Luke Cage (sezon 1)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serialu telewizyjnego. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Luke Cage
sezon 1

Marvel’s Luke Cage
Gatunek akcja
fantastyka naukowa
dramat
neo-blaxploitation
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Cheo Hodari Coker
Główne role Mike Colter
Mahershala Ali
Simone Missick
Theo Rossi
Erik LaRay Harvey
Rosario Dawson
Alfre Woodard
Liczba odcinków 13
Produkcja
Produkcja ABC Studios
Marvel Television
Muzyka Adrian Younge
Ali Shaheed Muhammad
Zdjęcia Manuel Billeter
Pierwsza emisja
Data premiery USA:
30 września 2016
POLSKA:
30 września 2016
Stacja telewizyjna USA, POLSKA: Netflix
Status trwający
Format obrazu 4K (Ultra HD)[1]
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Sezony

Pierwszy sezon amerykańskiego serialu Luke Cage opowiada historię Luke’a Cage’a, który w trakcie nieudanego eksperymentu zyskuje nadzwyczajną siłę i niezniszczalną skórę. Staje się zbiegiem, który próbuje odbudować swoje życie w Harlemie. Jednak musi się zmierzyć ze swoją przeszłością i stanąć do walki o swoje miasto[2].

Twórcą i showrunnerem serialu jest Cheo Hodari Coker. W rolach głównych występują: Mike Colter, Mahershala Ali, Simone Missick, Theo Rossi, Erik LaRay Harvey, Rosario Dawson i Alfre Woodard.

Sezon składa się z 13 odcinków, które miały swoją premierę równocześnie w serwisie Netflix 30 września 2016 roku zarówno w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

4 grudnia 2016 roku został ogłoszony drugi sezon serialu[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Role drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

Role gościnne[edytuj | edytuj kod]

Przedstawieni w innych serialach
Przedstawieni w sezonie pierwszym

Ponadto w roli cameo pojawił się twórca komiksów Marvela Stan Lee na zdjęciu jako kapitan nowojorskiej policji, Irving Forbush[38]. Samych siebie gościnnie zagrali: Raphael Saadiq, d-Nice, Faith Evans, Charles Bradley, Jidenna, Dapper Dan, The Delfonics, Cliff „Method Man” Smith, Sway Calloway, Heather B., Sharon Jones & The Dap-Kings i Fab Five Freddy[39][40].

Emisja[edytuj | edytuj kod]

28 września 2016 roku odbyła się premiera pierwszych dwóch odcinków w Harlemie w Nowym Jorku. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja serialu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[41].

Sezon składa się z 13 odcinków, które miały swoją premierę w serwisie Netflix 30 września 2016 roku w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce[42][43].

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł

Reżyseria Scenariusz

Premiera
(Netflix)
Premiera w Polsce
(Netflix)
11 Chwila prawdy[44]
Moment of Truth
Paul McGuiganCheo Hodari Coker30 września 201630 września 2016

Luke Cage pracuje jako sprzątacz w zakładzie fryzjerskim należącym do byłego gangstera Henry’ego „Popa” Huntera i na zmywaku w klubie „Harlem Paradise”, który należy do przestępcy Cornella „Cottonmoutha” Stokesa. Dwóch chłopaków, Shameek i Chico napadają na dostawę broni dla Stokesa z pomocą Dantego, barmana w „Harlem Paradise”. Po zastzreleniu Dantego dzielą się pieniędzmi z łupu i uciekają. Nowojorscy detektywi policji Misty Knight i Rafael Scarfe zajmują się śledztwem dotyczącym śmierci Dantego. Z pomocą „Shadesa” Alvareza, który pracuje dla dostawcy Stokesa, Willisa „Diamondbacka” Strykera, Stokes odnajduje Shameeka, zabija go i odzyskuje połowę pieniędzy. Scarfe i Knight decydują się na przesłuchanie Cage’a, który zastępiwał Dantego za barem tamtego wieczora. W tym czasie Cage pomaga swojej właścicielce mieszkania, Connie Lin podczas ataku na jej restaurację. Okazuje się, że bandyci, którzy ją napadli żądali wkładu w inicjatywę „New Harlem Renaissance” radnej Mariah Dillard, która jest również kuzynką Stokesa.


W klubie Stokesa występuje Raphael Saadiq z piosenką „Good Man” oraz DJ, d-Nice
22 Kodeks ulicy[44]
Code of the Streets
Paul McGuiganCheo Hodari Coker30 września 201630 września 2016

Na prośbę Popa, Cage odnajduje Chico i proponuje mu ochronę w zakładzie fryzjerskim. Pop okłamuje Knight i Scarfego o miejscu pobytu Chico oraz wysyła Cage’a do Stokesa, aby pertraktował w sprawie Chico. Jeden z ludzi Stokesa, Tone, dowiaduje się o miejscu pobytu Chico od Turka Berretta i urządza strzelaninę w zakładzie Popa, który ginie na miejscu, Chico zostaje krytycznie ranny, a Cage'owi udaje się osłonić swoim ciałem młodego chłopca, Lonniego Wilsona. Knight robi się podejrzliwa, kiedy widzi, że Cage nie ma żadnych ran. Wzburzony śmiercią Popa, Stokes, zabija Tone’a za jego działania. Stokes oddaje resztę pieniędzy Dillard. Cage widząc o postanawia zemstę.


W klubie Stokesa Faith Evans z piosenką „Mesmerized”. 
33 Kto to udźwignie?[45]
Who's Gonna Take the Weight?
Guillermo NavarroMatt Owens30 września 201630 września 2016

Stokes płaci za pogrzeb Popa i radzi Cage'owi odpuścić sobie tę sprawę. Cage dowiaduje się od przyjaciela Popa, Bobby’ego Fisha, że zakład fryzjerski może zostać zamknięty z powodu zadłużenia. Cage zaczyna atakować bazy Stokesa, manipulując nim, aby przeniósł wszystkie swoje aktywa do jednego miejsca, rezydencji Attucksa. Stokes obwinia za ataki Dominga Colona, z którym współpracuje. Cage atakuje rezydencję, kradnie część pieniędzy, które oddaje Fishowi, a resztę pozostawia na miejscu dla policji, aby ją znalazła. Chico zgadza się zeznawać przeciwko Stokesowi i spotyka się ze Scarfe’em, który okazuje się pracować dla Stokesa i zabija chłopaka. Stokes odnajduje Cage w restauracji Connie Lin i wystrzeliwuje pocisk, który powoduje eksplozję.


