Liga Mistrzyń UEFA (2013/2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga Mistrzów UEFA Kobiet 2013/2014
UEFA Women's Champions League 2013/2014
Liga Mistrzów UEFA Kobiet 2013/2014
Szczegóły turnieju
Gospodarz UEFA
Termin 8 sierpnia 2013 – 22 maja 2014
Liczba drużyn 54 (z 46 konfederacji)
Mistrz VfL Wolfsburg (2. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 109
Król strzelców Niemcy Martina Müller (10 bramek)

Liga Mistrzów UEFA Kobiet w sezonie 2013/14 – jedenasta edycja najważniejszych w hierarchii i pod względem prestiżu międzynarodowych, kobiecych klubowych rozgrywek piłkarskich federacji zrzeszonych w UEFA. Jest to jednocześnie piąta edycja rozgrywania rozgrywek pod szyldem UEFA Women's Champions League (Liga Mistrzów UEFA Kobiet). Do udziału w nich przystąpiła liczba 54 drużyn z 46 federacji.

Prawo udziału w rozgrywkach otrzymali wszyscy zwycięzcy zmagań ligowych poszczególnych federacji oraz 8 drużyn z drugich miejsc w ośmiu najwyżej notowanych ligach (niemieckiej, szwedzkiej, francuskiej, szwedzkiej, rosyjskiej, angielskiej, włoskiej, duńskiej, włoskiej i austriackiej). Zwycięzcy 14 najsilniejszych lig europejskich oraz wszystkie 8 ekip z drugich miejsc w najsilniejszych ligach zostali automatycznie przydzieleni do 1/16 finału. Pozostałe 32 zespoły swą walkę rozpoczęły od fazy wstępnej, w której podzielone zostały na 8 czterozespołowych grup. Do następnej fazy awans uzyskali ich zwycięzcy oraz dwa zespoły z najlepszym bilansem z drugich miejsc. Od 1/16 rozgrywki prowadzone były systemem pucharowym. Wstępna faza grupowa została rozegrana w dniach 8–13 sierpnia 2013 roku, spotkania 1/16 finału odbyły się 9–10 października (pierwsze mecze) i 16–17 października (rewanże), 1/8 finału 9–10 i 13–14 listopada, ćwierćfinały 22–23 i 29–30 marca 2014 roku, półfinały 19–20 i 26–27 kwietnia, a finał rozegrany został 22 maja na stadionie Estádio do Restelo w Lizbonie[1][2].

Tytuł po raz drugi z rzędu zdobyła drużyna VfL Wolfsburg.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Terminy rozgrywek rozplanowała UEFA następująco[3]:

Runda Losowanie Pierwszy mecz Drugi mecz
Runda wstępna 27 czerwca 2013 8–13 sierpnia 2013
1/16 finału 5 września 2013 9–10 października 2013 16–17 października 2013
1/8 finału 9–10 listopada 2013 13–14 listopada 2013
Ćwierćfinały 21 listopada 2013 22–23 marca 2014 29–30 marca 2014
Półfinały 19–20 kwietnia 2014 26–27 kwietnia 2014
Finał 22 maja 2014

Runda wstępna[edytuj | edytuj kod]

Losowanie grup eliminacyjnych odbyło się 27 czerwca 2013 roku w siedzibie Europejskiej Unii Piłkarskiej w Nyonie. Drużyny przed losowaniem podzielone były na cztery koszyki. Eliminacje odbyły się w dniach 8–13 sierpnia poprzez rozegranie ośmiu turniejów eliminacyjnych (osiem odrębnych grup po cztery zespoły w każdej). Mecze rozegrane zostały systemem każdy z każdym, po jednym spotkaniu. Każdy turniej organizował jeden z ośmiu klubów-gospodarzy, których wyboru dokonano jeszcze przed losowaniem – były to: bośniackie SFK 2000, rumuńskie CFF Olimpia Cluj, Crusaders Newtownabbey Strikers z Irlandii Północnej, portugalskie Atlético Ouriense, słoweńskie ŽNK Pomurje, fińskie PK-35 Vantaa, cypryjski Apollon Limassol oraz holenderskie FC Twente. Awans do kolejnej fazy turnieju uzyskali zwycięzcy każdej z grup oraz dwa zespoły z najlepszym bilansem z drugich miejsc |(wliczano wyniki meczów z zespołami z miejsca pierwszego i trzeciego)[2].

