Lofton R. Henderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lofton Russell Henderson
Joe
Ilustracja
major major
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1903
Lorain
Data i miejsce śmierci 4 czerwca 1942
zginął w bitwie o Midway
Przebieg służby
Lata służby 1926-1942
Siły zbrojne Seal of the United States Marine Corps.svg United States Marine Corps
Stanowiska Dowódca Marine Scout Bombing Squadron 241 (VMSB-241)
Główne wojny i bitwy II kampania nikaraguańska
II wojna światowa
bitwa o Midway
Odznaczenia
Naval Aviator Badge
Navy Cross Purpurowe Serce (Stany Zjednoczone) Nicaraguan Campaign Medal Marine Corps Expeditionary Medal China Service Medal American Defense Service Medal Medal Kampanii Amerykańskiej (USA) Medal Medal Kampanii Azji-Pacyfiku (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA)

Lofton Russell Henderson (ur. 24 maja 1903 w Lorain, zginął 4 czerwca 1942 w bitwie o Midway)[1]amerykański pilot lotnictwa morskiego w szeregach Korpusu Marines podczas II wojny świadowej. W stopniu majora dowodził stacjonującym na wyspie Midway na Pacyfiku dywizjonem (VMSB-241) bombowców Douglas SBD Dauntless 2. Korpusu i wraz z nim wziął udział w bitwie pod Midway. Został uznany za pierwszego pilota korpusu poległego w boju: Henderson zginął prowadząc swój dywizjon do ataku na formację lotniskowców japońskich.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Lofton Henderson urodził się w stanie Ohio. W 1926 ukończył United States Naval Academy. Przed wybuchem II wojny światowej służył w Chinach, na Karaibach, a także na lotniskowcach "Langley" (CV-1), "Ranger" (CV-4) i "Saratoga" (CV-3).

Major Henderson został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Marynarki za bohaterstwo w bitwie pod Midway, podczas której prowadził 16 samolotów swego dywizjonu do ataku na japoński lotniskowiec "Hiryū". W chwilę po rozpoczęciu ataku, kiedy samoloty były już w locie nurkowym, pocisk przeciwlotniczy urwał lewe skrzydło maszyny Hendersona, która spadła do morza, nie dolatując do celu.

Lotnisko Hendersona[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1942 nazwano jego imieniem zdobyte na Japończykach lotnisko polowe na wyspie Guadalcanal. W chwili lądowania marines na wyspie lotnisko było w trakcie budowy. Gdy lotniskowce admirała Fletchera i transportowce admirała Turnera zmuszone zostały do odpłynięcia przez lotnictwo i nawodne siły japońskie, marines dokończyli budowę pasa startowego na Guadalcanal, używając do tego jedynego na wyspie, zdobytego na Japończykach spychacza. Dzięki temu mogły tu wylądować pierwsze samoloty, a siły amerykańskie zyskały własną osłonę lotniczą.

Pamięć[edytuj | edytuj kod]

  • W 1945 jego imieniem został nazwany niszczyciel typu GearingUSS "Henderson" (DD-785)
  • Jego imię nosi most (Lofton Henderson Memorial Bridge[2]) w rodzinnym Lorain w Ohio

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. veterantributes.org - Lofton R. Henderson (ang.) [dostęp 2011-08-28]
  2. Lofton Henderson Memorial Bridge (ang.) [dostęp 2011-08-29]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]