W klubie Stokesa Charles Bradley z piosenką „Ain't It a Sin”. 
44 W kręgu[46]
Step in the Arena
Vincenzo NataliCharles Murray30 września 201630 września 2016
Uwięziony pod gruzami Cage, wspomina swoją przeszłość jako Carl Lucas i swój pobyt w więzieniu Seagate, prowadzonym przez Alberta Rackhama. Zaprzyjaźnia się z więźniem, „Kłótnikiem” oraz zakochuje się w pani psycholog, doktor Revie Connors. Tam też poznał Avareza i Comanche'a. Zostaje zmuszony przez Rackhama do nielegalnych walk na ringu. Lucas i Connors planują zdemaskować Rackhama, ale ten dowiaduje się o tym torturując „Kłótnika”, a Lucas zostaje dotkliwie pobity przez Alvareza i Comanche'a. Connors przekonuje doktora Noah Burstaina, naukowca prowadzącego eksperymenty na więźniach, aby wdrożył procedurę na Lucasie. Rackham sabotuje eksperyment, co w rezultacie przypadkowo daje Lucasowi jego zdolności. Lucas ucieka z więzienia i przyjmuje tożsamość jako „Luke Cage”. Cage'owi udaje się wydostać siebie i Connie Lin spod gruzów, przy okazji ujawniając swoje zdolności mediom. 
55 Reputacja[47]
Just to Get a Rep
Marc JobstJason Horwitch30 września 201630 września 2016

Stokes rozpoczyna wyłudzać pieniądze od mieszkańców Harlemu na pokrycie utraconych pieniędzy. Cage spotyka się z nim i żąda, aby zaprzestał. „Shades” rozpoznaje Cage’a ze Seagate i w imieniu „Diamondbacka” oferuje Stokesowi prototyp broni ukradzionej z Hammer Industries, która może zabić Cage’a. Stokes poleca Scarfe’emu wydostać utraconą broń z depozytu policyjnego, ale ten kradnie ją dla siebie. Knight otrzymuje polecenie od przełożonych, aby poprowadzić śledztwo dotyczące Scarfe'ego. W Harlemie pojawia się Clair Tample, która odwiedza swoją matkę Soledad Temple i opowiada jej o swoich doświadczeniach z ulepszonymi ludźmi. Podczas uroczystości pogrzebowych Popa, Cage wygłasza mowę i upokarza Stokesa. Knight ostrzega Cage’a, że wojna ze Stokesem może zniszczyć Harlem.


W klubie Stokesa Jidenna z piosenką „Long Live the Chief”. 
66 Ochroniarz dla frajera[48]
Suckas Need Bodyguards
Sam MillerNathan Louis Jackson30 września 201630 września 2016
Scarfe szantażuje Stokesa, ale zostaje ciężko ranny i musi uciekać. Prosi Cage’a o pomoc i daje mu notatnik z dowodami obciążającymi Stokesa. Cage kontaktuje się z Claire Tample, która opatruje rany Scarfe'ego. W tym czasie, inny z ludzi Stokesa, porucznik Perez ma zadanie odnaleźć i zabić Scarfe'ego. Knight podstępem dowiaduje się, że Perez pracuje dla Stokesa, nagrywa jego przyznanie się i aresztuje go. Cage, Temple i Scarfe próbują się dostać do posterunku policji, aby Scarfe złożył zeznania, ale są ścigani przez ludzi Stokesa. Scarfe umiera od poniesionych wcześniej ran niedaleko posterunku. W tym czasie Dillard udziela wywiadu w telewizji, gdzie reporterka pyta o jej zaangażowanie w działania Stokesa. Stokes zostaje aresztowany dzięki dowodom z notatnika Scarfe'ego. Przełożona Knight jest zaniepokojona kolejną korupcją w policji po sprawie Wilsona Fiska. 
77 Przeznaczenie[49]
Manifest
Andy GoddardAkela Cooper30 września 201630 września 2016

Zapiski Scarfe'ego okazują się niewystarczającym dowodem i Stokes zostaje zwolniony z aresztu. Grozi on, że ujawni prawdziwą tożsamość Cage’a, jeżeli ten nadal będzie mu wchodził w drogę. Cage podejmuje decyzję o wyjeździe z Harlemu, ale Temple przekonuje go, aby został i walczył. Stokes wspomina jak był wychowaywany razem z Dillard przez babcię, gangsterkę „Mamę” Mabel. Jego wujek Pete doceniał jego talent muzyczny, jednak później Mabel zmusiła Stokesa, aby go zabił za robienie interesów za jej plecami z konkurencją oraz molestowanie Dillard. W tym czasie Knight jest przesłuchiwana przez biuro spraw wewnętrznych, a Dillard jest naciskana przez partię, aby zrezygnować ze stanowiska radnej. Cage atakuje Colona, zabiera jego broń i przekazuje ją Knight. Dillard odwiedza Stokesa i próbuje przekonać go, aby odpuścił Cage’a. Rozmowa prowadzi do kłótni i kiedy Stokes mówi, że Dillard flirtowała z wujem Pete’em, ta go zabija. Alvarez chwali ją za to i przedstawia jej plan wrobienia Cage’a w zabójstwo Stokesa. Knight dowiaduje się, że „Luke Cage” to nie jest prawdziwe imię. W tym czasie Cage spotyka się z Temple i wyjawia jej swoją prawdziwą tożsamość. Wtedy Cage zostaje postrzelony przez Strykera pociskiem „Judasz”, wykonanego dzięki technologii Chitauri, w wyniku, czego zostaje ciężko ranny.


