Liga Światowa w Piłce Siatkowej 2003

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Światowa 2003
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2002 2004 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator FIVB
Szczegóły turnieju
Gospodarz Madryt,  Hiszpania
Otwarcie 8 lipca 2003
Zamknięcie (finał) 13 lipca 2003
Liczba drużyn 16
I miejsce  Brazylia
II miejsce  Serbia i Czarnogóra
III miejsce  Włochy

14. edycja Ligi Światowej siatkarzy rozpoczęła się 16 maja 2003 roku. W turnieju wzięło udział 16 reprezentacji narodowych. Do turnieju finałowego z każdej grupy kwalifikowały się dwie najlepsze drużyny. Gospodarze turnieju – Hiszpanie mieli zapewniony awans do finałów, nawet jeśli nie zajęliby premiowanego awansem miejsca. Turniej finałowy odbył się w dniach 8 – 13 lipca 2003 w Madrycie.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D

 Rosja
 Polska
 Hiszpania
 Wenezuela

 Brazylia
 Włochy
 Portugalia
 Niemcy

 Serbia i Czarnogóra
 Holandia
 Kuba
 Bułgaria

 Francja
 Czechy
 Grecja
 Japonia

Skład reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Faza interkontynentalna[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
24.05 Walencja Hiszpania  3:2  Polska 25:27 29:31 26:24 25:22 16:14    
Cabimas Wenezuela  1:3  Rosja 25:16 21:25 13:25 15:25      
25.05 Cabimas Wenezuela  0:3  Rosja 15:25 17:25 22:25        
Castellón de la Plana Hiszpania  3:2  Polska 18:25 27:25 24:26 25:23 15:11    
30.05 Biełgorod Rosja  3:1  Hiszpania 18:25 25:19 25:20 25:18      
31.05 Barquisimeto Wenezuela  0:3  Polska 17:25 21:25 18:25        
Biełgorod Rosja  3:1  Hiszpania 25:19 24:26 25:15 25:20      
1.06 Barquisimeto Wenezuela  1:3  Polska 24:26 25:20 19:25 21:25      
6.06 Torrevieja Hiszpania  2:3  Rosja 18:25 23:25 26:24 25:23 9:15    
Bydgoszcz Polska  0:3  Wenezuela 20:25 22:25 20:25        
7.06 Bydgoszcz Polska  3:0  Wenezuela 25:18 25:13 25:23        
8.06 Torrevieja Hiszpania  1:3  Rosja 24:26 25:20 21:25 23:25      
13.06 Moskwa Rosja  3:0  Wenezuela 25:23 25:17 27:25        
Łódź Polska  3:1  Hiszpania 25:22 33:31 15:25 25:14      
14.06 Łódź Polska  2:3  Hiszpania 22:25 18:25 22:25 25:17 11:15    
Moskwa Rosja  3:1  Wenezuela 25:14 22:25 25:13 25:21      
20.06 Madryt Hiszpania  3:2  Wenezuela 23:25 26:24 25:23 23:25 15:13    
Katowice Polska  0:3  Rosja 19:25 20:25 20:25        
21.06 Katowice Polska  3:1  Rosja 25:22 31:33 25:21 25:17      
22.06 Madryt Hiszpania  1:3  Wenezuela 25:19 22:25 22:25 16:25      
27.06 Moskwa Rosja  3:0  Polska 25:15 25:20 25:14        
28.06 Cabimas Wenezuela  3:1  Hiszpania 22:25 25:22 26:24 26:24      
Moskwa Rosja  0:3  Polska 23:25 19:25 29:31        
29.06 Cabimas Wenezuela  2:3  Hiszpania 22:25 25:20 20:25 25:22 13:15    

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Rosja 22 12 10 2 31 13 2.385 1054 917 1.149
2  Polska 18 12 6 6 24 21 1.143 1034 1010 1.024
3  Hiszpania 17 12 5 7 23 31 0.742 1177 1239 0.950
4  Wenezuela 15 12 3 9 16 29 0.552 948 1047 0.905

