Ludmiła Żylińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludmiła Żylińska
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1953
Jakuck
profesor nauk medycznych
Specjalność: biochemia, biologia molekularna, neurochemia
Alma Mater Uniwersytet Łódzki
Doktorat 1992 – biologia medyczna
Akademia Medyczna w Łodzi
Habilitacja 2000 – biologia medyczna
Akademia Medyczna w Łodzi
Profesura 2011
profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Odznaczenia
Medal Złoty za Długoletnią Służbę

Ludmiła Żylińska (ur. 2 sierpnia 1953 w Jakucku[1]) – polska profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w Wydziale Nauk o Zdrowiu, specjalistka w zakresie biochemii, biologii molekularnej i neurochemii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1978 ukończyła studia na kierunku biochemia na Uniwersytecie Łódzkim. W 1992 na podstawie rozprawy pt. Fosforylacja białek błon synaptosomalnych móżdżku szczura przez endogenną kinazą C. Wpływ wybranych neuromodulatorów i charakterystyka substratu MW 130 kDa uzyskała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi stopień naukowy doktora nauk medycznych w dyscyplinie biologia medyczna w specjalności biologia medyczna. Tam też w 2000 w oparciu o dorobek naukowy oraz monografię pt. Regulacja aktywności plazmatycznej Ca2+ - ATPazy w mózgowiu szczura przez procesy fosforylacji i neuroaktywne steroidy otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w dyscyplinie biologia medyczna w specjalności neurochemia. W 2011 prezydent RP Bronisław Komorowski nadał jej tytuł profesora nauk medycznych[2]

Została profesorem zwyczajnym w Katedrze Biochemii Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Weszła w skład zarządu Polskiego Towarzystwa Biochemicznego[2].

W 2018 odmówiła przyjęcia nadanego jej przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalu Złotego za Długoletnią Służbę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ludmiła Żylińska. bj.uj.edu.pl. [dostęp 2018-01-08].
  2. a b Prof. Ludmiła Żylińska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-01-06].
  3. Zasłużona profesor nie przyjęła złotego medalu od Andrzeja Dudy. W milczeniu odsyła odznaczenie. gazeta.pl, 6 stycznia 2018. [dostęp 2018-06-17].