Liga Światowa w Piłce Siatkowej 2002

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Światowa 2002
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2001 2003 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator FIVB
Szczegóły turnieju
Gospodarz Ginasio Poliesportivo J. F. Drumond, Belo Horizonte,  Brazylia
Otwarcie 13 sierpnia 2002
Zamknięcie (finał) 18 sierpnia 2002
Liczba drużyn 16
I miejsce  Rosja
II miejsce  Brazylia
III miejsce  Jugosławia

13. edycja Ligi Światowej siatkarzy odbyła się w dniach 27 czerwca - 18 sierpnia 2002 roku. W fazie interkontynentalnej wzięło udział 16 zespołów z całego świata. Turniej finałowy, który rozegrano w Belo Horizonte, wzięło udział 8 drużyn.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D

Faza interkontynentalna[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
28.06 Brasília Brazylia  3:1  Argentyna 23:25 25:17 25:23 25:20      
29.06 Guimaraes Portugalia  3:2  Polska 21:25 25:19 28:30 25:21 15:11    
Brasília Brazylia  3:0  Argentyna 25:21 25:21 25:19        
30.06 Guimaraes Portugalia  2:3  Polska 25:22 25:23 17:25 22:25 15:17    
6.07 Porto Portugalia  0:3  Brazylia 16:25 24:26 22:25        
San Juan Argentyna  3:0  Polska 25:22 36:34 25:19        
7.07 Porto Portugalia  0:3  Brazylia 17:25 17:25 17:25        
San Juan Argentyna  3:0  Polska 25:23 33:31 25:21        
12.07 Goiânia Brazylia  0:3  Polska 21:25 22:25 25:27        
13.07 Lizbona Portugalia  3:1  Argentyna 19:25 25:23 25:22 25:23      
Goiânia Brazylia  3:2  Polska 30:28 22:25 21:25 25:10 15:9    
14.07 Lizbona Portugalia  3:2  Argentyna 25:21 14:25 22:25 25:18 15:11    
19.07 João Pessoa Brazylia  3:0  Portugalia 25:23 25:15 25:17        
Łódź Polska  3:1  Argentyna 23:25 25:22 25:20 25:18      
20.07 João Pessoa Brazylia  3:0  Portugalia 25:14 25:16 25:17        
Łódź Polska  3:0  Argentyna 25:13 27:25 25:20        
26.07 Katowice Polska  3:2  Brazylia 25:23 20:25 22:25 25:23 15:13    
27.07 Buenos Aires Argentyna  3:0  Portugalia 25:18 25:20 25:18        
Katowice Polska  3:2  Brazylia 25:22 23:25 27:25 21:25 15:12    
28.07 Buenos Aires Argentyna  3:2  Portugalia 25:19 26:24 21:25 18:25 15:12    
2.08 Wrocław Polska  3:1  Portugalia 26:28 25:21 25:20 25:22      
Rosario Argentyna  2:3  Brazylia 25:17 19:25 20:25 27:25 13:15    
3.08 Wrocław Polska  3:1  Portugalia 35:33 25:15 20:25 25:23      
Rosario Argentyna  0:3  Brazylia 27:29 22:25 20:25        

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Brazylia 21 12 9 3 31 14 2.214 1059 926 1.144
2  Polska 20 12 8 4 28 21 1.333 1141 1162 0.982
3  Argentyna 16 12 4 8 19 26 0.731 1004 1040 0.965
4  Portugalia 15 12 3 9 15 32 0.469 967 1098 0.881

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
28.06 Pekin Chiny  2:3  Włochy 27:25 23:25 25:18 11:25 8:15    
Walencja Hiszpania  3:0  Wenezuela 25:21 25:23 25:21        
30.06 Pekin Chiny  0:3  Włochy 20:25 18:25 23:25        
Walencja Hiszpania  3:0  Wenezuela 25:23 25:19 31:29        
5.07 Gorycja Włochy  3:1  Wenezuela 25:21 25:18 22:25 25:21      
6.07 Gijón Hiszpania  3:0  Chiny 25:22 25:23 25:17        
7.07 Wenecja Włochy  3:0  Wenezuela 25:19 25:21 25:18        
Avilés Hiszpania  3:1  Chiny 19:25 25:19 25:22 25:23      
12.07 Chieti Włochy  3:1  Chiny 20:25 25:23 25:21 25:21      
Barquisimeto Wenezuela  0:3  Hiszpania 18:25 23:25 16:25        
14.07 Pesaro Włochy  0:3  Chiny 23:25 23:25 25:27        
Cabimas Wenezuela  1:3  Hiszpania 24:26 19:25 25:23 22:25      
19.07 Barquisimeto Wenezuela  1:3  Włochy 19:25 25:18 25:27 20:25      
20.07 Pekin Chiny  2:3  Hiszpania 27:29 25:17 25:18 23:25 16:18    
21.07 Pekin Chiny  2:3  Hiszpania 25:23 25:19 21:25 25:27 17:19    
Cabimas Wenezuela  0:3  Włochy 31:33 18:25 22:25        
27.07 Madryt Hiszpania  0:3  Włochy 19:25 18:25 15:25        
Pekin Chiny  3:0  Wenezuela 25:19 25:21 25:18        
28.07 Madryt Hiszpania  1:3  Włochy 21:25 23:25 25:22 21:25      
Pekin Chiny  3:1  Wenezuela 22:25 25:22 25:21 25:18      
2.08 Barquisimeto Wenezuela  2:3  Chiny 27:29 25:15 25:20 16:25 12:15    
Katania Włochy  3:1  Hiszpania 25:14 22:25 25:18 25:23      
4.08 Cabimas Wenezuela  3:1  Chiny 25:20 25:18 26:28 25:21      
Caserta Włochy  3:0  Hiszpania 26:24 25:18 25:19        