W klubie Stokesa występuje DJ d-Nice. 
88 Podejrzany[50]
Blowin’ Up the Spot
Magnus MartensAida Mashaka Croal30 września 201630 września 2016
W czasie, kiedy Temple zabrała Cage’a karetką, zostają ponownie zaatakowani przez Strykera. Chronią się w klinice dla kobiet, gdzie Temple bada tkankę Cage’a, aby pozbyć się odłamków pocisku. Candance Miller, kelnerka w klubie Stokesa, zeznaje na policji, że Cage zabił Stokesa, jednak Knight zaczyna podejrzewać Dillard. Knight dzwoni do Cage’a i informuje go o oskarżeniu o zabójstwo, a inny policjant namierza jego lokalizację. Knight przyjeżdża do kliniki z zamiarem aresztowania Cage’a, ale klinika zostaje zaatakowana przez Strykera. Cage rozpoznaje go z młodości, kiedy Stryker zaczyna go obwiniać. Cage odnajduje Strykera w pustym teatrze, obezwładnia go, ale Strykerowi udaje się uciec. Dillard płaci Miller za zeznania obciążające Cage’a. Temple zeznaje na komisariacie, że Cage jest niewinny, zdenerwowana Knigt atakuje ją, wskutek czego jej przełożona, Priscilla Ridley, interweniuje, a Temple zostaje wypuszczona. Stryker konfrontuje się z Cage’em, informuje go, że jest jego bratem i rani go ponownie „Judaszem” i zrzuca do śmieciarki. 
99 Rób, co chcesz[51]
DWYCK
Tom ShanklandChristian Taylor30 września 201630 września 2016

Psycholog policyjny rozmawia z Knight. Cage pobił dwóch policjantów, którzy próbowali go zatrzymać. Stryker obwinia Alvareza za śmierć Stokesa. Dillard spotyka się z Colonem i przekonuje go, aby umówił spotkanie z pozostałymi szefami grup przestępczych. Cage spotyka się Temple, która przekonuje go, aby pojechać do doktora Burstaina. Ridley rozkazuje Knight, aby odnalazła Cage’a, który razem z Temple dociera do Burstaina. Dają mu dysk z danymi, których potrzebuje, aby pomóc Cage'owi. Stryker przerywa spotkanie szefów, zabijając wszystkich z wyjątkiem Colona. Dillard mówi Strykerowi, że nagranie, w którym Cage atakuje policjantów, zwróciło miasto przeciwko niemu, i że Stryker może sprzedawać teraz pociski „Judasz” nowojorskiej policji. Burstain umieszcza Cage’a w kwasie, licząc, że zmiękczy on jego skórę, aby można było wyjąć z jego ciała odłamki. Jednak z powodu bólu u Cage następuje zatrzymanie akcji serca.


W klubie Harlem Paradise występuje zespół The Delfonics z piosenką „Stop and Look (And You Have Found Love)”. 
1010 Coś osobistego[52]
Take it Personal
Stephen SurjikJason Horwitch30 września 201630 września 2016
Temple i Burstain przywracają akcję serca Cage’a i ostatecznie udaje im się wyciągnąć odłamki „Judasza” z jego ciała. Cage dowiaduje się, że został wybrany do eksperymentu zanim został ciężko ranny w więzieniu Seagate. On i Temple odkrywają w plikach z danymi Connors, że to ona jest osobą, która go zakwalifikowała do eksperymentu. Stryker zabija policjanta, pozorując, że to Cage. Policja staje się coraz bardziej agresywna w poszukiwaniu Cage’a, co doprowadza do tego, że jeden z detektywów pobił nastolatka, Lonnie'ego Wilsona. Dillard okazuje wsparcie dla chłopaka i organizuje wiec w „Harlem Paradise”. Cage grozi Burstainowi, aby nie powtarzał eksperymentu, następnie odchodzi z Temple i zabiera dane. Jednak okazuje się, że Burstainowi udało się skopiować pliki z danymi. Dillard podczas wiecu podkreśla winę Cage’a i konieczność uzbrojenia policji przeciwko niemu. Jej partyjny kolega, Damon Boone, informuje ją, że zna prawdę. Cage i Temple pojawiają się w „Harlem Paradise”, przybywa też tam Knight z zamiarem aresztowania Strykera, który zaczyna do niej strzelać. Włącza się w to Cage i próbuje uciec razem z Knight, jednak zostają otoczeni przez najemników Strykera. 
1111 Mam cię[53]
Now You're Mine
George Tillman Jr.Christian Taylor30 września 201630 września 2016
Cage razem z Knight uciekają do kuchni w klubie, a w tym czasie Stryker bierze za zakładników Temple, Miller i innych pozostałych w klubie. Klub zostaje otoczony przez policję, ale Ridley nie wyraża zgody, aby wkroczyć do niego. Cage i Knight dostają się do piwnicy przez sekretne wejście. Temple opatruje ranę Miller, a ta ujawnia jej prawdę odnośnie śmierci Stokesa i swoich zeznać oraz o sekretnym przejściu w kuchni. Temple ucieka i dołącza do Cage’a i Knight, której musi opatrzyć rany postrzałowe. Wykorzystując głośniki, Stryker domaga się, aby Cage się z nim spotkał i grozi, że będzie zabiła zakładników. Cage postanawia się z nim spotkać. Alvarez odnajduje sekretne przejście i atakuje Temple i Knight, którym udaje się go pokonać i obezwładnić. Stryker zabija Boone’a. Cage uwalnia zakłaników poza Miller, którą Stryker używa jako gwarancję swojej ucieczki. Do akcji wkracza jednostka SWAT, która grozi Cage'owi użyciem pocisków „Judasz”, dostarczonych policji przez Dillard. Cage, Alvarez oraz inni najemnicy zostają aresztowani. 
1212 Wśród chaosu[54]
Soliloquy of Chaos
Phil AbrahamAkela Cooper
Charles Murray
30 września 201630 września 2016

