Lotnisko Białystok-Krywlany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnisko Białystok-Krywlany
Ilustracja
Logo Aeroklubu Białostockiego oraz hasło nad wejściem do siedziby AB
Państwo  Polska
Miejscowość Białystok
Typ cywilne
Właściciel Aeroklub Białostocki
Kod IATA QYY
Kod ICAO EPBK
Strefa czasowa UTC +1
Wysokość 153 m n.p.m.
Drogi startowe
Kierunek 09R/27L: asfaltobeton, 1350 × 30 m
Kierunek 09L/27R: trawa, 840 × 160 m
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa lokalizacyjna Białegostoku
QYY
QYY
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
QYY
QYY
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
QYY
QYY
Ziemia53°06′18″N 23°10′29″E/53,105000 23,174722
Strona internetowa

Lotnisko Białystok-Krywlany (kod IATA: QYY, kod ICAO: EPBK) – niekontrolowane lotnisko z asfaltobetonową drogą startową, położone w południowo-wschodniej części Białegostoku, oddalone od centrum miasta o około 5 km. Lotnisko otoczone jest Lasem Solnickim. Od 23 maja 2020 roku lotnisko jest certyfikowane do lotów komercyjnych. Nie posiada terminalu.

Obecnie port lotniczy wykorzystywany jest przede wszystkim przez Aeroklub Białostocki oraz Podlaski Oddział Straży Granicznej. Niedaleko budynku aeroklubu stacjonuje zespół HEMS Ratownik 1 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lotnisko dysponuje dwiema drogami startowymi na kierunku:

  • 09L/27R trawa (840 m × 160 m),
  • 09R/27L asfaltobeton (1350 m × 30 m).

Koncepcje przyszłego zagospodarowania[edytuj | edytuj kod]

Zaistniało kilka koncepcji zagospodarowania tego terenu:

  • Najpopularniejszą było przekształcenie go w lokalne lotnisko pasażerskie z utwardzoną drogą startową o długości 1420 m, zdolne obsługiwać samoloty zabierające do 50 osób. Dyskusja na ten temat toczyła się od wielu lat, ale mimo tego do niedawna żadne wiążące decyzje nie zapadły. Pomysł ten ma zarówno orędowników, jak i przeciwników. Jako alternatywę dla Krywlan w sprawie powstania lotniczego portu pasażerskiego dla Białegostoku wymienia się Topolany.
  • Utworzenie parku technologicznego – miejsca, w którym mogłyby być realizowane inwestycje naukowe, przemysłowe i tym podobne.
  • Jako ciekawostkę należy też wspomnieć pomysł kilku polityków, aby przeznaczyć ten atrakcyjny inwestycyjnie teren pod budowę dużego kościoła katolickiego.

28 maja 2012 podano w prasie, że magistrat wydał decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia, które aeroklub planował od dawna. Na Krywlanach zbudowany zostanie pas startowy o długości 1300 metrów i szerokości 30 metrów z pętlami nawrotowymi, jak również 600-metrowa droga kołowania, szeroka na 10,5 metra. Będą tu startować i lądować małe samoloty. Lotnisko przejdzie znaczącą modernizację. Powstaną m.in. dwa hangary lotnicze i ogrodzenie. Co ważne – zbudowana zostanie nowa stacja paliw, która będzie służyć nie tylko aeroklubowi, ale też przyjezdnym[1].

Na początku 2015 roku prezydent miasta Białystok oraz władze Aeroklubu Polskie podpisali list intencyjny, który rozpoczyna proces przekształcania lotniska do użytku publicznego. Lotnisko w Białymstoku ma pozwalać na lądowanie samolotów pasażerskich do 50 osób. Przeprowadzane inwestycje mają dotyczyć poprawy infrastruktury technicznej, takie jak utwardzenie nawierzchni wzlotów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]