Linpus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linpus Linux
Rodzina systemów operacyjnych GNU/Linux
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent Linpus Technologies
Architektura i386 mit 32bit, 64bit, i586 (tylko edycja Server), Intel StrongARM, XScale, ARM 7/9, MIPS
Aktualna wersja 2.2-lite (11 lipca 2014)
Jądro Linux
Środowisko pracy Xfce
Licencja Mieszana GNU GPL with
Shareware, Nagware
Typ pakietów rpm
Linpus Linux w serwisie distrowatch.com
Strona internetowa

Linpus – system operacyjny z rodziny Linux oparty na dystrybucji Fedora, stworzony przez pochodzącą z Tajwanu firmę Linpus Technologies Inc[1], skierowany w szczególności na rynek azjatycki, stąd też posiadający pełną obsługę występujących tam języków – chińskiego i japońskiego. Stosunkowo niedawno, za sprawą tanich pochodzących z Chin laptopów, spopularyzował się też w Europie. Dostępne wersje systemu to: Linpus LINUX Desktop, Linpus LINUX Server, Linpus Media Center oraz Linpus LINUX Lite. Ta ostatnia edycja przewidziana jest do instalacji na netbookach i innych słabych sprzętowo komputerach. System w tej wersji zoptymalizowano pod kątem urządzeń przenośnych z niewielkimi ekranami, stąd też obsługuje on niskie rozdzielczości jak chociażby VGA(640x480). Niektóre netbooki: Acer, Aspire One oraz Northtec Gecko[2][3] posiadają preinstalowany Linpus LINUX Lite.

W większości wydań Linpusa możliwy jest wybór między dwoma rodzajami interfejsu użytkownika: konwencjonalnym, przypominającym domyślny wygląd środowiska XFCE, oraz uproszczonym opartym na ikonach i zakładkach, a zaprojektowanym z myślą o początkujących użytkowników Linuksa[4].

Nagware[edytuj | edytuj kod]

System Linpus w laptopach Acer zawiera nie tylko otwarty kod źródłowy, lecz również specyficzny "shareware" kod Acera – zaklasyfikowany przez użytkowników jako "nagware", ponieważ nakłania on do rejestracji na stronie internetowej oraz zakupu pełnej jego wersji. Fakt umieszczenia w dystrybucji Acera oprogramowania o umyślnie ograniczonej funkcjonalności, którego źródła są niedostępne, powoduje że nie można tego systemu określić mianem prawdziwie wolnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Artykuł o Linpus na Distrowatch
  2. [2] Obraz recovery DVD dla Acer Aspire One
  3. Low-cost laptop runs Linpus Linux - News - Linux for Devices. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-30)]. Ekonomiczne komputery z Linpusem
  4. [3] Galeria obrazów trybu standardowego i uproszczonego wersji 9.4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]