Lourdes (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lourdes
Gatunek dramat
Rok produkcji 2009
Data premiery Ziemia 1 sierpnia 2009
Polska 29 stycznia 2010
Kraj produkcji  Austria
 Francja
 Niemcy
Język francuski
Czas trwania 96 minut
Reżyseria Jessica Hausner
Scenariusz Jessica Hausner
Zdjęcia Martin Gschlacht
Montaż Karina Ressler
Dystrybucja Gutek Film

Lourdesdramat zrealizowany w koprodukcji austriacko-francusko-niemieckiej z 2009 roku w reżyserii Jessiki Hausner. Film był prezentowany na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główną postacią filmu jest Christine - młoda kobieta na wózku inwalidzkim, chora na SM. Jeździ na wycieczki. Do pielgrzymki do Lourdes dołącza z powodów, według jej słów, czysto praktycznych, licząc, że tu przynajmniej będzie miała zapewnioną pomoc. Nie okazuje żadnych oznak religijności. Uczestniczy w kolejnych stacjach pielgrzymkowych: wejściu do bazyliki w międzynarodowym tłumie, mszy świętej, błogosławieństwie udzielonym pielgrzymom przez księdza przykładającego dłonie, oglądaniu filmowego świadectwa uzdrowionego człowieka, wejściu do groty, gdzie Bernadecie ukazała się Pani w biało-niebieskiej szacie i na koniec – w przejściu do sanktuarium, za zasłonę, gdzie uczestnikom zakłada się narzutki. Pewnej nocy Christine przyśniła się Matka Boska. Podczas spotkania z księdzem powiedziała szczerze, że zazdrości innym zdrowia, nikomu nie współczuje i że chciałaby prowadzić normalne życie.

Nie wiadomo, na ile uzdrowienie Christine jest trwałe: czy jest to znak przymierza dany od Boga, czy tylko chwilowa poprawa zdrowia? Miejscowi lekarze, podobnie jak księża, nie są skłonni do pochopnego uznawania cudów.

Film kończy się balem pielgrzymów. Tańczą ci, którzy niedawno stali w kolejce do groty: chorzy na ciele lub na duchu, czy po prostu ciekawscy[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film Lourdes otrzymał Nagrodę Grand Prix na 25. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Nagrodę, ufundowaną przez Miasto Warszawa wręczyła osobiście Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz[3].

Przewodniczący jury Festiwalu, kompozytor i laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek uzasadniając werdykt powiedział dziennikarzom, iż film Jessiki Hausner wyróżnia się: „dojrzałością warsztatu i dojrzałością myśli, doskonałą kompozycją, wyjątkową harmonią i doskonałym warsztatem filmowym”[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. La Biennale di Venezia: 66. Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica (wł.). [dostęp 2011-11-14].
  2. Tadeusz Sobolewski w: Wyborcza.pl: Nowy film „Lourdes”: W kolejce po cud. [dostęp 2011-11-14].
  3. WFF.pl: 25. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. [dostęp 2011-11-14].
  4. WP.pl: Film o sanktuarium w Lourdes wygrał festiwal w Warszawie. [dostęp 2011-11-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]