Linia kolejowa nr 241

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 241
Tuchola – Koronowo
Dane podstawowe
Zarządca PKP PLK
Numer linii 241
Długość 43,103 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Prędkość maksymalna od Tucholi do Pruszcza 60km/h dla pociągów osobowych i 50km/h dla pociągów towarowych, oraz 50km/h od Pruszcza Bagienicy do Koronowa dla pociągów osobowych i 40km/h dla pociągów towarowych km/h
Zdjęcie LK241
Pociąg na moście nad Brdą w Koronowie (2011 r.)
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 241 – nieczynna linia kolejowa łącząca stację Tuchola ze stacją Koronowo. Odcinek Pruszcz Bagienica - Koronowo otwarty został 03.11.1909 roku, natomiast odcinek Pruszcz Bagienica - Tuchola 03.10.1914 roku. Od października 2011 roku do października 2015 co kilka miesięcy uruchamiane były pociągi specjalne.

Regularny ruch pasażerski – nie ujęty w sieciowym rozkładzie jazdy pociągów – był prowadzony jeszcze w rozkładzie 1992/1993.

Od 2015 roku linia jest wykorzystywana na odcinku Koronowo - Pruszcz Bagienica. Stowarzyszenie Rehabilitacji i Turystyki Na Szlaku, na podstawie porozumienia z PKP PLK, może organizować tam przejazdy drezynami lekkimi. PLK udostępniła linię pod warunkiem nieodpłatnego przewożenia pasażerów, ma to chronić interes spółki PLK, jak również zabrania prowadzenia przez stowarzyszenie przewozowej działalności gospodarczej[1]

Odcinkiem od Pruszcza Bagienicy do Tucholi opiekuje się Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które również organizuje przejazdy drezynowe.

Dworzec w Koronowie jest siedzibą trzech organizacji. Budynek wykorzystywany przez pracowników technicznych jak toromistrzowie i drużyny konduktorskie zajmuje Klub Motocyklowy SKULLS z Bydgoszczy, dawną poczekalnię i lampiarnię zajmuje Stowarzyszenie Koronowo Budzi Się, ostatnie pomieszczenia po dyżurnym ruchu i kasie biletowej wynajmuje Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa Dolina". Stowarzyszenie Szczęśliwa Dolina od kilku lat organizuje imprezy w kolejowych klimatach - Rowerowy Rajd Wąskotorówki (maj), plener fotograficzny Fot-Kol urok (nie)zapomnianego szlaku kolejowego (czerwiec) i Festyn Drezynowy (sierpień). Staraniem członka tego ostatniego stowarzyszenia pana Rafała Wąsowicza linia kolejowa została w całości zapisana w ewidencji zabytków, oraz został zachowany fragment linii kolejowej 240 z Pruszcza Bagienicy do mostu na Brdzie. Również dzięki zaangażowaniu pana Rafał PKP PLK naprawiła ubytek toru pomiędzy Mąkowarskiem a Pruszczem Bagienicą, również ostatnio wymieniono na nowe poszycie mostu nad Brdą w Koronowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]