Lista medali zdobytych przez polskich brydżystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karty do brydża po rozdaniu

190 zawodników z Polski[a] w brydżu sportowym uczestniczących w zawodach organizowanych przez WBF[1] oraz EBL[2] zdobyło 168 medali: 68 złotych, 53 srebrnych oraz 47 brązowych (Stan na 6 listopada 2014).

Pierwszym medalem drużyny polskiej był brązowy medal zdobyty na Mistrzostwach Europy w Baden-Baden w roku 1963 przez drużynę w składzie:
Stanisław BitnerJan Jeżowski, Julian KlukowskiZbigniew Szurig oraz Czesław KuklewiczAndrzej Wilkosz.

Najdłużej zdobywającym medale jest urodzony w roku 1939 Julian Klukowski, który zdobył 4 złote, 7 srebrnych i 6 brązowych. Pierwszy medal zdobył na 23. Mistrzostwach Europy w Baden-Baden w roku 1963. Ostatni medal zdobył z drużyną seniorów na 52. Drużynowych Mistrzostwach Europy w Brydżu Sportowym w Abacji (Chorwacja) w roku 2014.

Najwięcej medali dla Polski zdobyli Cezary Balicki i Adam Żmudziński: po 4 złote, 8 srebrnych i 8 brązowych. Najwięcej złotych medali (9) dla Polski zdobył Piotr Gawryś (7 w kategorii open, jeden w kategorii mikstów i jeden w kategorii juniorów).

W kategoriach młodzieżowych największy dorobek ma Justyna Żmuda, która zdobyła 7 złotych medali (cztery w kategorii Dziewcząt, dwa w kategorii Mikstów Młodzieżowych i jeden w kategoriach Młodzieży Szkolnej), 2 srebrne (w kategorii Juniorów) oraz 1 brązowy (w kategorii Dziewcząt). Justyna Żmuda ma także brązowy medal zdobyty w kategorii kobiet.

Lista medali[edytuj | edytuj kod]

Na końcu tego rozdziału znajduje się tabela zawierająca wszystkie medale polskich brydżystów. Wcześniej jednak podano:

 • kryteria, według których wybrano określone zawody na poziomie światowym i europejskim: Olimpiady i Mistrzostwa.
  Na końcu opracowania, w rozdziale Inne sukcesy polskich zawodników, podano medalowe pozycje zawodników polskich w zawodach niespełniających kryteriów wyboru;
 • opis kolumn tabeli.

Uwzględnione zawody WBF[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie zawiera wykaz medali uzyskany na Olimpiadach i Mistrzostwach Świata w poszczególnych kategoriach. Poniżej podano oznaczenie zawodów użytych w tabeli z krótkim opisem.

 • – Mistrzostwa świata (World Teams)[3] ;
Najstarsze Mistrzostwa WBF powstałe (jeszcze przed założeniem WBF) z inicjatywy prywatnej. Pierwsze mistrzostwa świata Bermuda Bowl odbyły się w 1950 roku, na Bermudach. Następnie przekształciły się w regularne pojedynki pomiędzy USA a zwycięzcą Mistrzostw Europy. Od 1957 roku w zawodach tych reprezentowane są inne strefy. Polacy startowali w tych Mistrzostwach od 1981 roku zdobywając od razu brązowy medal. Od 1974 roku rozgrywane są zawody kobiet: Venice Cup. Od roku 2011 rozgrywane są zawody seniorów: Senior Bowl. (W roku 2000 rozgrywano turniej pokazowy i Polacy zdobyli tam pierwsze miejsce.)
 • MŚ MB – Zawody BAM w ramach światowych kongresów młodzieżowych(World Youth Congres: Board-A-Match)[4];
 • MŚ MC – Światowe kongresy młodzieżowe (World Youth Congres)[4] ;
Są to masowe zawody młodzieżowe rozgrywane od 2009 roku. Składają się z turnieju teamów, par i zawodów indywidualnych. Brak ograniczeń na liczbę zawodników z jednego kraju.
 • MŚ MI – Indywidualne mistrzostwa świata(World Masters Indywidual)[5] ;
Turniej zaproszeniowy odbywający się od 1992 roku. Do roku 2000 zawody obywały się co 2 lata. Obecnie co 4 lata.
 • MŚ O – Olimpiady brydżowe (IOC Grand Prix)[6] ;
Zawody MKOl Grand Prix rozpoczęły się w 1998 roku, aby wesprzeć wysiłek WBF wprowadzeniem brydża do Igrzysk Olimpijskich. Początkowo były zawody otwarte i kobiet. Później doszły zawody juniorów. Zawody powtórzono w roku 1999, 2000 i 2002. Nie są dalej kontynuowane.
Konkurs ten został zainaugurowany w 1997 roku i odbywa się w latach nieparzystych w połączeniu z Mistrzostwami Świata Teamów. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Teamów rozpoczynają się po rundzie kwalifikacyjnej do Bermuda Bowl, Venice Cup i Senior Cup. Zawody są otwarte dla graczy wszystkich kategorii, którzy mogą tworzyć zespoły bez ograniczenia dotyczących narodowości.
 • MŚ TX – Światowe mistrzostwa teamów mikstowych (World Mixed Teams Championship)[8] ;
Dwie pierwsze edycje tych zawodów odbyły się w latach 1962 i 1974. Ponownie zostały uruchomione w roku 1996 i odbywają się w latach przestępnych. Zespoły uczestniczące w Światowych Mistrzostwach Teamów Mikstowych mogą być międzynarodowe.
 • MŚ UT – Akademickie mistrzostwa świata (World University Team Cup)[9] ;
Konkurs jest otwarty dla akademickich drużyn narodowych i jest rozgrywany pod auspicjami FISU (Fédération Internationale du Sport Universitaire).
 • MŚ WS – Seria brydżowych zawodów światowych (World Bridge Series championship)[10] ;
Są to zawody rozgrywane co 4 lata, w latach parzystych ale nie przestępnych (1990, 1994, ...). Składają się z zawodów teamów mikstowych, otwartych, kobiecych i seniorów typu przegrywający odpada. Są również zawody par w różnych kategoriach.
 • MŚ YT – Młodzieżowe mistrzostwa świata teamów (World Youth Team Championship)[11] ;
Zawody odbywają się od 1987 roku co 2 lata (w latach nieparzystych do 2005 r., w latach parzystych, począwszy od 2006 r.). Turniej ma podobny format do Bermuda Bowl i przeznaczony jest dla graczy do 26 lat. Od 2001 roku wprowadzono konkurencję młodzieży szkolnej (do 21 roku) a od roku 2010 wprowadzono konkurencję dziewcząt.
 • WBG – zawody brydżowe rozgrywane od 2008 roku w ramach WMSG (World Bridge Games)[12] .

Uwzględnione zawody EBL[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie zawiera wykaz medali zdobytych w Mistrzostwach Europy oraz w Otwartych Mistrzostwach Europy w poszczególnych kategoriach. Podano również (jako osobne) zawody, te które zostały wchłonięte w wymienionym wcześniej wykazie. Poniżej oznaczenie zawodów użyte w tabeli.

 • ME – Mistrzostwa Europy teamów (European Team Championships)[13] ;
W Mistrzostwach Europy teamów występuje jedna drużyna z każdego kraju. Format rozgrywek polega na meczach "każdy z każdym" i zespół z największą sumą punktów jest zwycięzcą turnieju. Mistrzostwa Europy Teamów były pierwszą międzynarodową konkurencją w Europie. Pierwsze zostały rozegrane w roku 1932 w Scheveningen (Holandia) i było prowadzone pod auspicjami International Bridge League (IBL), prekursora World Bridge Federation. Zawody przestały być rozgrywane w czasie wojny a po wojnie zostały wznowione w roku 1948 w ramach Europejskiej Ligi Brydżowej (EBL). Pierwotnie rozgrywano zawody tylko otwarte. Od 4 Mistrzostw Europy (w roku 1935) rozgrywane są także zawody kobiece a od 42 (w roku 1995) również w konkurencji seniorów. Polacy startują w Mistrzostwach Europy teamów od ich 18 edycji (1957). Pierwszym medalem polaków jest brązowy medal na 23 ME w roku 1963. Drużynowe Mistrzostwa Europy Teamów są również kwalifikacją do Mistrzostw Świata (Bermuda Bowl, Venice Cup i Senior Bowl).
 • ME Mp – Europejskie mistrzostwa par (otwarte – European Open Pairs Championships[14], kobiet – European Women Pairs Championships[15], seniorów – European Senior Pairs Championships[16]) ;
Pierwsze otwarte mistrzostwa Europy par odbyły się w Cannes, Francja, w 1976 roku. Na jedenaście edycji tych zmagań 6 wygrały pary francuskie a 5 polskie. Kobiece Mistrzostwa Europy Par powstały w 1987 roku z inicjatywy kobiecej sekcji EBL. Konkurs dla europejskich seniorów (tj. powyżej 55 lat) powstał w roku 1989. Europejskie Mistrzostwa Par istniały jako 3 niezależne imprezy do roku 2001. Od roku 2003 zostały włączone do Otwartych Mistrzostw Europy.
 • ME Mł – Młodzieżowe mistrzostwa Europy (teamów – European Youth Teams Championships[17] i Par – European Youth Pairs Championships[18]) ;
Młodzieżowe mistrzostwa Europy teamów są flagowymi zawodami EBL dla młodzieży. Aktualnie składają się z 3 serii rozgrywek: dla juniorów (do 25 lat), młodzieży szkolnej (do 20 lat) oraz dla dziewcząt (do 25 lat). Z każdego kraju może być tylko jedna drużyna i rozgrywki prowadzone są systemem każdy z każdym. Drużyna z największą liczbą punktów zostaje zwycięzcą. Zawody te są jednocześnie europejskimi eliminacjami Światowych Mistrzostw Teamów Młodzieży. Rozgrywane są co dwa lata.
Młodzieżowe mistrzostwa Europy par juniorów wystartowały w roku 1991. Rozgrywane były początkowo barometrem w 4 sesjach. W roku 1995 zaczęły się młodzieżowe mistrzostwa Europy młodzieży szkolnej. Od 2008 roku wystartowały młodzieżowe mistrzostwa Europy par dziewcząt i edycje 2008 i 2010 wygrały pary polskie!
 • ME Op – Otwarte mistrzostwa Europy (European Open Bridge Championships)[19] ;
Zapoczątkowane w 2003 roku otwarte mistrzostwa Europy wchłonęły kilka istniejących poprzednio mistrzostw. Odbywają się co dwa lata i są zawodami teamów oraz par w 4 kategoriach: miksty, otwarta, kobiety i seniorzy. W zawodach tych mogą startować (jednej parze lub teamie) zawodnicy z różnych krajów (również z po za Europy) bez ograniczeń na liczbę zawodników z jednego kraju. W 2011 roku otwarte mistrzostwa Europy odbyły się w Poznaniu.
 • ME Un – Akademickie mistrzostwa Europy (European Universities Championship)[20] .
Akademickie mistrzostwa Europy są zawodami dla drużyn reprezentujących uczelnie wyższe. Impreza została zainaugurowana w 2009 roku i ma odbywać się co dwa lata. W 2011 roku gospodarzem imprezy była Warszawa. Akademickie mistrzostwa Europy są organizowane i prowadzone przez EUSA.

Znaczenie kolumn[edytuj | edytuj kod]

 • LP (Liczba porządkowa);
 • S (strefa) – 0: Świat, 1: Europa;
 • Zaw (Zawody opisane powyżej);
 • Typ – Ind (zawody indywidualne), Pary, Team-y;
 • Kat (kategoria):
  • Open,
  • Kob (Kobiety – Women),
  • Mik (Mikst – Mixed),
  • Sen (Seniorzy – Seniors).
  • Młodzieżowe (Youth):
   • Jun (Juniorzy – Juniors),
   • Szk (młodzież Szkolna – Youngsters)[21],
   • Dz (Dziewczęta – Girls),
   • Kad (Kadeci - Kids),
   • Uni (Studenci – University),
   • MMł (Miksty Młodzieżowe – Youth Mixed);
 • Miejsce – miasto i państwo gdzie odbywały się zawody;
 • Data – okres w którym rozgrywano zawody;
 • P – pozycja medalowa zawodników wymienionych w danym wierszu;
 • F – liczba zawodników NIE będących Polakami[a];
 • Skład – członkowie drużyny lub pary lub osoba zdobywająca medal indywidualny[22]. W przypadku teamów nie podano nazwy drużyny wówczas gdy była to nazwa Poland.

