Ludmyła Kuczma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludmiła Kuczma
Людмила Кучма
Ilustracja
Ludmiła Kuczma
Data i miejsce urodzenia 19 czerwca 1940
Rosja, Wotkińsk
2. Pierwsza dama Ukrainy
Okres od 19 lipca 1994
do 23 stycznia 2005
Małżonek Łeonid Kuczma
Poprzedniczka Antonina Krawczuk
Następczyni Kateryna Juszczenko

Ludmyła Mykołajiwna Kuczma (ukr. Людмила Миколаївна Кучма; ur. 19 czerwca 1940 na Uralu) – ukraińska działaczka społeczna i charytatywna, pierwsza dama Ukrainy (1994–2005).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia jest technikiem-mechanikiem. Przez trzy dekady życia pracowała jako inżynier w zakładzie „Piwdenne” w Dniepropietrowsku.

Zamężna z byłym premierem i prezydentem Kuczmą, w latach 1994–2005 była pierwszą damą Ukrainy. Od 1996 zajmuje się działalnością charytatywną, w tymże roku została honorowym prezesem powołanej przez prezydenta Narodowej Fundacji Społecznej Ochrony Matek i Dzieci „Ukraina Dzieciom” (ukr. Національний Фонд соціального захисту матерів і дітей „Україна-дітям”). W 2000 objęła funkcję przewodniczącej Rady Opiekuńczej Ogólnoukraińskiej Fundacji Dobroczynnej „Nadzieja i Dobro” (ukr. Всеукраїнській благодійній Фонд „Надії та Добра”).

Jako działaczka charytatywna brała udział w licznych konferencjach międzynarodowych poświęconych problemom ubóstwa oraz kobiet i dzieci. Z inicjatywy Jolanty Kwaśniewskiej została w 1999 zaproszona do udziału w konferencji ONZ poświęconej 10 rocznicy Konwencji Praw Dziecka. W 2003 uczestniczyła w konferencji pierwszych dam Europy Środkowej i Wschodniej w Zagrzebiu poświęconej problemom nowotworowym kobiet. 12 maja 2004 przyznano jej honorowy tytuł specjalnego wysłannika UNESCO ds. popierania młodych talentów.

Uhonorowana Orderem św. Anny I stopnia przyznawanych przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną, a także Międzynarodowymi Orderami: św. Stanisława I stopnia i św. Mikołaja Cudotwórcy.

Ma córkę (Ołenę Franczuk) oraz dwoje wnucząt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]