Liga Europejska w piłce siatkowej mężczyzn 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Europejska siatkarzy 2018
2018 CEV Volleyball European League – Men
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2017 2019 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator CEV
Szczegóły turnieju
Gospodarze Karlowe Wary,  Czechy
Skopje,  Macedonia
Otwarcie 19 maja 2018
Zamknięcie (finał) 16 czerwca 2018
Liczba drużyn 20
I miejsce  Estonia
II miejsce  Czechy
III miejsce  Turcja
Statystyki turnieju
Najlepszy zawodnik (MVP) Estonia Renee Teppan
Strona internetowa

Liga Europejska siatkarzy 2018 – 15. edycja imprezy siatkarskiej rozgrywana w dniach 19 maja–16 czerwca 2018 roku.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do poprzednich sezonów, turniej będzie miał dwie grupy: Złotą Ligę, składającą się z 12 drużyn i Srebrną Ligę, składającą się z 8 drużyn. W fazie grupowej wystąpi 8 drużyn podzielonych na 2 grupy. Do Final Four awansują najlepsze reprezentacje z każdej grupy oraz wyłoniony gospodarz.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Złota Liga

Srebrna Liga

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Złota Liga

     awans do półfinału

     gospodarz turnieju finałowego

     spadek do Srebrnej Ligi

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Estonia 15 6 5 (0) 1 (0) 15 6 2,500 509 435 1,170
2.  Belgia 11 6 4 (1) 2 (0) 13 9 1,444 501 487 1,029
3.  Szwecja 6 6 2 (0) 4 (0) 9 12 0,750 465 491 0,947
4.  Słowacja 4 6 1 (0) 5 (1) 6 16 0,375 465 527 0,882

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
19.05.2018 16:00 Szwecja  1:3  Belgia 20:25 25:23 21:25 17:25   271 [1]
18:00 Słowacja  1:3  Estonia 22:25 26:24 19:25 17:25   1300 [2]
23.05.2018 18:00 Słowacja  3:1  Szwecja 25:23 25:18 19:25 25:16   850 [3]
20:00 Estonia  3:1  Belgia 25:16 25:20 27:29 25:17   2000 [4]
26.05.2018 20:00 Estonia  3:1  Szwecja 25:22 18:25 25:23 25:17   2000 [5]
20:30 Belgia  3:2  Słowacja 25:22 25:17 22:25 25:27 15:13 830 [6]
30.05.2018 20:00 Słowacja  0:3  Belgia 23:25 18:25 17:25     2000 [7]
20:00 Szwecja  0:3  Estonia 17:25 17:25 20:25     300 [8]
02.06.2018 19:00 Szwecja  3:0  Słowacja 27:25 32:30 25:21     350 [9]
03.06.2018 17:30 Belgia  3:0  Estonia 29:27 25:19 25:19     1190 [10]
06.06.2018 20:00 Estonia  3:0  Słowacja 25:14 25:15 25:20     2000 [11]
20:30 Belgia  0:3  Szwecja 22:25 15:25 18:25     875 [12]

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Turcja 13 6 4 (1) 2 (2) 16 8 2,000 543 513 1,058
2.  Holandia 12 6 4 (2) 2 (2) 16 12 1,333 631 563 1,121
3.  Ukraina 9 6 3 (2) 3 (2) 13 13 1,000 563 573 0,983
4.  Słowenia 2 6 1 (1) 5 (0) 5 17 0,294 441 529 0,834

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
20.05.2018 15:30 Turcja  3:0  Ukraina 25:23 25:23 25:20     1500 [13]
15:00 Holandia  3:1  Słowenia 25:12 24:26 25:15 25:22   800 [14]
23.05.2018 15:30 Turcja  3:2  Holandia 25:23 21:25 25:20 20:25 15:12 5350 [15]
18:00 Ukraina  3:0  Słowenia 25:23 25:23 25:18     1200 [16]
26.05.2018 17:00 Holandia  2:3  Ukraina 25:15 20:25 25:20 24:26 13:15 650 [17]
27.05.2018 20:00 Słowenia  0:3  Turcja 21:25 20:25 16:25     350 [18]
30.05.2018 15:30 Turcja  3:0  Słowenia 25:22 25:15 25:19     2500 [19]
20:00 Ukraina  2:3  Holandia 25:22 17:25 20:25 25:23 10:15 1350 [20]
02.06.2018 17:00 Holandia  3:2  Turcja 24:26 25:21 25:22 23:25 15:9 850 [21]
03.06.2018 20:00 Słowenia  3:2  Ukraina 25:20 21:25 21:25 25:23 16:14 250 [22]
06.06.2018 20:00 Ukraina  3:2  Turcja 31:29 23:25 23:25 25:19 15:11 1500 [23]
20:00 Słowenia  1:3  Holandia 19:25 23:25 25:23 14:25   250 [24]