Zestawienie medali[edytuj | edytuj kod]

Poniższe dane posortowane są (LP) w porządku chronologicznym: (Rok + Mies + Dzień + Kat + Typ + P). Jeśli chcesz widzieć je w kolejności odwrotnej, to należy nacisnąć znak trójkąta za nazwą kolumny. Jeśli znak trójkąta jest "do góry/na dół", to dane są w porządku rosnącym/malejącym.
Jeśli chcesz dane mieć uporządkowane inaczej (niż chronologicznie) to naciśnij (raz lub dwa razy) znak trójkąta przy pozostałych kolumnach:

 • LP: (Rok, Mies, Dzień, Kat, Typ, P);
 • Strefa: (S);
 • Zaw: (Zaw, Kat, Typ, P, Rok, Mies, Dzień);
 • Typ: (Typ, Kat, P, Rok, Mies, Dzień);
 • Miejsce: (Miejsce);
 • Kat: (Kat, P, Rok, Mies, Dzień);
 • Data: (Kat, Rok, Mies, Dzień, P);
 • P: (P, Kat, Rok, Mies, Dzień);
 • F: (F).
LP S Zaw Typ Kat Miejsce Data P F Skład
168 0 MŚ UT Team Uni Abacja, Chorwacja[23] 2014-11-01..07 2 Poland 1: Maciej Bielawski, Sławomir Niajko, Piotr Tuczyński, Łukasz Witkowski, Jakub Wojcieszek
167 0 MŚ WS Pary Open Sanya, Chiny[24] 2014-10-10..25 2 Jacek Kalita, Michał Nowosadzki
166 0 MŚ WS Pary Sen Sanya, Chiny[25] 2014-10-10..25 3 Apolinary Kowalski, Jacek Romański
165 0 MŚ WS Team Sen Sanya, Chiny[26] 2014-10-10..25 1 4 Milner: Michel Bessis (Fra), Philippe Cronier (Fra), Apolinary Kowalski (Pol), Hemant Lall (USA), Reese Milner (USA), Jacek Romański (Pol)
164 0 MŚ WS Team Open Sanya, Chiny[27] 2014-10-10..25 1 Mazurkiewicz: Piotr Gawryś, Stanisław Gołębiowski, Krzysztof Jassem, Michał Klukowski, Marcin Mazurkiewicz, Włodzimierz Starkowski
163 0 MŚ WS Team Mik Sanya, Chiny[28] 2014-10-10..25 3 4 Rossard: Danièle Avon (Fra), Grażyna Brewiak (Pol), Wojciech Gaweł (Pol), Jerzy Romanowski (Fra), Martine Rossard (Fra), Jean-Michel Voldoire (Fra)
162 1 ME Mł Pary Dz Burghausen, Niemcy[29] 2014-07-12..16 3 Aleksandra Jarosz, Justyna Żmuda
161 1 ME Mł Pary Jun Burghausen, Niemcy[29] 2014-07-12..16 1 Paweł Jassem, Jakub Wojcieszek
160 1 ME Mł Pary MMł Burghausen, Niemcy[29] 2014-07-12..16 1 Justyna Żmuda, Łukasz Witkowski
159 1 ME Team Sen Abacja, Chorwacja[30] 2014-06-21..07-01 3 Julian Klukowski, Apolinary Kowalski, Krzysztof Lasocki, Wiktor Markowicz, Jacek Romański, Jerzy Russyan
158 0 Team Open Nusa Dua, Indonezja[31] 2013-09-16..29 3 Cezary Balicki, Adam Żmudziński, Krzysztof Buras, Grzegorz Narkiewicz, Krzysztof Jassem, Marcin Mazurkiewicz
157 0 Team Sen Nusa Dua, Indonezja[31] 2013-09-16..29 2[b] Julian Klukowski, Apolinary Kowalski, Krzysztof Lasocki, Wiktor Markowicz, Jacek Romański, Jerzy Russyan
156 1 ME Mł Team Jun Wrocław, Polska[32] 2013-07-11..20 2 Maciej Bielawski, Paweł Jassem, Michał Klukowski, Sławomir Niajko, Piotr Tuczyński, Jakub Wojcieszek
155 1 ME Op Pary Sen Ostenda, Belgia[33] 2013-06-15..29 3 1 Stefan Cabaj (Sui), Włodzimierz Ilnicki (Pol)
154 1 ME Op Team Open Ostenda, Belgia[34] 2013-06-15..29 1   Mazurkiewicz: Piotr Gawryś, Krzysztof Jassem, Paweł Jassem, Marcin Mazurkiewicz, Piotr Tuszyński, Jakub Wojcieszek
153 0 WBG Team Open Lille, Francja[35] 2012-08-09..23 2 Cezary Balicki, Krzysztof Buras, Grzegorz Narkiewicz, Piotr Żak, Jerzy Zaremba, Adam Żmudziński
152 0 WBG Team Kob Lille, Francja[35] 2012-08-09..23 3 Cathy Bałdysz, Ewa Banaszkiewicz, Katarzyna Dufrat, Danuta Kazmucha, Natalia Sakowska, Justyna Żmuda
151 0 MŚ YT Team Szk Taicang, Chiny[36] 2012-07-25..08-04 1 Michał Gulczyński, Wojciech Kaźmierczak, Michał Klukowski, Igor Łosiewicz, Andrzej Terszak, Łukasz Witkowski
150 0 MŚ YT Team Dz Taicang, Chiny[36] 2012-07-25..08-04 1 Katarzyna Dufrat, Magdalena Holeksa, Danuta Kazmucha, Natalia Sakowska, Kamila Wesołowska, Justyna Żmuda
149 0 MŚ UT Team Uni Reims, Francja[37] 2012-07-10..10 1 Poland 1: Maciej Bielawski, Bartłomiej Igła, Paweł Jassem, Jakub Wojcieszek, Piotr Tuczyński, Piotr Zatorski
148 0 MŚ UT Team Uni Reims, Francja[37] 2012-07-10..10 3 Poland 2: Piotr Butryn, Piotr Nawrocki, Natalia Sakowska, Jan Sikora
147 1 ME Mł Pary Szk Vejle, Dania[38] 2012-07-01..06 1 Wojciech KaźmierczakŁukasz Witkowski
146 1 ME Mł Pary Jun Vejle, Dania[38] 2012-07-01..06 2 Michał KlukowskiPiotr Zatorski
145 1 ME Mł Pary Dz Vejle, Dania[38] 2012-07-01..06 2 Danuta KazmuchaNatalia Sakowska
144 1 ME Mł Pary Dz Vejle, Dania[38] 2012-07-01..06 3 Aleksandra JaroszIzabela Weinhold
143 1 ME Mł Pary MMł Vejle, Dania[38] 2012-07-01..06 1 Justyna Żmuda, Bartłomiej Igła
142 1 ME Mł Pary MMł Vejle, Dania[38] 2012-07-01..06 2 Joanna Taczewska, Piotr Zatorski
141 1 ME Team Sen Dublin, Irlandia[39] 2012-06-12..06-23 2 Julian Klukowski, Apolinary Kowalski, Krzysztof Lasocki, Wiktor Markowicz, Jacek Romański, Jerzy Russyan
140 0 Team Sen Veldhoven, Holandia[40][41] 2011-10-15..29 3 Julian Klukowski, Apolinary Kowalski, Krzysztof Lasocki, Wiktor Markowicz, Jacek Romański, Jerzy Russyan
139 1 ME Un Team Uni Warszawa, Polska[42] 2011-09-18..23 2 Politechnika Wrocławska I: Wojciech Gaweł, Bartłomiej Igła, Paweł Jassem, Piotr Zatorski
138 1 ME Un Team Uni Warszawa, Polska[42] 2011-09-18..23 3 Warsaw II: Jan Marek Betley, Katarzyna Górniak, Tomasz Maciej Jochymski, Michał Kania, Piotr Kruszewski, Ewa Maksymiuk
137 1 ME Mł Team Szk Albena, Bułgaria[43][44] 2011-07-13..23 1 Wojciech Kaźmierczak, Adam Krysa, Adam Lonski, Kamil Madej, Łukasz Witkowski, Justyna Żmuda
136 1 ME Mł Team Dz Albena, Bułgaria[43][44] 2011-07-13..23 1 Magdalena Holeksa, Aleksandra Jarosz, Danuta Kazmucha, Joanna Taczewska, Izabela Weinhold, Justyna Żmuda
135 1 ME Op Pary Open Poznań, Polska[45] 2011-06-17..07-02 1 Artur Guła, Mikołaj Taczewski
134 1 ME Op Pary Open Poznań, Polska[45] 2011-06-17..07-02 3 Krzysztof Buras, Grzegorz Narkiewicz
133 1 ME Op Team Sen Poznań, Polska[45] 2011-06-17..07-02 3 1 Kutner: Marek Borewicz (Pol), Roger Kutner (Swi), Jacek Stasica (Pol), Włodzimierz Wala (Pol)
132 1 ME Op Pary Sen Poznań, Polska[45] 2011-06-17..07-02 1 Aleksander Jezioro, Jerzy Russyan
131 1 ME Op Pary Sen Poznań, Polska[45] 2011-06-17..07-02 2 Irena Chodorowska, Jan Chodorowski
130 0 MŚ WS Team Sen Filadelfia, USA[46][47] 2010-10-01..16 2 3 Team Markowicz: Julian Klukowski (Pol), Victor Melman (USA), Roald Ramer (Ndl), Jerzy Russyan (Pol), Szelomo Zeligman (Isr), Wiktor Markowicz (Pol)
129 0 MŚ YT Team Dz Filadelfia, USA[48][47] 2010-10-01..16 1 Ewa Agnieszka Grabowska, Magdalena Holeksa, Danuta Kazmucha, Natalia Sakowska, Joanna Krawczyk[c], Justyna Żmuda
128 0 MŚ YT Team Szk Filadelfia, USA[48][47] 2010-10-01..16 1 Paweł Jassem, Tomasz Maciej Jochymski, Wojciech Kaźmierczak, Mateusz Mroczkowski, Adam Śmieszkoł, Piotr Tuczyński
127 0 MŚ UT Team Uni Kaohsiung, Tajwan[49] 2010-08-02..10 1 Poland A: Wojciech Gaweł, Jacek Kalita, Michał Nowosadzki, Jan Sikora, Piotr Wiankowski, Piotr Zatorski
126 1 ME Mł Pary Jun Abacja, Chorwacja[50][51] 2010-07-14..17 3 Joanna Krawczyk[c], Artur Wasiak
125 1 ME Mł Pary Szk Abacja, Chorwacja[52][51] 2010-07-14..17 2 Roman Kowalewski, Łukasz Nierzwicki
124 1 ME Mł Pary Szk Abacja, Chorwacja[52][51] 2010-07-14..17 3 Maciej Bielawski, Michał Klukowski
123 1 ME Mł Pary Dz Abacja, Chorwacja[53][51] 2010-07-14..17 1 Magdalena Holeksa, Izabela Weinhold
122 1 ME Team Open Ostenda, Belgia[54][55] 2010-06-22..07-03 2 Cezary Balicki, Krzysztof Buras, Jacek Kalita, Krzysztof Kotorowicz, Grzegorz Narkiewicz, Adam Żmudziński
121 1 ME Team Sen Ostenda, Belgia[54][55] 2010-06-22..07-03 1 Julian Klukowski, Apolinary Kowalski, Krzysztof Lasocki, Wiktor Markowicz, Jacek Romański, Jerzy Russyan
120 1 ME Un Team Uni Abacja, Chorwacja[56] 2009-10-04..10 1 Wrocław 1: Wojciech Gaweł, Michał Nowosadzki, Piotr Wiankowski, Piotr Zatorski
119 0 MŚ TO Team Open São Paulo, Brazylia[57][58] 2009-08-29..09-12 1 4 Zimmermann: Cezary Balicki (Pol), Geir Helgemo (Nor), Tor Helness (Nor), Franck Multon (Fra), Pierre Zimmermann (Fra), Adam Żmudziński (Pol)
118 0 MŚ TO Team Open São Paulo, Brazylia[57][58] 2009-08-29..09-12 2 Apreo Logistic Poland: Krzysztof Buras, Piotr Gawryś, Jacek Kalita, Krzysztof Kotorowicz, Grzegorz Narkiewicz, Jacek Pszczoła[a]
117 0 Team Sen São Paulo, Brazylia[59][58] 2009-08-29..09-12 2 Julian Klukowski, Apolinary Kowalski, Krzysztof Lasocki, Wiktor Markowicz, Jacek Romański, Jerzy Russyan
116 0 MŚ MB Team Jun Stambuł, Turcja[60][61] 2009-08-15..23 2 CKIS Skawina: Artur Janeczko, Michał Kania, Adam Krysa, Agnieszka Szczypczyk, Łukasz Witkowski, Justyna Żmuda
