Lucjusz Zaprutko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucjusz Zaprutko
Kraj działania  Polska
profesor nauk farmaceutycznych
Specjalność: chemia organiczna
Doktorat 1982
Habilitacja 1999
Profesura 2010

Lucjusz Zaprutko – profesor nauk farmaceutycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dziekan Wydziału Farmaceutycznego tej uczelni, specjalność naukowa: chemia organiczna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1978 ukończył studia na kierunku farmacja w Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tam też na podstawie rozprawy pt. Synteza pochodnych nitroimidazolu o spodziewanym działaniu radiouczulającym otrzymał w 1982 na Wydziale Farmaceutycznym stopień naukowy doktora nauk farmaceutycznych. Na tym samym wydziale w 1999 na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Produkty chemicznych modyfikacji pochodnych kwasu oleanolowego i ich struktura nadano mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych w dyscyplinie farmacja w specjalności chemia organiczna. W 2010 prezydent Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora nauk farmaceutycznych[1].

Został profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Wydziale Farmaceutycznym oraz kierownikiem Katedry i Zakładu Chemii Organicznej tegoż Wydziału. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu[1].

W 2019 został członkiem Rady Doskonałości Naukowej I kadencji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]