Linia kolejowa Świnoujście Główne – Seebad Heringsdorf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa
Świnoujście Główne – Seebad Heringsdorf
Dane podstawowe
Zarządca UBB / UBB Polska
Długość pierwotna: 7,77 km
obecna: ok. 6 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Prędkość maksymalna 80 km/h
Zdjęcie LK
stacja w Seebad Ahlbeck
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa Świnoujście Główne – Seebad Heringsdorflinia kolejowa o długości 7,77 km, łącząca Świnoujście z Heringsdorf. Linia istnieje obecnie tylko na odcinku Świnoujście Centrum – Seebad Heringsdorf i w tej części jest jednotorowa i niezelektryfikowana.

Historia[edytuj | edytuj kod]

16 marca 1863 roku otwarto połączenie kolejowe Berlin-Pasewalk-Züssow-Stralsund. Późniejsze działania kupców z wyspy Uznam doprowadziły do tego, że 11 grudnia 1874 roku Berlińsko-Szczecińskie Towarzystwo Kolejowe (niem. Berlin-Stettiner Eisenbahn-Gesellschaft) uzyskało koncesję na budowę odnogi tej linii do Świnoujścia. 15 maja 1876 roku odnoga dotarła przez miasta Usedom i Garz do Świnoujścia, a 1 lipca 1894 roku otwarto linię Świnoujście Główne (niem. Swinemünde Hbf.) – Seebad Heringsdorf. Po II wojnie światowej linia przestała funkcjonować, na przełomie lat 50. i 60. XX wieku rozebrano torowisko na odcinku Świnoujście Główne – Seebad Ahlbeck, a przewozy wznowiono na pozostałym fragmencie linii. Pod koniec lat 80. z powodu niedofinansowania myślano o zamknięciu pozostałej części linii, lecz po zjednoczeniu Niemiec odstąpiono od tych planów, a nawet zawiązał się ruch na rzecz odbudowy kolei na wyspie Uznam w pierwotnym jej przebiegu, a głównym tego inicjatorem był Rudolf Lange, dawny mieszkaniec Świnoujścia.

W kwietniu 1994 roku powstał projekt stworzenia prywatnej spółki, która by zarządzała pozostałymi liniami kolejowymi na wyspie Uznam, 21 grudnia tego roku zrealizowano ten projekt i powstała Uznamska Kolej Nadmorska sp. z o.o. (niem. Usedomer Bäderbahn GmbH). Dnia 7 czerwca 1997 roku odbudowano fragment linii do granicy polsko-niemieckiej, gdzie zlokalizowano przystanek Ahlbeck Grenze. W 1999 r. przedłożony został plan wydłużenia linii do centrum Świnoujścia. Tuż przed wejściem Polski do strefy Schengen rozpoczęto budowę linii bez konieczności dodatkowej budowy przejścia granicznego, do nowej stacji o nazwie Świnoujście Centrum. Stację otwarto dla ruchu pasażerskiego 20 września 2008. W porównaniu do zlikwidowanej w latach 40. stacji Świnoujście Nieradków (niem. Swinemünde Bad) nowa stacja znajduje się ok. 300 m dalej w kierunku granicy.

Przewozy kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Obsługą przewozów pasażerskich na linii zajmuje się Uznamska Kolej Nadmorska sp. z o.o. (UBB), która codziennie obsługuje na odcinku Świnoujście Centrum - Seebad Heringsdorf 22, a w okresie od maja do września 39 par pociągów dziennie, które kursują do stacji Seebad Heringsdorf, Wolgast, Züssow oraz Stralsund. W sezonie kursuje także pociąg dalekobieżny do Berlina.

Czas jazdy[edytuj | edytuj kod]

Według rozkładu jazdy 2007/2008 czas przejazdu od stacji Świnoujście Centrum do stacji Seebad Heringsdorf wynosi 10 minut.

Maksymalne prędkości[edytuj | edytuj kod]

Na prawie całej długości linii prędkość maksymalna wynosi 80 km/h.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Stacje[edytuj | edytuj kod]

Świnoujście Główne – początek linii, przed wojną węzeł kolejowy na którym odchodziły także linie do Ducherow (i dalej do Berlina), Świnoujścia Portu na wyspie Uznam oraz kolejowa przeprawa promowa do przystanku Świnoujście Port na wyspie Wolin, gdzie łączyła się z linią do Szczecina, obecnie nie istnieje.

Świnoujście Nieradków – stacja z której korzystali głównie wypoczywający w Świnoujściu turyści, obecnie nie istnieje.

Świnoujście Centrum – od 20 września 2008 r. końcowa stacja linii z Heringsdorf, jedyna położona po uznamskiej stronie miasta.

Seebad Ahlbeck – główna stacja w miejscowości Seebad Ahlbeck.

Seebad Heringsdorf – główna stacja w miejscowości Heringsdorf, tu znajduje się centrum sterowania ruchem na liniach UBB.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]