Ludwig Most

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chłopska rodzina w izbie (1845), Muzeum Narodowe w Szczecinie

August Ludwig Most (ur. 10 marca 1807 w Szczecinie, zm. 27 czerwca 1883 tamże) – niemiecki malarz epoki biedermeieru.

W młodości (od maja 1824 do maja 1825) Ludwig Most kształcił się w Stargardzie u malarza o nazwisku Thiele. Następnie, w latach 1825-27 oraz 1829-30 studiował w Akademii Sztuki w Berlinie u prof. Heinricha Lengericha. Z tego okresu pochodzą jego pierwsze obrazy przedstawiające Stargard: Wieże Bramy Młyńskiej i Wnętrze Kościoła Mariackiego w Stargardzie. Ten ostatni obraz został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Po zakończeniu studiów, Most przez kilka lat mieszkał w Dreźnie, by w 1834 powrócić do Szczecina. W 1841 rozpoczął pracę w szczecińskim Gimnazjum Mariackim. W szkole tej pracował jako nauczyciel rysunku aż do śmierci.

Ludwig Most chętnie podróżował, szkicował m.in zajazdy, gospody i stroje ludowe, szczególnie chętnie strój pyrzycki, który spopularyzował dzięki swoim szkicom. Z chwilą powołania w 1834 Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki (Kunstverein für Pommern) Most zasiadał w jego zarządzie i zaliczał się do elity miejskiej Szczecina.

Duża część szkiców Ludwiga Mosta zaginęła podczas II wojny światowej. Zachowane to przede wszystkim malarstwo olejne, pejzażowe i portretowe - łącznie ok. 280 obrazów, przechowywanych głównie w zbiorach muzeów w Szczecinie i Greifswaldzie. Wśród pejzaży dużą wartość przedstawiają obrazy prezentujące architekturę dawnego Szczecina, Stargardu i Pyrzyc, wśród portretów - m.in. portret szczecińskiego kompozytora Carla Loewego i matematyka Hermanna Grassmanna.

Ludwig Most został pochowany na Cmentarzu Grabowskim w Szczecinie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wybitni szczecinianie. Katalog wystawy ze zbiorów Książnicy Szczecińskiej. Szczecin: Książnica Szczecińska, 1993