Liga Młodzieżowa UEFA (2014/2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Młodzieżowa UEFA 2014/2015
(2013/2014) (2015/2016)
Szczegóły turnieju
Termin 16 września 201413 kwietnia 2015
Liczba drużyn 32
Mistrz Anglia Chelsea FC (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 111
Strzelone gole 404 (3,64 na mecz)
Król strzelców Anglia Dominic Solanke
(12 goli)

Liga Młodzieżowa UEFA (2014/2015) – 2. sezon Ligi Młodzieżowej UEFA, rozgrywek piłkarskich dla ekip składających się z zawodników poniżej 19. roku życia. Zdobywcą trofeum została Chelsea FC.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Zespoły w drugiej edycji turnieju rozgrywały swoje spotkania w takim samym składzie grup, jak w Lidze Mistrzów 2014/15.

Zawodnicy uczestniczący w rozgrywkach musieli być urodzeni po 1 stycznia 1995 roku

Faza grupowa
Hiszpania Atlético Madryt Grecja Olympiakos SFP Włochy Juventus FC Szwecja Malmö FF
Hiszpania Real Madryt Anglia Liverpool FC Szwajcaria FC Basel Bułgaria Łudogorec Razgrad
Portugalia SL Benfica Rosja Zenit Petersburg Niemcy Bayer Leverkusen Francja AS Monaco
Belgia RSC Anderlecht Anglia Arsenal Turcja Galatasaray SK Niemcy Borussia Dortmund
Anglia Manchester City Włochy AS Roma Niemcy Bayern Monachium Rosja CSKA Moskwa
Holandia Ajax Hiszpania FC Barcelona Francja Paris Saint-Germain Cypr APOEL Nikozja
Anglia Chelsea Niemcy FC Schalke 04 Portugalia Sporting CP Słowenia NK Maribor
Ukraina Szachtar Donieck Portugalia FC Porto Hiszpania Athletic Bilbao Białoruś BATE Borysów

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Faza Runda Pierwszy mecz Drugi mecz
Faza grupowa Kolejka 1 16–18 września 2014
Kolejka 2 30.09-2.10.2014
Kolejka 3 21–22 października 2014
Kolejka 4 4–5 listopada 2014
Kolejka 5 25–26 listopada 2014
Kolejka 6 9–10 grudnia 2014
Faza pucharowa 1/8 finału 27.01-25.02.2015
Ćwierćfinały 10-18 marca 2015
Półfinały 10 kwietnia 2015 na Stadionie Colovray w Nyonie
Finał 13 kwietnia 2015 na Stadionie Colovray w Nyonie

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie grupowej uprawnionych będzie 32 drużyny. Drużyny zostały podzielone na 8 takich samych grup jak w dorosłej Lidze Mistrzów.

Wszystkie zespoły zagrały ze sobą dwukrotnie – po 2 najlepsze z każdej grupy awansowały do fazy pucharowej. Mecze grane były w tym samym terminie, co spotkania w Lidze Mistrzów, chociaż konkretny mecz pomiędzy juniorskimi odpowiednikami nie musiał być rozgrywany tego samego dnia, co spotkanie dorosłych drużyn. Niektóre spotkania były też rozgrywane w poniedziałki i czwartki.

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. mniejszy wskaźnik kar dyscyplinarnych w całej rundzie (czerwona kartka = 3 punkty, żółta kartka = 1 punkt, dwie żółte kartki w meczu = 3 punkty)
  8. losowanie

Grupy[edytuj | edytuj kod]

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1 i 2 awansują do 1/8 finału

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Atlético Madryt 6 5 0 1 11 5 +6 15
2 Olympiakos SFP 6 4 1 1 12 4 +8 13
3 Juventus FC 6 1 2 3 5 10 −5 5
4 Malmö FF 6 0 1 5 5 14 −9 1

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  ATM OLY JUV MLÖ
Atlético Madryt Hiszpania 0:2 1:0 3:1

Olympiakos SFP Grecja 1:2 1:1 2:0

Juventus FC Włochy 0:3 0:3 2:0

Malmö FF Szwecja 1:2 1:3 2:2

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Real Madryt 6 4 0 2 19 7 +12 12
2 Liverpool FC 6 4 0 2 16 9 +7 12
4 FC Basel 6 4 0 2 17 9 +8 12
3 Łudogorec Razgrad 6 0 0 6 0 27 −27 0

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  RMA LFC BAS RAZ
Real Madryt Hiszpania 4:1 2:0 6:0

Liverpool FC Anglia 3:2 3:0 4:0

FC Basel Szwajcaria 3:2 3:2 6:0

Łudogorec Razgrad Bułgaria 0:3 0:3 0:5

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 SL Benfica 6 4 1 1 12 8 +4 13
2 Zenit Petersburg 6 3 1 2 12 9 +3 10
4 Bayer Leverkusen 6 2 0 4 12 14 −2 6
3 AS Monaco 6 2 0 4 7 12 −5 6

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  BEN ZEN LEV ASM
SL Benfica Portugalia 0:0 4:1 3:0

