Lista postaci serii Atak Tytanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniżej znajduje się lista postaci występujących w mandze i anime Atak Tytanów.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Eren Jaeger[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Eren Jaeger.

Mikasa Ackermann[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Mikasa Ackermann.

Armin Arlelt[edytuj | edytuj kod]

Armin Arlelt (jap. アルミン・アルレルト Arumin Arureruto) – przyjaciel Erena i Mikasy z dzieciństwa, który, podobnie jak oni pochodzi z Shiganshiny[1]. Ponieważ marzy o zobaczeniu zewnętrznego świata (poza murami), wraz z przyjaciółmi postanawia dołączyć do Korpusu Zwiadowczego[2]. Pomimo braków w przygotowaniu praktycznym, swoje szkolenie w 104. Korpusie Treningowym zakończył jako jeden z czołowych kadetów, pod względem teoretycznym[3]. Dzięki jego negocjacjom udało się uchronić Erena przed egzekucją z ręki Kittsa Wellmana[4]. Dzięki zdolnościom dedukcji, odkrywa prawdziwą tożsamość Kobiecego Tytana[5]. Podczas próby odbicia Shiganshiny, zostaje ciężko poparzony[6]. Levi wstrzykuje mu serum tytana, dzięki któremu Armin zmienia się w olbrzyma i pożera Bertholdta Hoovera, zyskując zdolność przemiany w Kolosalnego Tytana[2].

Seiyū: Marina Inoue

104. Korpus treningowy[edytuj | edytuj kod]

Reiner Braun[edytuj | edytuj kod]

Reiner Braun (jap. ライナー・ブラウン Rainā Buraun) – początkowo jeden z członków Korpusu Zwiadowczego, przyjaciel Bertholdta Hoovera, który podobnie jak on pochodzi ze strefy Liberio[7]. Swoje szkolenie w Korpusie Zwiadowczym ukończył na drugim miejscu[8]. Jest w posiadaniu mocy zmieniania się w Opancerzonego Tytana (jap. 鎧の巨人 Yoroi no Kyojin)[9]. Podczas jego życia wewnątrz murów Reiner doznał rozdwojenia osobowości - w jednej chwili był wzorowym żołnierzem broniącym murów, by po chwili przypomnieć sobie, że jest wojownikiem walczącym po przeciwnej stronie[10]. Było to spowodowanego wyrzutami sumienia w związku ze śmiercią mieszkańców Marii, których początkowo uważał za „diabłów”[10]. Po ujawnieniu tożsamości staje się jednym z głównych antagonistów serii.

Seiyū: Yoshimasa Hosoya

Bertholdt Hoover[edytuj | edytuj kod]

Bertholdt Hoover (jap. ベルトルト・フーバー Berutoruto Fūbā) – jeden z członków Korpusu Zwiadowczego, przyjaciel Reinera Brauna, który podobnie jak on pochodzi ze strefy Liberio[7]. Swoje szkolenie w Korpusie Treningowym ukończył na trzecim miejscu[8]. Jest w posiadaniu mocy zmieniania się w Kolosalnego Tytana (jap. 超大型巨人 Chō-ōgata Kyojin)[9]. Wraz z Reinerem jest odpowiedzialny za upadek muru Maria w 845 roku[1]. Podczas oblężenia Shiganshiny, zostaje pożarty przez Armina, któremu wcześniej podano serum tytanów[2].

Seiyū: Tomohisa Hashizume

Conny Springer[edytuj | edytuj kod]

Conny Springer (jap. コニー・スプリンガー Konī Supuringā) – jeden z członków Korpusu Zwiadowczego, pochodzący z wioski Ragako[11]. Według Keitha Shadisa, jest zdolny jeśli chodzi o manewry przestrzenne, jednak popełnia błędy strategiczne[8]. Swoje szkolenie w Korpusie Treningowym ukończył na ósmym miejscu[8]. Podczas rzekomego przełamania muru Rose, cała jego rodzina została zamieniona w tytanów, przez Zwierzęcego Tytana[12].

Seiyū: Hiro Shimono

Annie Leonhart[edytuj | edytuj kod]

Annie Leonhart (jap. アニ・レオンハート Ani Reonhāto) – jedna z członkiń Żandarmerii, pochodząca z Liberio, podobnie jak Reiner i Bertholdt[13]. Swoje szkolenie w Korpusie Treningowym ukończyła na czwartym miejscu[8]. Jest w posiadaniu zdolności zmieniania się w Kobiecego Tytana (jap. 女型の巨人 Megata no Kyojin)[5]. Jest odpowiedzialna za śmierć dwóch złapanych tytanów, Beana i Sawneya[5]. Zostaje zdemaskowana w dystrykcie Stohess, gdzie przegrywa walkę z Erenem[14]. Zamknęła wówczas własne ciało w krysztale, by uniemożliwić przesłuchanie[14].

