Liga Mistrzów w piłce siatkowej (2019/2020)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Mistrzów 2019/2020
2020 CEV Volleyball Champions League
2018/2019 2020/2021
Szczegóły rozgrywek
Organizator Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej
Termin 3 grudnia 2019 –
17 maja 2020
Sezon 20.
Miejsce finału Niemcy Berlin
Liczba drużyn 20
Strona internetowa

Liga Mistrzów 2019/2020 (oficjalna nazwa: 2020 CEV Volleyball Champions League) – 20. sezon Ligi Mistrzów rozgrywanej od 2000 roku (57. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Krajowych), organizowanej przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla 34 męskich klubowych zespołów siatkarskich Starego Kontynentu.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Liga Mistrzów w sezonie 2019/2020 składa się z czterech faz: kwalifikacji play-off, fazy grupowej, fazy play-off oraz finału:

  • Faza kwalifikacyjna play-off (1., 2. i 3. Runda): 16 drużyn podzielono na pary, walka toczyła się w systemie pucharowym. W poszczególnych parach każda drużyna rozgrywała mecz i rewanż z pozostałymi. Dwóch zwycięzców awansuje do fazy grupowej.
  • Faza grupowa (4. Runda): 20 drużyn podzielono na 5 grup. W poszczególnych grupach każda drużyna rozgrywa mecz i rewanż z pozostałymi. Do dalszych rundy play-off awansują zwycięzcy poszczególnych grup oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc.
  • Faza play-off: będzie obejmować ćwierćfinały i półfinały. W ćwierćfinałach zespoły zostaną podzielone na 4 pary, tworząc drabinkę rozgrywek. Poszczególne pary będą rozgrywać mecz i rewanż. O awansie zadecydują kolejno: liczba wygranych spotkań liczba punktów, zwycięstwo w złotym secie granym do 15 punktów. Zwycięzcy awansują do półfinałów, gdzie obowiązują te same zasady co w poprzedniej rundzie.
  • Finał: uczestniczą w nim zwycięzcy półfinałów. O zwycięstwie w Lidze Mistrzów zadecyduje jeden mecz, rozgrywany na neutralnym terenie. Gospodarz finału zostanie wyłoniony na drodze konkursu.

Edycja 2019/2020 będzie drugą edycją Ligi Mistrzów, w której nie zostanie zorganizowany turniej Final Four oraz nie będzie rozgrywany mecz o 3. miejsce. Faza play-off przyjmie formę identyczną do tej z Pucharu CEV i Pucharu Challenge, zastępując dotychczasowe 1/12 i 1/6 finałów. Zmniejszony został również udział zespołów zakwalifikowanych we wstępnych rundach w ogólnej liczbie uczestników fazy grupowej z 8 do 2.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Podział miejsc w rozgrywkach[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2019/2020 w fazie grupowej Ligi Mistrzów weźmie udział 20 zespołów z 10 federacji siatkarskich zrzeszonych w CEV. Liczba drużyn uczestniczących w Lidze Mistrzów ustalona została na podstawie rankingu CEV dla europejskich rozgrywek klubowych.

Liczba zespołów kwalifikujących się do Ligi Mistrzów w sezonie 2019/2020:

  • 3 drużyny z każdej z federacji zajmujących miejsce 1-3 w rankingu,
  • 2 drużyny (+ 1 w kwalifikacjach) z każdej z federacji zajmujących miejsce 4-6 w rankingu,
  • 1 drużyna (+ 1 w kwalifikacjach) z każdej z federacji zajmujących miejsca 7–9 w rankingu,
  • 1 drużyna w kwalifikacjach z każdej z federacji zajmujących miejsca 10-56 w rankingu.

