Lotte Wedel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotte Wedel Sp. z o.o.
Ilustracja
Siedziba i zakład produkcyjny spółki przy ul. Zamoyskiego 28/30 w Warszawie
Państwo  Polska
Adres ul. Zamoyskiego 28/30
03-801 Warszawa
Data założenia 1851
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Udziałowcy Lotte Group
Nr KRS 0000340664
Zatrudnienie ok. 1300 osób
Dane finansowe
Wynik netto 1 031 931
Kapitał zakładowy 745 400 600 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa
Samolot firmowy RWD-13 o oznaczeniu SP-WDL zakupiony w 1936
I sekretarz KC PZPR Edward Gierek podczas wizyty w fabryce, 1972
Jedna z hal produkcyjnych Lotte Wedel, fragment linii Venus do produkcji czekolady
Ręczne dekorowanie torcików wedlowskich podczas dnia otwartego, 2018
Historyczny gabinet Jana Wedla
Odlana z czekolady rzeźba niedźwiedzia w siedzibie spółki, 2018
Wnętrze „staroświeckiego sklepu” Wedla przy ul. Szpitalnej 8 w Warszawie

Lotte Wedel Sp. z o.o., dawniej E. Wedel – przedsiębiorstwo wytwarzające wyroby czekoladowe i cukiernicze założone w 1851 przez Karola Wedla. Jest najstarszą w Polsce fabryką czekolady.

Spółka ma siedzibę w Warszawie. Od 2010 jej właścicielem jest japońsko-koreański koncern Lotte Group.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Karol Wedel przyjechał do Polski w 1845 i podjął pracę w cukierni Karola Grohnerta, znajdującej się przy ul. Piwnej 12 w Warszawie. Po 6. latach usamodzielnił się i w 1851 w kamienicy Hryniewicza przy ul. Miodowej 12 róg ul. Kapitulnej (vis-à-vis kościoła kapucynów) otworzył własny sklep, a przy nim parową fabrykę czekolady pod nazwą Parowa Fabryka Czekolady p.f. „C. E. Wedel”. Pierwszym wyrobem były karmelki śmietankowe, które reklamowano w „Kurierze Warszawskim” w następujący sposób:

Zupełnie nowy i szczególny utwór cukierniczy, a nade wszystko wyborny środek leczniczy i łagodzący wszelkie cierpienia piersiowe, nader skuteczny na słabości te w miesiącach wiosennych, a nawet dla nie cierpiących i zwolenników delikatnego smaku – bardzo przyjemny wyrób.

Szybki rozwój przedsiębiorstwa nastąpił po sprowadzeniu z Paryża w 1855 specjalnej maszyny do walcowania masy słodowej i rozpoczęciu produkcji czekolady pitnej. Ze względu na wzrost popytu w 1865 zakład Wedla został rozbudowany i przeniesiony na ul. Szpitalną 4/6/8. W 1879 uruchomiono tam fabrykę czekolady, wyposażoną w nowoczesne maszyny i zatrudniająca kilkudziesięciu pracowników[1]. Później w narożniku ulic Szpitalnej i Hortensji (obecnie Górskiego) otwarto „staroświecki sklep” – sklep fabryczny, przy którym powstała pijalnia czekolady[1].

W 1876 r. Karol Wedel przekazał fabrykę swojemu synowi Emilowi Fryderykowi Wedlowi, jako prezent ślubny. Chcąc zabezpieczyć swe wyroby przed próbami podrobienia, stworzono znany do dziś znak towarowy E. Wedel.

W latach 1927–1931 zbudowano nowoczesną fabrykę przy ul. Zamoyskiego na Kamionku, gdzie przeniesiono produkcję z ul. Szpitalnej[2]. Maszyny sprowadzono z Wielkiej Brytanii i Belgii, a pracę ręczną w wielu działach zastąpiono automatami[2]. W fabryce powstały również: żłobek, stołówka, łaźnia i gabinety lekarskie dla pracowników[3].