Cage'owi udaje się uciec z konwoju policyjnego. Knight próbuje zlokalizować Strykera i oczyścić imię Cage’a. Stryker wpłaca kaucję na Alveraza, a następnie wynajmuje Zipa i jego ludzi, aby go zabili, jednak Alvarez zabija ich. Opinia publiczna staje ponownie po stronie Cage’a, jednak policja nadal dąży do tego, aby go aresztować. Miller spotyka się z Knight i mówi jej, że będzie zeznawać przeciwko Dillard w zamian za ochronę. Knight ukrywa ją w mieszkaniu Soledad Tepmle. Alvarez spotyka się z Dillard i sugeruje, aby współpracować z Cage’em, aby pokonać Strykera. Do przekonania Cage’a, Alvarez chce użyć zdobytych dowodów na niewinność Lucasa. Cage odnajduje Berretta, który współpracuje ze Strykerem i zmusza go do ujawnienia lokalizacji Strykera. Colon i jego ludzie atakują Strykera, jednak udaje mu się ich pokonać i uciec. Cage dociera na miejsce i ratuje rannego Colona. Kiedy Alvarez i Dillard próbują przekonać Cage’a do współpracy w zakładzie fryzjerskim Popa, Stryker atakuje Cage’a w specjalnym kombinezonie. Knight wyrusza za Dillard i Alvarezem, a Cage rozpoczyna walkę ze Strykerem.


W radiowym programie „Sway in the Morning” prowadzonym przez Sway Calloway i Heather B. wystąpił Method Man z piosenką „Bulletproof Love”. 
1313 Znasz mój styl[55]
You Know My Steez
Clark JohnsonAida Mashaka Croal
Cheo Hodari Coker
30 września 201630 września 2016

W retrospekcjach Stryker pomaga Lucasowi podczas przygotować do walki bokserskiej, którą Lucas zwycięża. Obeznie, Cage i Stryker walczą w zakładzie fryzjerskim i na ulicy przed. W zamieszaniu Knight gubi telefon, a Dillard dane o niewinności Lucasa. Cage ostatecznie pokonuje Strykera wykorzystując wadę w systemie zasilania kombinezonu. Alvarez korzystając z telefonu Knight wywabia Miller z mieszkania Soledad Temple i zabija ją, dzięki czemu Dillard wychodzi na wolność. Ridley obwinia Knight, że nie udzieliła jej policyjnej ochrony i, że działała na własną rękę. Pojawiają się funkcjonariusze biura federalnego i aresztują Lucasa za ucieczkę z więzienia Seagate. Temple całuje go na pożegnanie i obiecuje, że skontaktuje się z prawkiem, którego zna. Fish znajduje teczkę z danymi o niewinności Lucasa w zakładzie fryzjerskim. Dillard ponownie otwiera „Harlem Paradise”, mając u boku Alvareza. Kiedy Stryker przebywa w szpitalu, do jego pokoju wchodzi doktor Burstain.


W klubie Harlem Paradise występuje zespół Sharon Jones & The Dap-Kings z piosenką „100 Days, 100 Nights”. 

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

W maju 2013 roku Marvel Studios odzyskało prawa do postaci od Sony Pictures Entertainment / Columbia Pictures[56]. W październiku 2013 roku podano do informacji, że Marvel przygotowuje seriale i miniserię, które łącznie mają mieć 60 odcinków. A miesiąc później poinformowano o współpracy z siecią Netflix nad serialami Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist, które mają doprowadzić do min-serii Defenders[57].

W styczniu 2015 roku Netflix podał pełen tytuł serialu: Marvel’s Luke Cage[58]. W marcu 2015 roku poinformowano, że szefem i producentem serialu został Cheo Hodari Coker, a premiera serialu odbędzie się w 2016 roku[59]. Obok niego za producentami są również Charles Murray, Alison Engel, Allie Goss, Kris Henigman, Cindy Holland, Alan Fine, Stan Lee, Joe Queseda, Dan Buckley i Jim Chory[14].

W przeciwieństwie do poprzednich seriali, Daredevil i Jessica Jones, których akcja rozgrywa się w Hell’s Kitchen, Coker postanowił, że akcja serialu będzie się rozgrywać w dzielnicy Harlem w Nowym Jorku[60]. Rozpoczyna się ona kilka miesięcy po wydarzeniach w sezonu pierwszego Jessiki Jones[61]. W pracach nad scenariuszem do pierwszego sezonu brali udział Charles Murray, Kayla Cooper i Nathan Jackson[62]. Coker wyjawił, że większość osób pracujących nad serialem to afroamerykanie, co jest rzadkością w telewizji[60]. Każdy odcinek został nazwany tytułem piosenek zespołu Gang Starr. Coker przyznał, że chciał, aby 13 odcinków sezonu tworzyły album[63].

Stephanie Maslansky, która była odpowiedzialna za kostiumy w serialach Daredevil i Jessica Jones, odpowiada za nie również w serialu Luke Cage[64].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2014 roku podano nazwiska aktorów ubiegających się o główną rolę, są to: Lance GrossMike ColterCleo Anthony. Podano, że bohater ten zanim pojawi się we własnym serialu, wystąpi pierw w sześciu lub siedmiu odcinkach serialu Jessica Jones, w komiksach jest on mężem bohaterki[65]. W grudniu 2014 podano, że rolę otrzymał Mike Colter[4]. W sierpniu 2015 roku rolę Mariah Strokes, otrzymała Alfre Woodard[2][10][14]. We wrześniu 2015 roku do obsady dołączyli Theo Rossi jako Shades, Simone Missick jako Misty Knight, Mahershala Ali jako Cornell Stokes, Frank Whaley jako Rafael Scarfe oraz Rosario Dawson jako Claire Temple[5][6][7][8]. We wrześniu 2015 roku do obsady dołączył Frankie Faison jako Pop, a w październiku tego samego roku Rob Morgan jako Turk Barrett[22][24]. W listopadzie 2015 roku poinformowano, że Sônia Braga zagra matkę Clair, Soledad Temple[33].

