Lista jurorów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lista jurorów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Nazwa angielska List of jurors of the International Fryderyk Chopin Piano Competition
Lokalizacja Warszawa,
 Polska,
(Filharmonia Narodowa)
Data od 1927
Gatunek muzyczny muzyka poważna

Lista jurorów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wykaz osób powołanych lub zaproszonych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie złożony z wybitnych pianistów lub pedagogów, w celu oceny Konkursowych występów pianistów, wyłonienia zwycięzcy oraz podziału nagród. Pracami jury kieruje jej przewodniczący wybrany lub powołany na wniosek Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i zatwierdzony przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W niektórych Konkursach powoływano ponadto honorowego przewodniczącego Konkursu, pełniącego zazwyczaj funkcję reprezentacyjną i pomocniczą. Dotychczas w siedemnastu Konkursach Chopinowskich powołano 8 przewodniczących oraz dodatkowo 3 przewodniczących honorowych.

Dobór jurorów Konkursu[edytuj | edytuj kod]

Jedenastokrotny uczestnik zespołu jury na Konkursach Chopinowskich w okresie 1949–2010 Jan Ekier

Do inauguracyjnego Konkursu powołano jury złożone głównie z polskich przedstawicieli środowiska muzycznego[1]. Dopiero od drugiego Konkursu w jego skład wchodzą obcokrajowcy[1]. Od drugiego Konkursu nowością regulaminu było to, że wprowadzono funkcję zastępcy przewodniczącego na okoliczność, gdyby przewodniczący zachorował lub z jakichś innych przyczyn nie mógł punktować uczestnikow i wydawać ostatecznego rozstrzygnięcia[1]. Nazwiska jurorów trzech przedwojennych konkursów określiły skład jurorów spośród osób wywodzących się z: pianistów koncertujących, pianistów pedagogów oraz muzyków związanych z tradycją chopinowską i muzyką fortepianową[1].

W pierwszym powojennym Konkursie (IV Edycja) obowiązywała zasada, że jurorzy słuchali występów pianistów zza parawanu (zasłony) ustawionej w loży na piętrze[2]. Przyjęto zasadę, że grający występują anonimowo, a jedynym identyfikatorem jest ich numer[2]. Członkowie jury mieli absolutny zakaz kontaktowania się z pianistami i byli niejako izolowani od świata zewnętrznego[2]. Wprowadzono funkcję męża zaufania (prof. Jerzy Lefeld) – łącznika pomiędzy pianistą a jury[2]. Nowością w procesie kompletowania jury była zasada, że państwa, których kandydaci brali udział w Konkursie, miały prawo wydelegować swoich członków do jury[2]. Od V Edycji Konkursu przesłuchania są już w pełni jawne.

Obecnie propozycje nazwisk jurorów wysuwają uczelnie muzyczne, poszczególni profesorowie oraz (początkowo członkowie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, później Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)[2]. Ostateczny skład akceptuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i przedkłada do podpisu ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego[2]. Rozpoczynają się wówczas starania, prowadzące do oficjalnego zaproszenia konkretnej osoby[2]. W większości przypadków zaproszenie jest przyjmowane[2]. W 1975 zaproszenia nie przyjął np. Claudio Arrau, z zasady odmawiający uczestnictwa w pracach jury, w 1995 odrzucił je Swiatosław Richter[2]. Z laureatów pierwszej nagrody Konkursu Chopinowskiego na pracę w jury nie zdecydowali się – jak dotychczas – np. Maurizio Pollini i Krystian Zimerman[2].

Historia Konkursów Chopinowskich pokazuje, że jury winno się składać z muzyków praktyków, tzn. pianistów koncertujących i pianistów pedagogów, znających partytury utworów Fryderyka Chopina i historyczny kontekst jego muzyki[2]. Krytycy muzyczni, chopinolodzy i dyrygenci się raczej nie sprawdzili[2].

W jury siedemnastu Konkursów Chopinowskich zasiadało 213 osób z 38 krajów. Rekordzistą pod względem udziału w gronie jurorów jest Polak Jan Ekier, który wchodził w skład zespołu jurorów na jedenastu Konkursach Chopinowskich w okresie 1949–2010.