115 0 MŚ MC Pary Jun Stambuł, Turcja[62][61] 2009-08-15..23 2 Adam Krysa, Justyna Żmuda
114 1 ME Mł Team Dz Braszów, Rumunia[63][64] 2009-07-08..18 1 Ewa Agnieszka Grabowska, Magdalena Holeksa, Paulina Jatczak, Natalia Sakowska, Katarzyna Tyszkiewicz, Izabela Weinhold
113 1 ME Mł Team Szk Braszów, Rumunia[63][64] 2009-07-08..18 1 Paweł Jassem, Mateusz Mroczkowski, Sławomir Niajko, Adam Śmieszkoł, Piotr Tuczyński, Jakub Wojcieszek
112 1 ME Op Pary Open San Remo, Włochy[65][66] 2009-06-12..27 2 Krzysztof Jassem, Krzysztof Martens
111 1 ME Op Team Sen San Remo, Włochy[67][66] 2009-06-12..27 1 3 Miroglio: Giulio Bongiovanni (Ita), Andrea Buratti (Ita), Amedeo Comella (Ita), Apolinary Kowalski (Pol), Jacek Romański (Pol)
110 1 ME Op Team Sen San Remo, Włochy[67][66] 2009-06-12..27 3 Goraco: Roman Kierznowski, Mirosław Miłaszewski, Włodzimierz Wala, Stefan Szenberg
109 1 ME Op Pary Sen San Remo, Włochy[68][66] 2009-06-12..27 1 1 Amedeo Comella (Ita), Jacek Romański (Pol)
108 1 ME Op Pary Sen San Remo, Włochy[68][66] 2009-06-12..27 3 Krzysztof Lasocki, Jerzy Russyan
107 0 WBG Team Jun Pekin, Chiny[69][70] 2008-10-03..18 2 Konrad Araszkiewicz, Łukasz Brede, Krzysztof Buras, Jacek Kalita, Jakub Kotorowicz, Krzysztof Kotorowicz
106 0 MŚ YT Team Jun Pekin, Chiny[71][70] 2008-10-03..18 2 Piotr Nawrocki, Michał Nowosadzki, Przemysław Piotrowski, Jan Sikora, Artur Wasiak, Piotr Wiankowski
105 0 WBG Pary Jun Pekin, Chiny[72][70] 2008-10-03..18 3 Joanna Krawczyk[c], Piotr Tuczyński
104 0 MŚ UT Team Uni Łódź, Polska[73][74] 2008-09-02..09 2 Poland A: Jacek Kalita, Jan Sikora, Piotr Wiankowski, Michał Nowosadzki, Piotr Nawrocki, Krzysztof Kotorowicz
103 1 ME Mł Pary Jun Wrocław, Polska[75][76] 2008-07-15..18 2 Michał Nowosadzki, Piotr Wiankowski
102 1 ME Mł Pary Szk Wrocław, Polska[77][76] 2008-07-15..18 1 Michał Kania, Aleksander Krych
101 1 ME Mł Pary Szk Wrocław, Polska[77][76] 2008-07-15..18 2 Tomasz Maciej Jochymski, Wojciech Kaźmierczak
100 1 ME Mł Pary Szk Wrocław, Polska[77][76] 2008-07-15..18 3 1 Illa Szpuntou (Blr), Kacper Wilczak (Pol)
99 1 ME Mł Pary Dz Wrocław, Polska[78][76] 2008-07-15..18 1 Joanna Krawczyk[c], Natalia Sakowska
98 1 ME Mł Pary Dz Wrocław, Polska[78][76] 2008-07-15..18 2 Marta Maj, Kamila Szczepańska
97 0 MŚ TO Team Open Szanghaj, Chiny[79][80] 2007-09-29..10-13 2 4 Russia: Cezary Balicki (Pol), Aleksandr Dubinin (Rus), Andriej Gromow (Rus), Wiktorija Gromowa (Rus), Tatjana Ponomariowa (Rus), Adam Żmudziński (Pol)
96 0 MŚ TO Team Open Szanghaj, Chiny[79][80] 2007-09-29..10-13 3 3 Germany Open: Tomasz Gotard[a] (Pol), Jacek Leśniczak (Pol), Josef Piekarek (Ger), Alexander Smirnov (Ger)
95 1 ME Op Team Kob Antalya, Turcja[81][82] 2007-06-15..30 3 Grażyna Brewiak, Ewa Harasimowicz, Anna Sarniak, Małgorzata Pasternak[d]
94 1 ME Op Team Sen Antalya, Turcja[83][82] 2007-06-15..30 3 3 Markowicz: Aleksander Jezioro (Pol), Julian Klukowski (Pol), Wiktor Markowicz (Pol)[a], Victor Melman (USA), Jerzy Zaremba (Pol), Szelomo Zeligman (Isr)
93 1 ME Mł Team Jun Jesolo, Włochy[84][85] 2007-06-11..21 3 Artur Guła, Piotr Nawrocki, Michał Nowosadzki, Jan Sikora, Mikołaj Taczewski, Piotr Wiankowski
92 1 ME Mł Team Dz Jesolo, Włochy[84][85] 2007-06-11..21 1 Marta Maj, Natalia Sakowska, Kamila Szczepańska, Joanna Krawczyk[c], Kamila Wesołowska, Justyna Żmuda
91 1 ME Mł Team Szk Jesolo, Włochy[84][85] 2007-06-11..21 1 Bartłomiej Igła, Paweł Jassem, Artur Marek Machno, Joanna Krawczyk[c], Piotr Tuczyński, Piotr Zatorski
90 0 MŚ UT Team Uni Tiencin, Chiny[86] 2006-10-21..27 3 Poland B: Przemysław Janiszewski, Jakub Kasprzak, Piotr Mądry, Michał Nowosadzki, Przemysław Piotrowski, Piotr Wiankowski
89 0 MŚ YT Team Szk Bangkok, Tajlandia[87][88] 2006-07-29..08-08 3 Piotr Butryn, Bartłomiej Igła, Artur Marek Machno, Maciej Sikora, Joanna Krawczyk[c], Artur Wasiak
88 0 MŚ MC Pary Jun Pieszczany, Słowacja[89][90] 2006-06-30..07-02 2 Jacek Kalita, Krzysztof Kotorowicz
87 0 MŚ MC Pary Szk Pieszczany, Słowacja[91][90] 2006-06-30..07-02 1 Bartłomiej Igła, Artur Marek Machno
86 0 MŚ MC Pary Szk Pieszczany, Słowacja[91][90] 2006-06-30..07-02 2 Andrzej Bernatowicz, Jan Marek Betley
85 0 MŚ WS Team Sen Werona, Włochy[92][93] 2006-06-09..24 1 2 Markowicz: Aleksander Jezioro (Pol), Julian Klukowski (Pol), Wiktor Markowicz (Pol)[a], Victor Melman (USA), Jerzy Zaremba (Pol), Szelomo Zeligman (Isr)
84 0 MŚ WS Pary Sen Werona, Włochy[94][93] 2006-06-09..24 2 Aleksander Jezioro, Julian Klukowski
83 0 MŚ TO Team Open Estoril, Portugalia[95][96] 2005-10-22..11-05 1 2 Schneider: Grant Baze (USA), Piotr Gawryś (Pol), Marcin Leśniewski (Pol), Peter Schneider (USA)
82 0 MŚ YT Team Jun Sydney, Australia[97][98] 2005-08-07..17 2 Konrad Araszkiewicz, Krzysztof Buras, Jacek Kalita, Krzysztof Kotorowicz, Piotr Mądry, Wojciech Strzemecki
81 1 ME Mł Team Jun Riccione, Włochy[99][100] 2005-07-13..23 1 Konrad Araszkiewicz, Łukasz Brede, Krzysztof Buras, Jacek Kalita, Krzysztof Kotorowicz, Piotr Mądry
80 1 ME Mł Team Szk Riccione, Włochy[99][100] 2005-07-13..23 1 Bartłomiej Igła, Artur Marek Machno, Jan Sikora, Maciej Sikora, Joanna Krawczyk[c], Artur Wasiak
79 1 ME Op Team Open Arona-Teneryfa, Hiszpania[101][102] 2005-06-18..07-02 2 2 Miroglio: Giulio Bongiovanni (Ita), Arūnas Jankauskas (Lit), Apolinary Kowalski (Pol), Jacek Romański (Pol), Jeremi Stępiński (Pol), Piotr Tuszyński (Pol)
78 1 ME Op Pary Open Arona-Teneryfa, Hiszpania[103][102] 2005-06-18..07-02 1 Apolinary Kowalski, Piotr Tuszyński
77 1 ME Op Team Sen Arona-Teneryfa, Hiszpania[104][102] 2005-06-18..07-02 2 Szenberg: Krzysztof Antas, Tadeusz Kaczanowski, Mirosław Miłaszewski, Stefan Szenberg
76 1 ME Op Pary Sen Arona-Teneryfa, Hiszpania[105][102] 2005-06-18..07-02 2 Krzysztof Antas, Tadeusz Kaczanowski
75 0 MŚ UT Team Uni Stambuł, Turcja[106][107] 2004-10-30..11-06 1 Krzysztof Buras, Jacek Kalita, Krzysztof Kotorowicz, Piotr Mądry, Grzegorz Narkiewicz, Wojciech Strzemecki
74 1 ME Mł Team Jun Praga, Czechy[108][109] 2004-08-01..11 1 Konrad Araszkiewicz, Krzysztof Buras, Jacek Kalita, Krzysztof Kotorowicz, Piotr Mądry, Wojciech Strzemecki
73 1 ME Mł Team Szk Praga, Czechy[108][109] 2004-08-01..11 1 Marcin Malesa, Piotr Nawrocki, Filip Nizioł, Przemysław Piotrowski, Jan Sikora, Piotr Wiankowski
72 1 ME Mł Team Dz Praga, Czechy[108][109] 2004-08-01..11 3 Ewa Agnieszka Grabowska, Edyta Jurkiewicz, Marta Maj, Kamila Szczepańska, Joanna Krawczyk[c], Katarzyna Żegilewicz
71 1 ME Team Open Malmö, Szwecja[110][111] 2004-06-19..07-03 3 Cezary Balicki, Bartosz Chmurski, Apolinary Kowalski, Mariusz Puczyński, Piotr Tuszyński, Adam Żmudziński
70 1 ME Team Sen Malmö, Szwecja[110][111] 2004-06-19..07-03 2 Andrzej Aleksandrzak, Jacek Korpetta, Kazimierz Omernik, Janusz Radecki, Krzysztof Sikorski, Antoni Zdzienicki
69 0 MŚ MC Ind Jun Nowy Jork, USA[112][113] 2004-06-14..16 1 Michał Nowosadzki
68 0 MŚ MC Team Szk Nowy Jork, USA[114] 2004-06-12..14 1 Marcin Malesa, Piotr Nawrocki, Filip Nizioł, Michał Nowosadzki, Przemysław Piotrowski, Jan Sikora
67 0 MŚ YT Team Szk Paryż, Francja[115][116] 2003-08-18..28 1 Marcin Malesa, Piotr Nawrocki, Filip Nizioł, Michał Nowosadzki, Przemysław Piotrowski, Jan Sikora
66 1 ME Op Team Open Mentona, Francja[117][118] 2003-06-14..28 3 1 Miroglio: Giulio Bongiovanni (Ita), Apolinary Kowalski (Pol), Jacek Romański (Pol), Marek Szymanowski (Pol), Piotr Tuszyński (Pol)
65 1 ME Op Pary Sen Mentona, Francja[119][118] 2003-06-14..28 1 Kazimierz Omernik, Józef Pochroń
64 1 ME Op Pary Sen Mentona, Francja[119][118] 2003-06-14..28 3 Aleksander Jezioro, Jerzy Russyan
63 0 MŚ WS Team Open Montreal, Kanada[120][121] 2002-08-16..31 3 2 Burgay: Cezary Balicki (Pol), Leandro Burgay (Ita), Michał Kwiecień (Pol), Carlo Mariani (Ita), Jacek Pszczoła (Pol), Adam Żmudziński (Pol)
62 1 ME Mł Team Szk Torquay, Anglia[122][123] 2002-07-07..17 2 Jacek Kalita, Włodzimierz Karłowicz[e], Piotr Nawrocki, Filip Nizioł, Jan Sikora, Piotr Zieliński
61 0 MŚ O Team Open Salt Lake City, USA[124][125] 2002-02-02..06 2 Cezary Balicki, Michał Kwiecień, Jacek Poletyło, Jacek Pszczoła, Marek Wójcicki, Adam Żmudziński