Seiyū: Yū Shimamura

Sasha Braus[edytuj | edytuj kod]

Sasha Braus (jap. サシャ・ブラウス Sasha Burausu) – jedna z członkiń Korpusu Zwiadowców, pochodząca z wioski Dauper, gdzie mieszkała wraz z ojcem – myśliwym[11]. Swoje szkolenie w Korpusie Treningowym ukończyła na dziewiątym miejscu[8]. Jej kompulsywny apetyt spowodował, że przyjaciele nazwali ją ziemniaczaną dziewczyną (jap. 芋女 Imo Onna)[15].

Seiyū: Yū Kobayashi

Jean Kirschtein[edytuj | edytuj kod]

Jean Kirschtein (jap. ジャン・キルシュタイン Jan Kirushutain) – jeden z członków Korpusu Zwiadowców, pochodzący z Trostu[16]. Od samego początku chciał dołączyć do Żandarmerii, by żyć za murem Sina[3]. Z tego powodu często dochodziło do tarć pomiędzy nim a Erenem[11]. Swoje szkolenie w Korpusie Treningowym ukończył na piątym miejscu[8]. Po śmierci swojego przyjaciela Marca Bodta (który poznał tożsamość Reinera, Bertholdta i Annie i został przez nich celowo pozostawiony na śmierć[17]), Jean decyduje się dołączyć do Zwiadowców[15].

Seiyū: Kishō Taniyama

Christa Lenz[edytuj | edytuj kod]

Christa Lenz (jap. クリスタ・レンズ Kurisuta Renzu) – jedna z członkiń Korpusu Zwiadowców. W rzeczywistości nazywa się Historia Reiss (jap. ヒストリア・レイス Hisutoria Reisu) i jest nieślubną córką króla Roda Reissa[13]. Swoje szkolenie w Korpusie Treningowym ukończyła na dziesiątym miejscu[8]. Jej bliską przyjaciółką jest Ymir, dzięki której Christa zajęła tak wysokie miejsce w czasie szkolenia[18]. Po śmierci ojca zostaje nową królową[19].

Seiyū: Shiori Mikami

Ymir[edytuj | edytuj kod]

Ymir (jap. ユミル Yumiru) – jedna z członkiń Korpusu Zwiadowców. Zanim wstąpiła do wojska, spędziła około 60 lat, żyjąc jako bezmyślny tytan, dopóki nie pożarła Marcela Galliarda, posiadającego moc zmiany w Szczękowego Tytana (jap. 顎の巨人 Agito no Kyojin)[20]. Jest bliską przyjaciółką Christy i pomaga jej zająć wysokie miejsce w trakcie szkolenia[18]. Po sprzymierzeniu się z Reinerem i Bertholdtem, żyje poza murami. Zostaje pożarta przez Porco Galliarda, brata Marcela, który chciał posiąść jej moc[10].

Seiyū: Saki Fujita

Wojsko[edytuj | edytuj kod]

Levi Ackermann[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Levi Ackermann.

Erwin Smith[edytuj | edytuj kod]

Erwin Smith (jap. エルヴィン・スミス Eruvin Sumisu) – trzynasty dowódca Korpusu Zwiadowczego. Jako dziecko, wraz z ojcem, chciał koniecznie poznać tajemnice świata zewnętrznego, co doprowadziło do śmierci rodzica[21]. Z tego powodu postanowił wstąpić do Korpusu Zwiadowczego, gdzie był zaufanym podkomendnym dwunastego dowódcy Keitha Shadisa[22]. Jeszcze przed objęciem przywództwa zwerbował Levi'a Ackermanna[23]. Orientując się, ze wysiłki w walce z tytanami są sabotowane przez rodzinę królewską, Erwin zaplanował przeprowadzenie rewolucji[24]. Przygotował także wyprawę w celu odbicia muru Maria[25]. Został śmiertelnie ranny w walce ze Zwierzęcym Tytanem i wkrótce potem umarł[2].

Seiyū: Daisuke Ono

Hange Zoë[edytuj | edytuj kod]

Hange Zoë (jap. ハンジ・ゾエ Hanji Zoe) – czternasta dowódczyni Korpusu Zwiadowczego. Została wyznaczona przez Erwina Smitha na jego następcę, w razie jego śmierci[26]. Wcześniej dowodziła pododdziałem i zajmowała się badaniami tytanów[27]. W anime przedstawiona jest jako kobieta[27] jednak twórca mangi Hajime Isayama stwierdził na swoim blogu, że płeć Hange pozostaje nieokreślona[28].

