Lubie (jezioro w woj. zachodniopomorskim)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lubie
Jezioro Lubieszewskie
Ilustracja
Jez. Lubie, widok na południowy brzeg w tle Puszcza Drawska, 2018 r.
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Gudowo, Lubieszewo, Karwice
Region Pojezierze Drawskie,
Równina Drawska,
Pojezierze Wałeckie
Wysokość lustra 95,5 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 1487,5 ha
Wymiary
• max długość

14,1 km
Głębokość
• maksymalna

46,2 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Drawa
Rzeki wypływające Drawa
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Złocieniec
Mapa lokalizacyjna gminy Złocieniec
Lubie
Lubie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lubie
Lubie
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Lubie
Lubie
Położenie na mapie powiatu drawskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu drawskiego
Lubie
Lubie
Ziemia53°27′13″N 15°54′38″E/53,453611 15,910556

Lubiejezioro położone na południowy wschód od miejscowości Drawsko Pomorskie w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Złocieniec. Jezioro znajduje się na obszarze trzech mezoregionów: Pojezierzu Drawskim, Pojezierzu Wałeckim i zachodnia zatoka na Równinie Drawskiej.

Hydrologia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1487,5 ha i znajduje się na wysokości 95,5 m n.p.m.[1]

Głębokość jeziora wynosi do 46,2 m, długość 14,1 km. Na jeziorze znajduje się 5 wysp: Sołtysie, Rybaki, Kamieniec, Ptaszyniec i Wyspa Bezimienna. Południowy brzeg porasta Puszcza Drawska, przez jezioro Lubie przepływa Drawa.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Kemping na wyspie Sołtysie w tle Jezioro Lubie, 2018 r.

Nad jeziorem leżą 3 miejscowości: Gudowo, Lubieszewo, Karwice oraz osada Błędno. Południowy brzeg jeziora (od strony Karwic) porastają Bory Karwickie, w których zlokalizowany jest Poligon Drawski – ta część jest niedostępna dla osób cywilnych. Turystyka i ośrodki rozwijają się prężnie jedynie na pozostałych brzegach jeziora Lubie. Jezioro posiada piaszczyste plaże. Jest nad nim zlokalizowanych co najmniej 7 ośrodków wypoczynkowych, kwatery prywatne, kempingi i kilka pól namiotowych.

Przez jezioro przebiega szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły oraz szlak rowerowy o długości ok. 50 km.

Jezioro obfituje w ryby – szczególnie szczupaki, okonie, sandacze, leszcze, a z racji głębokiej i czystej wody również w sieje i sielawy[potrzebny przypis]. Raki widywane wyłącznie w śladowych ilościach.

Badania z 1998 i 1999 potwierdziły występowanie w jeziorze Lubie populacje reliktowych gatunków polodowcowych drobnych skorupiaków Mysis oculata v. relicta i Pallasea quadrispinosa[2].

Administratorem wód jeziora jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie "Złocieniec" sp. z o.o.[3]

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Do roku 1945 niem. Gross Lübbe-See. Nazwę Lubie wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Drawsko Pomorskie. Invest Plan Sp. z o.o.. Drawsko Pomorskie: Urząd Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie, 2003, s. 21.
  2. Grzegorz Kruczek. Relikty polodowcowe jeziora Lubie. „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”. 2 (57), s. 118, 2001. ISSN 0009-6172. 
  3. Regulamin-Informator Przedsiębiorstwa Rybackiego "Złocieniec". Przedsiębiorstwo Rybackie "Złocieniec" sp. z o.o., 2009. [dostęp 2009-08-30].
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 11 lutego 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 8)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]