Li Xiannian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Li.
Li Xiannian
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 李先念
Pismo tradycyjne 李先念
Hanyu pinyin Lǐ Xiānniàn
Wade-Giles Li Hsien-nien
Li Xiannian

Li Xiannian (wym. [lì ɕjánnjân]; ur. 23 czerwca 1909, zm. 21 czerwca 1992) – polityk chiński, Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Od 1926 roku działacz Komunistycznej Partii Chin, brał udział w Długim Marszu jako członek oddziałów Zhang Guotao. Od 1945 roku członek Komitetu Centralnego, a od 1956 Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.

Znalazł się w niełasce w okresie rewolucji kulturalnej, formalnie pozostał jednak na dotychczasowych stanowiskach, a w 1973 roku został ministrem finansów. Po śmierci Mao i dojściu do władzy Deng Xiaopinga był jednym z architektów reform wolnorynkowych. Pełnił także funkcję wicepremiera.

Od 18 czerwca 1983 roku był przewodniczącym ChRL, pierwszym po reaktywowaniu tego stanowiska po okresie rewolucji kulturalnej; w kwietniu 1988 roku zastąpił go Yang Shangkun. Po odejściu ze stanowiska przewodniczącego ChRL został przewodniczącym Stałego Komitetu Narodowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. Zmarł w trakcie kadencji.

Li Xiannian, teść przywódcy chińskiego Jiang Zemina, był zaliczany do grupy tzw. Ośmiu Nieśmiertelnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]