Freitag. Ich przewaga nad sklasyfikowaną na drugiej pozycji reprezentacją Japonii wyniosła ponad piętnaście punktów. Na trzecim stopniu podium stanęli Słoweńcy straciwszy niespełna sześć punktów do miejsca wyżej. Na kolejnych miejscach plasowali się Austriacy, Norwedzy, Rosjanie, Czesi oraz Włosi. Do serii finałowej nie awansowali Francuzi oraz Polacy w składzie Joanna Szwab, Stefan Hula, Kinga Rajda i Andrzej Stękała. Zawody rozegrane zostały z osiemnastej, siedemnastej, dwunastej i jedenastej belki startowej[2].

W konkursie indywidualnym zwycięstwo odniósł Niemiec Karl Geiger o niespełna pół punktu nad prowadzącym po pierwszej serii Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem. Skład podium uzupełnił rodak triumfatora Richard Freitag uzyskując notę o ponad cztery punkty gorszą od drugiego miejsca. Najlepszym polskim skoczkiem w konkursie był sklasyfikowany na trzynastym miejscu Andrzej Stękała. Punktowali również Aleksander Zniszczoł (15. miejsce), Maciej Kot (20. miejsce), Klemens Murańka (23. miejsce) oraz Paweł Wąsek (25. miejsce). Stefan Hula i Tomasz Pilch jako jedyni z Polaków nie zdołali wywalczyć awansu do serii finałowej. Skakano z jedenastej oraz z dwunastej platformy startowej[3].

Skocznia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa skoczni Miejscowość Punkt K HS Rekord skoczni
Hinterzarten Adlerschanze.jpg Adler-Skistadion Niemcy Hinterzarten K-95 HS-108 112,5 m Japonia Noriaki Kasai 06.08.2000

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Europy
Hinterzarten
Hinterzarten
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy
Dzień Konkurencja Początek
(CET)
Liczba uczestników
26 lipca Oficjalny trening 17:30
Kwalifikacje do konkursu indywidualnego 19:00 55
27 lipca Seria próbna 10:55
Konkurs drużyn mieszanych 11:55 4x10
Seria próbna 17:30
Konkurs indywidualny 18:30 40

Jury[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorem konkursów podczas zawodów Letniego Grand Prix w Hinterzarten był Michael Lais oraz, z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Jego asystentem był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Borek Sedlák. Kontrolą sprzętu zajmował się Sepp Gratzer.

Sędzia Stanowisko
Kwalifikacje do
kon. ind.
Konkurs
druż. miesz.
Konkurs
ind.
Włochy Giovanna Comina A B A
Francja Pascal Malec B C B
Japonia Yutaka Minemura C D C
Niemcy Sandra Spitz D E D
Rosja Wadim Lisowskij E A E

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego – 26 lipca 2019[edytuj | edytuj kod]