Zenit Petersburg Rosja 5:1 0:3 0:3

Bayer Leverkusen Niemcy 2:3 1:4 4:0

AS Monaco Francja 0:1 1:3 3:1

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 RSC Anderlecht 6 4 1 1 15 8 +7 13
2 Arsenal 6 4 0 2 15 8 +7 12
3 Galatasaray SK 6 2 0 4 10 18 −8 6
4 Borussia Dortmund 6 1 1 4 8 14 −6 4

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  AND ARS GAL DOR
RSC Anderlecht Belgia 4:3 3:0 5:0

Arsenal Anglia 1:2 5:1 1:0

Galatasaray SK Turcja 3:0 1:3 3:2

Borussia Dortmund Niemcy 1:1 0:2 5:2

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Manchester City 6 6 0 0 22 4 +18 18
2 AS Roma 6 3 0 3 9 10 −1 9
4 Bayern Monachium 6 2 0 4 8 18 −10 6
3 CSKA Moskwa 6 1 0 5 8 15 −7 3

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  MNC ROM BMU CSK
Manchester City Anglia 2:1 6:0 4:2

AS Roma Włochy 0:4 1:0 3:1

Bayern Monachium Niemcy 1:4 3:2 3:2

CSKA Moskwa Rosja 0:2 0:2 3:1

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Ajax 6 4 2 0 19 7 +12 14
2 FC Barcelona 6 2 3 1 10 7 +3 9
3 Paris Saint-Germain 6 2 2 2 15 14 +1 8
4 APOEL Nikozja 6 0 1 5 3 19 −16 1

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  AJX BAR PSG APN
Ajax Holandia 1:0 6:1 4:1

FC Barcelona Hiszpania 2:2 0:0 3:0

Paris Saint-Germain Francja 3:6 2:2 6:0

APOEL Nikozja Cypr 0:0 2:3 0:3

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Chelsea 6 5 0 1 24 3 +21 15
2 FC Schalke 04 6 5 0 1 19 7 +12 15
3 Sporting CP 6 2 0 4 8 20 −12 6
4 NK Maribor 6 0 0 6 4 25 −21 0

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  CHE S04 SCP MAR
Chelsea Anglia 4:1 6:0 2:0

FC Schalke 04 Niemcy 2:0 3:0 5:0

Sporting CP Portugalia 0:5 2:3 3:2

NK Maribor Słowenia 0:7 1:5 1:3

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
1 Szachtar Donieck 6 4 2 0 15 3 +12 14
2 FC Porto 6 2 3 1 7 5 +2 9
4 Athletic Bilbao 6 3 0 3 9 12 −3 9
3 BATE Borysów 6 0 1 5 2 13 −11 1

Źródło: Strona na UEFA.com
Oznaczenia: (A) = awans do 1/8 finału Ligi Młodzieżowej.
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.

  SZA POR BAT ATH
Szachtar Donieck Ukraina 1:1 6:0 1:0

FC Porto Portugalia 1:1 2:0 2:0

BATE Borysów Białoruś 0:2 3:1 4:0

Athletic Bilbao Hiszpania 1:4 0:0 1:2

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Do startu w fazie pucharowej uprawnionych było 16 drużyn – 8 zwycięzców fazy grupowej i 8 drużyn, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej.

W tej fazie do dalszych etapów turnieju przechodzili zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
           
 Anglia Chelsea  3
 Rosja Zenit Petersburg  1  
 Włochy AS Roma  2
   Anglia Manchester City  1  
 Hiszpania Atletico Madryt  1
 Anglia Arsenal  0  
 Belgia Anderlecht  1
   Ukraina Szachtar Donieck  3  
 Portugalia SL Benfica  2
 Anglia Liverpool  1  
 Anglia Chelsea  2
   Hiszpania Atletico Madryt  0  
 Ukraina Szachtar Donieck  1
 Grecja Olympiakos SFP  1  
 Ukraina Szachtar Donieck  2
   Anglia Chelsea  3
 Holandia Ajax  0
 Włochy AS Roma  0  
 Belgia Anderlecht  5
   Portugalia Porto  0  
 Anglia Manchester City  1
 Niemcy FC Schalke 04  1  
 Włochy AS Roma  0
   Anglia Chelsea  4  
 Belgia Anderlecht  1
 
 Hiszpania Barcelona  0  
 Portugalia SL Benfica  1
   Ukraina Szachtar Donieck  1  
 Hiszpania Real Madryt  1
 Portugalia Porto  1  


Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Drużyna Gole Minuty gry
1 Anglia Dominic Solanke Anglia Chelsea 12 765'
2 Demokratyczna Republika Konga Aaron Leya Iseka Belgia Anderlecht 9 650'
3 Hiszpania Borja Mayoral Hiszpania Real Madryt 7 552'

Źródło:[1]

Asystenci[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Imię i nazwisko Drużyna Asysty Minuty gry
1 Belgia Andy Kawaya Belgia Anderlecht 6 520'

Źródło:[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]