W marcu 2016 roku ujawniono, że w pierwszym sezonie wystąpią również Parisa Fitz-Henley jako Reva Connors, Sean Ringgold jako Sugar i Karen Pittman, a w maju tego samego roku, że Erik LaRay Harvey zagra Willisa Strykera / Diamondbacka[9][18][21].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do pierwszego sezonu rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku, a zakończyły się w marcu 2016 roku[21][66][67]. Był on w całości nakręcony w Nowym Jorku[68]. Głównie był kręcony na Lenox Avenue i w dzielnicy Harlem[69]. Za zdjęcia odpowiadał Manuel Billeter, który wcześniej pracował przy pierwszym sezonie Jessiki Jones[70]. Za reżyserię dwóch pierwszych odcinków odpowiadał Paul McGuigan[44].

Powiązania z MCU[edytuj | edytuj kod]

Jest to trzeci serial realizowany wspólnie z Netflixem po Daredevilu i Jessice Jones[57]. Akcja pierwszego sezonu ma miejsce kilka miesięcy po pierwszym sezonie Jessiki Jones[61].

Tytułowy bohater, grany przez Mike’a Coltera pojawił się również w serialu Jessica Jones, gdzie został przedstawiony w Uniwersum[4]. Rosario Dawson jako Claire Temple, która występuje w serialu Daredevil i Jessica Jones (2015–), zagra również tą postać w serialu[8]. Rob Morgan jako Turk Barrett, który zagrał wcześniej w serialu Daredevil i Parisa Fitz-Henley jako Reva Connors, która pojawiła się w serialu Jessica Jones, wystąpią gościnnie w serialu[21][22].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2016 roku Coker wyjawił, że muzykę skomponują Adrian Younge i Ali Shaheed Muhammad i, że będzie ona inspirowana hip-hopem lat dziewięćdziesiątych[71]. Younge i Muhammad zaangażowali pełną orkiestrę przy ścieżce dźwiękowej, którą poprowadził Miguel Atwood-Ferguson[72]. Porównali oni pracę nad muzyką do serialu do pracy nad trzynastoma albumami, po jednym na odcinek sezonu, inspirowali się oni muzyką A Tribe Called Quest, Wu-Tang Clan i Ennio Morricone[73][74]. 30 września 2016 roku został wydany cyfrowo singiel Bulletproof Love z gościnnym udziałem Method Mana[75]. Ścieżka dźwiękowa została wydana cyfrowo 7 października 2016 roku[76]. Została ona wydana również na płycie gramofonowej[77].

W serialu pojawiły się występy, takich wykonawców, jak: Faith Evans, Raphael Saadiq, Charles Bradley, Jidenna, The Delfonics, Method Man, Sharon Jones & The Dap-Kings czy d-Nice, którzy wykonali swoje własne utwory[78].Były to występy w serialowym klubie nocnym „Harlem's Paradise” Strokesa[60]. W serialu zostały wykorzystane również utwory w wykonaniu: Mahalii Jackson, Niny Simone, Johnego Lee Hookera, Dusty Springfield i Wu-Tang Clan[78][79]. Coker chciał, aby w finałowym odcinku w klubie wystąpił Prince, ostatecznie rola ta przypadła zespołowi Sharon Jones & The Dap-Kings[80].

Marvel’s Luke Cage: The Live Score

6 października 2016 roku w Los Angeles odbył się koncert, na którym została zaprezentowana ścieżka dźwiękowa Younge'a i Muhammada, wykonana przez 40-osobową orkiestrę pod kierownictwem Atwood-Fergusona. Koncert poprowadzili Russell Peters i Wayne Brady, podczas koncertu wystąpił również DJ No I.D.[76].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

18 marca 2016 roku pokazano teaser serialu, który pojawiał się automatycznie zaraz po sezonie serialu Marvel’s Daredevil[82]. 22 lipca 2016 roku, Colter, Woodard, Ali, Rossi, Missick, Whaley i Coker pojawili się podczas San Diego Comic-Conu, gdzie promowali serię, zaprezentowano pełny zwiastun oraz fragmenty serialu[83]. Kilka dni później Coker wraz z obsadą pojawili się na panelu podczas Television Critics Association[84].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 95% ze średnią ocen 8,2/10[85]. Na portalu Metacritic pierwszy sezon otrzymał od krytyków 79 punktów na 100[86].

David Betancourt z The Washington Post napisał: „Jeśli chodzi o filmy Marvela i seriale Netflixa, to jeszcze się one nie przejadły. Z Luke'iem Cage’em nie jest inaczej i jest to najlepszy serial Marvela i Netflixa do tej pory. Kiedy przyszła szansa powołania do życia najbardziej znanego kolorowego boatera, Marvel i Netflix produkują, co jest niezaprzeczalnie i bezpardonowo czarne oraz piękne.”[87]. Terri Schwartz z IGN przyznała 8,4 punkty na 10 i stwierdziła, że: „Marvel’s Luke Cage nie osiągnął szczytu Daredevila czy Jessiki Jones, a jego wadliwa druga połowa zaciera to co było fantastycznego w sezonie. Jednak z czymś ważnym do przekazania i interesującymi nowymi postaciami, Luke Cage jest kolejnym wygranym serialem Marvela i Netflixa.”[88]. Merrill Barr z Forbesa nazwał serial „kolejnym wygranym dla Marvela i Netflixa, który nie powinien zostać pominięty”[89].