Pozycja BIB Zawodnik Reprezentacja Skok Styl Belka Wiatr Wynik Kwalifikacja
1. 34 Žiga Jelar  Słowenia 104,0 m 56,5 15 0,45 130,7 Q
2. 42 Gregor Schlierenzauer  Austria 102,5 m 55,5 15 0,10 129,7 Q
3. 43 Killian Peier  Szwajcaria 103,5 m 54,5 15 0,28 129,1 Q
4. 39 Richard Freitag  Niemcy 101,5 m 55,5 15 0,10 127,7 Q
5. 48 Naoki Nakamura  Japonia 102,5 m 55,5 15 0,42 127,0 Q
6. 54 Karl Geiger  Niemcy 101,5 m 53,0 15 -0,06 126,6 Q
7. 44 Yūken Iwasa  Japonia 101,0 m 54,5 15 0,03 126,2 Q
8. 49 Maciej Kot  Polska 100,5 m 55,0 15 0,05 125,6 Q
9. 55 Markus Eisenbichler  Niemcy 99,0 m 55,5 15 -0,08 124,3 Q
31 Marius Lindvik  Norwegia 100,5 m 55,5 15 0,26 Q
11. 47 Viktor Polášek  Czechy 100,0 m 55,0 15 0,24 123,0 Q
12. 36 Yukiya Satō  Japonia 102,5 m 49,0 15 0,18 122,5 Q
13. 50 Aleksander Zniszczoł  Polska 98,5 m 54,5 15 -0,09 122,4 Q
14. 40 Stephan Leyhe  Niemcy 97,5 m 54,5 15 -0,24 121,9 Q
15. 51 Peter Prevc  Słowenia 98,0 m 53,5 15 -0,22 121,7 Q
16. 13 Constantin Schmid  Niemcy 97,0 m 54,0 15 -0,30 121,0 Q
17. 38 Klemens Murańka  Polska 98,5 m 54,5 15 0,10 120,7 Q
18. 53 Keiichi Satō  Japonia 98,0 m 53,5 15 -0,07 120,2 Q
19. 16 Stefan Hula  Polska 97,5 m 54,0 15 -0,09 119,9 Q
20. 29 Fredrik Villumstad  Norwegia 99,0 m 53,5 15 0,22 119,7 Q
21. 41 Shōhei Tochimoto  Japonia 97,0 m 53,5 15 -0,14 118,9 Q
22. 10 Siergiej Tkaczenko  Kazachstan 98,0 m 53,5 15 0,08 118,8 Q
23. 9 Daniel Huber  Austria 98,0 m 53,0 15 0,08 118,3 Q
24. 32 Andreas Granerud Buskum  Norwegia 99,5 m 53,5 15 0,53 118,0 Q
12 Joakim Aune  Norwegia 97,0 m 53,0 15 -0,10 Q
26. 52 Junshirō Kobayashi  Japonia 96,0 m 53,0 15 -0,26 117,6 Q
27. 14 Sabirżan Muminow  Kazachstan 96,5 m 52,5 15 -0,07 116,2 Q
28. 46 Andrzej Stękała  Polska 97,5 m 53,5 15 0,28 116,1 Q
29. 25 Paweł Wąsek  Polska 96,5 m 54,0 15 0,15 115,7 Q
30. 26 Martin Hamann  Niemcy 96,0 m 54,0 15 0,09 115,2 Q
31. 20 Dienis Korniłow  Rosja 96,0 m 52,5 15 0,02 114,3 Q
15 Gregor Deschwanden  Szwajcaria 96,5 m 52,5 15 -0,08 Q
33. 33 Władimir Zografski  Bułgaria 97,0 m 54,0 15 0,46 114,1 Q
34. 6 Rok Justin  Słowenia 93,0 m 52,0 15 -0,57 113,8 Q
35. 5 Roman Koudelka  Czechy 92,0 m 52,0 15 -0,74 113,5 Q
36. 28 Vojtěch Štursa  Czechy 96,0 m 52,5 15 0,15 113,2 Q
37. 21 Simon Ammann  Szwajcaria 94,0 m 53,0 15 -0,19 112,9 Q
38. 3 Michaił Nazarow  Rosja 92,0 m 52,0 15 -0,52 111,3 Q
39. 17 Clemens Aigner  Austria 93,5 m 52,5 15 -0,13 110,8 Q
40. 18 David Haagen  Austria 94,5 m 52,0 15 0,11 110,1 Q
41. 11 Andreas Schuler  Szwajcaria 93,0 m 52,0 15 -0,14 109,4 Q
42. 30 Federico Cecon  Włochy 95,0 m 52,5 15 0,50 108,3 Q
43. 37 Tomasz Pilch  Polska 93,5 m 52,5 15 0,22 107,7 Q
44. 8 Alex Insam  Włochy 92,0 m 52,0 15 -0,14 107,4 Q
45. 45 Stefan Huber  Austria 93,0 m 51,5 15 0,22 105,7 Q
46. 19 Choi Heung-chul  Korea Południowa 92,0 m 50,5 15 -0,10 105,5 Q
47. 4 Jonathan Learoyd  Francja 89,0 m 48,5 15 -0,88 105,4 Q
48. 24 Thomas Aasen Markeng  Norwegia 92,0 m 51,0 15 0,02 104,8 Q
49. 35 Arttu Pohjola  Finlandia 93,5 m 52,0 15 0,55 104,4 Q
50. 22 Choi Seou  Korea Południowa 91,0 m 51,0 15 -0,13 104,3 Q
51. 27 Daniel Cacina  Rumunia 91,0 m 51,0 15 0,01 102,9 NQ
52. 1 Paul Brasme  Francja 86,5 m 50,5 15 -0,74 101,0 NQ
53. 7 Clemens Leitner  Austria 88,5 m 50,5 15 -0,13 98,8 NQ
54. 2 Anders Haare  Norwegia 86,0 m 50,0 15 -0,52 97,3 NQ
55. 23 Ilmir Chazietdinow  Rosja 87,0 m 48,5 15 -0,11 93,6 NQ