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Portugalia 12 6 5 (3) 1 (0) 15 11 1,364 586 572 1,024
2.  Finlandia 10 6 3 (1) 3 (2) 14 12 1,167 580 574 1,010
3.  Hiszpania 7 6 2 (0) 4 (1) 11 13 0,846 542 562 0,964
4.  Czechy 7 6 2 (0) 4 (1) 10 14 0,714 548 548 1,000

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
19.05.2018 15:00 Portugalia  3:1  Hiszpania 25:18 25:20 22:25 25:22   1000 [25]
19:00 Finlandia  3:0  Czechy 25:20 25:20 27:25     2043 [26]
23.05.2018 20:00 Czechy  1:3  Finlandia 23:25 25:21 19:25 21:25   800 [27]
20:45 Hiszpania  3:0  Portugalia 27:25 25:17 29:27     700 [28]
26.05.2018 19:00 Finlandia  2:3  Portugalia 25:17 15:25 19:25 25:21 13:15 2186 [29]
19:00 Czechy  3:1  Hiszpania 25:13 25:18 19:25 27:25   1000 [30]
30.05.2018 18:00 Czechy  2:3  Portugalia 25:19 25:19 27:29 21:25 13:15 600 [31]
19:30 Finlandia  3:2  Hiszpania 25:23 22:25 25:20 21:25 15:11 1768 [32]
03.06.2018 18:00 Hiszpania  1:3  Czechy 25:22 24:26 21:25 21:25   852 [33]
17:00 Portugalia  3:2  Finlandia 25:22 21:25 25:21 28:30 15:10 2000 [34]
06.06.2018 18:30 Portugalia  3:1  Czechy 19:25 27:25 25:21 25:19   2000 [35]
20:45 Hiszpania  3:1  Finlandia 31:29 25:22 19:25 25:18   1100 [36]

Faza finałowa[edytuj | edytuj kod]

Czechy Karlowe Wary
  Półfinały Finał
             
13 czerwca
  Estonia 3  
  Portugalia 0  
 
14 czerwca
      Estonia 3
    Czechy 0
 
 
Mecz o 3. miejsce
13 czerwca 14 czerwca
  Turcja 0   Portugalia  2
  Czechy 3     Turcja  3


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
13.06.2018 16:00 Estonia  3:0  Portugalia 26:24 26:24 25:18     1000 [37]
19:00 Turcja  0:3  Czechy 22:25 25:27 20:25     2000 [38]

Mecz o 3 miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
14.06.2018 16:00 Portugalia  2:3  Turcja 16:25 25:21 14:25 25:22 11:15 750 [39]

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
14.06.2018 19:00 Estonia  3:0  Czechy 25:21 25:22 25:21     2100 [40]

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy
zawodnik (MVP)
Najlepsi
przyjmujący
Najlepsi
środkowi
Najlepszy
atakujący
Najlepszy
rozgrywający
Najlepszy
libero
Estonia Renee Teppan Estonia Oliver Venno
Czechy Donovan Džavoronok
Turcja Vahit Emre Savaş
Estonia Andri Aganits
Czechy Michal Finger Estonia Kert Toobal Czechy Milan Monik

Srebrna Liga

     awans do półfinału

     gospodarz turnieju finałowego

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Łotwa 17 6 6 (1) 0 (0) 18 3 6,000 511 397 1,287
2.  Austria 13 6 4 (0) 2 (1) 15 8 1,875 545 477 1,143
3.  Macedonia Północna 6 6 2 (0) 4 (0) 8 13 0,615 475 481 0,988
4.  Kosowo 0 6 0 (0) 6 (0) 1 18 0,056 294 470 0,626