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.05 Perugia Włochy  3:0  Portugalia 25:16 25:18 25:19        
24.05 São Paulo Brazylia  3:0  Niemcy 25:15 29:27 25:19        
25.05 São Paulo Brazylia  3:1  Niemcy 25:16 23:25 25:13 25:14      
Benewent Włochy  3:0  Portugalia 25:19 27:25 25:18        
30.05 Florencja Włochy  1:3  Brazylia 23:25 23:25 25:19 23:25      
31.05 Matosinhos Portugalia  2:3  Niemcy 25:23 19:25 25:18 24:26 9:15    
1.06 Matosinhos Portugalia  3:1  Niemcy 25:21 24:26 25:19 25:17      
Bolonia Włochy  3:2  Brazylia 23:25 21:25 25:21 25:22 16:14    
7.06 Monachium Niemcy  1:3  Włochy 19:25 24:26 25:22 16:25      
Matosinhos Portugalia  0:3  Brazylia 21:25 25:27 22:25        
8.06 Monachium Niemcy  1:3  Włochy 18:25 25:19 22:25 29:31      
Matosinhos Portugalia  0:3  Brazylia 19:25 23:25 15:25        
14.06 Berlin Niemcy  2:3  Brazylia 18:25 23:25 25:22 25:21 9:15    
Matosinhos Portugalia  0:3  Włochy 22:25 22:25 26:28        
15.06 Berlin Niemcy  0:3  Brazylia 21:25 19:25 20:25        
Matosinhos Portugalia  0:3  Włochy 21:25 15:25 21:25        
21.06 Brasília Brazylia  0:3  Włochy 27:29 23:25 19:25        
Lipsk Niemcy  2:3  Portugalia 25:22 17:25 23:25 25:23 11:15    
22.06 Brasília Brazylia  3:1  Włochy 23:25 27:25 25:22 25:21      
Lipsk Niemcy  3:1  Portugalia 17:25 25:22 33:31 25:17      
27.06 Betim Brazylia  3:1  Portugalia 21:25 25:16 25:14 25:19      
Triest Włochy  1:3  Niemcy 23:25 28:26 22:25 22:25      
28.06 Betim Brazylia  3:1  Portugalia 25:16 25:23 21:25 25:18      
29.06 Werona Włochy  1:3  Niemcy 25:19 21:25 21:25 22:25      

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Brazylia 22 12 10 2 32 13 2.462 1074 946 1.135
2  Włochy 20 12 8 4 28 16 1.750 1063 985 1.079
3  Niemcy 16 12 4 8 20 29 0.690 1053 1148 0.917
4  Portugalia 14 12 2 10 11 33 0.333 929 1040 0.893

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
24.05 Warna Bułgaria  2:3  Kuba 25:20 25:18 22:25 29:31 13:15    
24.05 Eindhoven Holandia  1:3  Serbia i Czarnogóra 25:20 21:25 16:25 18:25      
25.05 Warna Bułgaria  3:0  Kuba 25:19 32:30 25:15        
25.05 Eindhoven Holandia  3:1  Serbia i Czarnogóra 25:23 20:25 32:30 25:22      
30.05 Belgrad Serbia i Czarnogóra  3:2  Bułgaria 26:24 23:25 25:22 18:25 15:13    
31.05 Rotterdam Holandia  3:0  Kuba 25:22 25:16 25:20        
1.06 Rotterdam Holandia  3:2  Kuba 19:25 18:25 25:19 25:21 15:12    
1.06 Podgorica Serbia i Czarnogóra  2:3  Bułgaria 28:26 23:25 20:25 26:24 9:15    
6.06 Amsterdam Holandia  1:3  Bułgaria 25:22 23:25 21:25 20:25      
6.06 Hawana Kuba  2:3  Bułgaria 25:21 21:25 25:17 17:25 11:15    
7.06 Amsterdam Holandia  2:3  Bułgaria 22:25 24:26 25:20 25:21 12:15    
7.06 Hawana Kuba  1:3  Serbia i Czarnogóra 20:25 26:24 23:25 21:25      
13.06 Warna Bułgaria  3:0  Holandia 25:22 25:18 25:18        
13.06 Nowy Sad Serbia i Czarnogóra  3:0  Kuba 25:19 25:17 25:19        
15.06 Warna Bułgaria  2:3  Holandia 22:25 21:25 25:19 25:20 9:15    
15.06 Podgorica Serbia i Czarnogóra  3:0  Kuba 25:16 25:13 25:18        
15.06 Warna Bułgaria  3:1  Serbia i Czarnogóra 23:25 25:20 25:21 25:22      
20.06 Hawana Kuba  3:0  Holandia 25:18 25:23 25:19        
21.06 Warna Bułgaria  3:2  Serbia i Czarnogóra 14:25 25:23 25:22 20:25 15:11    
21.06 Hawana Kuba  1:3  Holandia 19:25 19:25 25:16 23:25      
27.06 Belgrad Serbia i Czarnogóra  3:0  Holandia 27:25 25:17 25:23        
27.06 Hawana Kuba  1:3  Bułgaria 20:25 25:22 19:25 13:25      
28.06 Nowy Sad Serbia i Czarnogóra  3:1  Holandia 34:32 23:25 25:20 25:18      
28.06 Hawana Kuba  3:1  Bułgaria 25:20 17:25 25:23 25:22      