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Włochy 23 12 11 1 33 10 3.300 1044 908 1.150
2  Hiszpania 20 12 8 4 26 18 1.444 1002 1008 0.994
3  Chiny 16 12 4 8 21 27 0.778 1069 1088 0.983
4  Wenezuela 13 12 1 11 9 34 0.265 936 1047 0.894

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
27.06 Berlin Niemcy  3:1  Holandia 25:17 22:25 25:20 25:14      
28.06 St. Petersburg Rosja  3:0  Kuba 25:21 25:22 25:18        
Berlin Niemcy  0:3  Holandia 22:25 19:25 27:29        
29.06 St. Petersburg Rosja  3:2  Kuba 19:25 25:14 20:25 25:22 15:10    
5.07 Kazań Rosja  3:2  Niemcy 25:27 25:22 25:21 30:32 17:15    
Rotterdam Holandia  3:1  Kuba 25:15 24:26 25:17 25:18      
6.07 Kazań Rosja  1:3  Niemcy 18:25 25:17 23:25 17:25      
Rotterdam Holandia  3:1  Kuba 25:17 23:25 25:20 29:27      
12.07 Eindhoven Holandia  1:3  Rosja 12:25 25:23 20:25 17:25      
Hawana Kuba  3:1  Niemcy 17:25 25:21 28:26 25:21      
13.07 Eindhoven Holandia  0:3  Rosja 19:25 27:29 18:25        
Hawana Kuba  3:0  Niemcy 25:22 25:23 26:24        
19.07 Groningen Holandia  3:2  Niemcy 27:25 25:19 22:25 23:25 15:12    
Hawana Kuba  1:3  Rosja 25:21 20:25 19:25 18:25      
20.07 Groningen Holandia  3:1  Niemcy 19:25 25:21 25:23 25:21      
Hawana Kuba  0:3  Rosja 19:25 22:25 19:25        
26.07 Hawana Kuba  1:3  Holandia 22:25 20:25 26:24 23:25      
27.07 Düsseldorf Niemcy  1:3  Rosja 13:25 26:28 25:18 33:35      
Hawana Kuba  2:3  Holandia 20:25 25:17 21:25 25:22 11:15    
28.07 Düsseldorf Niemcy  2:3  Rosja 18:25 26:24 22:25 25:23 15:17    
2.08 Biełgorod Rosja  3:0  Holandia 25:19 25:15 35:33        
3.08 Lipsk Niemcy  3:2  Kuba 25:20 24:26 25:23 19:25 20:18    
Biełgorod Rosja  3:0  Holandia 25:14 25:20 25:17        
4.08 Lipsk Niemcy  3:2  Kuba 25:23 17:25 15:25 25:19 15:13    

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Rosja 23 12 11 1 34 12 2.833 1102 967 1.140
2  Holandia 19 12 7 5 23 23 1.000 1021 1056 0.967
3  Niemcy 16 12 4 8 21 30 0.700 1145 1164 0.984
4  Kuba 14 12 2 10 10 31 0.323 1045 1126 0.928

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
28.06 Paryż Francja  3:0  Jugosławia 25:21 25:22 25:18        
Lamia Grecja  3:0  Japonia 25:17 25:19 25:23        
29.06 Dijon Francja  3:1  Jugosławia 19:25 25:20 25:22 25:18      
30.06 Larisa Grecja  3:1  Japonia 20:25 25:22 25:22 26:24      
5.07 Podgorica Jugosławia  3:0  Grecja 25:19 25:22 25:19        
6.07 Tokio Japonia  0:3  Francja 35:37 20:25 18:25        
7.07 Belgrad Jugosławia  2:3  Grecja 19:25 25:23 24:26 25:20 14:16    
Tokio Japonia  1:3  Francja 16:25 22:25 25:23 21:25      
12.07 Lamia Grecja  2:3  Francja 27:29 25:22 20:25 25:21 13:15    
13.07 Belgrad Jugosławia  3:0  Japonia 25:13 25:17 25:20        
14.07 Larisa Grecja  3:0  Francja 25:12 25:21 25:23        
Nowy Sad Jugosławia  3:0  Japonia 25:20 25:15 25:20        
19.07 Saint-Brieuc Francja  3:2  Japonia 22:25 25:21 26:28 25:14 15:7    
20.07 Saint-Brieuc Francja  3:1  Japonia 25:14 27:29 25:18 25:23      
21.07 Ksanti Grecja  0:3  Jugosławia 17:25 22:25 27:25        
22.07 Ksanti Grecja  2:3  Jugosławia 25:19 23:25 19:25 25:18 14:16    
26.07 Castelnau-le-Lez Francja  1:3  Grecja 20:25 17:25 25:17 24:26      
27.07 Osaka Japonia  2:3  Jugosławia 25:23 21:25 23:25 27:25 10:15    
Castelnau-le-Lez Francja  3:0  Grecja 25:21 25:21 25:23        
28.07 Osaka Japonia  0:3  Jugosławia 17:25 22:25 28:30        
2.08 Podgorica Jugosławia  2:3  Francja 25:20 23:25 21:25 25:19 11:15    
3.08 Toyama Japonia  1:3  Grecja 22:25 25:23 23:25 16:25      
4.08 Nowy Sad Jugosławia  3:1  Francja 19:25 29:27 25:22 25:18      
Toyama Japonia  3:1  Grecja 19:25 25:21 25:23 25:22      

