Wersja ortograficzna: Máscara Dorada

Máscara Dorada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Máscara Dorada
Ilustracja
Dorada w grudniu 2010
Data i miejsce urodzenia 3 listopada 1988[1]
Guadalajara[1][2]
Kariera profesjonalnego wrestlera
Pseudonimy
ringowe
Gran Metalik[3]
Máscara Dorada
Metalik
Plata (II)
Wzrost 1,76 m[1]
Masa ciała 79 kg[4]
Zapowiadany z Guadalajara, Jalisco, Meksyk[3][4]
Trenerzy Gran Cochisse[2]
El Satánico[2]
Debiut 14 lipca 2005[1]

Máscara Dorada (ur. 3 listopada 1988 w Guadalajarze) – meksykański zamaskowany profesjonalny wrestler, obecnie występujący w federacji WWE w brandzie Raw w dywizji cruiserweight pod pseudonimem ringowym Gran Metalik. Jest najbardziej znany z występów w Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL). Jego prawdziwe imię i nazwisko jest nieznane[5]. Dorada zadebiutował w 2005 jako Plata II oraz później jako Metallik; jego obecny pseudonim ringowy oznacza po polsku „złota maska”.

W jednym czasie był czterokrotnym mistrzem w CMLL, gdzie był w posiadaniu Mexican National Trios Championship, CMLL World Trios Championship, CMLL World Super Lightweight Championship i CMLL World Welterweight Championship. Jest byłym czterokrotnym posiadaczem CMLL World Welterweight Championship. W styczniu 2015 podpisał kontrakt z New Japan Pro-Wrestling (NJPW), lecz do CMLL powrócił w lutym 2016. Ponadto był w posiadaniu Occidente Welterweight Championship.

Kariera profesjonalnego wrestlera[edytuj | edytuj kod]

Consejo Mundial de Lucha Libre (2005–2016)[edytuj | edytuj kod]

Po odbyciu treningów z Gran Cochissem i El Satanico, luchador zadebiutował 14 lipca 2005[1]. Początkowo występował jako Plata II, będąc kopią oryginalnego Platy występującego w latach 90. Szybko zmienił pseudonim ringowy na Metalik, co było lekką modyfikacją jego postaci Plata II. 13 kwietnia 2008 pokonał Depredadora o Occidente Welterweight Championship, lokalny tytuł w Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL)[6]. Miesiąc później wygrał swój pierwszy Luchas de Apuestas match, gdzie jego stawką była maska, a przegranego Jeque były włosy[6]. Metalik wziął udział w turnieju Torneo Gran Alternativa 2008, w którym żółtodzioby współpracowały z weteranami. On i Dos Caras Jr. dotarli do finału i przegrali z Último Guerrero i Dragón Rojo Jr.'em[7].

W 2007 CMLL podpisało kontrakt z Mascarita Sagrada 2000, lecz nie mogli używać jego dotychczasowego pseudonimu, który zmienili na Mascarita Dorada. Jego postać była na tyle dużym sukcesem, że w 2008 utworzyli „większą” wersję Mascarity Dorady. Tradycyjnie mniejsi lub karłowaci wrestlerzy mieli zdrobnioną nazwę, lecz tym razem to większy wrestler przybrał regularną nazwę. W ten sposób 7 listopada 2008 Metalik otrzymał pseudonim Máscara Dorada, gdzie swojej drużynie pomógł pokonać Averno, Mephisto i Ephesto[8]. Przez resztę 2008 Dorada występował głównie w tag teamach. 4 kwietnia 2009 CMLL odebrało Rocky’emu Romero CMLL World Super Lightweight Championship i ogłosiło turniej o nowego posiadacza, w skład którego uczestnikiem był Máscara Dorada[9]. Dorada wygrał Tornero Cibernetico pokonując dziewięciu innych wrestlerów i zdobył CMLL Super Lightweight Championship[10]. Wziął udział w inauguracyjnym Universal Championship Tournament, gdzie w pierwszej rundzie został wyeliminowany przez Black Warriora[11]. 19 grudnia 2009 zostało ogłoszone przez Comisión de Box y Lucha Libre Mexico D.F., że Poder Mexica zostało odebrane Mexican National Trios Championship z powodu opuszczenia CMLL przez Warriora, tym samym ogłosiło ośmio-drużynowy turniej. Dorada, Stuka Jr. i Metro pokonali w pierwszej i drugiej rundzie kolejno Los Guerreros Tuareg (Arkangel de la Muerte, Loco Max i Skándalo) oraz Los Cancerberos del Infierno (Virus, Euforia i Pólvora)[12].