I Konkurs (1927)[3][edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury I Konkursu Chopinowskiego Witold Maliszewski
L.p. Juror Kraj Funkcja Informacje dodatkowe
1. Witold Maliszewski  Polska przewodniczący jury kompozytor
2. Zygmunt Butkiewicz  Polska członek jury pianista, Konserwatorium Poznańskie
3. Zbigniew Drzewiecki  Polska członek jury pianista, Konserwatorium Warszawskie
4. Alfred Hoehn[a]  Rzesza Niemiecka członek jury pianista, Konserwatorium w Weimarze
5. Piotr Maszyński  Polska członek jury kompozytor i dyrygent chóralny
6. Aleksander Michałowski[b]  Polska członek jury pianista
7. Henryk Melcer  Polska członek jury kompozytor, Konserwatorium Warszawskie
8. Zofia Rabcewicz  Polska członek jury pianistka, Konserwatorium Warszawskie
9. Adam Sołtys  Polska członek jury muzykolog, Konserwatorium Lwowskie
10. Felicjan Szopski  Polska członek jury kompozytor i krytyk muzyczny
11. Józef Śmidowicz  Polska członek jury pianista
12. Józef Turczyński  Polska członek jury pianista, Konserwatorium Warszawskie
13. Adam Wyleżyński  Polska członek jury Konserwatorium Wileńskie
14. Jerzy Żurawlew  Polska członek jury pianista, inicjator Konkursu

II Konkurs (1932)[4][edytuj | edytuj kod]

Jurorzy II Konkursu Chopinowskiego
L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Adam Tadeusz Wieniawski  Polska przewodniczący jury
2. Stanisław Niewiadomski  Polska wiceprzewodniczący jury
3. Eugeniusz Morawski-Dąbrowa  Polska sekretarz jury
4. Franciszek Brzeziński[c]  Polska członek jury
5. Marian Dąbrowski[c]  Polska członek jury
6. Zbigniew Drzewiecki  Polska członek jury
7. Artur de Greef  Belgia członek jury
8. Alfred Hoehn  Rzesza Niemiecka członek jury
9. Roman Jasiński[c]  Polska członek jury
10. Juliusz Kaden-Bandrowski  Polska członek jury
11. Marguerite Long[d]  Francja członek jury
12. Joseph Marx  Republika Austriacka członek jury
13. Zofia Rabcewicz  Polska członek jury
14. Maurice Ravel[e]  Francja członek jury
15. Richard Rössler  Rzesza Niemiecka członek jury
16. Karol Szymanowski[e]  Polska członek jury
17. Józef Śmidowicz  Polska członek jury
18. Magda Tagliaferro  Brazylia członek jury
19. Józef Turczyński  Polska członek jury
20. Paul Weingarten  Republika Austriacka członek jury
21. Carlo Zecchi  Włochy członek jury
22. Jerzy Żurawlew  Polska członek jury

III Konkurs (1937)[5][edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury III Konkursu Chopinowskiego Adam Tadeusz Wieniawski
L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Adam Tadeusz Wieniawski  Polska przewodniczący jury
2. Wilhelm Backhaus  III Rzesza wiceprzewodniczący jury
3. Isidor Philipp  Francja wiceprzewodniczący jury
4. Emil Sauer  Austria wiceprzewodniczący jury
5. Guido Agosti  Włochy członek jury
6. Attilo Brugnoli  Włochy członek jury
7. Zofia Buckiewiczowa  Polska członek jury
8. Marian Dąbrowski  Polska członek jury
9. Zbigniew Drzewiecki  Polska członek jury
10. Emil Frey  Szwajcaria członek jury
11. Alfred Hoehn  III Rzesza członek jury
12. Imre Keéri-Szántó  Węgry członek jury
13. Lazare Lévy  Francja członek jury
14. Loris Margaritis  Grecja członek jury
15. Eugeniusz Morawski-Dąbrowa  Polska członek jury
16. Harry Neuhaus  ZSRR członek jury
17. Marie Panthès  Szwajcaria członek jury
18. Zofia Rabcewicz  Polska członek jury
19. Lucyna Robowska  Polska członek jury
20. Richard Rössler  III Rzesza członek jury
21. Paul Schuberts  Łotwa członek jury
22. Imré Stefániai  Węgry członek jury
23. Andrej Stojanow  Bułgaria członek jury
24. Stefan Śledziński  Polska członek jury
25. Józef Śmidowicz  Polska członek jury
26. Magda Tagliaferro  Brazylia członek jury
27. Józef Turczyński  Polska członek jury
28. Bolesław Woytowicz  Polska członek jury
29. Carlo Zecchi  Włochy członek jury
30. Jerzy Żurawlew  Polska członek jury