60 0 Team Open Paryż, Francja[126][127] 2001-10-21..11-03 3 Cezary Balicki, Michał Kwiecień, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Jacek Pszczoła, Adam Żmudziński
59 0 Team Sen Paryż, Francja[126][127] 2001-10-21..11-03 2 Wit Klapper, Jerzy Russyan, Włodzimierz Stobiecki, Stefan Szenberg, Włodzimierz Wala, Andrzej Wilkosz
58 1 ME Team Open Teneryfa, Hiszpania[128][129] 2001-06-16..30 3 Cezary Balicki, Michał Kwiecień, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Jacek Pszczoła, Adam Żmudziński
57 1 ME Team Sen Teneryfa, Hiszpania[128][129] 2001-06-16..30 1 Poland 1: Wit Klapper, Andrzej Milde, Jerzy Russyan, Włodzimierz Wala, Andrzej Wilkosz, Włodzimierz Stobiecki
56 1 ME Mp Pary Open Sorrento, Włochy[130][131] 2001-03-19..24 1 Jarosław Cieślak, Jan Adam Moszyński
55 0 MŚ O Team Open Maastricht, Holandia[132][133] 2000-08-26..09-09 2 Cezary Balicki, Krzysztof Jassem, Michał Kwiecień, Jacek Pszczoła, Piotr Tuszyński, Adam Żmudziński
54 0 MŚ TX Team Mik Maastricht, Holandia[134][133] 2000-08-26..09-09 1 6 E-Bridge: Piotr Gawryś (Pol), Sam Lev (USA), Irina Lewitina (USA), Jill Meyers (USA), John Mohan (USA), Migry Zur-Campanile-Albu (USA)
53 1 ME Mł Team Szk Antalya, Turcja[135][136] 2000-07-06..16 1 Konrad Araszkiewicz, Krzysztof Buras, Szymon Kapała, Jakub Kotorowicz, Krzysztof Kotorowicz, Piotr Mądry
52 0 MŚ MI Ind Open Ateny, Grecja[137][138] 2000-04-13..15 2 Piotr Gawryś
51 0 MŚ TO Team Open Southampton, Bermudy[139][140] 2000-01-07..21 1 3 Meltzer: Cezary Balicki (Pol), Rose Meltzer (USA), Alan Sontag (USA), Peter Weichsel (USA), Adam Żmudziński (Pol)
50 1 ME Mp Pary Open Warszawa, Polska[141][142] 1999-03-15..20 3 Apolinary Kowalski, Jacek Romański
49 1 ME Mp Pary Sen Warszawa, Polska[143][142] 1999-03-15..20 1 Jerzy Kniga-Leosz, Krzysztof Lasocki
48 1 ME Mp Pary Sen Warszawa, Polska[143][142] 1999-03-15..20 2 Zbigniew Pinkiewicz, Antoni Sękowski
47 1 ME Mp Pary Sen Warszawa, Polska[143][142] 1999-03-15..20 3 Jacek Lewandowski, Edward Mikołajczyk
46 0 MŚ WS Pary Open Lille, Francja[144][145] 1998-08-21..09-04 1 Michał Kwiecień, Jacek Pszczoła
45 0 MŚ WS Team Sen Lille, Francja[146][145] 1998-08-21..09-04 2 Szenberg: Aleksander Jezioro, Julian Klukowski, Stefan Szenberg, Andrzej Wilkosz
44 0 MŚ WS Team Sen Lille, Francja[146][145] 1998-08-21..09-04 3 Orlow: Czesław Czyżkowski, Wacław Janicki, Andrzej Milde, Józef Pochroń, Kazimierz Puczyński, Włodzimierz Stobiecki
43 1 ME Mł Team Szk Wiedeń, Austria[147][148] 1998-06-16..26 3 Jacek Baranowski, Krzysztof Buras, Szymon Kapała, Piotr Lutostański, Adam Skalski, Anna Szczepańska
42 0 MŚ MI Ind Open Ajaccio, Francja[149][150] 1998-04-17..19 2 Apolinary Kowalski
41 0 MŚ TO Team Open Hammamet, Tunezja[151][152] 1997-10-19..11-01 1 3 Burgay: Leandro Burgay (Ita), Dano De Falco (Ita), Marcin Leśniewski (Pol), Carlo Mariani (Ita), Krzysztof Martens (Pol)
40 0 MŚ TO Team Open Hammamet, Tunezja[151][152] 1997-10-19..11-01 2 Jassem: Krzysztof Jassem, Jakub Kowalczyk, Piotr Tuszyński, Marek Witek[f]
39 0 MŚ TO Team Open Hammamet, Tunezja[151][152] 1997-10-19..11-01 3 Gardynik: Grzegorz Gardynik, Michał Kwiecień, Tomasz Przybora, Jacek Pszczoła
38 1 ME Team Open Montecatini, Włochy[153][154] 1997-06-14..28 2 Cezary Balicki, Apolinary Kowalski, Michał Kwiecień, Jacek Pszczoła, Jacek Romański, Adam Żmudziński
37 1 ME Team Sen Montecatini, Włochy[153][154] 1997-06-14..28 2 Poland B: Krzysztof Gwis, Aleksander Jezioro, Julian Klukowski, Janusz Połeć, Stefan Szenberg, Andrzej Wilkosz
36 1 ME Mp Pary Open Haga, Holandia[155][156] 1997-03-17..22 1 Roman Kierznowski, Krzysztof Łukaszewicz
35 1 ME Mp Pary Mik Monte Carlo, Monako[157] 1996-03-18..23 2 Wiesława Tomaszewska, Mariusz Puczyński
34 1 ME Team Sen Vilamoura, Portugalia[158] 1995-06-16..07-01 1 Poland: Krzysztof Gwis, Krzysztof Korosadowicz, Jerzy Neter, Janusz Cyprian Nowak, Janusz Połeć, Włodzimierz Stobiecki
33 1 ME Team Sen Vilamoura, Portugalia[158] 1995-06-16..07-01 2 Poland 1: Aleksander Jezioro, Wit Klapper, Andrzej Orłow, Józef Pochroń, Stefan Szenberg, Andrzej Wilkosz
32 1 ME Mp Pary Open Rzym, Włochy[159] 1995-03-21..26 1 Piotr Gawryś, Krzysztof Lasocki
31 1 ME Mp Pary Sen Rzym, Włochy[160] 1995-03-21..26 1 Janusz Cyprian Nowak, Włodzimierz Stobiecki
30 0 MŚ WS Team Open Albuquerque, USA[161] 1994-09-17..10-01 2 Otvosi: Cezary Balicki, Marek Borewicz, Piotr Gawryś, Krzysztof Lasocki, Ervin Otvosi, Adam Żmudziński
29 0 MŚ WS Pary Open Albuquerque, USA[162] 1994-09-17..10-01 1 Marcin Leśniewski, Marek Szymanowski
28 0 MŚ WS Pary Mik Albuquerque, USA[163] 1994-09-17..10-01 1 Danuta Hocheker, Apolinary Kowalski
27 0 MŚ WS Pary Mik Albuquerque, USA[163] 1994-09-17..10-01 3 Ewa Harasimowicz, Marcin Leśniewski
26 1 ME Mł Team Jun Papendal, Holandia[164] 1994-07-15..24 3 Bartosz Chmurski, Rafał Jagniewski, Krzysztof Michalik, Paweł Miechowicz, Bogusław Pazur, Mariusz Puczyński
25 1 ME Mł Pary Jun Oberreifenberg, Niemcy[165] 1993-07-16..18 2 Mariusz Puczyński, Tomasz Puczyński
24 1 ME Team Open Mentona, Francja[166] 1993-06-12..15 1 Cezary Balicki, Piotr Gawryś, Krzysztof Lasocki, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Adam Żmudziński
23 1 ME Mp Pary Sen Bielefeld, Niemcy[167] 1993-03-19..21 3 Janusz Cyprian Nowak, Włodzimierz Tarnowski
22 0 MŚ MI Ind Open Paryż, Francja[168] 1992-05-13..15 1 Piotr Gawryś
21 1 ME Mp Pary Mik Ostenda, Belgia[169] 1992-03-24..29 1 Ewa Harasimowicz, Marcin Leśniewski
20 0 Team Open Jokohama, Japonia[170] 1991-09-29..10-11 2 Cezary Balicki, Piotr Gawryś, Krzysztof Lasocki, Krzysztof Martens, Marek Szymanowski, Adam Żmudziński
19 1 ME Team Open Killarney, Irlandia[171][172] 1991-07-15..29 3 Cezary Balicki, Piotr Gawryś, Krzysztof Lasocki, Krzysztof Martens, Marek Szymanowski, Adam Żmudziński
18 0 MŚ WS Pary Open Genewa, Szwajcaria[173] 1990‑08‑31..09‑15 3 Cezary Balicki, Adam Żmudziński
17 0 Team Open Perth, Australia[174] 1989-09-09..23 3 Cezary Balicki, Julian Klukowski, Krzysztof Martens, Krzysztof Moszczyński, Marek Szymanowski, Adam Żmudziński
16 1 ME Mp Pary Open Salsomaggiore, Włochy[175] 1989-03-17..19 1 Marcin Leśniewski, Tomasz Przybora
15 1 ME Mp Pary Sen Salsomaggiore, Włochy[176] 1989-03-17..19 2 Mieczysław Goczewski, Emil Stokłosa
14 1 ME Team Open Turku, Finlandia[177][178][179][180][181] 1989-07-01..15 1 Cezary Balicki, Julian Klukowski, Krzysztof Martens, Krzysztof Moszczyński, Marek Szymanowski, Adam Żmudziński
13 0 MŚ O Team Open Seattle, USA[182] 1984-10-27..11-10 1 Piotr Gawryś, Krzysztof Martens, Tomasz Przybora, Jacek Romański, Piotr Tuszyński, Henryk Wolny
12 1 ME Mł Team Jun Salsomaggiore, Włochy[183] 1982-07-25..31 1 Mirosław Cichocki, Tomasz Gotard, Michał Kwiecień, Wojciech Olański, Krzysztof Oppenheim, Marek Wójcicki
11 0 Team Open Nowy Jork, USA[184] 1981-10-19..30 3 Aleksander Jezioro, Julian Klukowski, Marek Kudła, Krzysztof Martens, Andrzej Milde, Tomasz Przybora
10 1 ME Team Open Birmingham, Anglia[185] 1981-07-11..25 1 Aleksander Jezioro, Julian Klukowski, Marek Kudła, Krzysztof Martens, Andrzej Milde, Tomasz Przybora
9 1 ME Mp Pary Open Monte Carlo, Monako[186][187][188] 1980-05-03..10 1 Marek Kudła, Andrzej Milde
8 1 ME MP Pary Jun Monte Carlo, Monako[189] 1980-05-03..10 2 Piotr Gawryś, Piotr Tuszyński
7 0 MŚ WS Team Open Nowy Orlean, USA[190] 1978-06-17..30 1 Marian Frenkiel, Andrzej Macieszczak, Janusz Połeć, Andrzej Wilkosz
6 1 ME Mp Pary Open Cannes, Francja[191] 1976-12-11..18 3 Janusz Łunis, Cezary Szadkowski
5 1 ME MP Pary Jun Cannes, Francja[192] 1976-12-11..18 1 Piotr Gawryś, Krzysztof Moszczyński
4 1 ME Team Open Ostenda, Belgia[193] 1973-09-12..16 3 Adam Dudziński, Łukasz Lebioda, Andrzej Macieszczak, Andrzej Małek, Janusz Połeć, Andrzej Wilkosz
3 1 ME Mł Team Jun Delft, Holandia[194][195][196] 1972-07-31..08-06 1 Marek Borewicz, Roman Krzemień, Leszek Lipka, Aleksander Swatler, Henryk Wolny, Jerzy Zaremba
2 1 ME Team Open Estoril, Portugalia[197][198] 1970-10-19..31 2 Wit Klapper, Łukasz Lebioda, Janusz Cyprian Nowak, Janusz Pietruk, Andrzej Wilkosz, Adam Zimnielski
1 1 ME Team Open Baden-Baden, Niemcy[199][200] 1963-07-18..08-02 3 Stanisław Bitner, Jan Jeżowski, Julian Klukowski, Czesław Kuklewicz, Zbigniew Szurig, Andrzej Wilkosz