W tym czasie istniało już wiele sklepów firmowych Wedla w Warszawie m.in. przy ul. Krakowskie Przedmieście 9 – drugi po „Staroświeckim” przy ul. Szpitalnej 8 sklep firmowy za czasów Emila Wedla, ul. Francuska, a w zasadzie ul. Berezyńska 26 – sklep firmowy Wedla „Bajeczny”, ul. Wierzbowa 6, ul. Marszałkowska 63, ul. Bielańska 13, ul. Krucza 15, ul. Chłodna 34. Istniały także sklepy w Ciechocinku, Rabce, Krynicy Zdroju, Zakopanem, Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Łodzi (ul. Piotrkowska 67 i 128), Poznaniu, Lwowie, Wilnie, a nawet w Paryżu. Wyroby Wedla były też dostarczane do Japonii. W 1936 r. spółka zakupiła flotę samochodową opatrzoną znakiem firmowym E. Wedel, a w 1937 rozwijający prędkość 210 km/h i mogący pokonać odległość 600 km bez lądowania i poboru paliwa samolot RWD-13, który otrzymał znaki SP-WDL. Samolot ten służył do celów reklamowych i transportowych, zrzucał on np. słodycze i ulotki nad Warszawą i polskim wybrzeżem, a także transportował czekoladę do sklepów zagranicznych (obecnie przed fabryką znajduje się replika tego samolotu).

W 1926 na zlecenie Jana Wedla powstała jedna z najpopularniejszych grafik reklamowych w II RP, będąc jednocześnie kolejnym znakiem firmowym spółki. Przedstawiała ona chłopca na zebrze dźwigającego tabliczki czekolady. Jej autorem był Leonetto Cappiello[4].

 Osobny artykuł: Chłopiec na zebrze.

Jan Wedel był znany z nowatorskich pomysłów, jak np. ustawienie przy bramie wejściowej do parku Skaryszewskiego pierwszych w Warszawie automatów ze słodyczami. Do niego należały też kamienica przy ul. Puławskiej 28 (sklep firmowy na parterze) oraz przy ul. Foksal 13, w której znajdowała się „nowoczesna winda sunąca w przeszklonym szybie. Prawdziwa prababka współczesnych wind panoramicznych”, a także ośrodek wypoczynkowy dla pracowników w Świdrze przy ul. Kołłątaja.

Wedlowie byli też znani ze swego zaangażowania społecznego i pomocy potrzebującym, nie tylko swoim pracownikom, ale i społeczności lokalnej (pomnik Paderewskiego w parku Ujazdowskim). Wiele czasu poświęcali cechowi cukierników, Towarzystwu Higienicznemu oraz kościołowi ewangelicko-augsburskiemu (na cmentarzu w Warszawie przy ul. Młynarskiej 54/56/68, spoczywa cała rodzina Wedlów) i innym organizacjom.

W 1938 roku ukazał się tom opowiadań „Staroświecki sklep”[5][6] zebranych w konkursie rozpisanym przez spółkę Wedel. W konkursie zwyciężył Jarosław Iwaszkiewicz, a przedmowę napisał Julian Tuwim[7].

W lipcu 1939 spółka zatrudniała 1104 pracowników[8].

W latach 1940–1944 fabryka pracowała także dla potrzeb okupanta niemieckiego. Pracownicy otrzymywali od właściciela deputaty żywnościowe, Jan Wedel wspomagał także rodziny wysyłające paczki do bliskich w oflagach[3].

Po wyzwoleniu Pragi we wrześniu 1944 do zakładów Wedla przyłączono Fabrykę Cukrów i Czekolady „Franboli” znajdującą się przy ul. Śnieżnej[9]. 10 listopada 1944 roku zakład na Kamionku opuściła pierwsza partia słodyczy – 80 kg paczka karmelków nadziewanych z ręcznie napędzanej maszyny Manag, którą wysłano do Lublina do dyspozycji PKWN[10]. W sierpniu 1945 fabryka zatrudniała 470 osób[11].

Po II wojnie światowej w 1949 nastąpiła nacjonalizacja przedsiębiorstwa, któremu nadano nazwę 22. lipca, święta – rocznicy Manifestu Lipcowego. Zakłady Przemysłu Cukierniczego 22 Lipca w Warszawie składały się w okresie PRL z 4 fabryk:

 • Zakład 22 Lipca, dawniej E. Wedel
 • Zakład Syrena, dawniej F. Fuchs (połączenie w 1960)[12]
 • Zakład Milanówek, dawniej F. Pomorski
 • zakład produkcji pieczywa Płońsk

Fabryka specjalizowała się w produkcji czekolad, czekoladek, cukierków, chałwy, sezamków, herbatników, wafli, tortów pralinowych oraz wielu innych wyrobów cukierniczych poszukiwanych w kraju i eksportowanych do 30 państw Europy, Ameryki, Afryki, Australii i na Bliski Wschód. Przy zakładach funkcjonowały Technikum Cukiernicze i Zasadnicza Szkoła Zawodowa.

