Liga Światowa w Piłce Siatkowej 1997

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Światowa 1997
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 1996 1998 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator FIVB
Szczegóły turnieju
Gospodarz Moskwa,  Rosja
Otwarcie 30 czerwca 1997
Zamknięcie (finał) 5 lipca 1997
Liczba drużyn 12
I miejsce  Włochy
II miejsce  Kuba
III miejsce  Rosja

8. edycja Ligi Światowej siatkarzy rozpoczęła się 16 maja 1997 r. W fazie eliminacyjnej wystąpiło 12 drużyn podzielonych na trzy grupy. Turniej finałowy po raz pierwszy odbył się w Moskwie w Rosji.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa C

 Argentyna
 Brazylia
 Bułgaria
 Japonia

 Chiny
 Włochy
 Hiszpania
 Jugosławia

 Kuba
 Holandia
 Rosja
 Korea Południowa

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Faza interkontynentalna[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
16.05 Bułgaria  2:3  Brazylia 14:16 15:10 14:16 15:7 13:15
17.05 Argentyna  3:0  Japonia 15:3 15:7 15:8    
Bułgaria  0:3  Brazylia 7:15 14:16 14:16    
18.05 Argentyna  3:0  Japonia 15:11 15:2 15:12    
23.05 Bułgaria  3:0  Japonia 15:6 15:5 15:8    
24.05 Bułgaria  3:0  Japonia 15:5 15:8 15:2    
Argentyna  1:3  Brazylia 16:14 13:15 13:15 8:15  
25.05 Argentyna  0:3  Brazylia 5:15 10:15 6:15    
30.05 Bułgaria  3:1  Argentyna 13:15 17:16 15:10 15:6  
31.05 Japonia  0:3  Brazylia 9:15 8:15 5:15    
Bułgaria  3:1  Argentyna 15:11 2:15 15:9 15:10  
01.06 Japonia  0:3  Brazylia 3:15 12:15 5:15    
06.06 Brazylia  3:1  Argentyna 15:17 15:4 15:8 15:8  
07.06 Japonia  1:3  Bułgaria 15:8 6:15 12:15 12:15  
08.06 Brazylia  3:1  Argentyna 16:17 15:4 15:3 15:9  
Japonia  0:3  Bułgaria 8:15 14:16 3:15    
13.06 Brazylia  1:3  Bułgaria 15:12 12:15 12:15 5:15  
14.06 Japonia  0:3  Argentyna 12:15 10:15 16:15    
15.06 Brazylia  3:0  Bułgaria 15:4 15:3 15:7    
Japonia  1:3  Argentyna 13:15 15:9 13:15 11:15  
20.06 Brazylia  3:0  Japonia 15:2 15:6 15:12    
21.06 Argentyna  1:3  Bułgaria 12:15 15:12 7:15 5:15  
22.06 Brazylia  3:1  Japonia 15:6 15:12 9:15 15:6  
Argentyna  2:3  Bułgaria 15:13 10:15 15:8 11:15 12:15

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Brazylia 23 12 11 1 34 9 25
2  Bułgaria 21 12 9 3 29 16 13
3  Argentyna 16 12 4 8 20 25 −5
4  Japonia 12 12 0 12 3 36 −33

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
16.05 Hiszpania  3:2  Chiny 15:2 10:15 13:15 15:5 15:8
Włochy  3:1  Jugosławia 13:15 15:8 16:14 15:6  
17.05 Hiszpania  3:0  Chiny 15:5 15:8 15:10    
18.05 Włochy  3:0  Jugosławia 15:7 15:6 15:8    
23.05 Jugosławia  3:0  Chiny 15:8 15:8 15:6    
24.05 Włochy  3:1  Hiszpania 14:16 15:8 15:11 15:5  
Jugosławia  3:0  Chiny 15:5 15:3 15:3    
25.05 Włochy  3:1  Hiszpania 15:4 15:10 10:15 15:2  
30.05 Hiszpania  1:3  Jugosławia 12:15 15:9 7:15 11:15  
31.05 Chiny  0:3  Włochy 6:15 6:15 6:15    
01.06 Hiszpania  3:2  Jugosławia 15:13 6:15 13:15 15:13 15:10
Chiny  0:3  Włochy 11:15 15:17 6:15    
06.06 Hiszpania  2:3  Włochy 12:15 15:8 17:15 11:15 12:15
07.06 Chiny  0:3  Jugosławia 5:15 7:15 10:15    
08.06 Hiszpania  3:2  Włochy 15:13 15:8 1:15 8:15 15:11
Chiny  0:3  Jugosławia 2:15 2:15 6:15    
13.06 Jugosławia  3:0  Hiszpania 15:13 15:7 15:5    
14.06 Jugosławia  3:0  Hiszpania 15:13 15:13 15:10    
Włochy  3:0  Chiny 15:8 15:8 15:3    
15.06 Włochy  3:0  Chiny 15:6 15:3 15:3    
20.06 Jugosławia  2:3  Włochy 15:10 15:2 12:15 13:15 10:15
21.06 Chiny  3:1  Hiszpania 15:5 15:11 10:15 15:9  
Jugosławia  3:2  Włochy 15:13 15:10 9:15 10:15 15:12
22.06 Chiny  3:0  Hiszpania 15:11 15:12 15:6    