Podsumowanie według kategorii[edytuj | edytuj kod]

W sumie (do 6 listopada 2014) zawodnicy polscy w zawodach Światowych i Europejskich zdobyli 168 medali: 68 złotych, 53 srebrnych oraz 47 brązowych. W 20 przypadkach w drużynach, w których zdobywano medale byli również zawodnicy z innych krajów. W pozostałych przypadkach cały skład drużyny był z Polski[a].

Poniższe zestawienie pokazuje liczbę medali zdobytych w poszczególnych kategoriach (Najeżdżając kursorem na poszczególne wartości można zobaczyć numery medali):

Kategoria Złote Srebrne Brązowe Razem
Jun – Juniorzy 11  22 
Szk – Młodzież szkolna 13  21 
Dz – Dziewczęta 12 
Uni – Studenci 10 
MMŁ – Miksty Młodzieżowe
Razem młodzież 33  21  14  68 
Open 21  16  17  54 
Kob – Kobiety  -   - 
Mik – Mikst
Sen – Seniorzy 11  15  12  36 
Razem 68  53  47  168 

Podsumowanie według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela pokazuje jakie medale zdobyli poszczególni zawodnicy[201].

 • W kolumnie Zawodnik są wpisane imiona i nazwisko zawodnika zgodnie z aktualną wartością w systemie CEZAR.
 • W kolumnie PID znajduje się (unikalny) identyfikator zawodnika w systemie CEZAR.
 • W kolumnie T znajduje się tytuł klasyfikacyjny zawodnika.
 • Kolumna P przyjmuje wartość 1 dla medali złotych, 2 dla srebrnych oraz 3 dla brązowych.
 • Kolumna Σ pokazuje sumę wszystkich medali określonego koloru. Jest to z jednej strony suma dla wszystkich kategorii a z drugiej suma dla wszystkich typów zawodów.
 • W kolumnach kategorii (Open, Kob, Mik, Sen, Jun, Szk, Dz, Uni oraz MMł) są sumy medali określonego kruszcu dla danej kategorii.
 • W kolumnach typów zawodów (Team, Pary oraz Ind) są sumy zdobytych medali określonego kruszcu dla danego typu.
 • Poniższe dane uporządkowane są (wstępnie) według nazwisk zawodników.
 • Jeśli chcesz dane mieć uporządkowane inaczej (niż według nazwisk zawodników) to naciśnij (raz lub dwa razy) znak trójkąta przy pozostałych kolumnach:
  • Nr: (Nazwisko, imiona, PID, P);
  • Zawodnik: (Zawodnik);
  • PID: (PID, P);
  • T: (T, Σ, PID, P);
  • P: (P, PID);
  • Σ: (Σ, PID);
  • Open, Kob, Mik, Sen, Jun, Szk, Dz, Uni, MMł: (zz, ss, bb_PID, P);
  • Team, Pary, Ind: (zz, ss, bb_PID, P).
 • Ustawienie kursora nad wartością w kolumnie sumy (Σ) spowoduje pojawienie się wykazu numerów medali (z pierwszej tabeli), które uwzględnione są dla danego wiersza.
Nr Zawodnik PID T P Σ Open Kob Mik Sen Jun Szk Dz Uni MMł Team Pary Ind
1 Andrzej Aleksandrzak 01781 A 2 1       1           1    
2 Krzysztof Antas 04527 AM 2 2       2           1 1  
3 Konrad Araszkiewicz 04762 AM 1 3         2 1       3    
4 Konrad Araszkiewicz 04762 AM 2 2         2         2    
5 Cezary Balicki 01221 AS 1 4 4                 4    
6 Cezary Balicki 01221 AS 2 8 8                 8    
7 Cezary Balicki 01221 AS 3 8 8                 7 1  
8 Cathy Bałdysz 01223 A♠ 3 1   1               1    
9 Ewa Banaszkiewicz 07777 A 3 1   1               1    
10 Jacek Baranowski 01228 MM 3 1           1       1    
11 Andrzej Bernatowicz 08396 MK 2 1           1         1  
12 Jan Marek Betley 07779 MM 2 1           1         1  
13 Jan Marek Betley 07779 MM 3 1               1   1    
14 Maciej Bielawski 09549 MK 1 1               1   1    
15 Maciej Bielawski 09549 MK 2 2         1     1   2    
16 Maciej Bielawski 09549 MK 3 1           1         1  
17 Stanisław Bitner 00506 A 3 1 1                 1    
18 Marek Borewicz 11932 MM♣ 1 1         1         1    
19 Marek Borewicz 11932 MM♣ 2 1 1                 1    
20 Marek Borewicz 11932 MM♣ 3 1       1           1    
21 Łukasz Brede 04109 A♠ 1 1         1         1    
22 Łukasz Brede 04109 A♠ 2 1         1         1    
23 Grażyna Brewiak 08117 AM 3 2   1 1             2    
24 Krzysztof Buras 07291 AM 1 4         2 1   1   4    
25 Krzysztof Buras 07291 AM 2 5 3       2         5    
26 Krzysztof Buras 07291 AM 3 3 2         1       2 1  
27 Piotr Butryn 07782 MM♠ 3 2           1   1   2    
28 Bartosz Chmurski 06540 AM 3 2 1       1         2    
29 Irena Chodorowska 06542 AM 2 1       1             1  
30 Jan Maria Chodorowski 06543 AM 2 1       1             1  
31 Mirosław Cichocki 04212 AM 1 1         1         1    
32 Jarosław Cieślak 06554 A♠ 1 1 1                   1  
33 Czesław Czyżkowski 06567 A♣ 3 1       1           1    
34 Adam Dudziński 00533 AM 3 1 1                 1    
35 Katarzyna Dufrat 12450 MM 1 1             1     1    
36 Katarzyna Dufrat 12450 MM 3 1   1               1    
37 Marian Frenkiel 00542 AM 1 1 1                 1    
38 Grzegorz Gardynik 01305 AM 3 1 1                 1    
39 Wojciech Gaweł 08203 A 1 2               2   2    
40 Wojciech Gaweł 08203 A 2 1               1   1    
41 Wojciech Gaweł 08203 A 3 1     1             1    
42 Piotr Gawryś 08513 AS 1 9 7   1   1         6 2 1
43 Piotr Gawryś 08513 AS 2 5 4       1         3 1 1
44 Piotr Gawryś 08513 AS 3 1 1                 1    
45 Mieczysław Goczewski 00548 A 2 1       1             1  
46 Stanisław Gołębiowski 01318 AM 1 1 1                 1    
47 Tomasz Gotard[a] 15621 AM 1 1         1         1    
48 Tomasz Gotard[a] 15621 AM 3 1 1                 1    
49 Katarzyna Górniak 10234 MK 3 1               1   1    
50 Ewa Agnieszka Grabowska 06613 MM♠ 1 2             2     2    
51 Ewa Agnieszka Grabowska 06613 MM♠ 3 1             1     1    
52 Michał Gulczyński 12275 MK 1 1           1       1    
53 Artur Guła 03184 A♣ 1 1 1                   1  
54 Artur Guła 03184 A♣ 3 1         1         1    
55 Krzysztof Gwis 00554 AM 1 1       1           1    
56 Krzysztof Gwis 00554 AM 2 1       1           1    
57 Ewa Maria Harasimowicz 07792 A♠ 1 1     1               1  
58 Ewa Maria Harasimowicz 07792 A♠ 3 2   1 1             1 1  
59 Danuta Hocheker 04271 A 1 1     1               1  
60 Magdalena Holeksa 11871 MK♣ 1 5             5     4 1  
61 Bartłomiej Igła 02667 MM♠ 1 5           3   1 1 3 2  
62 Bartłomiej Igła 02667 MM♠ 2 1               1   1    
63 Bartłomiej Igła 02667 MM♠ 3 1           1       1    
64 Włodzimierz Ilnicki 06629 A 3 1       1             1  
65 Rafał Jagniewski 05056 AM 3 1         1         1    
66 Artur Janeczko 11128 MR♠ 2 1         1         1    
67 Wacław Janicki 04593 A♠ 3 1       1           1    
68 Przemysław Janiszewski 04108 AM 3 1               1   1    
69 Aleksandra Jarosz 12108 MK 1 1             1     1    
70 Aleksandra Jarosz 12108 MK 3 2             2       2  
71 Krzysztof Jassem 08979 AS 1 2 2                 2    
72 Krzysztof Jassem 08979 AS 2 3 3                 2 1  
73 Krzysztof Jassem 08979 AS 3 1 1                 1    
74 Paweł Jassem 05069 A 1 6 1       1 3   1   5 1  
75 Paweł Jassem 05069 A 2 2         1     1   2    
76 Paulina Jatczak 10997 MR 1 1             1     1    
77 Aleksander Roman Jezioro 07526 AM 1 3 1     2           2 1  
78 Aleksander Roman Jezioro 07526 AM 2 4       4           3 1  
79 Aleksander Roman Jezioro 07526 AM 3 3 1     2           2 1  
80 Jan Jeżowski 00563 A 3 1 1                 1    
81 Tomasz Maciej Jochymski 05649 MM 1 1           1       1    
82 Tomasz Maciej Jochymski 05649 MM 2 1           1         1  
83 Tomasz Maciej Jochymski 05649 MM 3 1               1   1    
84 Edyta Jurkiewicz 06649 MK 3 1             1     1    
85 Tadeusz Kaczanowski 05084 AM 2 2       2           1 1  
86 Jacek Kalita 06658 AM 1 4         2     2   4    
87 Jacek Kalita 06658 AM 2 8 3       3 1   1   6 2  
88 Michał Kania 07801 MM 1 1           1         1  
89 Michał Kania 07801 MM 2 1         1         1    
90 Michał Kania 07801 MM 3 1               1   1    
91 Szymon Kapała 03237 MM♣ 1 1           1       1    
92 Szymon Kapała 03237 MM♣ 3 1           1       1    
93 Włodzimierz Ludwik Karłowicz[e] 07802 MK 2 1           1       1    
94 Jakub Kasprzak 04603 MM 3 1               1   1    
95 Danuta Kazmucha 09138 MM 1 3             3     3    
96 Danuta Kazmucha 09138 MM 2 1             1       1  
97 Danuta Kazmucha 09138 MM 3 1   1               1    
98 Wojciech Kaźmierczak 10570 MM 1 4           4       3 1  
99 Wojciech Kaźmierczak 10570 MM 2 1           1         1  
100 Roman Kierznowski 04303 AM 1 1 1                   1  
101 Roman Kierznowski 04303 AM 3 1       1           1    
102 Wit Reinhold Klapper 05111 AM 1 1       1           1    
103 Wit Reinhold Klapper 05111 AM 2 3 1     2           3    
104 Julian Piotr Klukowski 06680 AS 1 4 2     2           4    
105 Julian Piotr Klukowski 06680 AS 2 7       7           6 1  
106 Julian Piotr Klukowski 06680 AS 3 6 3     3           6    
107 Michał Klukowski 12197 MM♣ 1 2 1         1       2    
108 Michał Klukowski 12197 MM♣ 2 2         2         1 1  
109 Michał Klukowski 12197 MM♣ 3 1           1         1  
110 Jerzy Stanisław Kniga-Leosz 06683 A♣ 1 1       1             1  
111 Krzysztof Marek Korosadowicz 02694 MM♣ 1 1       1           1    
112 Jacek Korpetta 06693 AK 2 1       1           1    
113 Jakub Stanisław Kotorowicz 04110 AM 1 1           1       1    
114 Jakub Stanisław Kotorowicz 04110 AM 2 1         1         1    
115 Krzysztof Kotorowicz 04111 AM 1 4         2 1   1   4    
116 Krzysztof Kotorowicz 04111 AM 2 6 2       3     1   5 1  
117 Jakub Kowalczyk 04315 MK 2 1 1                 1    
118 Roman Kowalewski 13651 MR♣ 2 1           1         1  
119 Apolinary Kowalski 06706 AS 1 5 1   1 3           3 2  
120 Apolinary Kowalski 06706 AS 2 6 3     3           5   1
121 Apolinary Kowalski 06706 AS 3 6 3     3           4 2  
122 Piotr Kruszewski 06722 MK 3 1               1   1    
123 Aleksander Krych 11358 MK♠ 1 1           1         1  
124 Adam Krysa 12999 MK 1 1           1       1    
125 Adam Krysa 12999 MK 2 2         2         1 1  
126 Roman Krzemień 06723 MM♣ 1 1         1         1    
127 Marek Kudła 13491 AM 1 2 2                 1 1  
128 Marek Kudła 13491 AM 3 1 1                 1    
129 Czesław Kuklewicz 00583 MR♠ 3 1 1                 1    
130 Michał Kwiecień 05176 AS 1 2 1       1         1 1  
131 Michał Kwiecień 05176 AS 2 3 3                 3    
132 Michał Kwiecień 05176 AS 3 4 4                 4    
133 Krzysztof Lasocki 10117 AS 1 4 2     2           2 2  
134 Krzysztof Lasocki 10117 AS 2 5 2     3           5    
135 Krzysztof Lasocki 10117 AS 3 4 1     3           3 1  
136 Łukasz Lebioda 00590 AM 2 1 1                 1    
137 Łukasz Lebioda 00590 AM 3 1 1                 1    
138 Jacek Leśniczak 08978 A♣ 3 1 1                 1    
139 Marcin Leśniewski 06751 AS 1 6 5   1             3 3  
140 Marcin Leśniewski 06751 AS 3 3 2   1             2 1  
141 Jacek Lewandowski 05692 MM 3 1       1             1  
142 Leszek Lipka 00593 MM 1 1         1         1    
143 Adam Lonski 13364 MK 1 1           1       1    