IV Konkurs (1949)[6][edytuj | edytuj kod]

Czterokrotny przewodniczący jury Konkursów Chopinowskich Zbigniew Drzewiecki w latach 1949–1965
L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Zbigniew Drzewiecki  Polska przewodniczący jury
2. Arthur Hedley  Anglia wiceprzewodniczący jury
3. Marguerite Long[f]  Francja wiceprzewodnicząca jury
4. František Maxián  Czechosłowacja wiceprzewodniczący jury
5. Lew Oborin  ZSRR wiceprzewodniczący jury
6. Magda Tagliaferro  Brazylia wiceprzewodnicząca jury
7. Godfrid Boon  Szwecja członek jury
8. Émile Bosquet  Belgia członek jury
9. Lucette Descaves[g]  Francja członek jury
10. Sem Dresden  Holandia członek jury
11. Jan Ekier  Polska członek jury
12. Blas Dimas Galindo  Meksyk członek jury
13. Lélia Gousseau[h]  Francja członek jury
14. Lajos Hernádi  Węgry członek jury
15. Franz Josef Hirt  Szwajcaria członek jury
16. Jan Hoffman  Polska członek jury
17. Roman Jasiński  Polska członek jury
18. Marcelina Kimontt-Jacynowa[h]  Polska członek jury
19. Lazare Lévy  Francja członek jury
20. Joseph Marx  Austria członek jury
21. Alfred Mendelsohn  Rumunia członek jury
22. Dimitar Nenow  Bułgaria członek jury
23. Paweł Sieriebriakow  ZSRR członek jury
24. Stanisław Szpinalski  Polska członek jury
25. Henryk Sztompka  Polska członek jury
26. Margerita Trombini-Kazuro  Polska członek jury
27. Bolesław Woytowicz  Polska członek jury
28. Carlo Zecchi  Włochy członek jury
29. Jerzy Żurawlew  Polska członek jury

V Konkurs (1955)[7][i][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Zbigniew Drzewiecki  Polska przewodniczący jury
2. Harold Craxton  Wielka Brytania wiceprzewodniczący jury
3. Lew Oborin  ZSRR wiceprzewodniczący jury
4. Magda Tagliaferro  Brazylia wiceprzewodnicząca jury
5. Stanisław Szpinalski  Polska sekretarz jury
6. Guido Agosti  Włochy członek jury
7. Stefan Askenase  Belgia członek jury
8. Arturo Benedetti-Michelangeli  Włochy członek jury
9. Émile Bosquet  Belgia członek jury
10. Jacques Février  Francja członek jury
11. Floria Guerra  Chile członek jury
12. Emil Hajek  Jugosławia członek jury
13. Jan Hoffman  Polska członek jury
14. Louis Kentner  Wielka Brytania członek jury
15. Lazare Lévy  Francja członek jury
16. Witold Lutosławski  Polska członek jury
17. Joseph Marx  Austria członek jury
18. František Maxián  Czechosłowacja członek jury
19. Lubomir Pipkow  Bułgaria członek jury
20. Bruno Seidlhofer  Austria członek jury
21. Hugo Steurer  NRD członek jury
22. Ma Sucun  Chiny członek jury
23. Henryk Sztompka  Polska członek jury
24. Józef Śmidowicz[j]  Polska członek jury
25. Erik Then-Bergh  RFN członek jury
26. Margerita Trombini-Kazuro  Polska członek jury
27. Imré Ungár  Węgry członek jury
28. Maria Wiłkomirska[h]  Polska członek jury
29. Jakow Zak  ZSRR członek jury
30. Carlo Zecchi  Włochy członek jury
31. Jerzy Żurawlew  Polska członek jury

