Lucyna Frąckiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucyna Maria Frąckiewicz
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1926
Wiedeń
Data śmierci 6 czerwca 2009
Zawód, zajęcie ekonomistka

Lucyna Maria Frąckiewicz (ur. 12 maja 1926 w Wiedniu, zm. 6 czerwca 2009) – polska ekonomistka, profesor doktor habilitowany, specjalistka w zakresie polityki społecznej, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Mariana Niemczewskiego i jego drugiej żony Heleny Fałatówny[1]. Wychowała się na zamku w Grodźcu[2]. W 1958 ukończyła studia ekonomiczne na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, następnie w 1966 uzyskała doktorat w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, w 1972 uzyskała habilitację na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a w 1987 otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. Od 1975 związana była z Uniwersytetem Śląskim, gdzie zatrudniona była w Zakładzie Polityki Społecznej i Metodologii Badań Społecznych w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych.

W latach 1993-1996 piastowała funkcję rektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Była także prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Była założycielką i wieloletnią przewodniczącą Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, zastępcą przewodniczącego Komitetu Pracy i Polityki Społecznej PAN oraz Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Była także członkiem Międzynarodowej Unii Demograficznej.

Była wnuczką malarza Juliana Fałata.

Bibliografia autorska[edytuj | edytuj kod]

  • Indywidualne budownictwo mieszkaniowe w Rybnickim Okręgu Węglowym (IGM, Warszawa, 1973 r.)
  • Przeszłość dla przyszłości (PTPS, Śląsk, 2001 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mariusz Makowski: Wychowałam się na zamku w Grodźcu. (Rozmowa z Lucyną Frąckiewicz) Kalendarz Cieszyński 2007, s. 83-84.
  2. Mariusz Makowski: Wychowałam się na zamku w Grodźcu. (Rozmowa z Lucyną Frąckiewicz) Kalendarz Cieszyński 2007, s. 81-101.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]