Konkurs drużyn mieszanych – 27 lipca 2019[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja BIB Zawodnicy Seria 1 Seria 2 Nota łączna
Skok B Wiatr Nota Skok B Wiatr Nota
Gold medal icon.svg  Niemcy 1–6 Juliane Seyfarth 102,5 m 17 1,49 115,0 97,0 m 18 0,59 113,0 947,8
2–6 Karl Geiger 103,0 m 11 0,70 126,6 107,0 m 12 1,35 129,7
3–6 Agnes Reisch 95,0 m 17 0,47 109,1 95,5 m 17 0,99 105,2
4–6 Richard Freitag 104,5 m 11 1,41 123,2 104,5 m 11 1,19 126,0
Silver medal icon.svg  Japonia 1–7 Nozomi Maruyama 101,0 m 17 2,26 106,0 94,0 m 18 0,67 104,4 932,3
2–7 Junshirō Kobayashi 102,5 m 11 0,95 122,5 103,0 m 12 1,10 122,3
3–7 Sara Takanashi 95,0 m 17 0,29 110,1 105,5 m 17 1,66 121,1
4–7 Keiichi Satō 105,0 m 11 1,37 123,0 102,0 m 11 0,78 122,9
Bronze medal icon.svg  Słowenia 1–10 Nika Križnar 104,0 m 17 1,65 119,6 101,0 m 18 0,98 110,3 927,7
2–10 Peter Prevc 104,0 m 11 1,08 125,4 106,5 m 12 1,34 128,2
3–10 Urša Bogataj 95,5 m 17 0,42 110,0 98,5 m 17 0,92 108,8
4–10 Žiga Jelar 100,0 m 11 0,86 116,8 96,0 m 11 0,70 108,6
4.  Austria 1–4 Chiara Hölzl 100,5 m 17 1,31 114,5 99,0 m 18 1,01 114,0 908,0
2–4 Daniel Huber 96,5 m 11 0,74 110,8 99,5 m 12 0,68 117,3
3–4 Jacqueline Seifriedsberger 89,5 m 17 0,32 98,8 93,0 m 17 0,90 98,4
4–4 Gregor Schlierenzauer 106,0 m 11 1,43 127,0 106,5 m 11 1,47 127,2
5.  Norwegia 1–8 Gyda Westvold Hansen 91,5 m 17 1,79 88,5 80,5 m 18 -0,04 79,4 888,5
2–8 Fredrik Villumstad 100,0 m 11 0,96 115,4 101,5 m 12 1,22 118,3
3–8 Maren Lundby 105,5 m 17 1,55 123,5 106,5 m 17 1,63 122,8
4–8 Marius Lindvik 99,5 m 11 0,58 118,1 104,0 m 11 1,25 122,5
6.  Rosja 1–5 Aleksandra Kustowa 97,0 m 17 1,45 104,8 90,5 m 18 0,82 96,6 872,8
2–5 Michaił Nazarow 95,5 m 11 0,76 107,6 96,5 m 12 0,75 109,2
3–5 Anna Szpyniowa 98,5 m 17 1,31 110,0 97,5 m 17 1,16 109,8
4–5 Dienis Korniłow 102,5 m 11 1,37 119,0 100,0 m 11 1,10 115,8
7.  Czechy 1–3 Štěpánka Ptáčková 77,0 m 17 1,16 63,8 79,0 m 18 0,99 67,7 785,2
2–3 Roman Koudelka 103,0 m 11 0,82 124,1 99,5 m 12 0,48 120,5
3–3 Karolína Indráčková 86,5 m 17 0,66 85,5 91,0 m 17 1,04 93,3
4–3 Viktor Polášek 98,5 m 11 0,70 115,1 101,0 m 11 1,29 115,2
8.  Włochy 1–2 Manuela Malsiner 73,5 m 17 0,71 59,0 78,0 m 18 0,74 68,3 729,2
2–2 Federico Cecon 93,0 m 11 1,49 95,0 94,5 m 12 0,66 104,5
3–2 Lara Malsiner 88,5 m 17 0,29 95,6 88,0 m 17 0,52 91,1
4–2 Alex Insam 94,0 m 11 0,34 107,6 98,5 m 11 1,65 108,1
9.  Francja 1–1 Lucile Morat 74,5 m 17 1,01 56,5 NQ 355,2
2–1 Paul Brasme 96,0 m 11 1,28 103,2
3–1 Joséphine Pagnier 88,0 m 17 0,62 91,8
4–1 Jonathan Learoyd 91,5 m 11 0,15 103,7
10.  Polska 1–9 Joanna Szwab 67,5 m 17 1,07 40,5 NQ 325,1
2–9 Stefan Hula 98,5 m 11 1,30 110,1
3–9 Kinga Rajda 79,0 m 17 0,91 66,9
4–9 Andrzej Stękała 96,0 m 11 0,64 107,6