144 Piotr Lutostański 06336 AM 3 1           1       1    
145 Igor Łosiewicz 10209 MK♣ 1 1           1       1    
146 Krzysztof Łukaszewicz 04353 A 1 1 1                   1  
147 Janusz Łunis 02326 A 3 1 1                   1  
148 Artur Marek Machno 02732 MM♠ 1 3           3       2 1  
149 Artur Marek Machno 02732 MM♠ 3 1           1       1    
150 Andrzej Macieszczak 00597 AS 1 1 1                 1    
151 Andrzej Macieszczak 00597 AS 3 1 1                 1    
152 Kamil Madej 13365 MK 1 1           1       1    
153 Marta Maj-Rudnicka 05701 A 1 1             1     1    
154 Marta Maj-Rudnicka 05701 A 2 1             1       1  
155 Marta Maj-Rudnicka 05701 A 3 1             1     1    
156 Ewa Maksymiuk 09359 MO 3 1               1   1    
157 Marcin Rafał Malesa 06774 MK 1 3           3       3    
158 Andrzej Małek 04641 A 3 1 1                 1    
159 Wiktor Markowicz[a] 07818 MM♠ 1 2       2           2    
160 Wiktor Markowicz[a] 07818 MM♠ 2 4       4           4    
161 Wiktor Markowicz[a] 07818 MM♠ 3 3       3           3    
162 Krzysztof Martens 01115 AS 1 5 5                 5    
163 Krzysztof Martens 01115 AS 2 2 2                 1 1  
164 Krzysztof Martens 01115 AS 3 5 5                 5    
165 Marcin Mazurkiewicz 03844 MK 1 2 2                 2    
166 Marcin Mazurkiewicz 03844 MK 3 1 1                 1    
167 Piotr Mądry 07371 A♣ 1 4         2 1   1   4    
168 Piotr Mądry 07371 A♣ 2 1         1         1    
169 Piotr Mądry 07371 A♣ 3 1               1   1    
170 Krzysztof Jarosław Michalik 05717 MM♣ 3 1         1         1    
171 Paweł Miechowicz 10095 A 3 1         1         1    
172 Edward Mikołajczyk 05719 A 3 1       1             1  
173 Mirosław Miłaszewski 01502 AM 2 1       1           1    
174 Mirosław Miłaszewski 01502 AM 3 1       1           1    
175 Andrzej Milde 05248 AM 1 3 2     1           2 1  
176 Andrzej Milde 05248 AM 3 2 1     1           2    
177 Krzysztof Moszczyński 00606 A 1 2 1       1         1 1  
178 Krzysztof Moszczyński 00606 A 3 1 1                 1    
179 Jan Adam Moszyński 06807 A♠ 1 1 1                   1  
180 Mateusz Mroczkowski 07378 MM 1 2           2       2    
181 Grzegorz Narkiewicz 06341 AM 1 1               1   1    
182 Grzegorz Narkiewicz 06341 AM 2 3 3                 3    
183 Grzegorz Narkiewicz 06341 AM 3 2 2                 1 1  
184 Piotr Nawrocki 06815 A♠ 1 3           3       3    
185 Piotr Nawrocki 06815 A♠ 2 3         1 1   1   3    
186 Piotr Nawrocki 06815 A♠ 3 2         1     1   2    
187 Jerzy Neter 01522 MK 1 1       1           1    
188 Sławomir Niajko 11104 A 1 1           1       1    
189 Sławomir Niajko 11104 A 2 2         1     1   2    
190 Łukasz Nierzwicki 10996 MR 2 1           1         1  
191 Filip Karol Nizioł 06820 MM 1 3           3       3    
192 Filip Karol Nizioł 06820 MM 2 1           1       1    
193 Janusz Cyprian Nowak 09280 AM 1 2       2           1 1  
194 Janusz Cyprian Nowak 09280 AM 2 1 1                 1    
195 Janusz Cyprian Nowak 09280 AM 3 1       1             1  
196 Michał Nowosadzki 04662 AM 1 5         1 2   2   4   1
197 Michał Nowosadzki 04662 AM 2 4 1       2     1   2 2  
198 Michał Nowosadzki 04662 AM 3 2         1     1   2    
199 Wojciech Olański[a] 01539 AM 1 1         1         1    
200 Kazimierz Omernik 04665 AM 1 1       1             1  
201 Kazimierz Omernik 04665 AM 2 1       1           1    
202 Krzysztof Oppenheim 00613 A 1 1         1         1    
203 Andrzej Marek Orłow 06835 MM 2 1       1           1    
204 Ervin Otvosi 11936 MM 2 1 1                 1    
205 Bogusław Pazur 05310 AM 3 1         1         1    
206 Janusz Pietruk 00619 A 2 1 1                 1    
207 Zbigniew Pinkiewicz 08057 A 2 1       1             1  
208 Przemysław Piotrowski 04683 A♣ 1 3           3       3    
209 Przemysław Piotrowski 04683 A♣ 2 1         1         1    
210 Przemysław Piotrowski 04683 A♣ 3 1               1   1    
211 Józef Pochroń 04684 AM 1 1       1             1  
212 Józef Pochroń 04684 AM 2 1       1           1    
213 Józef Pochroń 04684 AM 3 1       1           1    
214 Jacek Poletyło 05329 AM 2 1 1                 1    
215 Janusz Bronisław Połeć 08945 AS 1 2 1     1           2    
216 Janusz Bronisław Połeć 08945 AS 2 1       1           1    
217 Janusz Bronisław Połeć 08945 AS 3 1 1                 1    
218 Tomasz Przybora 11934 AS 1 3 3                 2 1  
219 Tomasz Przybora 11934 AS 3 2 2                 2    
220 Jacek Pszczoła[a] 05341 AS 1 1 1                   1  
221 Jacek Pszczoła[a] 05341 AS 2 4 4                 4    
222 Jacek Pszczoła[a] 05341 AS 3 4 4                 4    
223 Kazimierz Puczyński 06872 A♣ 3 1       1           1    
224 Mariusz Puczyński 06873 AM 2 2     1   1           2  
225 Mariusz Puczyński 06873 AM 3 2 1       1         2    
226 Tomasz Puczyński 07833 MM 2 1         1           1  
227 Janusz Radecki 06876 AM 2 1       1           1    
228 Jacek Romański 06887 AS 1 5 1     4           4 1  
229 Jacek Romański 06887 AS 2 5 2     3           5    
230 Jacek Romański 06887 AS 3 5 2     3           3 2  
231 Jerzy Russyan 05363 AM 1 3       3           2 1  
232 Jerzy Russyan 05363 AM 2 5       5           5    
233 Jerzy Russyan 05363 AM 3 4       4           2 2  
234 Natalia Sakowska 10793 MM♠ 1 5             5     4 1  
235 Natalia Sakowska 10793 MM♠ 2 1             1       1  
236 Natalia Sakowska 10793 MM♠ 3 2   1           1   2    
237 Anna Krystyna Sarniak 06909 AM 3 1   1               1    
238 Małgorzata Sawicka[d] 04823 AM 3 1   1               1    
239 Antoni Sękowski 04696 AM 2 1       1             1  
240 Jan Sikora 06924 A♠ 1 5           4   1   5    
241 Jan Sikora 06924 A♠ 2 3         1 1   1   3    
242 Jan Sikora 06924 A♠ 3 2         1     1   2    
243 Maciej Sikora 06925 MM 1 1           1       1    
244 Maciej Sikora 06925 MM 3 1           1       1    
245 Krzysztof Sikorski 04699 AM 2 1       1           1    
246 Adam Grzegorz Skalski 05808 MM 3 1           1       1    
247 Włodzimierz Starkowski 01661 AM 1 1 1                 1    
248 Jacek Stasica 10937 MM♠ 3 1       1           1    
249 Jeremi Stępiński 05423 AM 2 1 1                 1    
250 Włodzimierz Andrzej Stobiecki 03027 AM 1 3       3           2 1  
251 Włodzimierz Andrzej Stobiecki 03027 AM 2 1       1           1    
252 Włodzimierz Andrzej Stobiecki 03027 AM 3 1       1           1    
253 Emil Stokłosa 10345 A 2 1       1             1  
254 Wojciech Strzemecki 02806 AM 1 2         1     1   2    
255 Wojciech Strzemecki 02806 AM 2 1         1         1    
256 Aleksander Swatler 00653 A 1 1         1         1    
257 Cezary Szadkowski 02151 AM 3 1 1                   1  
258 Anna Szczepańska 03527 MM♠ 3 1           1       1    
259 Kamila Szczepańska 08432 MM 1 1             1     1    
260 Kamila Szczepańska 08432 MM 2 1             1       1  
261 Kamila Szczepańska 08432 MM 3 1             1     1    
262 Agnieszka Szczypczyk 10084 MK 2 1         1         1    
263 Stefan Szenberg 09424 MM 2 5       5           5    
264 Stefan Szenberg 09424 MM 3 1       1           1    
265 Zbigniew Szurig 00656 AM 3 1 1                 1    
266 Marek Szymanowski 06963 AS 1 2 2                 1 1  
267 Marek Szymanowski 06963 AS 2 1 1                 1    
268 Marek Szymanowski 06963 AS 3 3 3                 3    
269 Adam Śmieszkoł 07415 MK 1 2           2       2    
270 Joanna Taczewska[c] 03274 A 1 6           2 4     5 1  
271 Joanna Taczewska[c] 03274 A 2 1                 1   1  
272 Joanna Taczewska[c] 03274 A 3 4         2 1 1     2 2  
273 Mikołaj Taczewski 03549 A♣ 1 1 1                   1  
274 Mikołaj Taczewski 03549 A♣ 3 1         1         1    
275 Włodzimierz Tarnowski 11419 MM 3 1       1             1  
276 Andrzej Terszak 10212 MK 1 1           1       1    
277 Wiesława Tomaszewska 09019 A 2 1     1               1  
278 Piotr Tuczyński 09146 A 1 4           3   1   4    
279 Piotr Tuczyński 09146 A 2 2         1     1   2    
280 Piotr Tuczyński 09146 A 3 1         1           1  
281 Piotr Tuszyński 06973 AS 1 3 3                 2 1  
282 Piotr Tuszyński 06973 AS 2 4 3       1         3 1  
283 Piotr Tuszyński 06973 AS 3 2 2                 2    
284 Katarzyna Tyszkiewicz 10032 MR 1 1             1     1    
285 Włodzimierz Karol Wala 02831 AM 1 1       1           1    
286 Włodzimierz Karol Wala 02831 AM 2 1       1           1    
287 Włodzimierz Karol Wala 02831 AM 3 2       2           2    
288 Artur Łukasz Wasiak 05859 A 1 1           1       1    
289 Artur Łukasz Wasiak 05859 A 2 1         1         1    
290 Artur Łukasz Wasiak 05859 A 3 2         1 1       1 1  
291 Izabela Weinhold 07428 MK 1 3             3     2 1  
292 Izabela Weinhold 07428 MK 3 1             1       1  
293 Kamila Wesołowska 02838 MM 1 2             2     2    
294 Piotr Wiankowski 04740 A♠ 1 3           1   2   3    
295 Piotr Wiankowski 04740 A♠ 2 3         2     1   2 1  
296 Piotr Wiankowski 04740 A♠ 3 2         1     1   2    
297 Kacper Wilczak 02179 MK 3 1           1         1  
298 Andrzej Jacek Wilkosz 02843 AS 1 2 1     1           2    
299 Andrzej Jacek Wilkosz 02843 AS 2 5 1     4           5    
300 Andrzej Jacek Wilkosz 02843 AS 3 2 2                 2    
301 Marek Witek 07431 AM 2 1 1                 1    
302 Łukasz Witkowski 09755 MM 1 4           3     1 2 2  
303 Łukasz Witkowski 09755 MM 2 2         1     1   2    
304 Jakub Wojcieszek 09550 A 1 4 1       1 1   1   3 1  
305 Jakub Wojcieszek 09550 A 2 2         1     1   2    
306 Henryk Wolny 00668 AS 1 2 1       1         2    
307 Marek Wójcicki 05520 AM 1 1         1         1    
308 Marek Wójcicki 05520 AM 2 1 1                 1    
309 Jerzy Marcin Zaremba 07025 AM 1 2       1 1         2    
310 Jerzy Marcin Zaremba 07025 AM 2 1 1                 1    
311 Jerzy Marcin Zaremba 07025 AM 3 1       1           1    
312 Piotr Zatorski 08158 A 1 4           1   3   4    
313 Piotr Zatorski 08158 A 2 3         1     1 1 1 2  
314 Antoni Stanisław Zdzienicki 05881 A 2 1       1           1    
315 Piotr Michał Zieliński 07871 MK 2 1           1       1    
316 Adam Zimnielski 00680 A 2 1 1                 1    
317 Piotr Żak 07044 MM♠ 2 1 1                 1    
318 Katarzyna Żegilewicz-Zawadzka 02198 MM♣ 3 1             1     1    
319 Justyna Żmuda 10085 MM♣ 1 7           1 4   2 5 2  
320 Justyna Żmuda 10085 MM♣ 2 2         2         1 1  
321 Justyna Żmuda 10085 MM♣ 3 2   1         1     1 1  
322 Adam Żmudziński 01776 AS 1 4 4                 4    
323 Adam Żmudziński 01776 AS 2 8 8                 8    
324 Adam Żmudziński 01776 AS 3 8 8                 7 1  