Piotr Nowacki z serwisu gram.pl napisał: „Serial otwarcie celebruje czarną kulturę Ameryki – bohaterom akompaniuje świetna ścieżka dźwiękowa (chyba nawet lepsza niż w Stranger Things), w której dominuje funk, bohaterowie dyskutują o czarnych poetach, a biuro jednej z postaci zdobi wielkie zdjęcie słynnego rapera Notorious B.I.G.[90]. Szymon Góraj z moviesroom.pl stwierdził: „Marvel’s Luke Cage to prawdopodobnie najbardziej nierówna pozycja w dotychczasowym gronie czempionów od Netflixa. Mógłby dorównać zarówno Daredevilowi, jak i Jessice Jones (wykorzystując w pełni swój potencjał miałby nawet niewielkie szanse, żeby ich w jakimś elemencie pobić), jednakże koniec końców nie wyciągnięto z niego tyle, ile się mogło. Lecz, by nie popaść w skrajność, należy zaznaczyć, iż mogło być również znacznie gorzej. I tak możemy być naprawdę zadowoleni, oglądając oryginalny w swoim gatunku i niezwykle ciekawy portret mało do tej pory wyeksponowanej części marvelowskiego uniwersum.”[91]. Aleksander Dobrzyński i Radosław Czyż z Gazety Wyborczej stwierdzili: „Gdybyśmy, umierając, mieli do wyboru jeden, ostatni serial do obejrzenia, raczej nie wybralibyśmy Luke’a Cage’a, tylko bliską mu Jessikę Jones. W każdej innej sytuacji po Luke’a sięgnąć warto i z pięknym, czarnym, niezniszczalnym poznać się bliżej.”[92].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2016 Hollywood Music in Media Awards Najlepsza muzyka tytułowa w serialu telewizyjnym Luke Cage Nominacja [93]
2017 People’s Choice Awards Ulubiony specjalny serial Sci-Fi/Fantasy Luke Cage Nominacja [94]
Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych Najlepszy zespół kaskaderski w serialu komediowym lub dramatycznym Luke Cage Nominacja [95]
NAACP Image Awards Najlepszy aktor w serialu dramatycznym Mike Colter Nominacja [96]
Najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym Akela Cooper, odcinek Przeznaczenie Nominacja
Złote Szpule Najlepszy montaż muzyki w odcinku serialu odcinek Wśród chaosu Nominacja [97]
Peabody Awards Najlepszy program rozrywkowy Luke Cage Nominacja [98]
MTV Movie & TV Awards Najlepszy bohater Mike Colter Nominacja [99]
Najlepsza walka z systemem Luke Cage Nominacja
BET Awards Najlepszy aktor Mahershala Ali Wygrana [100]
Saturn Awards Najlepszy serial w nowych mediach Luke Cage Wygrana [101]
Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym Mike Colter Nominacja
Czarne Szpule dla Telewizji Najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym Cheo Hodari Coker, odcinek Chwila prawdy Wygrana [102][103]
Najlepszy występ gościnny w serialu dramatycznym Mahershala Ali Wygrana
Frankie Faison Nominacja
Najlepszy serial dramatyczny Luke Cage Nominacja
Najlepszy aktor w serialu dramatycznym Mike Colter Nominacja
Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym Rosario Dawson Nominacja
Najlepsza muzyka (w serialu dramatycznym, komediowym lub limitowanym) Adrian Younge, Ali Shaheed Muhammad Nominacja
Najlepsza reżyseria w serialu dramatycznym Clark Johnson, odcinek Znasz mój styl Nominacja
Emmy Awards Najlepszy występ kaskaderski w serialu dramatycznym, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym Luke Cage Oczekuje [104]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Marvel’s Luke Cage (ang.). Netflix. [dostęp 2016-09-26].
 2. a b c Marc Storm: Alfre Woodard Joins 'Marvel’s Luke Cage' For Netflix (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-09-15].
 3. Alex Stedman: ‘Luke Cage’ Renewed for Season 2 on Netflix (ang.). Variety. [dostęp 2016-12-04].
 4. a b c Marc Storm: Mike Colter to Star as Luke Cage in Marvel’s A.K.A. Jessica Jones (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-12-22].
 5. a b Marc Strom: Mahershala Ali Joins the Cast of the Netflix Original Series 'Marvel’s Luke Cage' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-09-03].
 6. a b Nellie Andreeva: Marvel’s ‘Luke Cage’ Casts Simone Missick In Key Role (ang.). Deadline. [dostęp 2015-09-02].
 7. a b c d Marc Storm: Netflix Original Series 'Marvel’s Luke Cage' Adds to the Cast (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-09-16].
 8. a b c d Nellie Andreeva: Marvel’s ‘Luke Cage’: Theo Rossi Cast, Rosario Dawson To Reprise ‘Daredevil’ Role (ang.). Deadline. [dostęp 2015-09-02].
 9. a b Meagan Damore: LOOK: NEW „LUKE CAGE” PHOTOS REVEAL CLASSIC MARVEL COMICS VILLAIN (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2016-05-25].
 10. a b Nellie Andreeva: Marvel’s ‘Luke Cage’: Alfre Woodard Cast In Key Role On Netflix Series (ang.). Deadline. [dostęp 2015-08-21].
 11. Mike Cecchini: Luke Cage: Complete Marvel Universe Easter Eggs and Reference Guide (ang.). denofgeek.com. [dostęp 2016-10-02].
 12. Angelica Jade Bastién: Luke Cage Recap: Wolves at the Door (ang.). vulture.com. [dostęp 2016-09-30].
 13. a b c d e f Christian Siegel: Luke Cage – 1x13: You Know My Steez (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 14. a b c d Maureen Ryan: TV Review: ‘Marvel’s Luke Cage’ (ang.). Variety. [dostęp 2016-09-23].
 15. a b „Luke Cage”: W końcu jest pełny zwiastun kolejnej ekranizacji Marvela (pol.). seriale.news. [dostęp 2016-09-08].
 16. a b Angelica Jade Bastién: Luke Cage Series Premiere Recap: The Blacker the Berry (ang.). vulture.com. [dostęp 2016-09-30].
 17. Alexander Zalben: Luke Cage Finale Recap: It All Ends With „You Know My Steez” (ang.). TV Guide. [dostęp 2016-09-30].