VI Konkurs (1960)[8][edytuj | edytuj kod]

Honorowy przewodniczący jury VI Konkursu Chopinowskiego Artur Rubinstein
L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Zbigniew Drzewiecki  Polska przewodniczący jury
2. Nadia Boulanger  Francja wiceprzewodnicząca jury
3. Arthur Hedley  Wielka Brytania wiceprzewodniczący jury
4. Dmitrij Kabalewski  ZSRR wiceprzewodniczący jury
5. Henryk Sztompka  Polska wiceprzewodniczący jury
6. Bolesław Woytowicz  Polska sekretarz jury
7. Guido Agosti  Włochy członek jury
8. Stefan Askenase  Belgia członek jury
9. Sven Brandel  Szwecja członek jury
10. Sequeira Costa  Portugalia członek jury
11. Harold Craxton  Wielka Brytania członek jury
12. Halina Czerny-Stefańska  Polska członek jury
13. Jan Ekier  Polska członek jury
14. Armand de Gontaut Biron  Francja członek jury
15. Emil Hajek  Jugosławia członek jury
16. Lajos Hernádi  Węgry członek jury
17. Jan Hoffman  Polska członek jury
18. Mieczysław Horszowski  Stany Zjednoczone członek jury
19. Witold Małcużyński  Polska członek jury
20. Timo Mikkilä  Finlandia członek jury
21. Florica Musicescu  Rumunia członek jury
22. Harry Neuhaus  ZSRR członek jury
23. František Rauch  Czechosłowacja członek jury
24. Reimar Riefling  Norwegia członek jury
25. Heinz Schröter  RFN członek jury
26. Bruno Seidlhofer  Austria członek jury
27. Paweł Sieriebriakow  ZSRR członek jury
28. Andrej Stojanow  Bułgaria członek jury
29. Ding Shande  Chiny członek jury
30. Magda Tagliaferro  Brazylia członek jury
31. Margerita Trombini-Kazuro  Polska członek jury
32. Amadeus Webersinke  NRD członek jury
33. Beveridge Webster  Stany Zjednoczone członek jury
34. Jakow Zak  ZSRR członek jury
35. Jerzy Żurawlew  Polska członek jury
36. Artur Rubinstein  Stany Zjednoczone honorowy przewodniczący jury

VII Konkurs (1965)[9][k][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Zbigniew Drzewiecki  Polska przewodniczący jury
2. Jakow Flier  ZSRR wiceprzewodniczący jury
3. Arthur Hedley  Wielka Brytania wiceprzewodniczący jury
4. Jan Hoffman  Polska sekretarz jury
5. Jan Ekier  Polska członek jury
6. Pál Kadosa  Węgry członek jury
7. Eugene List  Stany Zjednoczone członek jury
8. Ivo Maček  Jugosławia członek jury
9. Nikita Magaloff  Szwajcaria członek jury
10. Timo Mikkilä  Finlandia członek jury
11. Vlado Perlemuter  Francja członek jury
12. František Rauch  Czechosłowacja członek jury
13. Renzo Silvestri  Włochy członek jury
14. Wesselin Stojanow  Bułgaria członek jury
15. Magda Tagliaferro  Brazylia członek jury
16. Sigismund Toduta[l]  Rumunia członek jury
17. Margerita Trombini-Kazuro  Polska członek jury
18. Amadeus Webersinke  NRD członek jury
19. Maria Wiłkomirska  Polska członek jury
20. Bolesław Woytowicz  Polska członek jury
21. Jerzy Żurawlew  Polska członek jury

VIII Konkurs (1970)[10][m][edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący jury VIII i IX Konkursu Chopinowskiego Kazimierz Sikorski
L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Kazimierz Sikorski  Polska przewodniczący jury
2. Guido Agosti  Włochy wiceprzewodniczący jury
3. Tatjana Nikołajewa  ZSRR wiceprzewodniczący jury
4. Zbigniew Szymonowicz  Polska sekretarz jury
5. Raif J. Abillama  Liban członek jury
6. István Antal  Węgry członek jury
7. Jan Ekier  Polska członek jury
8. Monique Haas  Francja członek jury
9. Gheorghe Halmos  Rumunia członek jury
10. Jan Hoffman  Polska członek jury
11. Witold Małcużyński  Argentyna członek jury
12. Susumu Nagai  Japonia członek jury
13. Stepanka Pelischek  Bułgaria członek jury
14. Eliane Richepin  Francja członek jury
15. Maria Teresa Rodriguez  Meksyk członek jury
16. Annerose Schmidt  NRD członek jury
17. Regina Smendzianka  Polska członek jury
18. Pavel Štěpán  Czechosłowacja członek jury
19. Bolesław Woytowicz  Polska członek jury

