Lorenzo Aguirre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lorenzo Aguirre
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 listopada 1884
Pampeluna, Hiszpania
Data i miejsce śmierci 6 października 1942
Madryt, Hiszpania
Narodowość hiszpańska
Dziedzina sztuki malarstwo, plakat, karykatura

Lorenzo Victoriano Aguirre Sánchezhiszpański malarz, plakacista i karykaturzysta tworzący na przełomie XIX i XX wieku[1].

Zainteresował się malarstwem w Alicante, mieście, do którego jego rodzice przenieśli się, gdy miał cztery lata. Aguirre na zawsze pozostał związany z Alicante, szybko stał się jednym z najbardziej znanych promotorów. Był entuzjastą lokalnego święta Fogueres Sant Joan (Wigilia św. Jana), dla którego przygotowywał pierwsze plakaty. Jego pierwszym nauczycielem był malarz Lorenzo Casanova Ruiz. W 1899 r. przeniósł się do Madrytu, gdzie studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda, a w 1910 r. do Paryża, gdzie również kontynuował studia artystyczne.

Po powrocie do Hiszpanii zdobył szereg nagród na krajowych i międzynarodowych wystawach, takich jak:

W 1930 roku jego nazwisko pojawia się w pierwszym dodatku do Powszechnej Encyklopedii Espasa, która zawierała także repordukcję jego obrazu El Picador.

Wstąpił do korpusu policji, gdzie zajmował stanowiska kierownicze w okresie Drugiej Republiki Hiszpańskiej. Jego lojalność wobec rządu sprawiła, że po zakończeniu wojnie domowej został zmuszony do emigracji i wyjechał do Francji. W 1940 roku, z powodu niemieckiej inwazji, postanowił wrócić do Hiszpanii razem z rodziną. Podczas przekraczania granicy został aresztowany i uwięziony w Cárcel de Porlier. W 1942 r. został stracony w Madrycie pod zarzutem wspomagania rebelii (auxilio a la rebelión).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bernardino de Pantorba: Historia y crítica de las Exposiciones Nacionales de Bellas Artes celebradas en España. Madryt: Ediciones Alcor, 1948.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Enciclopedia Universal ilustrada Europeo Americana. Espasa Calpe, Madrid, (1930-1934).
  • Dictionnaire critique et documentaire des peintres scultpeurs dessinateurs et graveurs de tous les temps et de tous les pays par un groupe d'écrivains spécialistes français et étrangers. Tom I, Paryż, 1976.
  • Diccionario enciclopédico U.T.E.H.A. Tom I, Meksyk, 1950.
  • Enciclopedia general ilustrada del País Vasco Auñamendi, Tom I, San Sebastian, 1970.
  • Homenaje a Lorenzo Aguirre (1884-1942) Banco de Bilbao, Bilbao, 1986.