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Serbia i Czarnogóra 20 12 8 4 30 19 1.579 1138 1054 1.080
2  Bułgaria 20 12 8 4 31 21 1.476 1185 1108 1.069
3  Holandia 17 12 5 7 20 27 0.741 1029 1081 0.952
4  Kuba 15 12 3 9 16 30 0.533 954 1063 0.897

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Miejsce Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
16.05 Grenoble Francja  3:1  Czechy 20:25 25:23 25:19 25:17      
Ksanti Grecja  3:0  Japonia 25:19 25:20 25:16        
17.05 Grenoble Francja  3:0  Czechy 25:18 25:22 25:22        
Ksanti Grecja  3:1  Japonia 25:20 25:17 22:25 25:16      
23.05 Nantes Francja  1:3  Japonia 15:25 24:26 25:22 21:25      
Larisa Grecja  3:2  Czechy 21:25 25:23 19:25 25:22 15:13    
24.05 Nantes Francja  3:1  Japonia 25:16 25:18 22:25 29:27      
25.05 Lamia Grecja  0:3  Czechy 27:29 22:25 23:25        
31.05 Ostrawa Czechy  3:1  Francja 25:23 18:25 25:17 25:20      
Fukushima Japonia  2:3  Grecja 25:19 21:25 22:25 25:23 12:15    
1.06 Fukushima Japonia  3:2  Grecja 26:28 25:16 25:22 22:25 15:13    
Ostrawa Czechy  3:2  Francja 19:25 25:18 19:25 26:24 18:16    
6.06 Patras Grecja  0:3  Francja 24:26 28:30 23:25        
7.06 Ostrawa Czechy  3:0  Japonia 25:23 25:14 26:24        
Patras Grecja  3:1  Francja 25:20 16:25 30:28 28:26      
8.06 Ostrawa Czechy  3:0  Japonia 25:21 25:19 25:18        
13.06 Paryż Francja  2:3  Grecja 24:26 28:30 25:22 25:21 13:15    
14.06 Tokio Japonia  1:3  Czechy 20:25 22:25 25:22 22:25      
15.06 Tokio Japonia  2:3  Czechy 24:26 25:20 21:25 25:23 15:17    
Dijon Francja  3:0  Grecja 25:20 25:20 25:19        
21.06 Ostrawa Czechy  3:1  Grecja 21:25 25:16 25:20 25:13      
Fukuoka Japonia  0:3  Francja 26:28 26:28 17:25        
22.06 Fukuoka Japonia  3:1  Francja 25:22 25:23 16:25 25:21      
Ostrawa Czechy  2:3  Grecja 21:25 25:23 25:23 17:25 8:15    

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Czechy 20 12 8 4 29 19 1.526 1084 1043 1.039
2  Grecja 19 12 7 5 24 25 0.960 1092 1100 0.993
3  Francja 18 12 6 6 26 20 1.300 1091 1037 1.052
4  Japonia 15 12 3 9 16 31 0.516 1013 1100 0.921