IX Konkurs (1975)[11][edytuj | edytuj kod]

Dziewięciokrotny uczestnik zespołu jury na Konkursach Chopinowskich w okresie 1975–2015 Andrzej Jasiński
L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Kazimierz Sikorski  Polska przewodniczący jury
2. Eugene List  Stany Zjednoczone wiceprzewodniczący jury
3. Jewgienij Malinin  ZSRR wiceprzewodniczący jury
4. István Antal  Węgry członek jury
5. Olga Iliwicka-Dąbrowska  Polska członek jury
6. Anton Dikow  Bułgaria członek jury
7. Jan Ekier  Polska członek jury
8. Orazio Frugoni  Włochy członek jury
9. Gheorghe Halmos  Rumunia członek jury
10. Ludwig Hoffmann  RFN członek jury
11. Akiko Iguchi  Japonia członek jury
12. Andrzej Jasiński  Polska członek jury
13. Alexander Jenner  Austria członek jury
14. Louis Kentner  Wielka Brytania członek jury
15. Witold Małcużyński  Polska członek jury
16. André-François Marescotti  Szwajcaria członek jury
17. Federico Mompou  Hiszpania członek jury
18. František Rauch  Czechosłowacja członek jury
19. Bernard Ringeissen  Francja członek jury
20. Zbigniew Szymonowicz  Polska członek jury
21. Zbigniew Śliwiński  Polska członek jury
22. Amadeus Webersinke  NRD członek jury
23. Tadeusz Żmudziński  Polska członek jury

X Konkurs (1980)[12][n][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Kazimierz Kord  Polska przewodniczący jury
2. Nikita Magaloff  Szwajcaria wiceprzewodniczący jury
3. František Rauch  Czechosłowacja wiceprzewodniczący jury
4. Martha Argerich  Argentyna członek jury
5. Paul Badura-Skoda  Austria członek jury
6. Rodolfo Caporali  Włochy członek jury
7. Josep Colom  Hiszpania członek jury
8. Halina Czerny-Stefańska  Polska członek jury
9. Siergiej Dorenskij  ZSRR członek jury
10. Jan Ekier  Polska członek jury
11. Liuba Enczewa  Bułgaria członek jury
12. Rudolf Fischer  NRD członek jury
13. Lidia Grychtołówna  Polska członek jury
14. Iving Heller  Kanada członek jury
15. Rex Hobcroft  Australia członek jury
16. Ludwig Hoffmann  RFN członek jury
17. Andrzej Jasiński  Polska członek jury
18. Geneviève Joy  Francja członek jury
19. Louis Kentner  Wielka Brytania członek jury
20. Eugene List  Stany Zjednoczone członek jury
21. Regina Smendzianka  Polska członek jury
22. Péter Solymos  Węgry członek jury
23. Zbigniew Śliwiński  Polska członek jury
24. Kazuko Yasukawa  Japonia członek jury
25. Tadeusz Żmudziński  Polska członek jury

XI Konkurs (1985)[13][o][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Jan Ekier  Polska przewodniczący jury
2. Wiktor Mierżanow  ZSRR wiceprzewodniczący jury
3. Eugène Traey  Belgia wiceprzewodniczący jury
4. Edward Auer  Stany Zjednoczone członek jury
5. Halina Czerny-Stefańska  Polska członek jury
6. Konstantin Ganew  Bułgaria członek jury
7. Valentin Gheorghiu  Rumunia członek jury
8. Lidia Grychtołówna  Polska członek jury
9. Barbara Hesse-Bukowska  Polska członek jury
10. Andrzej Jasiński  Polska członek jury
11. Karl-Heinz Kämmerling  RFN członek jury
12. Piotr Paleczny  Polska członek jury
13. Karl-Heinz Pick  NRD członek jury
14. František Rauch  Czechosłowacja członek jury
15. Bernard Ringeissen  Francja członek jury
16. Takahiro Sonoda  Japonia członek jury
17. Fu Cong  Chiny członek jury
18. Lew Własenko  ZSRR członek jury
19. Charles H. Webb  Stany Zjednoczone członek jury
20. Tadeusz Żmudziński  Polska członek jury
21. Kazimierz Sikorski[p]  Polska honorowy przewodniczący jury