Seiyū: Romi Paku

Hannes[edytuj | edytuj kod]

Hannes (jap. ハンネス Hannesu) – członek Korpusu Stacjonarnego, który uratował Erena i Mikasę przed Uśmiechniętym Tytanem w Shiganshinie[1]. Od lat przyjaźnił się z rodziną Jaegerów, odkąd doktor Grisha Jaeger uratował jego żonę w czasie zarazy[3]. Był także członkiem wyprawy poza mur, by odbić Erena z rąk Reinera i Bertholdta[29]. Podczas tej wyprawy zginął z ręki Uśmiechniętego Tytana[30].

Seiyū: Keiji Fujiwara

Dott Pyxis[edytuj | edytuj kod]

Dott Pyxis (jap. ドット・ピクシス Dotto Pikushisu) – generał Korpusu Stacjonarnego, najwyższy dowódca południowych terenów, wśród których znajduje się dystrykt Trost[31]. Dzięki jego interwencji Eren nie został stracony przez Kittsa Wellmana[4]. Wsparł Erwina w operacji mającej na celu obalenie monarchii[21]. Według Hajime Isayamy postać Dotta Pyxisa była wzorowana na gerenale Cesarskiej Armii Japońskiej Yoshifuru Akiyamie[32].

Seiyū: Masahiko Tanaka

Keith Shadis[edytuj | edytuj kod]

Keith Shadis (jap. キース・シャーディス Kīsu Shadisu) – dowódca Korpusu Treningowego, odpowiedzialny za szkolenie rekrutów[33]. W przeszłości pełnił rolę dwunastego dowódcy Korpusu Zwiadowczego[22]. Był bliskim przyjacielem rodziców Erena[22].

Seiyū: Tsuguo Mogami

Darius Zackly[edytuj | edytuj kod]

Darius Zackly (jap. ダリス・ザックレー Darisu Zakkurē) – zwierzchnik wszystkich rodzajów sił zbrojnych: Korpusu Zwiadowczego, Stacjonarnego i Żandarmerii[27]. Podczas procesu Erena, przychyla się do wniosku Erwina, by przydzielić Jaegera do Korpusu Zwiadowców[27]. Wspiera Erwina w próbie obalenia monarchii[24].

Seiyū: Hideaki Tezuka

Inni[edytuj | edytuj kod]

Nick[edytuj | edytuj kod]

Nick (jap. ニック Nikku) – duchowny Kościoła Murów, który wierzy, że mury są świętym darem od Boga i nie wolno ich w żaden sposób modyfikować[27]. Po walce Erena z Annie w dystrykcie Stohess, wyszło na jaw, że wiedział on o tym, że mury są zbudowane z tytanów[34]. Mimo tego odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji na ten temat Hange[34]. Ostatecznie wyjawił, że w poszukiwaniu wiedzy, zwiadowcy powinni zwrócić się do Christy[18]. Został potem przeniesiony do koszar Korpusu Zwiadowczego, gdzie został zamordowany przez Djela Sannesa[35].

Seiyū: Tomohisa Asō

Grisha Jaeger[edytuj | edytuj kod]

Grisha Jaeger (jap. グリシャ・イェーガー Gurisha Yēgā) – lekarz, ojciec Erena i mąż Carli, mieszkający w Shiganshinie[1]. Pochodził ze strefy Liberio i był eldianinem[36]. Żyjąc tam poślubił Dinę Fritz, która urodziła mu syna, Zeke’a[36]. Po zdradzie Zeke’a, Jaegerowie zostali zmienieni w bezmyślnych tytanów i zesłani na Paradis[36]. Grisha został jednak uratowany przez Erena Krugera i rozpoczął nowe życie w Shiganshinie, gdzie poślubił Carlę i wychował Erena[36]. Wszczepił Erenowi moc przemiany w tytana, tak by syn mógł go pożreć i zyskać moc koordynatu[37].

Seiyū: Hiroshi Tsuchida

Kenny Ackermann[edytuj | edytuj kod]

Kenny Ackermann (jap. ケニー・アッカーマン Kenī Akkāman) – wuj Levi'a, który wychował go po śmierci matki[38]. W przeszłości był seryjnym mordercą, przez co uzyskał przydomek Kenny Rozpruwacz (jap. 切り裂きケニー Kirisaki Kenī)[26]. Był członkiem Żandarmerii, który specjalizował się w walce z członkami Korpusu Zwiadowczego, używając do tego specjalnie przygotowanego sprzętu[38]. Gdy dowiedział się o planach Roda wobec Christy, stanął po stronie Erena[39]. Po przemianie Roda w tytana, Kenny został śmiertelnie ranny i w ostatnich chwilach życia przekazał serum tytanów Levi'owi[2].