Konkurs indywidualny – 27 lipca 2019[edytuj | edytuj kod]

Pozycja BIB Zawodnik Reprezentacja Seria 1 Seria 2 Wynik
Skok Belka Wiatr Skok Belka Wiatr
Gold medal icon.svg 49 Karl Geiger  Niemcy 106,0 m 11 0,79 99,0 m 12 -0,02 253,6
Silver medal icon.svg 37 Gregor Schlierenzauer  Austria 105,0 m 11 0,77 98,5 m 12 0,03 253,2
Bronze medal icon.svg 34 Richard Freitag  Niemcy 103,5 m 11 0,85 97,5 m 12 -0,23 248,7
4. 46 Peter Prevc  Słowenia 100,5 m 11 0,85 101,5 m 12 0,25 245,3
5. 29 Žiga Jelar  Słowenia 103,5 m 11 1,26 96,5 m 12 -0,56 245,1
6. 10 Constantin Schmid  Niemcy 105,0 m 11 0,96 95,0 m 12 -0,01 241,5
7. 42 Viktor Polášek  Czechy 103,5 m 11 0,74 94,5 m 12 -0,32 240,1
8. 39 Yūken Iwasa  Japonia 102,5 m 11 1,16 96,0 m 12 -0,17 239,0
9. 26 Marius Lindvik  Norwegia 101,5 m 11 1,19 96,5 m 12 -0,36 237,7
10. 31 Yukiya Satō  Japonia 96,5 m 11 0,46 100,0 m 12 0,37 237,5
11. 43 Naoki Nakamura  Japonia 99,0 m 11 0,61 98,0 m 12 0,00 236,9
12. 1 Michaił Nazarow  Rosja 100,0 m 11 0,85 97,5 m 12 0,02 235,7
13. 41 Andrzej Stękała  Polska 104,5 m 11 1,22 92,5 m 12 -0,57 235,6
14. 35 Stephan Leyhe  Niemcy 100,0 m 11 0,56 95,0 m 12 -0,21 235,4
15. 45 Aleksander Zniszczoł  Polska 99,0 m 11 0,76 98,0 m 12 0,13 234,5
16. 48 Keiichi Satō  Japonia 101,5 m 11 0,80 96,0 m 12 0,12 234,3
17. 47 Junshirō Kobayashi  Japonia 103,0 m 11 1,22 94,0 m 12 -0,27 233,5
18. 38 Killian Peier  Szwajcaria 98,0 m 11 0,52 97,0 m 12 0,05 233,2
36 Shōhei Tochimoto  Japonia 98,5 m 11 0,55 97,5 m 12 0,08
20. 44 Maciej Kot  Polska 102,0 m 11 1,05 93,0 m 12 -0,30 232,7
21. 50 Markus Eisenbichler  Niemcy 99,5 m 11 0,45 96,5 m 12 0,01 232,6
22. 23 Vojtěch Štursa  Czechy 101,0 m 11 0,83 95,5 m 12 0,12 232,0
23. 33 Klemens Murańka  Polska 96,0 m 11 0,43 98,5 m 12 0,22 231,1
24. 7 Siergiej Tkaczenko  Kazachstan 97,5 m 11 0,56 97,5 m 12 0,28 229,4
25. 21 Paweł Wąsek  Polska 101,5 m 11 1,00 93,0 m 12 -0,06 228,2
26. 14 Clemens Aigner  Austria 98,5 m 11 0,87 96,0 m 12 0,16 227,4
27. 2 Jonathan Learoyd  Francja 98,5 m 11 0,88 96,5 m 12 0,28 226,7
28. 22 Martin Hamann  Niemcy 98,5 m 11 0,71 94,5 m 12 0,19 225,9
29. 27 Andreas Granerud Buskum  Norwegia 98,5 m 11 0,70 94,0 m 12 0,27 221,8
30. 6 Daniel Huber  Austria 97,0 m 11 0,86 93,5 m 12 0,06 219,3
31. 4 Rok Justin  Słowenia 95,5 m 11 0,40 NQ 110,1
32. 8 Andreas Schuler  Szwajcaria 95,5 m 11 0,63 NQ 108,2
33. 18 Simon Ammann  Szwajcaria 98,0 m 11 1,21 NQ 107,8
34. 11 Sabirżan Muminow  Kazachstan 94,5 m 11 0,37 NQ 107,4
35. 17 Dienis Korniłow  Rosja 97,0 m 11 1,21 NQ 106,8
36. 20 Thomas Aasen Markeng  Norwegia 96,0 m 11 1,00 NQ 106,1
37. 13 Stefan Hula  Polska 94,5 m 11 0,74 NQ 105,3
38. 9 Joakim Aune  Norwegia 95,5 m 11 1,08 NQ 103,4
39. 12 Gregor Deschwanden  Szwajcaria 95,5 m 11 1,10 NQ 103,3
40. 24 Fredrik Villumstad  Norwegia 92,5 m 11 0,57 NQ 102,7
41. 40 Stefan Huber  Austria 97,0 m 11 1,71 NQ 102,1
42. 16 Choi Heung-chul  Korea Południowa 91,0 m 11 0,25 NQ 100,4
43. 3 Roman Koudelka  Czechy 91,5 m 11 0,57 NQ 99,7
44. 30 Arttu Pohjola  Finlandia 93,5 m 11 1,14 NQ 99,4
45. 28 Władimir Zografski  Bułgaria 91,5 m 11 0,44 NQ 99,3
5 Alex Insam  Włochy 92,5 m 11 0,98 NQ
47. 19 Choi Seou  Korea Południowa 90,5 m 11 0,40 NQ 98,6
48. 15 David Haagen  Austria 90,5 m 11 0,64 NQ 97,1
49. 32 Tomasz Pilch  Polska 89,0 m 11 0,39 NQ 95,2
50. 25 Federico Cecon  Włochy 87,0 m 11 0,44 NQ 88,8