XII Konkurs (1990)[14][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Jan Ekier  Polska przewodniczący jury
2. Eugène Traey  Belgia wiceprzewodniczący jury
3. Lew Własenko  ZSRR wiceprzewodniczący jury
4. Władimir Aszkenazi[q]  Islandia  Szwajcaria członek jury
5. Ryszard Bakst  Polska członek jury
6. Halina Czerny-Stefańska  Polska członek jury
7. Anton Dikow  Bułgaria członek jury
8. Siergiej Dorenskij  ZSRR członek jury
9. Leon Fleisher[q]  Stany Zjednoczone członek jury
10. Lidia Grychtołówna  Polska członek jury
11. Barbara Hesse-Bukowska  Polska członek jury
12. Andrzej Jasiński  Polska członek jury
13. Cyprien Katsaris[r]  Luksemburg członek jury
14. Ivan Klánský  Czechosłowacja członek jury
15. Hiroko Nakamura  Japonia członek jury
16. Gerhard Opptiz  Niemcy członek jury
17. Piotr Paleczny  Polska członek jury
18. Bernard Ringeissen  Francja członek jury
19. Maria Tipo[s]  Włochy członek jury
20. Kazuko Yasukawa  Japonia członek jury
21. Tadeusz Żmudziński  Polska członek jury

XIII Konkurs (1995)[15][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Jan Ekier  Polska przewodniczący jury
2. Paul Badura-Skoda  Austria wiceprzewodniczący jury
3. Piotr Paleczny  Polska wiceprzewodniczący jury
4. Halina Czerny-Stefańska  Polska członek jury
5. Bella Dawidowicz  Stany Zjednoczone członek jury
6. Jean-Jacques Eigeldinger  Szwajcaria członek jury
7. Lidia Grychtołówna  Polska członek jury
8. Adam Harasiewicz  Polska członek jury
9. Barbara Hesse-Bukowska  Polska członek jury
10. Andrzej Jasiński  Polska członek jury
11. Ivan Klánský  Czechy członek jury
12. Hitoshi Kobayashi  Japonia członek jury
13. Lee Kum-Sing  Kanada członek jury
14. Dominique Merlet  Francja członek jury
15. Wiktor Mierżanow  Rosja członek jury
16. Li Mingqiang  Chiny członek jury
17. Hiroko Nakamura  Japonia członek jury
18. Sergio Perticaroli  Włochy członek jury
19. Edith Picht-Axenfeld  Niemcy członek jury
20. Bernard Ringeissen  Francja członek jury
21. Harold C. Schonberg  Stany Zjednoczone członek jury
22. Regina Smendzianka[t]  Polska członek jury
23. Zbigniew Śliwiński  Polska członek jury
24. Arie Vardi  Izrael członek jury

XIV Konkurs (2000)[16][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Andrzej Jasiński  Polska przewodniczący jury
2. Piotr Paleczny  Polska wiceprzewodniczący jury
3. Bernard Ringeissen  Francja wiceprzewodniczący jury
4. Martha Argerich[t]  Argentyna członek jury
5. Edward Auer  Stany Zjednoczone członek jury
6. Paul Badura-Skoda  Austria członek jury
7. Arnoldo Cohen  Wielka Brytania członek jury
8. Sequeira Costa  Portugalia członek jury
9. Halina Czerny-Stefańska  Polska członek jury
10. Ikuko Endō  Japonia członek jury
11. Kazimierz Gierżod  Polska członek jury
12. Lidia Grychtołówna  Polska członek jury
13. Adam Harasiewicz  Polska członek jury
14. Eugene Indjic  Stany Zjednoczone członek jury
15. Ivan Klánský  Czechy członek jury
16. Wiktor Mierżanow  Rosja członek jury
17. Germaine Mounier  Francja członek jury
18. Hiroko Nakamura  Japonia członek jury
19. Sergio Perticaroli  Włochy członek jury
20. Annerose Schmidt  Niemcy członek jury
21. Regina Smendzianka  Polska członek jury
22. Józef Stompel  Polska członek jury
23. Arie Vardi  Izrael członek jury
24. Jan Ekier  Polska honorowy przewodniczący jury

