Ludwik Wiechuła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik Wiechuła
Jeleń
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1920
Katowice (Republika Weimarska)
Data i miejsce śmierci 26 września 1987
Montreal (Kanada)
Przebieg służby
Lata służby 1939-1945
Siły zbrojne Armia Krajowa
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Późniejsza praca biuro projektów

Ludwik Wiechuła ps. Jeleń (ur. 30 lipca 1920 w Katowicach, zm. 26 września 1987 r. w Montrealu) – polski żołnierz, podporucznik AK i cichociemny. Od 1945 roku emigrant polityczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 30 lipca 1920 roku w Katowicach w rodzinie górnika Franciszka i Elżbiety z domu Lewan. Uczęszczał do Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Katowicach oraz Liceum Handlowego w Chorzowie, które ukończył w 1939. Przed wojną był harcerzem w Katowicach, w czasie II wojny światowej podporucznik AK i cichociemny, w kwietniu 1944 zrzucony do okupowanej Polski (kilka miesięcy wcześniej tą samą drogą trafił do ojczyzny jego brat bliźniak - Bernard ps. Maruda). W 1944 obaj bracia walczyli razem w oddziale Antoniego Hedy ps. „Szary” na Kielecczyźnie. Po wojnie Ludwik Wiechuła aresztowany przez UB znalazł się w więzieniu w Kielcach. 5 sierpnia 1945 oddział kpt. Antoniego Hedy „Szarego” po brawurowej akcji rozbił kieleckie więzienie i uwolnił ok. 350 więźniów, w tym także „Jelenia”. Po demobilizacji z I Korpusu ukończył Wydział Lądowy na PUC w Londynie i uzyskał dyplom inżyniera w 1950 r. W 1954 r. Ludwik Wiechuła zamieszkał, podobnie jak brat, w Kanadzie. Początkowo pracował w biurze projektów, specjalizując się w konstrukcjach stalowych, a potem stał się partnerem firmy D’Allemagne & Wiechula Consulting Engineers. Członek Corporation of Professional Engineers of Quebec od 1959 r. Należał do Stowarzyszenia Techników Polskich w Kanadzie i do Koła CC. Spadochroniarzy AK w Londynie.

Autor: Jak kamień; Rozbicie więzienia w Końskich; Akcja „Mania”; Amnestia [w:] Drogi Cichociemnych, wyd. I, II, III, Veritas, Londyn, 1954, 1961, 1972.

Pochowany został na Cmentarzu Weteranów „Field of Honour” w Pointe Claire.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]