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
19.05.2018 17:30 Austria  1:3  Łotwa 21:25 25:21 17:25 22:25   584 [41]
20.05.2018 16:30 Kosowo  1:3  Macedonia Północna 25:20 16:25 17:25 14:25   300 [42]
23.05.2018 17:30 Kosowo  0:3  Austria 18:25 12:25 17:25     50 [43]
19:30 Łotwa  3:0  Macedonia Północna 25:17 25:16 25:19     650 [44]
26.05.2018 18:00 Łotwa  3:0  Kosowo 25:12 25:8 25:14     600  
27.05.2018 20:30 Macedonia Północna  1:3  Austria 18:25 25:22 20:25 31:33   500  
30.05.2018 17:00 Kosowo  0:3  Łotwa 21:25 9:25 20:25     350  
20:15 Austria  3:1  Macedonia Północna 25:20 23:25 26:24 25:20   700  
02.06.2018 20:15 Austria  3:0  Kosowo 25:11 25:12 25:20     800  
03.06.2018 20:15 Macedonia Północna  0:3  Łotwa 26:28 27:29 17:25     500  
06.06.2018 19:30 Łotwa  3:2  Austria 25:23 25:20 20:25 23:25 15:13 1200  
20:15 Macedonia Północna  3:0  Kosowo 25:17 25:10 25:21     525  

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Białoruś 15 6 5 (0) 1 (0) 16 4 4,000 474 390 1,215
2.  Chorwacja 14 6 5 (1) 1 (0) 16 6 2,667 513 423 1,213
3.  Albania 5 6 1 (0) 5 (2) 7 16 0,438 478 544 0,879
4.  Węgry 2 6 1 (1) 5 (0) 4 17 0,235 397 505 0,786

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
19.05.2018 20:00 Chorwacja  3:0  Węgry 25:12 25:16 25:14     350 [45]
20.05.2018 18:00 Białoruś  3:0  Albania 25:23 25:23 25:21     950 [46]
23.05.2018 16:00 Węgry  1:3  Albania 25:22 21:25 21:25 23:25   500 [47]
19:00 Białoruś  1:3  Chorwacja 25:21 17:25 19:25 20:25   1100 [48]
26.05.2018 17:00 Chorwacja  3:0  Albania 25:15 25:23 25:21     170 [49]
19:00 Białoruś  3:0  Węgry 25:17 25:18 25:15     960 [50]
30.05.2018 18:30 Węgry  0:3  Chorwacja 17:25 19:25 18:25     550 [51]
20:00 Albania  0:3  Białoruś 17:25 22:25 14:25     300 [52]
02.06.2018 19:00 Albania  2:3  Węgry 26:28 19:25 25:21 29:27 9:15 150 [53]
20:00 Chorwacja  1:3  Białoruś 25:18 17:25 16:25 21:25   200 [54]
06.06.2018 16:00 Węgry  0:3  Białoruś 16:25 12:25 17:25     600 [55]
20:00 Albania  2:3  Chorwacja 11:25 18:25 29:27 25:21 11:15 220 [56]

Faza finałowa[edytuj | edytuj kod]

Macedonia Północna Skopje
  Półfinały Finał
             
15 czerwca
  Białoruś 3  
  Łotwa 0  
 
16 czerwca
      Białoruś 1
    Chorwacja 3
 
 
Mecz o 3. miejsce
15 czerwca 16 czerwca
  Chorwacja 3   Łotwa  3
  Macedonia Północna 2     Macedonia Północna  1


Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
15.06.2018 17:00 Białoruś  3:0  Łotwa 25:18 25:22 25:15     100 [57]
20:00 Chorwacja  3:2  Macedonia Północna 21:25 22:25 25:22 25:20 15:9 1100 [58]

Mecz o 3 miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
16.06.2018 16:00 Łotwa  3:0  Macedonia Północna 25:20 25:16 23:25 28:26   113 [59]

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
16.06.2018 19:00 Białoruś  1:3  Chorwacja 16:25 25:20 24:26 23:25   100 [60]

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja Liga Europejska w 2018
Gold medal europe.svg  Estonia Złota Liga
Silver medal europe.svg  Czechy Złota Liga
Bronze medal europe.svg  Turcja Złota Liga
4.  Portugalia Złota Liga
5.  Holandia
6.  Belgia
7.  Finlandia
8.  Ukraina
9.  Hiszpania
10.  Szwecja
11.  Słowacja
12.  Słowenia Decrease2.svg spadek do Srebrnej Ligi
13.  Chorwacja Increase2.svg awans do Złotej Ligi
14.  Białoruś Srebrna Liga
15.  Łotwa
16.  Macedonia Północna
17.  Austria
18.  Albania
19.  Węgry
20.  Kosowo

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]