XV Konkurs (2005)[17][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Andrzej Jasiński  Polska przewodniczący jury
2. Piotr Paleczny  Polska wiceprzewodniczący jury
3. Wiera Gornostajewa  Rosja członek jury
4. Lidia Grychtołówna  Polska członek jury
5. Adam Harasiewicz  Polska członek jury
6. Krzysztof Jabłoński  Polska członek jury
7. Kang Choong-mo  Korea Południowa członek jury
8. Władimir Krajniew  Rosja członek jury
9. Hiroko Nakamura  Japonia członek jury
10. John O’Conor  Irlandia członek jury
11. Janusz Olejniczak  Polska członek jury
12. John Perry  Stany Zjednoczone członek jury
13. Sergio Perticaroli  Włochy członek jury
14. Ewa Pobłocka  Polska członek jury
15. Bernard Ringeissen  Francja członek jury
16. Regina Smendzianka  Polska członek jury
17. Józef Stompel  Polska członek jury
18. Đặng Thái Sơn  Wietnam członek jury
19. Arie Vardi  Izrael członek jury
20. Fanny Waterman  Wielka Brytania członek jury
21. Zhou Guangren  Chiny członek jury

XVI Konkurs (2010)[18][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Andrzej Jasiński  Polska przewodniczący jury
2. Piotr Paleczny  Polska wiceprzewodniczący jury
3. Martha Argerich  Argentyna członek jury
4. Fu Cong  Chiny członek jury
5. Bella Dawidowicz  Rosja członek jury
6. Philippe Entremont  Francja członek jury
7. Nelson Freire  Brazylia członek jury
8. Adam Harasiewicz  Polska członek jury
9. Kevin Kenner  Stany Zjednoczone członek jury
10. Michie Koyama  Japonia członek jury
11. Katarzyna Popowa-Zydroń  Polska członek jury
12. Đặng Thái Sơn  Wietnam członek jury
13. Jan Ekier  Polska honorowy przewodniczący jury

XVII Konkurs (2015)[19][edytuj | edytuj kod]

L.p. Juror Kraj Funkcja
1. Katarzyna Popowa-Zydroń  Polska przewodnicząca jury[20]
2. Dmitrij Aleksiejew  Rosja członek jury
3. Martha Argerich  Argentyna członek jury
4. Akiko Ebi  Japonia członek jury
5. Philippe Entremont  Francja członek jury
6. Nelson Goerner  Argentyna członek jury
7. Adam Harasiewicz  Polska członek jury
8. Andrzej Jasiński  Polska członek jury
9. Dina Joffe  Łotwa członek jury
10. Li Yundi  Chiny członek jury
11. Garrick Ohlsson  Stany Zjednoczone członek jury
12. Janusz Olejniczak  Polska członek jury
13. Piotr Paleczny  Polska członek jury
14. Ewa Pobłocka  Polska członek jury
15. John Rink  Stany Zjednoczone członek jury
16. Wojciech Świtała  Polska członek jury
17. Đặng Thái Sơn  Wietnam członek jury