Rod Reiss[edytuj | edytuj kod]

Rod Reiss (jap. ロッド・レイス Roddo Reisu) – król w latach 845-850 i ojciec Christy z nieformalnego związku ze służącą Almą[35]. Aby zapewnić bezpieczeństwo córce, wysłał ją na szkolenie do Korpusu Zwiadowców, pod zmienionym nazwiskiem[37]. Po latach usiłował przekonać kłamstwami Christę do wstrzyknięcia serum tytana[37]. Gdy córka odmówiła, Rod sam przemienia się w tytana i staje do walki[40]. Zginął z ręki Christy, po walce z oddziałem zwiadowców[19].

Carla Jaeger[edytuj | edytuj kod]

Carla Jaeger (jap. カルラ・イェーガー Karura Yēgā) – druga żona Grishy Jaegera i matka Erena. W przeszłości była kelnerką w Shiganshinie[36]. Poznała tam Grishę, który uratował ją i wielu innych w czasie zarazy[36]. Została pożarta przez Uśmiechniętego Tytana, w czasie upadku muru Maria[1].

Seiyū: Yoshino Takamori

Dina Jaeger[edytuj | edytuj kod]

Dina Jaeger (jap. ダイナ・イェーガー Daina Yēgā) – pierwsza żona Grishy Jaegera i matka Zeke’a[36]. Pochodziła ze strefy Liberio i była eldianką[36]. Po zdradzie Zeke’a, Jaegerowie zostali zmienieni w bezmyślnych tytanów i zesłani na Paradis[36]. Jest odpowiedzialna za śmierć Carli[1] i Hannesa[30].

Zeke Jaeger[edytuj | edytuj kod]

Zeke Jaeger (jap. ジーク・イェーガー Jīku Yēgā) – syn Grishy Jaegera i jego pierwszej żony, Diny[36]. Zdradził swoich rodziców, wyjawiając plany spisku rządowi Marley, przez co Jaegerowie zostali wygnani na Paradis, gdzie mieli pozostać bezmyślnymi tytanami[36]. Zeke jest w posiadaniu mocy zmieniania się w Zwierzęcego Tytana (jap. 獣の巨人 Kemono no Kyojin)[36]. Posiada zdolność funkcjonowania w nocy i rozkazywania innym tytanom, jednak zdolność ta ogranicza się do tytanów stworzonych przy użyciu jego płynu rdzeniowego[41]. W formie tytana potrafi także mówić ludzkim głosem[34].

Seiyū: Takehito Koyasu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Ni-sen Nen-go no Kimi e -Shiganshina Kanraku (1). Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 1.
 2. a b c d e H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 84. 
 3. a b c H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 3. 
 4. a b Kizu -Torosuto-ku Kōbōsen (6). Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 10.
 5. a b c Hohoemi -Sutohesu-ku Kyūshū. Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 23.
 6. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 82. 
 7. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 33. 
 8. a b c d e f g h Kaisan Shiki no Yoru -Jinrui no Saiki (2). Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 4.
 9. a b Senshi. Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 31.
 10. a b c H. Isayama. Atak Tytanów. „[Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 93. 
 11. a b c H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 15. 
 12. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 51. 
 13. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 42. 
 14. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 34. 
 15. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 18. 
 16. Zetsubō no naka de nibuku hikaru -Jinrui no saiki (1). Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 3.
 17. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 77. 
 18. a b c H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 37. 
 19. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 68. 
 20. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 48. 
 21. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 55. 
 22. a b c H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 71. 
 23. Tokubetsu sakusen-han -Hangeki zen'ya (2). Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 15.
 24. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 62. 
 25. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 72. 
 26. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 57. 
 27. a b c d e Mada me o mirenai -Hangeki zen'ya (1). Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 14.
 28. 現在進行中の黒歴史 : このご時世に自分ごとで恐縮ですが (jap.). blog.livedoor.jp. [dostęp 2017-06-13].
 29. Kaikō. Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 34.
 30. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 50. 
 31. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 12. 
 32. 現在進行中の黒歴史 : 更新が滞ってすいません!返事します! (jap.). blog.livedoor.jp. [dostęp 2017-06-13].
 33. Sono hi -Shiganshina kanraku (2). Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 2.
 34. a b c Kemono no kyojin. Shingeki no Kyojin. MBS. Odcinek 26.
 35. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine]”. rozdz. 52. 
 36. a b c d e f g h i j k l H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 86. 
 37. a b c H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine]”. rozdz. 63. 
 38. a b H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 69. 
 39. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 64. 
 40. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 67. 
 41. H. Isayama. Atak Tytanów. „Bessatsu Shōnen Magazine”. rozdz. 35.