Ludwig Gottfried Madihn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwig Gottfried Madihn
Data i miejsce urodzenia 12 stycznia 1748
Wolfenbüttel
Data i miejsce śmierci 6 marca 1834
Wrocław
Zawód, zajęcie prawnik, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy profesor doktor habilitowany
Alma Mater Uniwersytet w Halle
Uczelnia Uniwersytet Viadrina, Uniwersytet Wrocławski
Stanowisko profesor
Odznaczenia
PRU Roter Adlerorden BAR.svg

Ludwig Gottfried Madihn (ur. 12 stycznia 1748 r. w Wolfenbüttel, zm. 6 marca 1834 r.we Wrocławiu) – niemiecki prawnik, adwokat; wykładowca i nauczyciel akademicki, związany z uniwersytetami w Halle, Frankfurcie nad Odrą i we Wrocławiu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1748 roku w Wolfenbüttel w rodzinie wielodzietnej. Studiował prawo, uzyskując tytuł magistra, a następnie doktora na Uniwersytecie w Halle. Wykładał od 1773 roku jako profesor nadzwyczajny we frankfurckiej Viadrinie. W tym czasie zajmował się pisaniem skryptów i kompendiów, które poświęcone były różnym gałęzią prawa. W 1811 roku wraz z przeniesieniem uczelni do Wrocławia i połączeniem jej z miejscową jezuicką Akademią Leopoldyńską w Królewski Uniwersytet Wrocławski przeprowadził się do Wrocławia, gdzie brał udział w organizowaniu nowego uniwersytetu[1]. W latach 1817-1818 pełnił funkcję jego rektora[2].

Za swoją działalność naukową i organizatorską został w 1822 roku odznaczony pruskim Orderem Orła Czarnego 3 klasy. W tym samym roku został sparaliżowany na skutek udaru mózgu. W związku z czym przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1834 roku we Wrocławiu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]