Grupy[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Turcja Konak Belediyesi 9 3 3 0 0 5 1 +4
Bośnia i Hercegowina SFK 2000 6 3 2 0 1 7 3 +4
Bułgaria FC NSA Sofia 3 3 1 0 2 4 5 -1
Walia Cardiff City FC 0 3 0 0 3 0 6 -6
Grupa 2
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Serbia ŽFK Spartak Subotica 9 3 3 0 0 24 3 +21
Rumunia CFF Olimpia Cluj 6 3 2 0 1 13 8 +5
Litwa Gintra Universitetas 3 3 1 0 2 2 9 -7
Łotwa Metalurgs Lipawa 0 3 0 0 3 0 19 -19
Grupa 3
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Węgry MTK Budapest FC 9 3 3 0 0 6 2 +4
Ukraina Żytłobud-1 Charków 6 3 2 0 1 7 2 +5
Irlandia Raheny United 3 3 1 0 2 5 6 -1
Irlandia Północna Crusaders Strikers 0 3 0 0 3 1 9 -8
Grupa 4
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Szwajcaria FC Zürich 9 3 3 0 0 12 1 +11
Portugalia Atlético Ouriense 4 3 1 1 1 3 7 -4
Czarnogóra ŽFK Ekonomist 2 3 0 2 1 3 6 -3
Wyspy Owcze KÍ Klaksvík 1 3 0 1 2 2 6 -4
Grupa 5
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Polska RTP Unia Racibórz 7 3 2 1 0 10 1 +9
Słowenia ŽNK Pomurje 6 3 2 0 1 17 4 +13
Białoruś Bobrujczanka Bobrujsk 4 3 1 1 1 4 4 0
Albania KS Ada Velipojë 0 3 0 0 3 1 23 -22
Grupa 6
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Finlandia PK-35 Vantaa 7 2 1 0 0 15 2 +13
Estonia Pärnu JK 7 2 1 0 0 6 2 +4
Grecja PAOK Saloniki 3 1 0 2 0 7 5 +2
Macedonia Północna ŽFK Biljanini Izvori 0 0 0 3 0 2 21 -19
Grupa 7
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Cypr Apollon Limassol 9 3 0 0 0 6 0 +6
Słowacja FK Union Nové Zámky 4 3 1 1 1 6 2 +4
Izrael ASA Tel Aviv 4 3 1 1 1 6 3 +3
Mołdawia Goliador Kiszyniów 0 3 0 0 3 0 13 -13
Grupa 8
Zespół Pkt M W R P Br+ Br- +/-
Szkocja Glasgow City F.C. 9 3 3 0 0 18 0 +18
Holandia FC Twente 6 3 2 0 1 10 2 +8
Chorwacja ŽNK Osijek 3 3 1 0 2 7 12 -5
Malta Birkirkara FC 0 3 0 0 3 1 22 -21

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

22 drużyny rozpoczynają zmagania od fazy pucharowej, grono do uzupełnia dziesięć drużyn z rundy wstępnej.

Rozstawione
Nierozstawione

1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Konak Belediyesi Turcja 2:1 Polska RTP Unia Racibórz 2:1 0:0
MTK Węgry 0:11 Niemcy Turbine Potsdam 0:5 0:6
Standard Liège Belgia 3:5 Szkocja Glasgow City F.C. 2:2 1:3
Tyresö Szwecja 2:1 Francja Paris Saint-Germain 2:1 0:0
Pärnu JK Estonia 0:27 Niemcy Wolfsburg 0:14 0:13
Spratzern Austria 3:5 Włochy Torres 2:2 1:3
Apollon Limassol Cypr 2:3 Austria SV Neulengbach 1:2 1:1
Spartak Subotica Serbia 3:5 Rosja Rossijanka Krasnoarmiejsk 2:4 1:1
PK-35 Vantaa Finlandia 0:4 Anglia Birmingham City 0:3 0:1
FC Zürich Szwajcaria 3:2 Czechy Sparta Praga 2:1 1:1
Lillestrøm SK Norwegia 1:8 Szwecja LdB Malmö 1:3 0:5
Twente Holandia 0:10 Francja Lyon 0:4 0:6
CSHVSM Kairat Kazachstan 2:18 Anglia Arsenal 1:7 1:11
FC Barcelona Hiszpania 2:2 (br. wyj.) Dania Brøndby 0:0 2:2
Thór/KA Islandia 2:6 Rosja Zorkij Krasnogorsk 1:2 1:4
Tavagnacco Włochy 3:4 Dania Fortuna Hjørring 3:2 0:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
FC Barcelona Hiszpania 6:1 Szwajcaria FC Zürich 3:0 3:1
Konak Belediyesi Turcja 0:6 Austria SV Neulengbach 0:3 0:3
Fortuna Hjørring Dania 1:6 Szwecja Tyresö 1:2 0:4
Rossijanka Krasnoarmiejsk Rosja 1:2 Włochy Torres 1:0 0:2
Turbine Potsdam Niemcy 2:2 (br. wyj.) Francja Lyon 0:1 2:1
Zorkij Krasnogorsk Rosja 2:7 Anglia Birmingham City 0:2 2:5
LdB Malmö Szwecja 2:5 Niemcy Wolfsburg 1:2 1:3
Arsenal Anglia 6:2 Szkocja Glasgow City F.C. 3:0 3:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Tyresö Szwecja 8:1 Austria SV Neulengbach 8:1 0:0
Wolfsburg Niemcy 5:0 Hiszpania FC Barcelona 3:0 2:0
Torres Włochy 1:12 Niemcy Turbine Potsdam 0:8 1:4
Arsenal Anglia 0:3 Anglia Birmingham City 0:2 0:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Birmingham City Anglia 0:3 Szwecja Tyresö 0:0 0:3
Turbine Potsdam Niemcy 2:4 Niemcy Wolfsburg 0:0 2:4
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał rozgrywek odbył się 22 maja 2014 na Estádio do Restelo w Lizbonie.

22 maja 2013
19:30 WET
Tyresö Szwecja 3:4
(2:0)
Niemcy VfL Wolfsburg Estádio do Restelo, Lizbona  
Marta Gol 28'56'
Boquete Gol 30'
Raport Gol 47' Popp
Gol 53'80' Müller
Gol 68' Faisst
Widzów: 11 217
Sędzia: Ukraina Kateryna Monzul
Tyresö FF
VfL Wolfsburg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Regulations of the UEFA Women’s Champions League 2011/12. uefa.com, 9 czerwca 2013, s. 38. (ang.)
  2. a b Strongest ever Women's Champions League lineup (ang.). uefa.com, 19 czerwca 2013.
  3. 2013/14 regulations (ang.). uefa.com, 9 czerwca 2013.