Liga Mistrzów w piłce siatkowej (2000/2001)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Mistrzów siatkarzy 2011/2012
2000/2001 European Champions League
1999/2000 2001/2002
Szczegóły rozgrywek
Organizator Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej
Termin 05.12.2000 – 24.03.2001
Sezon I
Miejsce finału Francja Paryż
Liczba drużyn 16
Zwycięzca Francja Paris Volley
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 60
Liczba setów 228 (3,8 na mecz)
Liczba małych punktów 10143 (44,49 na set)
Oglądalność 109275 (1821 na mecz)
Strona internetowa

Liga Mistrzów siatkarzy 2000/2001 (oficjalna nazwa: 2000/2001 European Champions League) - 1. sezon Ligi Mistrzów rozgrywanej od 2000 roku (42. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Krajowych), organizowanej przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla 16 męskich klubowych zespołów siatkarskich "starego kontynentu".

W sezonie 2000/2001 Liga Mistrzów była pierwszym turniejem klubowym w hierarchii CEV.

Zgodnie z regulaminem do zmagań o prymat w sezonie 2000/2001 dopuszczono 16 drużyn z 12 państw.

Turniej finałowy rozegrany został w dniach 23-24 marca w Paryżu we Francji.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • W fazie grupowej 16 zespołów podzielonych zostało na 4 grupy (A, B, C, D), w których drużyny rozegrały pomiędzy sobą po dwa spotkania. Z każdej grupy awans do 1/4 finału uzyskały po dwa najlepsze zespoły.
  • W 1/4 finału utworzono 4 pary. Każda z par rozegrała dwumecz. O awansie decydowały kolejno: liczba wygranych meczów, liczba wygranych setów, liczba wygranych małych punktów.
  • Zwycięzcy par 1/4 finału awansowali do Final Four, gdzie rozegrano półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Państwo Drużyna
 Austria E.ON hotVolleys Wiedeń (L1 + P1)
 Belgia Knack Roeselare (L1 + P1)
 Bułgaria Lewski Siconco Sofia (L1 + P1)
 Czechy VK Jihostroj České Budějovice (L1 + P1)
 Francja Paris Volley (L1)
Tours VB (L4)
 Grecja Olympiakos Pireus (L1)
Iraklis Saloniki (L2 + P1)
 Holandia Geové RZG/Vrevok Nieuwegein (L1)
 Niemcy VfB Friedrichshafen (L1)
SCC Berlin (L2 + P1)
 Polska Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle (L1 + P1)
 Rosja Biełogorje-Dinamo Biełgorod (L1)
 Turcja Arçelik (L1 + P1)
 Włochy Ford per il Bambino Gesù Roma (L1)
Sisley Treviso (L2 + P1)

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Ford per il Bambino Gesù Roma 11 6 5 1 16 7 2.286 545 497 1.097
2 Turcja Arçelik 10 6 4 2 14 9 1.556 533 524 1.017
3 Grecja Iraklis Saloniki 8 6 2 4 12 14 0.857 568 573 0.991
4 Niemcy SCC Berlin 7 6 1 5 5 17 0.294 464 516 0.899

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
06.12.2000 19:00 SCC Berlin Niemcy 0:3 Turcja Arçelik 20:25 19:25 25:27 1400 [1]
17:00 Iraklis Saloniki Grecja 0:3 Włochy Ford per il Bambino Gesù Roma 23:25 23:25 18:25 800 [2]
13.12.2000 20:30 Ford per il Bambino Gesù Roma Włochy 3:0 Niemcy SCC Berlin 28:26 29:27 25:19 250 [3]
12.12.2000 17:30 Arçelik Turcja 3:2 Grecja Iraklis Saloniki 35:33 20:25 25:23 23:25 15:13 1000 [4]
20.12.2000 19:00 SCC Berlin Niemcy 3:2 Grecja Iraklis Saloniki 25:20 19:25 25:19 23:25 15:9 1600 [5]
19.12.2000 17:30 Arçelik Turcja 3:1 Włochy Ford per il Bambino Gesù Roma 25:23 27:25 19:25 25:23 700 [6]
10.01.2001 20:30 Ford per il Bambino Gesù Roma Włochy 3:0 Turcja Arçelik 25:23 25:21 25:12 300 [7]
17:00 Iraklis Saloniki Grecja 3:0 Niemcy SCC Berlin 25:22 25:19 25:13 1500 [8]
17.01.2001 19:00 SCC Berlin Niemcy 2:3 Włochy Ford per il Bambino Gesù Roma 22:25 25:17 25:23 18:25 13:15 2100 [9]
17:00 Iraklis Saloniki Grecja 3:2 Turcja Arçelik 16:25 25:18 22:25 26:24 17:15 200 [10]
24.01.2000 17:30 Arçelik Turcja 3:0 Niemcy SCC Berlin 25:19 25:18 29:27 900 [11]
20:30 Ford per il Bambino Gesù Roma Włochy 3:2 Grecja Iraklis Saloniki 29:27 20:25 23:25 25:19 15:10 500 [12]

