Lofton R. Henderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lofton Russell Henderson
Joe
Ilustracja
major major
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1903
Lorain
Data i miejsce śmierci 4 czerwca 1942
zginął w bitwie o Midway
Przebieg służby
Lata służby 1926-1942
Siły zbrojne Seal of the United States Marine Corps.svg United States Marine Corps
Stanowiska Dowódca Marine Scout Bombing Squadron 241 (VMSB-241)
Główne wojny i bitwy II kampania nikaraguańska
II wojna światowa
bitwa o Midway
Odznaczenia
Naval Aviator Badge
Navy Cross Purpurowe Serce (Stany Zjednoczone) Nicaraguan Campaign Medal Marine Corps Expeditionary Medal China Service Medal American Defense Service Medal American Campaign Medal Asiatic-Pacific Campaign Medal Medal Zwycięstwa II Wojny Światowej

Lofton Russell Henderson (ur. 24 maja 1903 w Lorain, zginął 4 czerwca 1942 w bitwie o Midway)[1]amerykański pilot lotnictwa morskiego w szeregach Korpusu Marines podczas II wojny świadowej. W stopniu majora dowodził stacjonującym na wyspie Midway na Pacyfiku dywizjonem (VMSB-241) bombowców Douglas SBD Dauntless 2. Korpusu i wraz z nim wziął udział w bitwie pod Midway. Został uznany za pierwszego pilota korpusu poległego w boju: Henderson zginął prowadząc swój dywizjon do ataku na formację lotniskowców japońskich.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Lofton Henderson urodził się w stanie Ohio. W 1926 ukończył United States Naval Academy. Przed wybuchem II wojny światowej służył w Chinach, na Karaibach, a także na lotniskowcach "Langley" (CV-1), "Ranger" (CV-4) i "Saratoga" (CV-3).

Major Henderson został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Marynarki za bohaterstwo w bitwie pod Midway, podczas której prowadził 16 samolotów swego dywizjonu do ataku na japoński lotniskowiec "Hiryū". W chwilę po rozpoczęciu ataku, kiedy samoloty były już w locie nurkowym, pocisk przeciwlotniczy urwał lewe skrzydło maszyny Hendersona, która spadła do morza, nie dolatując do celu.

Lotnisko Hendersona[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1942 nazwano jego imieniem zdobyte na Japończykach lotnisko polowe na wyspie Guadalcanal. W chwili lądowania marines na wyspie lotnisko było w trakcie budowy. Gdy lotniskowce admirała Fletchera i transportowce admirała Turnera zmuszone zostały do odpłynięcia przez lotnictwo i nawodne siły japońskie, marines dokończyli budowę pasa startowego na Guadalcanal, używając do tego jedynego na wyspie, zdobytego na Japończykach spychacza. Dzięki temu mogły tu wylądować pierwsze samoloty, a siły amerykańskie zyskały własną osłonę lotniczą.

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

  • W 1945 jego imieniem został nazwany niszczyciel typu GearingUSS "Henderson" (DD-785)
  • Jego imię nosi most (Lofton Henderson Memorial Bridge[2]) w rodzinnym Lorain w Ohio

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. veterantributes.org - Lofton R. Henderson (ang.) [dostęp 2011-08-28]
  2. Lofton Henderson Memorial Bridge (ang.) [dostęp 2011-08-29]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]