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Jurorzy o największej liczbie udziałów w Konkursie
L.p. Juror Kraj Liczba udziałów w Konkursie
1. Jan Ekier  Polska 11
2. Andrzej Jasiński  Polska 9
3. Zbigniew Drzewiecki  Polska 7
4. Piotr Paleczny  Polska
5. Jerzy Żurawlew  Polska
6. Halina Czerny-Stefańska  Polska 6
7. Lidia Grychtołówna  Polska
8. Bernard Ringeissen  Francja
9. Magda Tagliaferro  Brazylia
10. Adam Harasiewicz  Polska 5
11. Jan Hoffman  Polska
12. František Rauch  Czechosłowacja
13. Regina Smendzianka  Polska
14. Bolesław Woytowicz  Polska
Kraje o największej liczbie jurorów w Konkursie
L.p. Kraj /Kraje Liczba jurorów
1.  Polska 56
2.  Francja 17
3.  Rzesza Niemiecka,  III Rzesza,  NRD,  RFN,  Niemcy 14
4.  ZSRR,  Rosja
5.  Stany Zjednoczone 13
6.  Japonia 9
7.  Włochy
8.  Bułgaria 8
9.  Szwajcaria 7
10.  Węgry
11.  Austria 6
12.  Chiny
13.  Rumunia 5
14.  Wielka Brytania

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Juror wziął udział w przesłuchaniach końcowych.
  2. Juror wycofał się podczas I etapu konkursu, nie oceniał więc uczestników.
  3. a b c Zastępował nieobecnego jurora.
  4. Jurorka oceniała pianistów tylko w czwartym dniu przesłuchań.
  5. a b Podczas przesłuchań był gościem przy stole sędziowskim.
  6. W obradach jury od 1 października 1949.
  7. Zastępowała Marguerite Long do 1 października 1949.
  8. a b c Zastępowała chwilowo nieobecnych jurorów.
  9. Zaproszona Marguerite Long (Francja) nie dotarła do Warszawy, nie uczestnicząc w pracach jury.
  10. Zastępował chwilowo nieobecnych jurorów.
  11. Przybycia jako jurorzy na Konkurs odmówili: Mieczysław Horszowski, Aaron Copland, Samuel Barber oraz Leonard Bernstein ze Stanów Zjednoczonych, natomiast Rudolf Serkin i Rosina Lhévinne nie odpowiedzieli na zaproszenie.
  12. Tuż przed rozpoczęciem Konkursu zastąpił on jurorkę Floricę Musinescu (Rumunia).
  13. Zaproszony na jurora Konkursu Leon Fleisher (USA) w ostatniej chwili odwołał swój przyjazd.
  14. Honorowym przewodniczącym miał być Artur Rubinstein, który jednak do Warszawy nie przybył.
  15. Dwoje jurorów Guido Agosti i Arthur Moreira Lima w ostatniej chwili odwołało swój przyjazd.
  16. Honorowy przewodniczący jury nie oceniał występów pianistów.
  17. a b Juror oceniał tylko występy finałowe.
  18. Juror oceniał występy pianistów począwszy od II etapu.
  19. Jurorka oceniała występy pianistów począwszy od II etapu.
  20. a b Jurorka wzięła udział w pracach jury od II etapu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Stanisław Dybowski. Kto do jury? (cz.1) (What kind of a Jury was it?) (PDF). „Chopin Express”. Nr 6 (1), s. 6–7, 2010-10-06. Warszawa: Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z magazynem muzycznym „Gramophone”. ISSN 2082-2774 (pol. • ang.). [dostęp 2018-08-04]. 
  2. a b c d e f g h i j k l m Stanisław Dybowski. Kto do jury? (cz.2) (What kind of a Jury was it?) (PDF). „Chopin Express”. Nr 7 (1), s. 6–7, 2010-10-07. Warszawa: Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z magazynem muzycznym „Gramophone”. ISSN 2082-2774 (pol. • ang.). [dostęp 2018-08-04]. 
  3. I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  4. II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  5. III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  6. IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  7. V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  8. VI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  9. VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  10. VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  11. IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  12. X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  13. XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  14. XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  15. Jury of the Thirteenth International Chopin Piano Competition (ang.). ddg.art.pl. [dostęp 2016-07-11].
  16. XIV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Rzeczpospolita (Wydanie specjalne), 21-22 października 2000, seria: Nr 247 (5717).
  17. XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (pol.). chopincompetition2015.com. [dostęp 2017-06-17].
  18. XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  19. Jury Konkursu. chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-07-11].
  20. Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń na czele jury Konkursu Chopinowskiego 2015. mkidn.gov.pl, 2013-11-22. [dostęp 2016-07-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Irena Jarosz: Kronika Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina. Warszawa: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, 2000. ISBN 978-83-911335-2-1. OCLC 69448037.