Lysina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lysina (słow. Sedlo Lysina; 1029 m n.p.m.) – przełęcz w Górach Czerchowskich w północno-wschodniej Słowacji.

Położenie, charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz znajduje się we wschodniej części głównego grzbietu Gór Czerchowskich, pomiędzy szczytami Veľká Javorina (1099 m n.p.m.) od strony pd.-wsch. i Solisko (1057 m n.p.m.) od strony pn.-zach. W rejonie przełęczy od grzbietu głównego odgałęzia się w kierunku pn. krótki grzbiet boczny, opadający przez szczyt Panteliš (899 m n.p.m.) nad wieś Kríže.

Siodło przełęczy jest płytkie, szerokie, lecz grzbiet w tym miejscu jest dość wąski. Stoki opadające spod przełęczy są dość strome, zwłaszcza te opadające ku pd.-zach. W kierunku pn.-wsch. spod przełęczy spływa bezimienny dopływ potoku Slatvinec (prawobrzeżny dopływ Topli), natomiast w kierunku pd.-zach. - potok Tokáreň, będący dopływem Ľutinki (lewobrzeżny dopływ Torysy.

Znaczenie komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz nie ma znaczenia komunikacyjnego. Prowadzą przez nią jedynie leśne ścieżki, łączące doliny wspomnianych wyżej potoków.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz jest węzłem szlaków turystycznych. Głównym grzbietem Gór Czerchowskich przez przełęcz biegną niebieskie szlak turystyczny niebieski znaki szlaku turystycznego z Minčola na Čergov. Z północy, wspomnianym grzbietem przez Panteliš, wychodzą na przełęcz z miejscowości Kríže znaki szlak turystyczny zielony zielone, które następnie sprowadzają na pd.-wsch. doliną potoku Tokáreň do doliny Ľutinki powyżej Majdanu (górny przysiółek wsi Olejníkov).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ďurček Jozef: Čergov. Branisko. Turistický sprievodca ČSFR, Bratislava: Šport, slovenské telovýchovné vydavatel’stvo, 1991. ​ISBN 80-7096-146-5​;
  • Mária Fábryová, Juraj Kordováner (red.): Čergov. Turistická mapa. 1:50.000, 3. vydanie, VKÚ a.s., Harmanec, 2006