Lucia Joas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucia Joas
Lucia Joas
Data i miejsce urodzenia 26 stycznia 1991
Oberstdorf
Klub SC Oberstdorf
Debiut w PŚ 11.03.2010, Drammen (40. miejsce – sprint C)
Pierwsze punkty w PŚ 4.12.2010, Düsseldorf (25. miejsce – sprint F)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Niemcy
Mistrzostwa świata juniorów
Złoto Otepää 2011 Sprint s.klasyczny
Brąz Malles Venosta 2008 Sprint s.dowolny
Brąz Malles Venosta 2008 5 km s.klasyczny
Brąz Praz de Lys-S. 2009 Sztafeta
Brąz Otepää 2011 Sztafeta
Olimpijski festiwal młodzieży Europy
Srebro Szczyrk 2009 5 km s.klasyczny

Lucia Joas z domu Anger (ur. 26 stycznia 1991 w Oberstdorfie) – niemiecka biegaczka narciarska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Lucia Joas pojawiła się 18 stycznia 2007 roku w Oberstdorfie, gdzie w zawodach FIS Race była czwarta w sprincie techniką klasyczną. Rok później wystąpiła na mistrzostwach świata w Malles Venosta, gdzie była trzecia w biegu na 5 km stylem klasycznym oraz w sprincie stylem dowolnym. W 2009 roku zdobyła brązowy medal w sztafecie podczas mistrzostw świata juniorów w Praz de Lys – Sommand oraz srebrny w biegu na 5 km klasykiem podczas europejskiego festiwalu młodzieży w Szczyrku. Kolejne medale wywalczyła na mistrzostwach świata juniorów w Otepää w 2011 roku, gdzie ponownie zdobyła brązowy medal w sztafecie, a w sprincie stylem klasycznym była najlepsza. W międzyczasie, 11 marca 2010 roku w Drammen zadebiutowała w Pucharze Świata, zajmując 40. miejsce w sprincie klasykiem. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła dziewięć miesięcy później, 4 grudnia 2010 roku w Düsseldorfie, gdzie zajęła 25. pozycję w sprincie stylem dowolnym. W sezonie 2010/2011 punktowała jeszcze parokrotnie, w tym w trzecim etapie piątej edycji Tour de Ski (cyklu nie ukończyła). W 2011 roku wystartowała także w mistrzostwach świata w Oslo, gdzie w biegu na 10 km klasykiem zajęła 42. miejsce, a rywalizację w sprincie zakończyła w eliminacjach. Ponadto dwukrotnie startowała na mistrzostwach świata młodzieżowców, ale ani razu nie stanęła na podium.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
31. 11 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint stylem dowolnym 2:35,5 min Norwegia Maiken Caspersen Falla

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
43. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 3:03,9 min Norwegia Marit Bjørgen
42. 28 lutego 2011 Norwegia Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 min +3:07,0 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
3.Bronze medal with cup.svg 23 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym Francja Laure Barthélémy
3.Bronze medal with cup.svg 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 5 km stylem klasycznym 14:54,0 min +11,5 s Norwegia Therese Johaug
7. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta bieg sztafetowy 4×3,3 km[a] 41:50,1 min +1:03,6 min  Norwegia
8. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem klasycznym Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
6. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km bieg łączony 31:57,1 min +1:26,1 min Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
6. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 5 km stylem dowolnym 13:44,4 min +35,4 s Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
3.Bronze medal with cup.svg 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand bieg sztafetowy 4×3,3 km[b] 38:22,4 min +1:38,2 min  Norwegia
13. 25 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sprint stylem dowolnym Szwecja Hanna Brodin
19. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 5 km stylem klasycznym 13:33,9 min +1:04,1 min Finlandia Krista Lähteenmäki
6. 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten bieg sztafetowy 4×3,3 km[c] 42:19,2 min +44,8 s  Norwegia
16. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 5 km stylem dowolnym 13:50,6 min +47,0 s Norwegia Ragnhild Haga
1.Gold medal with cup.svg 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym 3:10,8 min
8. 30 stycznia 2011 Estonia Otepää 10 km bieg łączony 31:08,4 min +16,1 s Norwegia Heidi Weng
3.Bronze medal with cup.svg 31 stycznia 2011 Estonia Otepää bieg sztafetowy 4×3,3 km[d] 35:03,6 min +34,7 s  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
26. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Niemcy Hanna Kolb
11. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 29:23,2 min +1:29,3 min Rosja Marija Guszczina
12. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km bieg łączony 43:52,5 min +1:03,5 min Norwegia Martine Ek Hagen
13. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Rosja Jelena Sobolewa
25. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km bieg łączony 40:16,9 min +2:54,6 min Norwegia Ragnhild Haga
11. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym Niemcy Elisabeth Schicho
7. 30 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 29:18,4 min +1:02,4 min Norwegia Martine Ek Hagen

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2009/2010 niesklasyfikowana
2010/2011 94.
2011/2012 114.
2012/2013 niesklasyfikowana
2013/2014 60.
2014/2015 96.
2015/2016 46.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2015/2016

Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2,8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Toblach 6.01 (16 km F) Toblach 7.01 (5 km C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2×7,5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2×7,5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2,5 km C) Falun 20.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 40 - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 km C) Kuusamo 28.11 (10 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2,5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Toblach 5.01 (SP F) Toblach 6.01 (15 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2×5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2×5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2,5 km C) Falun 19.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- - - - - 25 - - - 33 51 30 39 - - - - - - - 23 - - - 35 - - - - - - 15
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2×5 km) Toblach 3.01 (3,3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2×7,5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2×7,5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2,5 km F) Falun 17.03 (10 km C) FPŚ punkty
- - - - - 30 - - - - 47 65 35 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 1
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Québec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×7,5 km) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3,3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×7,5 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - - - 65 51 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - 27 6 40 - - - - - 27 20 29 - 20 20 - 32 - - - - 77
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
- - - - - - - 27 - 27 35 52 21 - - - - - 29 - - - - - - - - - 20
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
- - - - - - 28 14 39 16 51 52 19 24 - - - - 15 - 33 - 44 - - 19 - 26 66 - - - - - - - 88
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Lucia Anger, Sabrina Bühler, Monique Siegel, Hanna Kolb
  2. Skład drużyny: Hanna Kolb, Lucia Anger, Karolin Wilhelm, Monique Siegel
  3. Skład drużyny: Lucia Anger, Theresa Eichhorn, Sandra Ringwald, Hanna Kolb
  4. Skład drużyny: Hanna Kolb, Lucia Anger, Theresa Eichhorn, Helene Jacob

Przypisy[edytuj | edytuj kod]