Liga Młodzieżowa UEFA (2013/2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Młodzieżowa UEFA 2013/2014
(2014/2015)
Szczegóły turnieju
Termin 17 września 201314 kwietnia 2014
Liczba drużyn 32 (z 1 konfederacji)
Mistrz Hiszpania FC Barcelona (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 110
Strzelone gole 378 (3,44 na mecz)
Król strzelców Hiszpania Munir El Haddadi
(11 goli)

Liga Młodzieżowa UEFA (2013/2014) – 1. sezon Ligi Młodzieżowej UEFA, rozgrywek piłkarskich dla ekip składających się z zawodników poniżej 19. roku życia. Zdobywcą trofeum została FC Barcelona.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Zespoły w pierwszej edycji turnieju rozgrywały swoje spotkania w takim samym składzie grup, jak w Lidze Mistrzów 2013/14. Rozwiązanie to zostało przyjęte na tzw. 'okres próbny'[1].

Zawodnicy uczestniczący w rozgrywkach musieli być urodzeni po 1 stycznia 1995 roku[2].

Faza grupowa
Niemcy Bayern Monachium Anglia Arsenal Hiszpania Atlético Madryt Portugalia SL Benfica
Niemcy Borussia Dortmund Anglia Manchester United Hiszpania FC Barcelona Portugalia FC Porto
Niemcy Bayer Leverkusen Anglia Manchester City Hiszpania Real Madryt Francja Paris Saint-Germain
Niemcy FC Schalke 04 Anglia Chelsea Hiszpania Real Sociedad Francja Olympique Marsylia
Włochy Juventus FC Rosja CSKA Moskwa Ukraina Szachtar Donieck Grecja Olympiakos SFP
Włochy SSC Napoli Rosja Zenit Petersburg Belgia RSC Anderlecht Holandia Ajax
Włochy AC Milan Dania FC København Turcja Galatasaray SK Szwajcaria FC Basel
Czechy Viktoria Pilzno Austria Austria Wiedeń Szkocja Celtic Rumunia Steaua Bukareszt

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Drugi mecz
Faza grupowa Kolejka 1 29 sierpnia 2013
(Monako)
17–18 września 2013
Kolejka 2 1–2 października 2013
Kolejka 3 22–23 października 2013
Kolejka 4 5–6 listopada 2013
Kolejka 5 26–27 listopada 2013
Kolejka 6 10–11 grudnia 2013
Faza pucharowa 1/8 finału 16 grudnia 2013 18–19 & 25–26 lutego 2014
Ćwierćfinały 11–12 & 18–19 marca 2014
Półfinały 11 kwietnia 2014 na Stadionie Colovray w Nyonie
Finał 14 kwietnia 2014 na Stadionie Colovray w Nyonie

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie grupowej uprawnionych będzie 32 drużyny. Drużyny zostały podzielone na 8 takich samych grup jak w dorosłej Lidze Mistrzów, które zostały rozlosowane 29 sierpnia 2013 w Monako.

Wszystkie zespoły zagrały ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansowały do fazy pucharowej. Mecze grane były w tym samym terminie, co spotkania w Lidze Mistrzów, chociaż konkretny mecz pomiędzy juniorskimi odpowiednikami nie musiał być rozgrywany tego samego dnia, co spotkanie dorosłych drużyn. Niektóre spotkania były też rozgrywane w poniedziałki i czwartki.

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. mniejszy wskaźnik kar dyscyplinarnych w całej rundzie (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, dwie żółte kartki w meczu = 3 punkty)
  8. losowanie

Grupy[edytuj | edytuj kod]

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1 i 2 awansują do 1/8 finału

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Real Sociedad 6 3 1 2 9 6 +3 10
2 Szachtar Donieck 6 2 3 1 9 8 +1 9
3 Bayer Leverkusen 6 2 1 3 11 14 −3 7
4 Manchester United 6 2 1 3 9 10 −1 7

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RSO SZA LEV MNU
Real Sociedad Hiszpania 3:2 0:2 0:1

Szachtar Donieck Ukraina 0:0 2:2 2:1

Bayer Leverkusen Niemcy 1:5 1:2 3:1

Manchester United Anglia 0:1 1:1 4:3

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Real Madryt 6 3 2 1 16 8 +8 11
2 FC København 6 2 4 0 11 9 +2 10
4 Juventus FC 6 2 2 2 14 13 +1 8
3 Galatasaray SK 6 0 2 4 5 16 −11 2

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RMA KOP JUV GAL
Real Madryt Hiszpania 1:1 6:2 4:1

FC København Dania 3:2 2:2 2:2

Juventus FC Włochy 0:2 2:2 3:1

Galatasaray SK Turcja 1:1 0:1 0:5

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 SL Benfica 6 4 2 0 15 5 +10 14
2 Paris Saint-Germain 6 1 4 1 5 7 −2 7
4 RSC Anderlecht 6 1 2 3 8 13 −5 5
3 Olympiakos SFP 6 0 4 2 3 6 −3 4

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BEN PSG AND OLY
SL Benfica Portugalia 1:1 3:0 0:0