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Występy Punkty Strata
1. Niemcy Karl Geiger 2 140
2. Słowenia Timi Zajc 1 100 -40
3. Austria Gregor Schlierenzauer 2 86 -54
4. Polska Dawid Kubacki 1 80 -60
5. Słowenia Peter Prevc 2 76 -64
6. Niemcy Richard Freitag 2 62 -78
7. Rosja Jewgienij Klimow 1 60 -80
Niemcy Markus Eisenbichler 2
9. Japonia Keiichi Satō 2 51 -89
10. Czechy Viktor Polášek 2 49 -91
11. Japonia Junshirō Kobayashi 2 46 -94
12. Polska Piotr Żyła 1 45 -95
Słowenia Žiga Jelar 2
14. Niemcy Constantin Schmid 2 40 -100
Japonia Yūken Iwasa 2
16. Japonia Naoki Nakamura 2 39 -101
17. Polska Aleksander Zniszczoł 2 38 -102
18. Polska Andrzej Stękała 2 30 -110
19. Słowenia Tilen Bartol 1 29 -111
Norwegia Marius Lindvik 2
21. Polska Maciej Kot 2 27 -113
22. Japonia Yukiya Satō 2 26 -114
23. Norwegia Halvor Egner Granerud 1 24 -116
24. Norwegia Robert Johansson 1 22 -118
Rosja Michaił Nazarow 2
26. Niemcy Stephan Leyhe 2 21 -119
27. Szwajcaria Killian Peier 2 20 -120
28. Norwegia Daniel-André Tande 1 18 -122
29. Japonia Shōhei Tochimoto 2 17 -123
30. Norwegia Johann André Forfang 1 14 -126
31. Polska Kamil Stoch 1 12 -128
32. Norwegia Robin Pedersen 1 11 -129
33. Austria Stefan Huber 2 9 -131
Czechy Vojtěch Štursa 2
Polska Klemens Murańka 2
36. Kazachstan Siergiej Tkaczenko 1 7 -133
37. Polska Paweł Wąsek 2 6 -134
38. Polska Jakub Wolny 1 5 -135
Austria Clemens Aigner 2
40. Francja Jonathan Learoyd 1 4 -136
41. Niemcy Martin Hamann 2 3 -137
42. Norwegia Andreas Granerud Buskum 1 2 -138
43. Austria Daniel Huber 2 1 -139

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Występy Konkursy Punkty Strata
Ind. Druż.
1.  Niemcy 4 326 450 776
2.  Słowenia 4 250 500 750 -26
3.  Polska 4 252 400 652 -124
4.  Japonia 4 219 375 594 -182
5.  Norwegia 4 120 400 520 -256
6.  Austria 4 101 275 376 -400
7.  Rosja 4 82 175 257 -519
8.  Czechy 4 58 100 158 -618
9.  Włochy 2 0 25 25 -751
10.  Szwajcaria 3 20 0 20 -756
11.  Kazachstan 1 7 0 7 -769
12.  Francja 2 4 0 4 -772

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]