W marcu 1960 zmarł Jan Wedel[3].

W całym okresie PRL na opakowaniach wyrobów nadal pojawiał się charakterystyczny napis E. Wedel z zaznaczeniem, iż jest to dawna nazwa przedsiębiorstwa. W 1989 r. powrócono do tej nazwy i przystąpiono do procesu prywatyzacji spółki.

W 1991 r. przedsiębiorstwo zostało przejęte przez PepsiCo. Później okazało się, że inwestorowi strategicznemu nie zależy na całym przedsiębiorstwie, a jedynie na jej części produkującej słone przekąski. Pod koniec 1991 r. akcje E.Wedel SA wprowadzono na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Pierwsze notowanie spółki (z ceną 18 zł) odbyło się 26 listopada 1991 r.[13]

W 1997 r. PepsiCo. postanowiło wycofać akcje E. Wedel SA z warszawskiej giełdy[14]. Spółka akcyjna przekształciła się w holding 4. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością: Syrena (cukierki), Jedyna (czekolady), Delicja (ciastka) i Frito Lay Poland (słone przekąski).

W 1999 r. doszło do sprzedaży trzech spółek. Syrenę PepsiCo sprzedało fińskiemu Leaf, Jedyną – Cadbury, a Delicję wraz z fabryką ciastek w Płońsku, produkującą Delicje Szampańskie, Pieguski i Pierniczki Alpejskie, sprzedano francuskiemu koncernowi Danone. PepsiCo. zatrzymało sobie tylko nową fabrykę chipsów Frito-Lay w Grodzisku Mazowieckim. Prawa do marki E. Wedel otrzymała brytyjska spółka Cadbury, a przedsiębiorstwo zaczęło działać pod nazwą Cadbury Wedel sp. z o.o. Tradycyjny charakter obu przedsiębiorstw podkreślały podpisy właścicieli. Danone zdecydował się płacić Cadbury opłaty licencyjne za dalsze korzystanie ze znaku towarowego E. Wedel na swoich wyrobach.

W styczniu 2010 r. spółka Cadbury Wedel została kupiona przez amerykański koncern spożywczy Kraft Foods, Komisja Europejska, nie chcąc dopuścić do zmonopolizowania przez Krafta rynku czekolad w Polsce (a także w Rumunii), nakazała sprzedaż Wedla (logo, sklepów, sieci pijalni czekolady i fabryki w Warszawie). Przetarg trwał do końca czerwca 2010 r. – nowym właścicielem został japońsko-koreański koncern Lotte Group. Ceny nie ujawniono, lecz szacunki wskazują na kwotę około 1 mld zł.

Od 2004 zaczęły powstawać, wzorowane na tradycji „Staroświeckiego Sklepu”, pijalnie czekolady E. Wedel[15].

29 marca 2011 r. E. Wedel został pierwszym narodowym sponsorem Mistrzostw UEFA Euro 2012[16].

Po 31 marca 2011 r. fabryka miała otrzymać maszyny oraz kontynuować produkcję dawnych produktów Cadbury z zamykanej wbrew wcześniejszym zapowiedziom, po przejęciu przez Kraft Foods fabryki Somersdal w Keynsham (Wielka Brytania)[17][18] 30 września 2011 r. spółka przyjęła nazwę Lotte Wedel Sp. z o.o. (stylizowane na LOTTE Wedel Sp. z o.o.).

Kontrowersje wokół prywatyzacji[edytuj | edytuj kod]

Giełdowy prospekt emisyjny z 1991 r. wspominał o roszczeniach spadkobierców i dla nich m.in. zarezerwowano 5 proc. akcji (choć sama fabryka przed nacjonalizacją była prawdopodobnie w całości własnością Jana Wedla). Sami spadkobiercy wystąpili do sądu o uznanie prawa do marki „E. Wedel”, a sąd uznał, że dawne zakłady 22 lipca bezprawnie wykorzystują nazwę. Natomiast zakład i PepsiCo (wówczas główny kupiec, który za 40 proc. akcji Wedla zapłacił 25 mln dolarów, wycofał spółkę później z giełdy) wystąpili do ministra sprawiedliwości o rewizję nadzwyczajną tego wyroku. Sąd Najwyższy unieważnił wyrok i spółka posługiwała się sporną nazwą bez pytania spadkobierców o zgodę.

