Ludwika Orleańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwika Orleańska
ilustracja
Imię przy narodzeniu Luise Françoise Marie Laura d’Orléans
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1882
Cannes
Data i miejsce śmierci 18 kwietnia 1958
Sewilla
Miejsce spoczynku Sewilla
Wyznanie katolicyzm
Rodzice Maria Izabela Orleańska
Filip Orleański
Małżeństwo Karol Tankred Burbon-Sycylijski
Dzieci Karol
Maria Dolores
Maria Mercedes
Maria Esperanza
Signature of Princess Louise of Orléans Princess Louise of the Two Sicillies.jpg
Odznaczenia
Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Ludwika Franciszka Maria Laura Burbon-Orleańska, hiszp. Luisa Francesca María Laura de Borbón-Orleans y Borbón-Orleans, fr. Luise Françoise Marie Laura d’Orléans (ur. 4 lutego 1882 w Cannes, zm. 18 kwietnia 1958 w Sewilli) – księżniczka Królestwa Obojga Sycylii, babka króla Hiszpanii Jana Karola I.

Urodziła się 4 lutego 1882, w Cannes we Francji jako czwarta (najmłodsza) córka i siódme dziecko Filipa Orleańskiego i Marii Izabelli Orleańskiej (córki Antoniego Orleańskiego i Ludwiki Ferdynandy Burbon).

16 listopada 1907, w Wood Norton w Anglii, wyszła za mąż za Karola Tankreda Burbona, księcia Sycylii i infanta Hiszpanii. Jej mąż był wdowcem po Mercedes, księżnej Asturii - następczyni tronu Hiszpanii. Para zamieszkała w Madrycie i tam urodziło się ich czworo dzieci:

Kiedy w 1931 r. proklamowano Republikę Hiszpańską, rodzina wyjechała do Włoch, a następnie do Szwajcarii. Po zwycięstwie gen. Franca w hiszpańskiej wojnie domowej powrócili do Hiszpanii i zamieszkali w Sewilli. Tamże księżna zmarła 18 kwietnia 1958 r.