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Francja 21 12 9 3 29 18 1.611 1094 1028 1.064
2  Jugosławia 20 12 8 4 29 17 1.706 1056 985 1.072
3  Grecja 18 12 6 6 23 23 1.000 1045 1025 1.020
4  Japonia 13 12 1 11 11 34 0.324 946 1103 0.858

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
13.08 Brazylia  3:1  Hiszpania 25:17 21:25 25:18 25:21  
Rosja  3:0  Holandia 25:22 25:22 25:17    
14.08 Brazylia  3:0  Holandia 25:23 25:18 25:23    
Rosja  2:3  Hiszpania 25:21 23:25 26:24 23:253 19:17
15.08 Brazylia  3:0  Rosja 25:23 28:26 25:20    
Holandia  3:1  Hiszpania 25:20 25:27 25:23 25:18  

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Brazylia 6 3 3 0 9 1 9.000 249 214 1.164
2  Rosja 4 3 1 2 5 6 0.833 256 255 1.004
3  Hiszpania 4 3 1 2 5 8 0.625 285 308 0.925
4  Holandia 4 3 1 2 3 7 0.429 225 238 0.945

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
13.08 Włochy  3:0  Francja 25:14 25:23 25:21    
Jugosławia  3:0  Polska 25:20 25:22 25:13    
14.08 Włochy  3:1  Polska 22:25 25:19 25:15 25:15  
Jugosławia  3:0  Francja 25:19 25:20 25:17    
15.08{ Jugosławia  2:3  Włochy 25:22 23:25 18:25 25:22 15:17
Francja  0:3  Polska 26:28 23:25 18:25    

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Włochy 6 3 3 0 9 3 3.000 283 238 1.189
2  Jugosławia 5 3 2 1 8 3 2.667 256 222 1.153
3  Polska 4 3 1 2 4 6 0.667 207 239 0.866
4  Francja 3 3 0 3 0 9 0.000 181 228 0.794

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Mecze o miejsca 1-4[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
  Brazylia 3  
  Jugosławia 2  
 
      Brazylia 1
    Rosja 3
 
 
Mecz o 3. miejsce
  Rosja 3   Jugosławia  3
  Włochy 1     Włochy  1


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
17.08 Brazylia  3:2  Jugosławia 25:27 25:19 25:12 21:25 18:16
Rosja  3:1  Włochy 23:25 25:19 25:20 25:22  

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
18.08 Jugosławia  3:1  Włochy 28:26 29:27 23:25 25:21  

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
18.08 Brazylia  1:3  Rosja 21:25 23:25 25:22 17:25  

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg  Rosja
Silver medal world centered-2.svg  Brazylia
Bronze medal world centered-2.svg  Jugosławia
4.  Włochy
5.  Polska
 Hiszpania
7.  Holandia
 Francja
9.  Grecja
 Niemcy
 Chiny
 Argentyna
13.  Kuba
 Japonia
 Portugalia
 Wenezuela
ZWYCIĘZCA LIGI ŚWIATOWEJ 2002

Rosja

ROSJA

Skład zwycięzców

Wadim Chamutckich, Rusłan Olikwer, Pawieł Abramow, Eugeni Mitkow, Siergiej Tietiuchin, Roman Jakowlew, Konstantin Uszakow, Taras Chtiej, Andriej Jegorczew, Aleksandr Kosariew, Aleksandr Gierasimow, Aleksiej Kuleszow
Trener: Guennadi Chipouline

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy
zawodnik (MVP)
Najlepszy
punktujący
Najlepszy
atakujący
Najlepszy
blokujący
Najlepszy
zagrywający
Najlepszy
przyjmujący
Najlepszy
broniący
Najlepszy
rozgrywający
Federalna Republika Jugosławii
Ivan Miljković
Federalna Republika Jugosławii
Ivan Miljković
Rosja
Pawieł Abramow
Rosja
Aleksiej Kuleszow
Rosja
Wadim Chamuckich
Rosja
Pawieł Abramow
Brazylia
Sérgio Dutra Santos
Rosja
Wadim Chamuckich

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]