Samo wycofanie spółki z giełdy było przedmiotem śledztwa, lecz nie przedstawiono zarzutów z racji braku bezspornej możliwości potwierdzenia winy. Koncern PepsiCo, posiadający wtedy 70% udział w kapitale, ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Wedla, oferując 200 zł (przy ogólnej dekoniunkturze rynkowej i kursie 160 zł) za akcję. Natomiast informacja z 21 (piątek) listopada 1997 r. została podana do publicznej wiadomości dopiero 24 (poniedziałek), gdy kurs akcji wcześniej zwyżkował już do 188 zł[19].

Cadbury, który chciał przejąć część dawnej spółki (po niepowodzeniach z próbą wprowadzenia własnych marek) i co w rezultacie umowy z PepsiCo uczynił (w 1998, za samą fabrykę czekolady na Pradze, przy której pozostała nazwa E. Wedel, zapłacono 76,5 mln dolarów) podjął negocjacje ze spadkobiercami. Ci w międzyczasie zdołali reaktywować przedwojenną spółkę E. Wedel, bo nikt nie wykreślił jej z rejestru handlowego (prawdopodobnie z powodu początkowej całkowitej zmiany nazwy w okresie PRL). Ostatecznie Cadbury zawarł ugodę z dziesięcioma spadkobiercami Jana Józefa Wedla oraz samą przedwojenną spółką E. Wedel, według nieoficjalnych danych spłacając ich roszczenia kwotą 5 mln dolarów[20][21].

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Spółka oferuje m.in. ptasie mleczko, torcik wedlowski, mieszankę wedlowską, sezamki, chałwę, wafle, lizaki, cukierki, żelki, czekolady, praliny, czekoladowe batoniki oraz kakao.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Wojciech Herbaczyński: W dawnych cukierniach i kawiarniach warszawskich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983, s. 235. ISBN 83-06-00789-1.
 2. a b Wojciech Herbaczyński: W dawnych cukierniach i kawiarniach warszawskich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983, s. 237. ISBN 83-06-00789-1.
 3. a b c Wojciech Herbaczyński: W dawnych cukierniach i kawiarniach warszawskich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983, s. 238. ISBN 83-06-00789-1.
 4. Historia. W: Lotte Wedel [on-line]. wedel.pl. [dostęp 2018-12-17].
 5. J. Iwaszkiewicz, Z. Krzepkowska, W. Cykowicz, L. Solm, S. Gluck-Barylski, W. Potemkowska, Anna Krause, I. Kużmińska, J. Piasecki, Staroświecki Sklep”, Książka o firmie Wedla, Rój, stron 238.
 6. „Literatura i czekoladki”, Kurjer Poznański, 5 sierpnia 1938 str. 9, dostęp https://polona.pl/item/17877216/8/.
 7. Paweł Dunin-Wąsowicz: Praski przewodnik literacki. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2018, s. 82. ISBN 978-83-951050-2-9.
 8. Marian Drozdowski, Kordian Tarasiewicz: Rozwój przemysłu Warszawy w l. 1918–1939 [w: Rocznik Warszawski V]. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1966, s. 164.
 9. Jerzy Kasprzycki: Warszawa nieznana. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1982, s. 16.
 10. Jerzy Kasprzycki: Warszawa-Praga. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 19–20.
 11. Jan Górski: Drugie narodziny miasta. Warszawa 1945. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976, s. 159.
 12. Jerzy Kasprzycki: Warszawa-Praga. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, s. 20.
 13. Wedel – na tropie losów najstarszej polskiej fabryki czekolady.
 14. Adam Grzeszak: Cadbury d. E. Wedel – Archiwum (pol.). Polityka nr 40. [dostęp 2010-03-12].
 15. Pijalnie czekolady wedel. W: Lotte Wedel [on-line]. [dostęp 2018-12-17].
 16. Wedel pierwszym narodowym sponsorem turnieju. 2012.org.pl, 2011-03-30. [dostęp 2018-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-26)].
 17. Chocs away as staff leave Cadbury’s factory for last time (ang.). bathchronicle.co.uk, 2011-03-31. [dostęp 2018-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-07)].
 18. http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/8507066.stm Cadbury’s Bristol plant to close by 2011 2010-04-19.
 19. Bezkarna afera na akcjach Wedla – Moje Inwestycje w INTERIA.PL, mojeinwestycje.interia.pl [dostęp 2017-11-23].
 20. Jak wedlowski torcik przechodził z rąk do rąk, wyborcza.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
 21. Michał Matys: Fabryka przyjemności Pana Jana. weekend.pb.pl, 2012-03-30. [dostęp 2018-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]