Paris Saint-Germain Francja 1:4 1:1 1:1

RSC Anderlecht Belgia 3:6 0:1 4:2

Olympiakos SFP Grecja 0:1 0:0 0:0

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 CSKA Moskwa 6 4 1 1 13 4 +9 13
2 Manchester City 6 5 0 1 18 10 +8 15
3 Bayern Monachium 6 5 0 1 17 5 +12 15
4 Viktoria Pilzno 6 1 0 5 6 17 −11 3

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CSK MNC BMU VPL
CSKA Moskwa Rosja 1:1 1:2 5:0

Manchester City Anglia 1:2 6:0 3:0

Bayern Monachium Niemcy 0:2 0:0 4:0

Viktoria Pilzno Czechy 0:2 1:4 1:2

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Chelsea 6 6 0 0 18 1 +17 18
2 FC Schalke 04 6 3 1 2 14 5 +9 10
4 Steaua Bukareszt 6 1 2 3 5 15 −10 5
3 FC Basel 6 0 1 5 4 20 −16 1

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CHE S04 STE BAS
Chelsea Anglia 1:0 5:0 4:0

FC Schalke 04 Niemcy 0:3 2:0 3:0

Steaua Bukareszt Rumunia 0:4 1:1 1:1

FC Basel Szwajcaria 1:2 0:5 1:3

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Arsenal 6 2 3 1 12 7 +5 9
2 SSC Napoli 6 3 0 3 8 9 −1 9
3 Borussia Dortmund 6 2 2 2 10 10 0 8
4 Olympique Marsylia 6 2 1 3 10 14 −4 7

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ARS NAP DOR OMA
Arsenal Anglia 4:1 0:0 1:1

SSC Napoli Włochy 2:1 1:0 2:0

Borussia Dortmund Niemcy 2:2 2:1 5:2

Olympique Marsylia Francja 1:4 2:1 4:1

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Atlético Madryt 6 4 1 1 17 14 +3 13
2 Austria Wiedeń 6 3 2 1 12 6 +6 11
3 FC Porto 6 2 2 2 9 10 −1 8
4 Zenit Petersburg 6 0 1 5 9 17 −8 1

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ATM AWI POR ZEN
Atlético Madryt Hiszpania 2:1 3:2 4:2

Austria Wiedeń Austria 3:3 3:0 2:1

FC Porto Portugalia 3:1 0:0 2:2

Zenit Petersburg Rosja 3:4 0:3 1:2

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 FC Barcelona 6 5 1 0 20 5 +15 16
2 AC Milan 5 2 2 1 10 11 −1 8
4 Celtic 6 1 1 4 8 12 −4 4
3 Ajax 5 1 0 4 6 16 −10 3

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BAR MIL AJX CEL
FC Barcelona Hiszpania 1:1 3:0 4:1

AC Milan Włochy 2:6 3:1

Ajax Holandia 1:2 1:1 4:1

Celtic Szkocja 0:4 2:3 2:1

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie pucharowej uprawnionych było 16 drużyn – 8 zwycięzców fazy grupowej i 8 drużyn, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej.

W tej fazie do dalszych etapów turnieju przechodzili zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
           
 Rosja CSKA Moskwa  1
 Francja Paris Saint-Germain  2  
 Francja Paris Saint-Germain  0
   Hiszpania Real Madryt  1  
 Hiszpania Real Madryt  2
 Włochy SSC Napoli  1  
 Hiszpania Real Madryt  0
   Portugalia SL Benfica  4  
 Hiszpania Atlético Madryt  0
 Anglia Manchester City  1  
 Anglia Manchester City  1
   Portugalia SL Benfica  2  
 Portugalia SL Benfica  4
 Austria Austria Wiedeń  1  
 Portugalia SL Benfica  0
   Hiszpania FC Barcelona  3
 Anglia Chelsea  4
 Włochy AC Milan  1  
 Anglia Chelsea  1
   Niemcy FC Schalke 04  3  
 Hiszpania Real Sociedad  1
 Niemcy FC Schalke 04  2  
 Niemcy FC Schalke 04  0
   Hiszpania FC Barcelona  1  
 Hiszpania FC Barcelona  4
 
 Dania FC København  2  
 Hiszpania FC Barcelona  4
   Anglia Arsenal  2  
 Anglia Arsenal  3
 Ukraina Szachtar Donieck  1  


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Mistrzów zostali rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogą zostać zestawione w jednej parze.