Prawo udziału w rozgrywkach można było uzyskać poprzez:

  • zajęcie odpowiedniego miejsca w rozgrywkach ligowych,
  • przejście fazy kwalifikacyjnej play-off.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Zakwalifikowane drużyny

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

     awans do fazy play-off

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Mecze Pkt
Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Cucine Lube Civitanova 2 2 (0) 0 (0) 6 6 2 3 191 154 1.24
2 Włochy Itas Trentino 2 2 (1) 0 (0) 5 6 2 3 185 147 1.259
3 Czechy VK Jihostroj České Budějovice 3 1 (1) 2 (0) 2 4 8 0.5 229 274 0.836
4 Turcja Fenerbahçe HDI Sigorta 3 0 (0) 3 (2) 2 5 9 0.556 278 308 0.903

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

  LUB FEN ČBU TRE
Cucine Lube Civitanova Włochy

Fenerbahçe HDI Sigorta Turcja 1:3 2:3

VK Jihostroj České Budějovice Czechy 1:3

Itas Trentino Włochy 3:2 3:0

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
05.12.2019 18:00 Fenerbahçe HDI Sigorta Turcja 2:3 Czechy VK Jihostroj České Budějovice 20:25 25:21 25:17 21:25 12:15 350 1
26.01.2020 18:00 Cucine Lube Civitanova Włochy Włochy Itas Trentino             2
12.12.2019 18:00 VK Jihostroj České Budějovice Czechy 1:3 Włochy Cucine Lube Civitanova 18:25 25:21 13:25 22:25   2350 3
20:30 Itas Trentino Włochy 3:2 Turcja Fenerbahçe HDI Sigorta 21:25 23:25 25:18 25:17 16:14 2502 4
19.12.2019 18:30 Fenerbahçe HDI Sigorta Turcja 1:3 Włochy Cucine Lube Civitanova 15:25 19:25 25:20 17:25   1238 5
20:30 Itas Trentino Włochy 3:0 Czechy VK Jihostroj České Budějovice 25:11 25:16 25:21     2772 6
28.01.2020 20:30 Cucine Lube Civitanova Włochy Czechy VK Jihostroj České Budějovice             7
30.01.2020 18:00 Fenerbahçe HDI Sigorta Turcja Włochy Itas Trentino             8
13.02.2020 17:00 VK Jihostroj České Budějovice Czechy Turcja Fenerbahçe HDI Sigorta             9
20:30 Itas Trentino Włochy Włochy Cucine Lube Civitanova             10
19.02.2020 17:00 VK Jihostroj České Budějovice Czechy Włochy Itas Trentino             11
20:30 Cucine Lube Civitanova Włochy Turcja Fenerbahçe HDI Sigorta             12

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Mecze Pkt
Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Rosja Kuzbass Kemerowo 3 2 (0) 1 (1) 7 8 4 2 278 264 1.053
2 Rosja Fakieł Nowy Urengoj 3 2 (0) 1 (0) 6 6 4 1.5 237 214 1.107
3 Niemcy Berlin Recycling Volleys 3 1 (0) 2 (0) 3 4 6 0.667 217 229 0.948
4 Słowenia ACH Volley Lublana 3 1 (1) 2 (0) 2 4 8 0.5 258 283 0.912