 18. a b Sean Ringgold: What a fantastic time I had at the Luke Cage wrap party tonight (ang.). Instagram. [dostęp 2016-03-13].
 19. a b c d Alexander Zalben: Marvel’s Luke Cage: Every Easter Egg and Reference (ang.). TV Guide. [dostęp 2016-09-30].
 20. Hannah Shaw-Williams: Luke Cage’s President Obama References Explained (ang.). Screen Rant. [dostęp 2016-10-02].
 21. a b c d e Simone Missick: No filter needed on all this #blackgirlmagic !! (ang.). Instagram. [dostęp 2016-03-13].
 22. a b c Wilson Morales: Daredevil’s Rob Morgan Back As Turk Barrett On Marvel’s Luke Cage (ang.). Black Film. [dostęp 2015-10-20].
 23. a b Christian Siegel: Luke Cage – 1x08: Blowin’ Up the Spot (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 24. a b Spencer Perry: Over 20 Luke Cage Set Photos, Plus Another Cast Member Confirmed! (ang.). Coming Soon. [dostęp 2015-09-25].
 25. a b c d Christian Siegel: Luke Cage – 1x10: Take It Personal (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 26. Angelica Jade Bastién: Luke Cage Recap: Always Forward (ang.). vulture.com. [dostęp 2016-09-30].
 27. Christian Siegel: Luke Cage – 1x03: Who's Gonna Take the Weight? (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 28. a b c d e Christian Siegel: Luke Cage – 1x07: Manifest (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 29. Alexander Zalben: Luke Cage: Let's „Step Into the Arena” and Talk About Origin Stories (ang.). TV Guide. [dostęp 2016-09-30].
 30. Mike Cecchini: Luke Cage: Complete Marvel Universe Easter Eggs and Reference Guide (ang.). denofgeek.com. [dostęp 2016-10-04].
 31. Christian Siegel: http://www.fictionbox.de/index.php/content/view/14934/88889313/ (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 32. Christian Siegel: Luke Cage – 1x06: Suckas Need Bodyguards (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 33. a b Marc Storm: Sônia Braga Joins the Netflix Original Series 'Marvel’s Luke Cage' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-11-24].
 34. a b Christian Siegel: Luke Cage – 1x05: Just to Get a Rep (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 35. a b Christian Siegel: Luke Cage – 1x11: Now You're Mine (niem.). fictionbox.de. [dostęp 2017-03-19].
 36. Jim Vejvoda: MARVEL'S IRON FIST EPISODE 2: „SHADOW HAWK TAKES FLIGHT” REVIEW (ang.). IGN. [dostęp 2017-03-17].
 37. Lee Sellars (ang.). leesellars.com. [dostęp 2017-03-19].
 38. Jordan Commandeur: Iron Fist: 15 Easter Eggs and References (ang.). CBR.com. [dostęp 2017-03-25].
 39. Jack Shepherd: Luke Cage: Stan Lee cameo revealed in new trailer (ang.). The Independent. [dostęp 2016-09-26].
 40. Emily Gaudette: Method Man is in the MCU and He's Friends With Luke Cage (ang.). Inverse. [dostęp 2016-09-26].
 41. Theo Rossi: September 28th LIVE from the @LukeCage Red Carpet Premiere in Harlem! (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-08].
 42. Adam Siennica: Netflix oficjalnie w Polsce! (pol.). NaEkranie. [dostęp 2016-01-06].
 43. Marc Storm: Learn the Premiere Date For 'Marvel’s Luke Cage' From the 'Marvel’s Daredevil' Red Carpet (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-03-11].
 44. a b c Cheo Hodari Coker: One : „Moment of Truth” Two: „Code Of The Streets” (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-27].
 45. Cheo Hodari Coker: THREE: "Who's Gonna Take The Weight? (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-27].
 46. Cheo Hodari Coker: Four: „Step In The Arena.” (ang.). Twitter. [dostęp 2016-07-31].
 47. Cheo Hodari Coker: FIVE: Just To Get A Rep. (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-26].
 48. Cheo Hodari Coker: SIX: Suckas Need Bodyguards. (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-26].
 49. Cheo Hodari Coker: SEVEN: Manifest (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-26].
 50. Cheo Hodari Coker: EIGHT ..... (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-27].
 51. Cheo Hodari Coker: NINE: DWYCK (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-27].
 52. Cheo Hodari Coker: TEN: Take it Personal (ang.). Twitter. [dostęp 2016-08-16].
 53. Cheo Hodari Coker: ELEVEN: Now You're Mine (ang.). Twitter. [dostęp 2016-08-23].
 54. Cheo Hodari Coker: TWELVE: SOLILOQUY OF CHAOS (ang.). Twitter. [dostęp 2016-08-26].
 55. Cheo Hodari Coker: THIRTEEN: You Know My Steez (ang.). Twitter. [dostęp 2016-09-01].
 56. Borys Kit, Paul Bond, Marvel Cliffhanger: Robert Downey Jr.'s $50 Million Sequel Showdown, The Hollywood Reporter [dostęp 2016-05-10] (ang.).
 57. a b David Lieberman, Nellie Andreeva: Netflix Picks Up Four Marvel Live-Action Series & A Mini Featuring Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Luke Cage For 2015 Launch (ang.). Deadline. [dostęp 2013-11-07].
 58. ComicBookNews: NETFLIX POSTS DAREDEVIL, JESSICA JONES, LUKE CAGE, IRON FIST & DEFENDERS INFO (ang.). ComicBookNews. [dostęp 2015-01-23].
 59. Todd Spangler: Netflix, Marvel Pick ‘Luke Cage’ Showrunner, Cheo Hodari Coker (ang.). Variety. [dostęp 2015-03-31].
 60. a b c Eliana Dockterman: The Maing of: Luke Cage – A Hero for this Moment (ang.). Time. [dostęp 2016-09-17].
 61. a b Lucas Siegel: Mike Colter Reveals Where And When Marvel’s Luke Cage Will Take Place (ang.). Comic Book. [dostęp 2015-12-10].
 62. Meagan Damore: SDCC: “LUKE CAGE” CAST MAKES FIRST-EVER LIVE APPEARANCE (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2016-07-21].
 63. George Marston: SDCC 2016: Marvel & Netflix's LUKE CAGE Panel (ang.). Newsarama. [dostęp 2016-07-21].