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
8.07 Serbia i Czarnogóra  3:0  Czechy 25:23 25:22 26:24    
Hiszpania  3:1  Grecja 22:25 25:21 25:22 25:23  
9.07 Czechy  3:1  Grecja 18:25 25:19 25:21 25:15  
Hiszpania  1:3  Serbia i Czarnogóra 19:25 20:25 25:20 18:25  
10.07 Serbia i Czarnogóra  3:1  Grecja 26:24 25:15 15:25 25:21  
Hiszpania  1:3  Czechy 15:25 21:25 22:25 23:25  

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Serbia i Czarnogóra 6 3 3 0 9 2 4.500 262 236 1.110
2  Czechy 5 3 2 1 6 5 1.200 259 240 1.079
3  Hiszpania 4 3 1 2 5 7 0.714 263 283 0.929
4  Grecja 3 3 0 3 3 9 0.333 256 281 0.911

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
8.07 Brazylia  3:1  Bułgaria 19:25 25:21 25:18 25:11  
Rosja  3:2  Włochy 20:25 25:20 19:25 25:22 15:13
9.07 Włochy  3:1  Bułgaria 21:25 25:19 25:23 25:23  
Brazylia  3:1  Rosja 25:19 24:26 25:17 25:15  
10.07 Bułgaria  3:1  Rosja 18:25 25:23 25:18 25:22  
Brazylia  3:1  Włochy 31:29 25:21 17:25 25:23  

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Brazylia 6 3 3 0 9 3 3.000 291 250 1.164
2  Włochy 4 3 1 2 6 7 0.857 299 292 1.024
3  Bułgaria 4 3 1 2 5 7 0.714 258 278 0.928
4  Rosja 4 3 1 2 5 8 0.625 269 297 0.906

Źródło: the-sports.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Mecze o miejsca 1-4[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
 Serbia i Czarnogóra
 3  Włochy  
 0  Brazylia  
 
 Brazylia
     3  Włochy
   3  Czechy
 
 
Mecz o 3. miejsce
3 1


  Czechy 0      
   Serbia i Czarnogóra 2        


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
12.07. Serbia i Czarnogóra  3:0  Włochy 26:24 25:22 25:16    
Brazylia  3:0  Czechy 25:12 25:20 25:18    

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
13.07. Włochy  3:1  Czechy 22:25 25:22 25:22 25:19  

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
13.07. Serbia i Czarnogóra  2:3  Brazylia 16:25 25:21 25:19 23:25 29:31

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg  Brazylia
Silver medal world centered-2.svg  Serbia i Czarnogóra
Bronze medal world centered-2.svg  Włochy
4.  Czechy
5.  Bułgaria
 Hiszpania
7.  Grecja
 Rosja
9.  Polska
10.  Francja
 Niemcy
 Holandia
13.  Kuba
 Japonia
 Portugalia
 Wenezuela
ZWYCIĘZCA LIGI ŚWIATOWEJ 2003

Brazylia

BRAZYLIA

Skład zwycięzców

1. Roberto Minuzzi2. Marcelo Elgarten3. Giovane Gávio4. André Heller5. Henrique Randow6. Maurício Lima7. Giba8. Murilo Endres9. André Nascimento10. Sérgio Dutra Santos11. Anderson Rodrigues12. Nalbert Bitencourt13. Gustavo Endres14. Rodrigao15. Wesley Ribeiro16. Leandro Visotto17. Ricardo Garcia18. Dante Amaral
Trener: Bernardo Rezende

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy
zawodnik (MVP)
Najlepszy
punktujący
Najlepszy
atakujący
Najlepszy
blokujący
Najlepszy
zagrywający
Najlepszy
rozgrywający
Najlepszy
przyjmujący
Najlepszy
broniący
Serbia i Czarnogóra
Ivan Miljković
Serbia i Czarnogóra
Ivan Miljković
Czechy
Martin Lébl
Serbia i Czarnogóra
Andrija Gerić
Serbia i Czarnogóra
Andrija Gerić
Włochy
Marco Meoni
Brazylia
Sérgio Dutra Santos
Brazylia
Sérgio Dutra Santos

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]