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

  KUZ BER LBL FAK
Kuzbass Kemerowo Rosja 3:0

Berlin Recycling Volleys Niemcy 1:3 3:0

ACH Volley Lublana Słowenia 3:2

Fakieł Nowy Urengoj Rosja 3:0 3:1

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
03.12.2019 19:30 Berlin Recycling Volleys Niemcy 3:0 Słowenia ACH Volley Lublana 25:21 25:15 26:24     4219 1
04.12.2019 19:00 Kuzbass Kemerowo Rosja 3:0 Rosja Fakieł Nowy Urengoj 26:24 25:21 25:18     3000 2
11.12.2019 19:00 Fakieł Nowy Urengoj Rosja 3:0 Niemcy Berlin Recycling Volleys 25:22 25:18 25:17     2100 3
18:00 ACH Volley Lublana Słowenia 3:2 Rosja Kuzbass Kemerowo 25:23 25:16 25:27 23:25 19:17 2488 4
17.12.2019 19:00 Fakieł Nowy Urengoj Rosja 3:1 Słowenia ACH Volley Lublana 24:26 25:20 25:19 25:16   2600 5
18.12.2019 19:30 Berlin Recycling Volleys Niemcy 1:3 Rosja Kuzbass Kemerowo 17:25 23:25 25:19 19:25   4311 6
28.01.2020 19:30 Berlin Recycling Volleys Niemcy Rosja Fakieł Nowy Urengoj             7
29.01.2020 19:00 Kuzbass Kemerowo Rosja Słowenia ACH Volley Lublana             8
12.02.2020 19:00 Fakieł Nowy Urengoj Rosja Rosja Kuzbass Kemerowo             10
18:00 ACH Volley Lublana Słowenia Niemcy Berlin Recycling Volleys             9
19.02.2020 19:00 Kuzbass Kemerowo Rosja Niemcy Berlin Recycling Volleys             11
18:00 ACH Volley Lublana Słowenia Rosja Fakieł Nowy Urengoj             12

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Mecze Pkt
Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Polska Jastrzębski Węgiel 3 3 (1) 0 (0) 8 9 2 4.5 254 215 1.181
2 Belgia Greenyard Maaseik 3 2 (2) 1 (0) 4 6 7 0.857 278 295 0.942
3 Rosja Zenit Kazań 3 1 (0) 2 (2) 5 7 7 1 314 303 1.036
4 Turcja Halkbank 3 0 (0) 3 (1) 1 3 9 0.333 253 286 0.885

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

  KAZ HLK MAA JAS
Zenit Kazań Rosja 2:3

Halkbank Turcja 1:3 2:3

Greenyard Maaseik Belgia 3:2

Jastrzębski Węgiel Polska 3:0 3:0

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
04.12.2019 17:30 Halkbank Turcja 2:3 Belgia Greenyard Maaseik 25:20 25:23 27:29 20:25 10:15 1850 1
18.01.2020 19:00 Zenit Kazań Rosja 2:3 Polska Jastrzębski Węgiel 25:18 16:25 25:20 22:25 14:16 3200 2
11.12.2019 18:00 Jastrzębski Węgiel Polska 3:0 Turcja Halkbank 25:17 25:17 25:21     2269 3
20:30 Greenyard Maaseik Belgia 3:2 Rosja Zenit Kazań 20:25 18:25 25:23 25:22 20:18 2000 4
18.12.2019 17:30 Halkbank Turcja 1:3 Rosja Zenit Kazań 26:24 23:25 20:25 22:25   2100 5
19.12.2019 18:00 Jastrzębski Węgiel Polska 3:0 Belgia Greenyard Maaseik 25:17 25:20 25:21     2300 6
29.01.2020 17:30 Halkbank Turcja Polska Jastrzębski Węgiel             7
19:00 Zenit Kazań Rosja Belgia Greenyard Maaseik             8
12.02.2020 18:00 Jastrzębski Węgiel Polska Rosja Zenit Kazań             9
20:30 Greenyard Maaseik Belgia Turcja Halkbank             10
19.02.2020 19:00 Zenit Kazań Rosja Turcja Halkbank             11
20:30 Greenyard Maaseik Belgia Polska Jastrzębski Węgiel             12

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Mecze Pkt
Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Sir Sicoma Colussi Perugia 3 3 (0) 0 (0) 9 9 2 4.5 280 232 1.207
2 Polska Verva Warszawa Orlen Paliwa 3 1 (0) 2 (0) 3 5 6 0.833 244 256 0.953
3 Portugalia SL Benfica 3 1 (0) 2 (0) 3 5 7 0.714 260 276 0.942
4 Francja Tours VB 3 1 (0) 2 (0) 3 3 7 0.429 222 242 0.917

