Linia kolejowa nr 231

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 231
Inowrocław Rąbinek – Kruszwica
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 231
Długość 55.33 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna brak
Prędkość maksymalna 20[1] km/h
Zdjęcie LK231
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 231 – niezelektryfikowana linia kolejowa łącząca stację Inowrocław Rąbinek z Kruszwicą. Prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich, towarowych oraz szynobusów wynosi 20 km/h. Według wykazu linii kolejowych ma klasę C3. Pierwotnie linia kolejowa nie rozpoczynała się od stacji Rąbinek lecz od Dworca Głównego biegnąc przez obecny teren Parku Solankowego i Osiedla Rąbin. Zmiana biegu trasy została przeprowadzona po katastrofie górniczej w rejonie obecnego Osiedla Rąbin

Odcinek nieeksploatowany[edytuj | edytuj kod]

Pozostały odcinek od Kruszwicy przez Strzelno do Mogilna jest wyłączony z ruchu pasażerskiego na całej swej długości oraz towarowego, gdyż jest nieprzejezdny i wykreślony z ewidencji PLK[2]. Na linii zachowało się kilka obiektów mostowych, m.in. w Czerniaku nad Notecią[3].

W 2015 PKP podjęła działania zmierzające do przeprowadzenia procesu fizycznej likwidacji linii. W 2018 linia pozbawiona była już w większości szyn, rozkradzionych przez zbieraczy złomu. Pozostały po linii pas ziemi może zostać wykorzystany na drogi rowerowe, czym zainteresowane były szczególnie gminy Kruszwica i Mogilno (odcinek z Mogilna do Dąbrówki, Szczeglina i Kunowa). Prace nad rozbiórką linii Mogilno-Strzelno miały rozpocząć się w trzecim kwartale 2018 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]