LittleBigPlanet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LittleBigPlanet
Producent Media Molecule (PS3) Cambridge Studio (PSP)
Wydawca Sony Computer Entertainment
Dystrybutor SCE Polska
Seria gier LittleBigPlanet
Data wydania 22 października 2008[1]
Gatunek gra platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, PlayStation Portable
Nośniki Blu-ray, UMD, PlayStation Store
Wymagania

konsola PlayStation 3, PSP, Vita

Kontrolery DualShock 3, SIXAXIS

LittleBigPlanet (LBP)komputerowa gra platformowa wydana w październiku 2008 roku na konsole PlayStation 3 i w 2009 na PSP. Gra została zaprezentowana po raz pierwszy 7 marca 2007 roku[2]. Gra została wyprodukowana przez brytyjską firmę Media Molecule. Pozycja doczekała się kontynuacji – LittleBigPlanet 2.

LittleBigPlanet zawiera 48 trofeów, jeśli nie liczyć dodatkowych 22 z rozszerzeń gry.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze gracz kontroluje małą postać tzw. Sackboya, który może biegać, skakać i chwytać przedmioty oraz robić śmieszne miny. Gracze mogą współpracować ze sobą tworząc własne mapy lub przechodząc mapy umieszczone w internecie, stworzone przez innych graczy. W poziomach zrobionych przez twórców można zbierać materiały, naklejki, gotowe przedmioty do edytora map oraz ubranka dla Sackboy'a. Aby ukończyć dany poziom gracz musi rozwiązywać zagadki i odnajdywać sposoby na pokonanie przeszkód. Gra posiada zaawansowany silnik fizyki: każdy obiekt w grze poddawany jest zasadom grawitacji i sprężystości.

Edytor map[edytuj | edytuj kod]

Jest to główna zaleta gry. Gracz poprzez intuicyjny i bardzo rozbudowany edytor może budować mapy, a w nich m.in. maszyny, zagadki logiczne, lub zręcznościowe, tzw. Music Level. Jedynie co ogranicza gracza to jego wyobraźnia. Według danych producenta, gracze z całego świata stworzyli około 2 mln. grywalnych poziomów do czasu wydania LittleBigPlanet 2[3].

Sackboy i Sackgirl[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja gry w Japonii.

Postać, którą kierujemy w grze - Sackboy/Sackgirl jest to dosłownie rzecz biorąc laleczka wykonana z worka na ziemniaki, wypchanego w środku gałgankami i lodami. Gracz może go ucharakteryzować na swój sposób wykorzystując dodatki zawarte w grze lub ściągnięte z PlayStation Store, są one darmowe lub płatne. Można je także zobaczyć na stronie littlebigplanet.com/pl w materiałach do ściągnięcia.

Polska wersja[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie gra została wydana na PS3 w wersji oryginalnej, a wydana rok później wersja na PSP dostępna była po polsku. Wersja na PS3 doczekała się jednak polonizacji w ramach wydania Game of the Year Edition. W obu wersjach narratorem jest Paweł Szczesny. Narrator opowiada, jak sterować postacią, w dalszej rozgrywce dostępne są polskie napisy, gdyż postacie nie mówią ludzkim głosem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]