 64. Fawania Soo Hoo: THERE ARE NO SUPERHERO COSTUMES TO BE FOUND IN 'JESSICA JONES,' NETFLIX'S LATEST MARVEL ADAPTATION (ang.). fashionista.com. [dostęp 2015-11-20].
 65. Jacek Popielecki: Kto zagra kolejnych herosów Marvela, Jessikę Jones i Luke’a Cage’a? (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-11-20].
 66. Lucas Siegel: Marvel’s Luke Cage Production Title Is Tiara (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-09-01].
 67. Christine: ‘Luke Cage’ filming underway in New York City (ang.). OLV. [dostęp 2015-09-02].
 68. Marvel’s Netflix Series to Film in New York City (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-02-26].
 69. Ross A. Lincoln: ‘Luke Cage’ Showrunner On Filming Netflix Show: “I Didn’t Want To Speak Harlem And Say Harlem Without Seeing Harlem” – TCA (ang.). Deadline. [dostęp 2016-07-27].
 70. 10 Cinematographers to Watch 2016: Manuel Billeter (ang.). Variety. [dostęp 2016-04-20].
 71. Joey Nolfi: Luke Cage producer compares Netflix's new Marvel series to The Wire (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2016-04-13].
 72. Evan Minsker: A Tribe Called Quest's Ali Shaheed Muhammad and Adrian Younge Scoring Marvel’s „Luke Cage” (ang.). pitchfork.com. [dostęp 2016-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 73. Liam Mathews: Go Inside the Music of Marvel’s Luke Cage (ang.). TV Guide. [dostęp 2016-08-31].
 74. Angie Han: ‘Luke Cage’ Featurette Digs Into the Show’s Hip-Hop Influences, With Help From Method Man and A$AP Ferg (ang.). Slash Film. [dostęp 2016-08-31].
 75. ‘Bulletproof Love’ from Netflix’s ‘Luke Cage’ Released (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2016-09-30].
 76. a b 'MARVEL’S LUKE CAGE' LIVE CONCERT ANNOUNCED (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-09-23].
 77. Alex Osborn: LUKE CAGE SOUNDTRACK COMING ON YELLOW VINYL FROM MONDO (ang.). IGN. [dostęp 2016-10-06].
 78. a b Fred Topel: ‘Luke Cage’ Showrunner Teases Big-Name Musical Guests for Season One [TCA 2016] (ang.). Slash Film. [dostęp 2016-07-29].
 79. Jason Tanz: Why Netflix’s Luke Cage Is the Superhero We Really Need Now (ang.). Wired. [dostęp 2016-08-16].
 80. Michael Kennedy: Luke Cage Showrunner Wanted Prince to Cameo in Season 1 Finale (ang.). Screen Rant. [dostęp 2016-10-06].
 81. Marvel Details The Original Soundtrack Album For LUKE CAGE Season 1 (ang.). Comic Book Movie. [dostęp 2016-10-11].
 82. Jonathon Dornbush: A hero rises in Harlem in first Luke Cage teaser (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2016-03-18].
 83. Anthony D’Alessandro, Dominic Patten: Marvel’s ‘Luke Cage’ Heading To Comic-Con For Sneak Peek (ang.). Deadline. [dostęp 2016-07-28].
 84. Ross A. Lincoln: ‘Luke Cage’ Showrunner On Filming Netflix Show: “I Didn’t Want To Speak Harlem And Say Harlem Without Seeing Harlem” – TCA (ang.). Deadline. [dostęp 2016-07-27].
 85. Rotten Tomatoes: MARVEL'S LUKE CAGE: SEASON 1 (2016) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-10-11].
 86. Metacritic: Marvel’s Luke Cage : Season 1 (ang.). Metacritic. [dostęp 2016-10-11].
 87. David Betancourt: ‘Luke Cage’ is the blackest thing Marvel has ever done (ang.). The Washington Post. [dostęp 2016-09-21].
 88. Terri Schwartz: MARVEL'S LUKE CAGE: SEASON 1 REVIEW (ang.). IGN. [dostęp 2016-09-30].
 89. Merrill Barr: 'Luke Cage' Review: Another Winner For Marvel And Netflix With A Dash Of 70s Nostalgia (ang.). Forbes. [dostęp 2016-09-22].
 90. Piotr Nowacki: Daredevil się chowa: recenzja serialu Luke Cage (pol.). gram.pl. [dostęp 2016-10-01].
 91. Szymon Góraj: Marvel's Luke Cage – recenzja 1. sezonu (pol.). moviesroom.pl. [dostęp 2016-10-05].
 92. Aleksander Dobrzyński, Radosław Czyż: „Luke Cage”. Dumny, wielki, czarny heros z imperium Marvela w Netfliksie (pol.). Gazeta Wyborcza. [dostęp 2016-10-07].
 93. Ray Pride: 7th Annual Hollywood Music In Media Awards Announces Nominees In Film, TV, & Video Games (ang.). moviecitynews.com. [dostęp 2016-11-02].
 94. Marc Storm: VOTE 'MARVEL'S LUKE CAGE' AT THE PEOPLE'S CHOICE AWARDS 2017 (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-11-16].
 95. SAG Award Nominations 2017: The Complete List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-12-14].
 96. Hilary Lewis: NAACP Image Awards: 'Birth of a Nation' Scores 6 Nominations (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-12-13].
 97. Kristopher Tapley: ‘Arrival,’ ‘Rogue One,’ ‘Westworld’ Lead MPSE Sound Editing Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2017-01-27].
 98. Dan Seitz: The Peabody Awards Pretty Much Nailed Their List Of TV Nominees (ang.). uproxx.com. [dostęp 2017-04-05].
 99. Stephanie Petit: Get Out Leads the Nominations for MTV's First Ever Movie & TV Awards (ang.). People. [dostęp 2017-04-06].
 100. Charleston Lim: 2017 BET Awards nominations and winners, surprise cameo from Michelle Obama (ang.). blastingnews.com. [dostęp 2017-06-26].
 101. Dave McNary: ‘Rogue One,’ ‘Walking Dead’ Lead Saturn Awards Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2017-03-02].
 102. NEW EDITION STORY AND THIS IS US DOMINATE THE BLACK REEL AWARDS FOR TELEVISION (ang.). blackreelawards.com. [dostęp 2017-08-04].
 103. BLACK*ISH PACES THE BLACK REEL AWARDS FOR TELEVISION FIELD (ang.). blackreelawards.com. [dostęp 2017-06-15].
 104. Emmys 2017: Full List of Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2017-07-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]