W powyższej tabeli występuje w sumie 190 (różnych) zawodniczek i zawodników.

Inne sukcesy polskich zawodników.[edytuj | edytuj kod]

Oprócz wymienionych w pierwszej tabeli medali z najważniejszych zawodów światowych i europejskich zawodnicy polscy na arenach międzynarodowych odnieśli szereg sukcesów.

Sukcesy wymienione poniżej – choć stanowią ważne osiągnięcia w dorobku poszczególnych zawodników – nie znalazły się na liście medali zdobytych przez Polaków, gdyż:

 • były w ramach innych stref (lista zawiera TYLKO medale zdobyte w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata i Olimpiadach); lub
 • były zawodami zaproszeniowymi; lub
 • miały mniejszą rangę niż Mistrzostwa Europy.

Zawody światowe i zawody w strefie 1 (Europa)[edytuj | edytuj kod]

 1. 12. Europejski Puchar Mistrzów w Brydżu Sportowym w roku 2012. 3 miejsce: Ruch SA AZS Politechnika Wroclaw: Stanisław Gołębiowski, Piotr Gawryś, Michał Klukowski, Michał Kwiecień, Włodzimierz Starkowski, Piotr Tuczyński[202]
 2. 11. Europejskie Młodzieżowe Mistrzostwa Par w Brydżu Sportowym w roku 2012. Puchar Prezydenta. 1 miejsce: Kamil MadejAdam Lonski.
 3. Transnational Seniors Pairs w Maastricht. 2000. 1 miejsce: Andrzej Milde (Pol), Hansem Humburgiem (Ger)[203].
 4. Pokazowe Drużynowe Mistrzostwa Świata Seniorów (Senior Bowl) w roku 2000 w Maastricht. 1 miejsce: Aleksander Jezioro, Julian Klukowski, Janusz Cyprian Nowak, Stefan Szenberg, Andrzej Wilkosz[204].
 5. Puchar Europy "Philip Morris". Rzym 1981. 1 miejsce: Budowlani Poznań: Tadeusz Galica, Marek Kudła, Aleksander Łabędzki, Andrzej Milde, Marek Szukała, Henryk Wolny[205][206]
 6. Puchar Europy "Philip Morris". San Remo 1982. 3 miejsce: Czarni Słupsk: Piotr Gawryś, Bolesław Ostrowski, Tomasz Przybora, Tadeusz Ralko, Marcin Leśniewski, Andrzej Żurek[207]
 7. Puchar Europy "Philip Morris". Malmö. 1984. 1 miejsce: Czarni Słupsk: Piotr Gawryś, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Bolesław Ostrowski, Tomasz Przybora, Henryk Wolny[208][209]
 8. 3 Puchar Europy. Barcelona. 2004. 2 miejsce: CW – Poland (Computerland): Cezary Balicki, Stanisław Gołębiowski, Mariusz Kwieciński, Wojciech Olański[1], Włodzimierz Starkowski, Adam Żmudziński[210][211]
 9. 6 Puchar Europy. Wrocław. 2007. 2 miejsce: SAPW – Poland: Cezary Balicki (Pol), Aleksandr Dubinin (Rus), Andriej Gromow (Rus), Wojciech Olański (Pol), Włodzimierz Starkowski (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[212][213]
 10. Puchar Europy "Philip Morris". 1978/79. Dzielone 2..3 miejsce: Andrzej Macieszczak[214].
 11. Puchar Europy "Philip Morris". 1978/79. Dzielone 2..3 miejsce: Janusz Połeć[214].
 12. Puchar Europy "Philip Morris". 1979/80. Dzielone 1..2 miejsce: Andrzej Macieszczak[214].
 13. Puchar Europy "Philip Morris". 1979/80. Dzielone 1..2 miejsce: Janusz Połeć[214].
 14. Puchar Europy "Philip Morris". 1980/81. 1 miejsce: Bolesław Ostrowski[214].
 15. Puchar Europy "Philip Morris". 1980/81. 2 miejsce: Henryk Wolny[214].
 16. Puchar Europy "Philip Morris". 1981/82. 2 miejsce: Wit Klapper, Włodzimierz Wala[214].
 17. Puchar Europy "Philip Morris". 1982/83. 2 miejsce: Bolesław Ostrowski, Henryk Wolny[214].
 18. Top 16. London. Sanday Times i Macallan. 1972. 1 miejsce: Łukasz Lebioda, Andrzej Wilkosz[214].
 19. Top 16. London. Sanday Times i Macallan. 1994. 1 miejsce: Cezary Balicki, Adam Żmudziński[214].
 20. Top 16. London. Sanday Times i Macallan. 1995. 3 miejsce: Cezary Balicki, Adam Żmudziński[214].
 21. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 1990. 3 miejsce: Krzysztof Martens, Marek Szymanowski[214].
 22. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 1997. 3 miejsce: Krzysztof Martens, Marek Szymanowski[214].
 23. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 2000. 3 miejsce: Krzysztof Jassem, Piotr Tuczyński[214].
 24. Top 16. Haga. Cap Volmac i Cap Gemini. 2001. 3 miejsce: Krzysztof Jassem, Piotr Tuczyński[214].

Zawody w innych strefach[edytuj | edytuj kod]

Zawody w strefie Ameryki Północnej[edytuj | edytuj kod]

 1. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2001, Kansas City, 1 miejsce teamu Andriej Gromow (Ros), Aleksandr Pietrunin (Ros), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 2. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2001, Kansas City, 2 miejsce teamu George Rosenkranz (USA), Sam Lev (USA), John Mohan (Usa), Piotr Gawryś (Pol), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 3. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2002, Houston, 1 miejsce teamu Reese Milner (USA), Marc Jacobus (USA), Sam Lev (USA), John Mohan (Usa), Piotr Gawryś (Pol), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 4. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2006, Dallas, 2 miejsce teamu Roy Welland (USA), Bjorn Fallenius (USA), Zia Mahmood (USA), Michael Rosenberg (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 5. Spring Championships – Vanderbild Knockout Teams, 2008, Detroit, 1 miejsce teamu Bogusław Gierulski, Krzysztof Jassem, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens, Jerzy Skrzypczak[215].
 6. Summer Championships – Spingold Master Knockout Teams, 1997, Albuquerque. 1 miejsce teamu: Grant Baze (USA), Tipton Golias (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol), Marcin Leśniewski (Pol), Marek Szymanowski (Pol)[214].
 7. Summer Championships – Spingold Master Knockout Teams, 1998, Chicago. 2 miejsce teamu: Grant Baze (USA), Michael Whitman (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol), Marcin Leśniewski (Pol), Marek Szymanowski (Pol)[214].
 8. Summer Championships – Spingold Master Knockout Teams, 2003, Long Beach. 1 miejsce teamu: Roy Welland (USA), Bjorn Fallenius (USA), Zia Mahmood (USA), Michael Rosenberg (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 9. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 1997, Saint Louis. 2 miejsce teamu: George Rosenkranz (USA), Eddie Wold (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol), Marcin Leśniewski (Pol), Marek Szymanowski (Pol)[214].
 10. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 2003, New Orleans. 2 miejsce teamu: Roy Welland (USA), Bjorn Fallenius (USA), Zia Mahmood (USA), Michael Rosenberg (USA), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].
 11. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 2003, New Orleans. 2 miejsce teamu: Gary Cohler (USA), Curtis Cheek (USA), John Grue (USA), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 12. Fall Championships – Reisinger Board-a-Match Teams, 2006, Hawaii. 1 miejsce teamu: Gary Cohler (USA), Curtis Cheek (USA), John Grue (USA), Jacek Pszczoła (Pol)[216][217].
 13. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 1990. 1 miejsce pary: Piotr Gawryś (Pol), Elyakin Shoufel[214].
 14. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 2001. 1 miejsce pary: Michał Kwiecień, Jacek Pszczoła[214].
 15. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 2004. 1 miejsce pary: Jacek Pszczoła (Pol), Sam Lew (USA)[214].
 16. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 1995. 1 miejsce teamu: Michael Polowan (USA), Sam Lew (USA), Piotr Gawryś (Pol), Krzysztof Lasocki (Pol)[214].
 17. Cavendisj Invitational, Las Vegas, 2001. 1 miejsce teamu: Robert Blanchard (USA), Sam Lew (USA), Piotr Gawryś (Pol), Krzysztof Jassem (Pol)[214].

Zawody w strefie Azjatyckiej[edytuj | edytuj kod]

 1. NEC Bridge Festival – Jokohama. 1998. 2 miejsce teamu: Michael Polowan (USA), Sam Lew (USA), Piotr Gawryś (Pol), Marcin Leśniewski (Pol)[214].
 2. NEC Bridge Festival – Jokohama. 2001. 1 miejsce teamu: John Mohan (USA), Sam Lew (USA), Pinhas Romik (USA), Piotr Gawryś (Pol), Jacek Pszczoła (Pol)[214].
 3. NEC Bridge Festival – Jokohama. 2003. 2 miejsce teamu: Michał Kwiecień, Jacek Pszczoła, Marcin Leśniewski, Krzysztof Martens[214].
 4. NEC Bridge Festival – Jokohama. 2005. 2 miejsce teamu: Andriej Gromow (Ros), Aleksandr Dubinin (Rus), Cezary Balicki (Pol), Adam Żmudziński (Pol)[214].

Kartoteki zawodników[edytuj | edytuj kod]

 1. PZBS: MSC Cezar. [dostęp 2011-12-16]. Centralna Ewidencja Zawodników i Rozgrywek.
 2. WBF: BRIDGE PEOPLE (ang.). [dostęp 2011-12-16]. Kartoteka WBF.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p Dla określenia iż zawodnik jest z Polski przyjęto obecność liter POL przed kodem zawodnika (WBF code). Uwzględniono tylko te zawody, w momencie których przynajmniej jeden z zawodników miał przedrostek POL.
  Następujący zawodnicy:
  1. Tomasz Gotard (od 1986 roku kod GER),
  2. Wiktor Markowicz (do 2008 roku kod USA),
  3. Wojciech Olański (od 2003 roku kod LTU),
  4. Jacek Pszczoła (od 2006 roku kod USA)
  w tym opracowaniu traktowani są jako zawodnicy polscy.
 2. W czasie trwania 14. Otwartych Mistrzostw Świata w październiku 2014 na kongresie WBF zatwierdzono decyzję komisji kar o odebraniu medalu drużynie Niemiec (dyskwalifikacja pary) - Biuletyn 7 (ang.). [dostęp 2014-10-17].
 3. a b c d e f g h i j k l Joanna Krawczyk w kartotece WBF (od 2010 roku) i w Cezar'ze występuje jako Joanna Taczewska
 4. a b Małgorzata Pasternak w kartotece WBF (od 2008 roku) i w Cezar'ze występuje jako Małgorzata Sawicka
 5. a b Nazwisko Włodzimierza Karłowicza w sprawozdanich WBF podano błędnie jako Włodzimierz Karkowicz. Zawodnik ten jest również w kartotece WBF pod własnym nazwiskiem.
 6. Marek Witek występuje w kartotekach WBF również jako Paweł Witek oraz jako Marek Witak!