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Francja Paris Volley 12 6 6 0 18 5 3.6 550 488 1.127
2 Polska Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle 9 6 3 3 11 11 1 474 493 0.961
3 Bułgaria Lewski Siconco Sofia 8 6 2 4 9 13 0.692 509 512 0.994
4 Austria E.ON hotVolleys Wiedeń 7 6 1 5 7 16 0.438 503 543 0.926

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
05.12.2000 20:00 E.ON hotVolleys Wiedeń Austria 0:3 Francja Paris Volley 27:29 22:25 22:25 1800 [13]
06.12.2000 18:00 Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle Polska 3:0 Bułgaria Lewski Siconco Sofia 25:21 28:26 25:20 2500 [14]
12.12.2000 17:30 Lewski Siconco Sofia Bułgaria 3:1 Austria E.ON hotVolleys Wiedeń 25:13 21:25 25:20 25:23 3000 [15]
20:30 Paris Volley Francja 3:0 Polska Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle 25:18 25:18 25:17 600 [16]
19.12.2000 20:00 E.ON hotVolleys Wiedeń Austria 2:3 Polska Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle 19:25 25:21 22:25 25:22 11:15 1500 [17]
20.12.2000 20:30 Paris Volley Francja 3:1 Bułgaria Lewski Siconco Sofia 25:19 25:22 17:25 25:17 1377 [18]
11.01.2001 17:30 Lewski Siconco Sofia Bułgaria 1:3 Francja Paris Volley 25:22 22:25 26:28 24:26 3000 [19]
10.01.2001 18:00 Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle Polska 3:0 Austria E.ON hotVolleys Wiedeń 25:22 25:20 25:23 3500 [20]
16.01.2001 20:00 E.ON hotVolleys Wiedeń Austria 3:1 Bułgaria Lewski Siconco Sofia 24:26 25:23 25:22 25:20 1500 [21]
17.01.2001 18:00 Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle Polska 2:3 Francja Paris Volley 25:21 25:23 17:25 23:25 9:15 3500 [22]
24.01.2001 20:30 Paris Volley Francja 3:1 Austria E.ON hotVolleys Wiedeń 25:23 19:25 25:18 25:19 875 [23]
17:30 Lewski Siconco Sofia Bułgaria 3:0 Polska Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle 25:22 25:23 25:16 3000 [24]

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Belgia Knack Roeselare 12 6 6 0 18 3 6 519 416 1.248
2 Rosja Biełogorje-Dinamo Biełgorod 9 6 3 3 11 10 1.1 459 454 1.011
3 Niemcy VfB Friedrichshafen 9 6 3 3 11 11 1 485 502 0.966
4 Czechy VK Jihostroj České Budějovice 6 6 0 6 2 18 0.111 403 494 0.816

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
07.12.2000 17:00 VK Jihostroj České Budějovice Czechy 0:3 Belgia Knack Roeselare 23:25 21:25 23:25 1300 [25]
06.12.2000 18:00 Biełogorje-Dinamo Biełgorod Rosja 3:0 Niemcy VfB Friedrichshafen 25:22 25:21 25:17 4300 [26]
12.12.2000 20:00 VfB Friedrichshafen Niemcy 3:0 Czechy VK Jihostroj České Budějovice 25:19 25:21 25:23 1600 [27]
13.12.2000 20:00 Knack Roeselare Belgia 3:0 Rosja Biełogorje-Dinamo Biełgorod 25:11 25:23 25:16 1750 [28]
21.12.2000 17:00 VK Jihostroj České Budějovice Czechy 1:3 Rosja Biełogorje-Dinamo Biełgorod 17:25 24:26 25:20 22:25 800 [29]
20.12.2000 20:00 Knack Roeselare Belgia 3:1 Niemcy VfB Friedrichshafen 24:26 25:15 25:13 25:21 1900 [30]
09.01.2001 20:00 VfB Friedrichshafen Niemcy 1:3 Belgia Knack Roeselare 25:20 23:25 22:25 25:27 1400 [31]
10.01.2001 18:00 Biełogorje-Dinamo Biełgorod Rosja 3:0 Czechy VK Jihostroj České Budějovice 25:19 25:21 25:11 2500 [32]
18.01.2001 17:00 VK Jihostroj České Budějovice Czechy 0:3 Niemcy VfB Friedrichshafen 22:25 22:25 18:25 400 [33]
17.01.2001 18:00 Biełogorje-Dinamo Biełgorod Rosja 0:3 Belgia Knack Roeselare 22:25 19:25 16:25 4300 [34]
23.01.2001 20:00 Knack Roeselare Belgia 3:1 Czechy VK Jihostroj České Budějovice 25:16 23:25 25:15 25:16 1800 [35]
24.01.2000 20:00 VfB Friedrichshafen Niemcy 3:2 Rosja Biełogorje-Dinamo Biełgorod 20:25 25:20 20:25 25:23 15:13 2000 [36]

