Ludwigia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rośliny. Zobacz też: Ludwigia (amonit).
Ludwigia
Ilustracja
Ludwigia lemnithoechiza
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd mirtowce
Rodzina wiesiołkowate
Rodzaj ludwigia
Nazwa systematyczna
Ludwigia L.
Sp. Pl. 118, [1204]. 1 Mai 1753
Typ nomenklatoryczny
Ludwigia alternifolia L.[2]
Synonimy
  • Isnardia Linnaeus;
  • Jussiaea Linnaeus;
  • Oocarpon Micheli[3]
Ludwigia octovalvis
Ludwigia peploides

Ludwigia (Ludwigia L.) – rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), obejmujący w zależności od ujęcia 82[3]–91[4] gatunków. Jest to rodzaj o zasięgu kosmopolitycznym, z centrum zasięgu w strefie tropikalnej[3]. Do polskiej flory należy tylko ludwigia błotna (Ludwigia palustris)[5].

Nazwa Ludwigia została nadana przez Karola Linneusza dla upamiętnienia niemieckiego botanika Christiana Gottlieba Ludwiga (1709-1773).

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Rośliny zielne o cienkich, pokładających się i wznoszących się pędach, korzeniących w węzłach, rzadziej krzewy i niewielkie drzewa. Organy podwodne często gąbczaste z powodu rozwoju tkanki powietrznej[3].
Liście
Skrętoległe, rzadko naprzeciwległe, całobrzegie, z drobnymi, zwykle odpadającymi przylistkami[3].
Kwiaty
Skupione w kłosy lub grona wyrastające szczytowo lub w kątach górnych liści. Są promieniste i obupłciowe. Działki kielicha są trwałe, zwykle w liczbie 4 lub 5. Płatki korony w liczbie takiej jak działki, białe lub żółte, czasem zredukowane. Pręciki w liczbie równej działkom lub dwukrotnie większej. Zalążnia z liczbą komór odpowiadającą liczbie działek, rzadziej większą, na szczycie spłaszczona lub stożkowata[3].
Owoce
Owalna lub cylindryczna torebka zawierająca liczne nasiona[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju włączono gatunki dawniej wyodrębniane w rodzaju Jussiaea na podstawie różnicy w liczbie pręcików (u Ludwigia równej liczbie płatków, u Jussiaea dwukrotnie większej), ponieważ cecha różniąca okazała się nie być znacząca taksonomicznie[3]. Rodzaj jest wyraźnie odrębny od pozostałych przedstawicieli rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae) i dlatego wyodrębniany jest w randze podrodziny Ludwigioideae. Istotną rolę w jego ewolucji (różnicowaniu) odegrała poliploidyzacja i autogamia[3].

Rodzaj należy rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae Juss.), która wraz z siostrzaną grupą krwawnicowatych (Lythraceae) wchodzi w skład rzędu mirtowców (Myrtales). Rząd należy do kladu różowych (rosids) i w jego obrębie jest kladem siostrzanym bodziszkowców[1].

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne Magnoliophyta Cronquist, podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe Rosidae Takht., nadrząd Myrtanae Takht., rząd mirtowce Myrtales Rchb., podrząd Onagrineae Rchb., rodzina wiesiołkowate Onagraceae Juss., rodzaj ludwigia Ludwigia L.[6].

Wykaz gatunków[4](wybór)

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Rośliny ozdobne: niektóre gatunki są hodowane w akwariach lub oczkach wodnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-06-10].
  2. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-01-19].
  3. a b c d e f g h i Jiarui Chen, Peter C. Hoch, Peter H. Raven: Ludwigia. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2018-06-10].
  4. a b Ludwigia. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-06-11].
  5. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  6. Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Ludwigia (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-01-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]