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Włochy 22 12 10 2 34 13 21
2  Jugosławia 20 12 8 4 29 15 14
3  Hiszpania 16 12 4 8 18 30 −12
4  Chiny 14 12 2 10 8 31 −23

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
16.05 Kuba  3:0  Rosja 15:6 15:12 15:8    
17.05 Holandia  3:1  Korea Południowa 13:15 15:7 15:13 15:7  
Kuba  3:0  Rosja 15:2 15:9 15:11    
18.05 Holandia  3:0  Korea Południowa 15:4 15:10 15:10    
23.05 Rosja  1:3  Holandia 5:15 15:17 15:4 8:15  
24.05 Korea Południowa  0:3  Kuba 14:16 6:15 8:15    
Rosja  2:3  Holandia 15:10 13:15 15:9 6:15 12:15
25.05 Korea Południowa  0:3  Kuba 12:15 7:15 6:15    
31.05 Holandia  0:3  Kuba 8:15 5:15 11:15    
Korea Południowa  3:1  Rosja 15:12 6:15 15:9 15:5  
01.06 Holandia  0:3  Kuba 14:16 3:15 12:15    
Korea Południowa  3:1  Rosja 15:7 10:15 16:14 15:12  
06.06 Kuba  3:0  Korea Południowa 15:8 15:1 15:5    
07.06 Holandia  3:0  Rosja 15:13 15:10 15:7    
Kuba  3:0  Korea Południowa 15:3 15:2 15:1    
08.06 Holandia  3:1  Rosja 15:10 12:15 15:13 15:12  
13.06 Rosja  1:3  Kuba 9:15 15:13 11:15 12:15  
14.06 Korea Południowa  1:3  Holandia 15:9 12:15 5:15 11:15  
Rosja  1:3  Kuba 9:15 16:14 6:15 4:15  
15.06 Korea Południowa  0:3  Holandia 8:15 6:15 9:15    
20.06 Rosja  3:0  Korea Południowa 15:10 15:8 15:2    
Kuba  3:1  Holandia 15:8 15:12 15:17 15:8  
21.06 Rosja  3:0  Korea Południowa 15:7 15:8 15:4    
Kuba  2:3  Holandia 15:10 12:15 15:13 4:15 10:15

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
1  Kuba 23 12 11 1 35 6 29
2  Holandia 21 12 9 3 28 17 11
3  Rosja 14 12 2 10 10 30 −20
4  Korea Południowa 14 12 2 10 8 32 −24

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Rosja zakwalifikowała się jako gospodarz turnieju Final Six
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Faza finałowa[edytuj | edytuj kod]

Final Six[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
30.06 Holandia  3:1  Włochy 15:11 15:13 8:15 15:10  
Kuba  3:0  Brazylia 15:11 15:11 15:9    
Rosja  3:2  Bułgaria 15:9 11:15 15:3 11:15 15:7
01.07 Kuba  3:2  Bułgaria 15:4 11:15 15:12 9:15 15:13
Włochy  3:0  Brazylia 15:12 15:8 15:12    
Rosja  2:3  Holandia 15:17 15:3 15:4 11:15 13:15
02.07 Włochy  3:0  Bułgaria 15:11 15:5 15:9    
Brazylia  3:0  Holandia 15:13 15:8 15:2    
Kuba  3:0  Rosja 15:11 15:7 15:5    
04.07 Holandia  3:2  Bułgaria 15:9 15:13 13:15 7:15 15:12
Włochy  3:1  Kuba 14:16 15:11 15:12 15:8  
Rosja  3:0  Brazylia 15:11 16:14 15:8    

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
+/-
zdob.
str.
+/-
1  Włochy 7 4 3 1 10 4 6 198 157 41
2  Kuba 7 4 3 1 10 5 5 202 172 30
3  Holandia 7 4 3 1 9 8 1 195 227 −32
4  Rosja 6 4 2 2 8 8 0 205 181 24
5  Brazylia 5 4 1 3 3 9 −6 141 159 −18
6  Bułgaria 4 4 0 4 6 12 −6 197 242 −45

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Mecze o miejsca 1-4[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 3. miejsce

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
05.07 Holandia  0:3  Rosja 8:15 12:15 8:15    

Finał

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
05.07 Włochy  3:0  Kuba 15:8 15:5 15:10    

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg  Włochy
Silver medal world centered-2.svg  Kuba
Bronze medal world centered-2.svg  Rosja
4.  Holandia
5.  Brazylia
6.  Bułgaria
7.  Jugosławia
8.  Argentyna
9.  Hiszpania
10.  Chiny
11.  Korea Południowa
12.  Japonia
ZWYCIĘZCA LIGI ŚWIATOWEJ 1997

Flag of Italy.svg

WŁOCHY

Skład zwycięzców

Andrea Gardini, Marco Meoni, Pasquale Gravina, Simone Bendani, Mario Fangareggi, Samuelle Papi, Leondino Giombini, Andrea Sartoretti, Cristian Casoli, Simone Rosalba, Hristo Zlatanov, Damiano Pippi, Andrea Giani, Michele Bovolenta, Claudio Bonati, Giuseppe Patriarca, Davide Bellini
Trener: Paulo Roberto de Freitas

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy
punktujący
Najlepszy
atakujący
Najlepszy
blokujący
Najlepszy
zagrywający
Holandia
Guido Görtzen
Holandia
Bas van de Goor
Kuba
Ihosvany Hernández
Kuba
Ramón Gato

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]