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

  PER WAR TOU SLB
Sir Sicoma Colussi Perugia Włochy 3:1

Verva Warszawa Orlen Paliwa Polska 1:3 3:0

Tours VB Francja 0:3

SL Benfica Portugalia 3:1 1:3

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
04.12.2019 19:00 Verva Warszawa Orlen Paliwa Polska 3:0 Francja Tours VB 25:15 25:22 25:23     1450 1
20:30 Sir Sicoma Colussi Perugia Włochy 3:1 Portugalia SL Benfica 25:18 24:26 25:15 25:19   2775 2
10.12.2019 17:15 SL Benfica Portugalia 3:1 Polska Verva Warszawa Orlen Paliwa 25:19 25:17 22:25 25:21   800 3
11.12.2019 20:00 Tours VB Francja 0:3 Włochy Sir Sicoma Colussi Perugia 30:32 19:25 18:25     2720 4
17.12.2019 20:30 Verva Warszawa Orlen Paliwa Polska 1:3 Włochy Sir Sicoma Colussi Perugia 17:25 25:23 21:25 24:26   5500 5
19.12.2019 20:00 SL Benfica Portugalia 1:3 Francja Tours VB 20:25 25:20 22:25 18:25   1400 6
29.01.2020 19:00 Verva Warszawa Orlen Paliwa Polska Portugalia SL Benfica             7
20:30 Sir Sicoma Colussi Perugia Włochy Francja Tours VB             8
12.02.2020 20:00 Tours VB Francja Polska Verva Warszawa Orlen Paliwa             9
13.02.2020 20:00 SL Benfica Portugalia Włochy Sir Sicoma Colussi Perugia             10
19.02.2020 20:00 Tours VB Francja Portugalia SL Benfica             11
20:30 Sir Sicoma Colussi Perugia Włochy Polska Verva Warszawa Orlen Paliwa             12

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Mecze Pkt
Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Polska Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 3 (0) 0 (0) 9 9 0 MAX 225 184 1.223
2 Belgia Knack Roeselare 3 2 (1) 1 (0) 5 6 5 1.2 241 237 1.017
3 Niemcy VfB Friedrichshafen 3 1 (0) 2 (0) 3 3 6 0.5 199 211 0.943
4 Serbia Vojvodina NS seme Nowy Sad 3 0 (0) 3 (1) 1 2 9 0.222 226 259 0.873

Źródło: cev.eu
Zasady ustalania kolejności: 1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

  KED FRI ROE VOJ
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska 3:0

VfB Friedrichshafen Niemcy 0:3 0:3

Knack Roeselare Belgia 0:3

Vojvodina NS seme Nowy Sad Serbia 0:3 2:3

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
03.12.2019 18:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska 3:0 Serbia Vojvodina NS seme Nowy Sad 25:20 25:21 25:21     1100 1
04.12.2019 20:00 VfB Friedrichshafen Niemcy 0:3 Belgia Knack Roeselare 23:25 21:25 15:25     1197 2
10.12.2019 18:00 Vojvodina NS seme Nowy Sad Serbia 0:3 Niemcy VfB Friedrichshafen 20:25 21:25 20:25     3500 3
20:30 Knack Roeselare Belgia 0:3 Polska Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17:25 19:25 21:25     1600 4
17.12.2019 18:00 Vojvodina NS seme Nowy Sad Serbia 2:3 Belgia Knack Roeselare 21:25 20:25 25:22 25:22 12:15 1000 5
18.12.2019 20:00 VfB Friedrichshafen Niemcy 0:3 Polska Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23:25 22:25 20:25     1450 6
28.01.2020 18:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska Belgia Knack Roeselare             7
29.01.2020 20:00 VfB Friedrichshafen Niemcy Serbia Vojvodina NS seme Nowy Sad             8
11.02.2020 18:00 Vojvodina NS seme Nowy Sad Serbia Polska Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle             9
20:30 Knack Roeselare Belgia Niemcy VfB Friedrichshafen             10
19.02.2020 18:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Polska Niemcy VfB Friedrichshafen             11
20:30 Knack Roeselare Belgia Serbia Vojvodina NS seme Nowy Sad             12

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]