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. World Championships & events (ang.). WBF. [dostęp 2011-11-05].
 2. EBL championships (ang.). EBL. [dostęp 2011-11-05].
 3. WBF: WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 4. a b WBF: WORLD YOUTH CONGRESS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 5. WBF: WORLD MASTERS INDIVIDUAL (ang.). [dostęp 2011-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
 6. WBF: IOC GRAND PRIX (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 7. WBF: WORLD TRANSNATIONAL OPEN TEAM CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 8. WBF: WORLD MIXED TEAMS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 9. WBF: WORLD UNIVERSITY TEAM CUP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 10. WBF: WORLD BRIDGE SERIES CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 11. WBF: WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 12. WBF: WORLD BRIDGE GAMES (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-11].
 13. EBL: EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 14. EBL: EUROPEAN OPEN PAIRS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 15. EBL: EUROPEAN WOMEN PAIRS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 16. EBL: EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 17. EBL: EUROPEAN YOUTH TEAMS CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 18. EBL: EUROPEAN YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 19. EBL: EUROPEAN OPEN BRIDGE CHAMPIONSHIPS (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 20. EBL: EUROPEAN UNIVERSITIES CHAMPIONSHIP (ang.). [dostęp 2011-11-11].
 21. Są to zawodnicy, którzy w chwili zawodów nie mają przekroczone 20 lat. Większość zawodników, którzy zdobyli medale w tej kategorii to Arcymistrzowie i Mistrzowie Międzynarodowi!
 22. Pisownię nazwisk i imiion w tej tabeli dostosowano do zasad języka polskiego. Zachowano jednak nazwiska zawodniczek w momencie zawodów.
 23. FISU: 7th World University Bridge Championships – Opatija Croatia – November1-7, 2014. Results (ang.). [dostęp 2014-11-02].
 24. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Open Pairs (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 25. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Senior Pairs (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 26. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Rand Cup (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 27. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Rosenblum Cup (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 28. World Bridge Federation. 14th Red Bull World Bridge Series. Sanya, China. 10 - 25 October 2014. Mixed (ang.). [dostęp 2015-03-18].
 29. a b c EBL: 12th European Youth Bridge Pairs Championship. Burghausen, Germany. 12 - 19 July 2014. Results. (ang.). [dostęp 2014-07-13].
 30. EBL: 52nd EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS. Results (ang.). 2014. [dostęp 2014-06-29].
 31. a b 41st World Bridge Team Championships. Nusa Dua, Bali, Indonesia • 16 - 29 September 2013. Results (ang.). WBF. [dostęp 2013-09-18].
 32. EBL: 24th European Youth Team Championships, Wroclaw, Poland, 11 - 20 July 2013. Results (ang.). [dostęp 2013-07-13].
 33. EBL: 6th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS, Ostend, Belgium • 15 - 29 June 2013. Results (ang.). [dostęp 2013-06-26].
 34. EBL: 6th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS, Ostend, Belgium • 15 - 29 June 2013 (ang.). [dostęp 2013-06-26].
 35. a b WBF: 14th World Bridge Games, Lille, France. 9-23 August 2012. Results (ang.). [dostęp 2012-07-27].
 36. a b Oficjalna strona 14. Młodzieżowych Mistrzostw Świata w brydżu sportowym (ang.). [dostęp 2012-07-18].
 37. a b WBF: Sixth World University Bridge Championships – Reims 2012 – Ranking (ang.). [dostęp 2012-07-17].
 38. a b c d e f EBL: 11th EUROPEAN YOUTH BRIDGE PAIRS CHAMPIONSHIP. Vejle, Denmark, 1 – 6 July 2012. Results. (ang.). [dostęp 2012-07-03].
 39. EBL: 51st EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS. Results (ang.). 2012. [dostęp 2012-06-23].
 40. WBF: 40th World Team Championships • 6th d'ORSI SENIOR BOWL KNOCKOUT (ang.). 2011. [dostęp 2011-10-31].
 41. WBF: 40th World Team Championships • Days and Rounds (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-01].
 42. a b PZBS: 2nd EUROPEAN UNIVERSITIES CHAMPIONSHIP • Results & Participants (University series) (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-07].
 43. a b EBL: 23th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-04].
 44. a b EBL: 23th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2011. [dostęp 2011-11-04].
 45. a b c d e EBL: 5th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 46. WBF: 13th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior KO Teams) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-06].
 47. a b c WBF: 13th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-06].
 48. a b WBF: 13th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls Teams) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-07].
 49. Daily Bulletin 09.. „5th World University Bridge Championship.”, 2010 (ang.). 
 50. EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 51. a b c d EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 52. a b EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 53. EBL: 10th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Girls series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-05].
 54. a b EBL: 50th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-03].
 55. a b EBL: 50th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2010. [dostęp 2011-11-03].
 56. EBL: 1st EUROPEAN UNIVERSITIES CHAMPIONSHIP • Results & Participants (University series) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-05].
 57. a b WBF: 39th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-06].
 58. a b c WBF: 39th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-01].
 59. WBF: 39th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Bermuda Bowl, Venice Cup, Senior Bowl) (ang.). 2009. [dostęp 2011-10-31].
 60. WBF: 1st WORLD YOUTH CONGRESS • Results & Participants (Juniors B-A-M) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-07].
 61. a b WBF: 1st World Youth Bridge Congress • Days and Rounds (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-07].
 62. WBF: 7th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Juniors MP Pairs) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-07].
 63. a b EBL: 22th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 64. a b EBL: 22th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 65. EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open Pairs) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 66. a b c d e EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 67. a b EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 68. a b EBL: 4th EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior Pairs) (ang.). 2009. [dostęp 2011-11-04].
 69. WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Results & Participants (Juniors Teams) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 70. a b c WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Days and Rounds (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 71. WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Results & Participants (Juniors Teams) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-07].
 72. WBF: 1st WORLD MIND SPORTS GAMES • Results & Participants (Juniors Pairs) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].
 73. WBF: 4th WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Results & Participants (University) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-07].
 74. WBF: 4th WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Bulletin 7 (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-07].
 75. EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 76. a b c d e f EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 77. a b c EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 78. a b EBL: 9th EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Girls series) (ang.). 2008. [dostęp 2011-11-05].
 79. a b WBF: 38th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-06].
 80. a b WBF: 38th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-06].
 81. EBL: 3rd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Women series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 82. a b EBL: 3rd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 83. EBL: 3rd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 84. a b c EBL: 21th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 85. a b c EBL: 21st EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 86. WBF: 3rd WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Results & Participants (University) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 87. WBF: 11th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters Teams) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 88. WBF: 11th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 89. WBF: 6th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Juniors MP Pairs) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 90. a b c WBF: 6th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Days and Rounds (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 91. a b WBF: 6th WORLD YOUTH PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Schools Pairs) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-07].
 92. WBF: 12th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior KO Teams) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-06].
 93. a b WBF: 12th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-06].
 94. WBF: 12th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior series) (ang.). 2006. [dostęp 2011-11-06].
 95. WBF: 37th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-06].
 96. WBF: 37th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-06].
 97. WBF: 10th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Juniors Teams) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-07].
 98. WBF: 10th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP • Days and Rounds (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-07].
 99. a b EBL: 20th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 100. a b EBL: 20st EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 101. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open series) (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 102. a b c d EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 103. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open Pairs) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-04].
 104. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-04].
 105. EBL: 2nd EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior Pairs) (ang.). 2005. [dostęp 2011-11-04].
 106. WBF: 2nd WORLD UNIVERSITY TEAM CUP • Results & Participants (University) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 107. WBF: 12th World Team Olympiad • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 108. a b c EBL: 19th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors, Youngsters, Girls series) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 109. a b c EBL: 19st EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 110. a b EBL: 47th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-03].
 111. a b EBL: 47th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-03].
 112. WBF: 1st WORLD JUNIOR INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Schools Pairs) (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 113. WBF: 1st WORLD JUNIOR INDIVIDUAL CHAMPIONSHIP • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-07].
 114. WBF: 1st WORLD SCHOOLS TEAM CHAMPIONSHIP, New York, U.S.A. • 12 – 14 July 2004. Juniors and Youngsters (ang.). [dostęp 2012-01-20].
 115. WBF: 9th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters Teams) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-07].
 116. WBF: 9th WORLD YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-07].
 117. EBL: 1st EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open series) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 118. a b c EBL: 1st EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 119. a b EBL: 1st EUROPEAN OPEN CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior Pairs) (ang.). 2003. [dostęp 2011-11-04].
 120. WBF: 11th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open KO Teams) (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-06].
 121. WBF: 11th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-06].
 122. EBL: 18th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-04].
 123. EBL: 18th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-04].
 124. WBF: 4th IOC GRAND PRIX • Results & Participants (Open) (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-07].
 125. WBF: 4th IOC GRAND PRIX • Days and Rounds (ang.). 2002. [dostęp 2011-11-07].
 126. a b WBF: 35th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Bermuda Bowl, Venice Cup, Senior Bowl) (ang.). 2001. [dostęp 2011-10-31].
 127. a b WBF: 35th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-01].
 128. a b EBL: 45th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-03].
 129. a b EBL: 45th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-03].
 130. EBL: 11th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-04].
 131. EBL: 11th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2001. [dostęp 2011-11-04].
 132. WBF: 11th WORLD TEAM OLYMPIAD • Results & Participants (Junior series) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-05].
 133. a b WBF: 11th WORLD TEAM OLYMPIAD • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-05].
 134. WBF: 11th WORLD TEAM OLYMPIAD • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-06].
 135. EBL: 17th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-04].
 136. EBL: 17th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-04].
 137. WBF: 5th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Results & Participants (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-07].
 138. WBF: 5th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-07].
 139. WBF: 34th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-06].
 140. WBF: ORBIS WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 2000. [dostęp 2011-11-06].
 141. EBL: 10th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1999. [dostęp 2011-11-04].
 142. a b c d EBL: 10th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1999. [dostęp 2011-11-04].
 143. a b c EBL: 10th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1999. [dostęp 2011-11-04].
 144. WBF: 10th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open series) (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-06].
 145. a b c WBF: 10th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-06].
 146. a b WBF: 10th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Senior KO Teams) (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-06].
 147. EBL: 16th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Youngsters series) (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-04].
 148. EBL: 16th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-04].
 149. WBF: 4th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Results & Participants (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-07].
 150. WBF: 4th GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Days and Rounds (ang.). 1998. [dostęp 2011-11-07].
 151. a b c WBF: 33th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Transnational Open) (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-06].
 152. a b c WBF: 33th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-06].
 153. a b EBL: 43th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open, Women, Seniors series) (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-03].
 154. a b EBL: 43th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-03].
 155. EBL: 9th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-04].
 156. EBL: 9th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Days and Rounds (ang.). 1997. [dostęp 2011-11-04].
 157. EBL: 4th EUROPEAN MIXED CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 1996. [dostęp 2011-11-04].
 158. a b EBL: 42th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1995. [dostęp 2011-11-03].
 159. EBL: 8th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1995. [dostęp 2011-11-04].
 160. EBL: 4th EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1995. [dostęp 2011-11-04].
 161. WBF: 9th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open KO Teams) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-06].
 162. WBF: 9th WORLD OPEN PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Open series) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-06].
 163. a b WBF: 9th WORLD MIXED PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-06].
 164. EBL: 14th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1994. [dostęp 2011-11-04].
 165. EBL: 2nd EUROPEAN JUNIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1993. [dostęp 2011-11-05].
 166. EBL: 41th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1993. [dostęp 2011-11-03].
 167. EBL: 3rd EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1993. [dostęp 2011-11-04].
 168. WBF: 1st GENERALI WORLD MASTERS INDIVIDUAL • Results & Participants (ang.). 1992. [dostęp 2011-11-07].
 169. EBL: 2nd EUROPEAN MIXED CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Mixed series) (ang.). 1992. [dostęp 2011-11-04].
 170. WBF: 30th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1991. [dostęp 2011-10-31].
 171. EBL: 40th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1991. [dostęp 2011-11-03].
 172. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 7/8 (413-414), s. 7..10, 7/8 1991. 
 173. WBF: 8th WORLD OPEN PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Open series) (ang.). 1990. [dostęp 2011-11-06].
 174. WBF: 29th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1989. [dostęp 2011-10-31].
 175. EBL: 5th EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1989. [dostęp 2011-11-04].
 176. EBL: 1st EUROPEAN SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIP • Results & Participants (Seniors series) (ang.). 1989. [dostęp 2011-11-04].
 177. EBL: 39th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1989. [dostęp 2011-11-04].
 178. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 8 (390), s. 3..8, 8 1989. 
 179. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 9 (391), s. 3..9, 9 1989. 
 180. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 10 (392), s. 5..12, 10 1989. 
 181. Jerzy Pomianowski. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 11-12 (393-394), s. 22..28, 11-12 1989. 
 182. WBF: 7th WORLD TEAM OLYMPIAD • Results & Participants (Open series) (ang.). 1984. [dostęp 2011-11-05].
 183. EBL: 8th EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1982. [dostęp 2011-11-04].
 184. WBF: 25th WORLD TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1981. [dostęp 2011-10-31].
 185. EBL: 35th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1981. [dostęp 2011-11-04].
 186. EBL: 2nd EUROPEAN PAIRS CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open pairs) (ang.). 1980. [dostęp 2011-11-04].
 187. Tomasz Przybora. Mistrzostwa Europy. „Brydż”. 6 (283), s. 4..6, 6 1980. 
 188. Maciej Macieszczak. Konkurencja open. „Brydż”. 6 (283), s. 6..11, 6 1980. 
 189. [50 lat] s. 270
 190. WBF: 5th WORLD SERIES CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Open KO Teams) (ang.). 1978. [dostęp 2011-11-06].
 191. [50 lat] s. 262
 192. [50 lat] s. 269
 193. [50 lat] ss. 258..259
 194. EBL: 3rd EUROPEAN YOUTH TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (Juniors series) (ang.). 1972. [dostęp 2011-11-04].
 195. Krzysztof Jędrzejowski. Z kapitańskiego notatnika. „Brydż”. 9 (190), s. 5..7, 9 1972. 
 196. Krzysztof Jędrzejowski. Z kapitańskiego notatnika. „Brydż”. 10 (191), s. 3..5, 10 1972. 
 197. EBL: 28th EUROPEAN TEAM CHAMPIONSHIPS • Results & Participants (ang.). 1970. [dostęp 2011-11-04].
 198. Jerzy Elżanowski. Estoril przeżywamy dzień po dniu. „Brydż”. 12 (169), s. 5..9, 12 1970. 
 199. Drużynowe ME w brydżu – składy reprezentacji Polski. 2008. [dostęp 2011-11-19].
 200. Stanisław Bitner. Baden-Baden. „Brydż”. 9 (82), s. 3..7, 9 1963. 
 201. Imiona (czasami podwójne) i nazwiska zawodników są zgodne z (aktualnymi) danymi w kartotece CEZAR'a.
 202. 12th European Champions' Cup. RUNNING SCORES. Opatija, Croatia • 14 - 17 November 2013 (ang.). [dostęp 2013-11-15].
 203. [50 lat] s. 252
 204. [50 lat] s. 254.
 205. EBL: 1st PHILIP MORRIS EUROPA CUP • Results & Participants (ang.). 1981. [dostęp 2011-11-04]. Podana jest inna data zawodów: 1979
 206. [50 lat] s. 266.
 207. [50 lat] s. 266.
 208. EBL: 3rd PHILIP MORRIS EUROPA CUP • Results & Participants (ang.). 1984. [dostęp 2011-11-04].
 209. [50 lat] Marian Wierszycki (pod redakcją): 50 lat Polskiego Związku Brydża Sportowego. Warszawa: Polski Związek Brydża Sportowego, 00-019 Warszawa, ul. Złota 9/4, 2008. ISBN 978-83-927879-0-7. s. 266
 210. EBL: 3rd EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Results & Participants (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 211. EBL: 3rd EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Days and Rounds (ang.). 2004. [dostęp 2011-11-04].
 212. EBL: 6th EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Results & Participants (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 213. EBL: 6th EUROPEAN CHAMPIONS' CUP • Days and Rounds (ang.). 2007. [dostęp 2011-11-04].
 214. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah [50 lat] Wielkie Imprezy. s. 266
 215. PZBS: Wiosenne Mistrzostwa Ameryki Północnej. 2008. [dostęp 2012-02-05].
 216. PZBS: Jesienne Mistrzostwa Ameryki Północnej. 2006. [dostęp 2012-02-11].
 217. Phillip Alder: Bridge; Clever Deduction On the Way To Victory (ang.). The New York Times, 7 grudnia 2006. [dostęp 2012-02-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. [50 lat] Marian Wierszycki (pod redakcją): 50 lat Polskiego Związku Brydża Sportowego. Warszawa: Polski Związek Brydża Sportowego, 00-019 Warszawa, ul. Złota 9/4, 2008. ISBN 978-83-927879-0-7.