Lucy Stone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucy Stone

Lucy Stone (ur. 13 sierpnia 1818, zm. 18 października 1893) – jedna z pierwszych amerykańskich sufrażystek. Przyczyniła się do zorganizowania ruchu obrony praw kobiet w USA. Była też prawdopodobnie pierwszą kobietą w USA, która – po wyjściu za mąż – pozostała przy panieńskim nazwisku.

Niewiele kobiet w tamtych czasach stać było na studia, ale Stone – w wieku 16 lat – podjęła pracę nauczycielki, by zarobić na wysokie opłaty uniwersyteckie. Udało jej się to. W roku 1843 podjęła studia na Oberlin College i wkrótce związała się z uniwersyteckim ruchem abolicjonistycznym. W roku 1847 była pierwszą kobietą w stanie Massachusetts, jaka ukończyła studia.

Po uzyskaniu dyplomu zaczęła jeździć z cyklami wykładów nt. abolicjonizmu po USA i Kanadzie, a wkrótce także nt. praw kobiet. Uważała, że zarówno niewolnictwo jaki i dyskryminacja kobiet, to dwa największe zła dotykające amerykańskiego społeczeństwa. W roku 1850 zorganizowała pierwsze ogólnokrajowe zebranie na rzecz równych praw kobiet w USA.

W roku 1855 wyszła za mąż za Henry’ego Blackwella, handlowca i abolicjonistę. Podczas ceremonii ślubnej zadeklarowali wzajemną równość. Stone pozostała przy panieńskim nazwisku odmawiając stanowczo odbierania korespondencji kierowanej do niej jako „pani Blackwell”. W Stanach Zjednoczonych w tamtych czasach przyjęło się określać kobiety zachowujące panieńskie nazwiska mianem „Lucy Stoners”[1].

W roku 1869 Stone była współzałożycielką Stowarzyszenia Amerykańskich Sufrażystek (ang. American Woman Suffrage Association) walczących o prawo wyborcze dla kobiet. Stowarzyszenie stało się główną organizacją kobiecą w USA. Stone założyła także pierwsze pismo kobiece „The Woman’s Journal”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Do You Use Your Husband’s Name?” Percy Hammond, Liberty Magazine, 1925; t. 1, Nr 37, str 45.