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Sisley Treviso 11 6 5 1 15 6 2.5 484 431 1.123
2 Grecja Olympiakos Pireus 10 6 4 2 16 9 1.778 559 520 1.075
3 Francja Tours VB 8 6 2 4 9 15 0.6 509 545 0.934
4 Holandia Geové RZG/Vrevok Nieuwegein 7 6 1 5 7 17 0.412 503 559 0.9

Źródło: cev.lu
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
06.12.2000 20:30 Sisley Treviso Włochy 3:2 Grecja Olympiakos Pireus 18:25 25:18 25:17 21:25 15:7 1000 [37]
20:30 Tours VB Francja 3:1 Holandia Geové RZG/Vrevok Nieuwegein 25:17 22:25 25:20 25:19 2800 [38]
13.12.2000 20:00 Geové RZG/Vrevok Nieuwegein Holandia 0:3 Włochy Sisley Treviso 20:25 22:25 20:25 1573 [39]
12.12.2000 19:00 Olympiakos Pireus Grecja 2:3 Francja Tours VB 22:25 25:19 25:23 21:25 17:19 500 [40]
20.12.2000 20:30 Sisley Treviso Włochy 3:0 Francja Tours VB 25:19 25:22 25:13 500 [41]
19:00 Olympiakos Pireus Grecja 3:0 Holandia Geové RZG/Vrevok Nieuwegein 25:23 25:18 25:18 300 [42]
10.01.2001 20:00 Geové RZG/Vrevok Nieuwegein Holandia 2:3 Grecja Olympiakos Pireus 21:25 25:21 15:25 29:27 11:15 600 [43]
09.01.2001 20:30 Tours VB Francja 0:3 Włochy Sisley Treviso 23:25 14:25 21:25 3800 [44]
17.01.2001 20:30 Sisley Treviso Włochy 3:1 Holandia Geové RZG/Vrevok Nieuwegein 29:27 25:19 21:25 25:19 2000 [45]
20:30 Tours VB Francja 1:3 Grecja Olympiakos Pireus 23:25 19:25 25:19 23:25 3500 [46]
24.01.2001 16:45 Olympiakos Pireus Grecja 3:0 Włochy Sisley Treviso 25:16 25:16 25:23 300 [47]
20:00 Geové RZG/Vrevok Nieuwegein Holandia 3:2 Francja Tours VB 22:25 23:25 25:21 25:17 15:11 350 [48]

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
14.02.2001 18:00 Biełogorje-Dinamo Biełgorod Rosja 0:3 Włochy Ford per il Bambino Gesù Roma 21:25 24:26 22:25     4500 [49]
21.02.2001 17:30 0:3 19:25 22:25 25:27     300 [50]
14.02.2001 16:30 Arçelik Turcja 0:3 Francja Paris Volley 26:28 21:25 25:27     1200 [51]
21.02.2001 20:00 3:2 20:25 25:20 28:26 18:25 15:9 900 [52]
14.02.2001 20:30 Sisley Treviso Włochy 3:0 Polska Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle 25:21 25:15 25:18     600 [53]
21.02.2001 18:00 3:2 25:21 25:23 20:25 23:25 15:11 3100 [54]
14.02.2001 20:00 Knack Roeselare Belgia 2:3 Grecja Olympiakos Pireus 25:18 22:25 25:27 25:23 9:15 2000 [55]
22.02.2001 19:00 0:3 17:25 13:25 19:25     1500 [56]

Final Four[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały     Finał
                 
  Włochy  Ford per il Bambino Gesù Roma 1  
  Francja  Paris Volley 3    
      Francja  Paris Volley 3
      Włochy  Sisley Treviso 2
  Włochy  Sisley Treviso 3    
  Grecja  Olympiakos Pireus 0   Mecz o 3. miejsce
 
Włochy  Ford per il Bambino Gesù Roma 3
  Grecja  Olympiakos Pireus 2

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
23.03.2001 18:00 Ford per il Bambino Gesù Roma Włochy 1:3 Francja Paris Volley 22:25 25:22 21:25 24:26 4000 [57]
20:30 Sisley Treviso Włochy 3:0 Grecja Olympiakos Pireus 25:22 25:20 25:22 4000 [58]

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
24.03.2001 15:00 Ford per il Bambino Gesù Roma Włochy 3:2 Grecja Olympiakos Pireus 16:25 20:25 25:22 25:22 15:11 3000 [59]

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
24.03.2001 18:00 Paris Volley Francja 3:2 Włochy Sisley Treviso 25:22 17:25 22:25 25:23 15:13 4500 [60]

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna
1 Francja Paris Volley
2 Włochy Sisley Treviso
3 Włochy Ford per il Bambino Gesù Roma
4 Grecja Olympiakos Pireus
5-8 Turcja Arçelik
Rosja Biełogorje-Dinamo Biełgorod
Belgia Knack Roeselare
Polska Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]