18 lutego 2014 FC Barcelona Hiszpania
El Haddadi Gol 26'88'
Rolón Gol 37'
Ekpolo Gol 77' (pen.)
4-2 Dania FC København
Mini Estadi, Barcelona
Widzów: 821[3]
Sędzia: Belgia Jonathan Lardot

25 lutego 2014 Chelsea Anglia
Baker Gol 44'74'
Boga Gol 53'
Kiwomya Gol 78'
4-1 Włochy AC Milan
Petagna Gol 81'
Cobham Training Centre, Cobham
Widzów: 100
Sędzia: Słowacja Peter Kralović

25 lutego 2014 Real Sociedad Hiszpania
Sangalli Gol 54'
1-2 Niemcy FC Schalke 04
Müller Gol 64'
Multhaup Gol 74'
Estadio Anoeta, San Sebastián
Widzów: 7000
Sędzia: Finlandia Jari Järvinen

25 lutego 2014 Arsenal Anglia
Toral Gol 24'
Olsson Gol 71' (pen.)
Gnabry Gol 73'
3-1 Ukraina Szachtar Donieck
Boryachuk Gol 44'
Meadow Park, Borehamwood

Sędzia: Irlandia Robert Rogers

26 lutego 2014 CSKA Moskwa Rosja
Efremov Gol 49'
1-2 Francja Paris Saint-Germain
Ongenda Gol 19'
Herve Gol 45+1'
Stadion Rodina, Chimki

Sędzia: Albania Enea Jorgji

26 lutego 2014 SL Benfica Portugalia
Carvalho Gol 52'
Baldé Gol 70'
N. Santos Gol 79'
Guedes Gol 90+2'
4-1 Austria Austria Wiedeń
Kvasina Gol 9'
Futebol Campus, Seixal
Widzów: 1000
Sędzia: Czarnogóra Nikola Dabanović

26 lutego 2014 Real Madryt Hiszpania
Javi Muñoz Gol 15'
Febas Gol 90+5'
2-1 Włochy SSC Napoli
Łasicki Gol 71'
Estadio Alfredo Di Stéfano, Madryt

Sędzia: Grecja Andreas Pappas

26 lutego 2013 Atlético Madryt Hiszpania 0-1 Anglia Manchester City
Cole Gol 25'
Estadio Cerro del Espino, Majadahonda
Widzów: 900
Sędzia: Norwegia Tore Hansen

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

11 marca 2014 Paris Saint-Germain Francja 0-1 Hiszpania Real Madryt
Sánchez Gol 72'
Stade Sébastien Charléty, Paryż

Sędzia: Czechy Petr Ardeleanu

16 marca 2014 Chelsea Anglia
1-3 Niemcy FC Schalke 04
Hedlund Gol 6' (pen.)
Multhaup Gol 44'
Pick Gol 78'
Cobham Training Centre, Cobham

Sędzia: Irlandia Północna Arnold Hunter

18 marca 2013 FC Barcelona Hiszpania
El Haddadi Gol 31'
Traoré Gol 50'90'
Kaptoum Gol 88'
4-2 Anglia Arsenal
Gnabry Gol 42'
Akpom Gol 83'
Mini Estadi, Barcelona
Widzów: 2040
Sędzia: Austria Alexander Harkam

18 marca 2013 Manchester City Anglia
Fofana Gol 12'
1-2 Portugalia SL Benfica
Guedes Gol 74'
Estrela Gol 82'
Ewen Fields, Hyde
Widzów: 2040
Sędzia: Turcja Mete Kalkavan

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinałowe spotkania zostały rozegrane 11 kwietnia 2014 roku na Stadionie Colovray w szwajcarskim Nyonie.

11 kwietnia 2014 Real Madryt Hiszpania 0-4 Portugalia SL Benfica
Pereira Gol 9'
N. Santos Gol 15' (pen.)17'
Rochinha Gol 56' (pen.)
Stadion Colovray, Nyon
Widzów: 4000
Sędzia: Rumunia Radu Petrescu

11 kwietnia 2014 FC Schalke 04 Niemcy 0-1 Hiszpania FC Barcelona
Stadion Colovray, Nyon
Widzów: 4000
Sędzia: Polska Paweł Raczkowski

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał został rozegrany 11 kwietnia 2014 roku na Stadionie Colovray w szwajcarskim Nyonie.

14 kwietnia 2014 SL Benfica Portugalia 0-3 Hiszpania FC Barcelona
Rodrigo Gol 9'
El Haddadi Gol 33'88'
Stadion Colovray, Nyon
Widzów: 4000
Sędzia: Czechy Miroslav Zelinka

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Drużyna Gole Minuty gry
1 Hiszpania Munir El Haddadi Hiszpania FC Barcelona 11 704'
2 Anglia Devante Cole Anglia Manchester City 6 578'
Anglia John Swift Anglia Chelsea 6 630'
Portugalia Rochinha Portugalia SL Benfica 6 732'
5 Niemcy Florian Pick Niemcy FC Schalke 04 5 503'
Włochy Gennaro Tutino Włochy SSC Napoli 5 520'
Kolumbia Juan José Narváez Hiszpania Real Madrid 5 523'
Portugalia Rony Lopes Anglia Manchester City 5 530'
Anglia James Wilson Anglia Manchester United 5 540'
Rosja Svyatoslav Georgievski Rosja CSKA Moscow 5 553'
Anglia Alex Kiwomya Anglia Chelsea 5 695'
Anglia Lewis Baker Anglia Chelsea 5 720'

Źródło:[4]

Asystenci[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Drużyna Asysty Minuty gry
1 Hiszpania Munir El Haddadi Hiszpania FC Barcelona 5 704'
Portugalia Rochinha Portugalia SL Benfica 5 732'
3 Kamerun Lionel Enguene Hiszpania FC Barcelona 4 826'

Źródło:[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]