Dorada na arenie Coliseo de Monterrey w 2010.

6 stycznia 2010 Dorada, Stuka Jr. i Metro pokonali Poder Mexica i zdobyli Mexican National Trios Championship, dzięki czemu Dorada stał się podwójnym mistrzem[13]. 22 stycznia wraz z Atlantisem wziął udział w turnieju Torneo Nacional de Parejas Increibles, w którym zły charakter (Atlantis) i dobry charakter (Dorada) współpracowali w drużynie. Duo pokonało w pierwszej rundzie Dragona Rojo i La Sombrę, Mr. Niebla i Maximo w drugiej, a także Místico i Averno w półfinale[14]. 5 lutego 2010 pokonali Negro Casasa i La Mascarę wygrywając cały turniej[15].

14 maja 2010 Dorada, La Sombra i La Máscara pokonali posiadaczy CMLL World Trios Championship La Ola Amarilla (Hiroshi'ego Tanahashi'ego, Okumurę i Taichi'ego) w non-title matchu[16]. Tydzień później ponownie ich pokonali i zdobyli tytuły trzyosobowych drużyn[17]. Posiadacz trzech mistrzostw Dorada wziął udział w turnieju Universal Championship 2010, gdzie był pierwszym wrestlerem wyeliminowanym w Battle Royalu, lecz pokonał partnera i posiadacza Mexican National Trios Championship Stukę Jr.'a. W drugiej rundzie odpadł będąc pokonanym przez Último Guerrero[18]. 7 września 2010 pokonał Negro Casasa i zdobył CMLL World Welterweight Championship, dzięki czemu stał się pierwszą osobą w historii CMLL w posiadaniu czterech mistrzostw naraz[19]. 18 listopada Dorada ogłosił, że oddaje swój Mexican National Trios Championship, a jego drużyna Metro i Stuka Jr. znajdą nowego partnera[20].

22 stycznia 2011 podczas gali Fantastica Mania 2011 utracił CMLL World Welterweight Championship na rzecz Ryusuke Taguchi'ego[21]. 25 lutego on i Atlantis pokonali w finale Blue Panthera i Dragóna Rojo Jr.'a stając się kolejnymi zwycięzcami turnieju Torneo Nacional de Parejas Increibles[22]. 7 kwietnia zawiesił CMLL World Super Lightweight Championship tłumacząc, że chce przejść do dywizji wagi średniej[23]. Po tym jak Dorada powrócił z touru po Japonii wraz z CMLL World Welterweight CHampionship, La Generación Dorada utraciło CMLL World Trios Championship 15 lipca 2011 na rzecz Los Hijos del Averno (Averno, Ephesto i Mephisto)[24]. 11 listopada 2012 Dorada utracił CMLL World Welterweight Championship na rzecz Pólvory[25].

2 czerwca 2013 Dorada pokonał Negro Casasa i odebrał od niego NWA World Historic Welterweight Championship po raz pierwszy w swojej karierze[26]. 16 czerwca on i jego grupa Los Estetas del Aire (Místico i Valiente) zdobyli CMLL World Trios Championship[27]. 19 listopada stracił NWA World Historic Welterweight Championship na rzecz Voladora Jr.'a[28]. 28 marca 2014 Los Estetas del Aire również światowe tytuły trio[29].

2 stycznia 2015 Dorada pokonał Negro Casasa w finale turnieju o CMLL World Welterweight Championship i stał się jego posiadaczem po raz trzeci[30]. Tego samego miesiąca, pomimo współpracy CMLL z NJPW, Dorada podpisał roczny kontrakt z japońską federacją i musiał opuścić CMLL[31]. Do meksykańskiej promocji powrócił 1 lutego 2016. 3 maja jego czwarte panowanie jako CMLL World Welterweight Champion zakończyła przegrana z Mephisto[32]. 11 listopada 2016 zawalczył w ostatniej walce dla CMLL, gdzie wraz z Atlantisem i Diamente Azulem pokonał Bárbaro Cavernario, El Felino i Negro Casasa[33].

New Japan Pro-Wrestling (2010–2016)[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2010 zostało ogłoszone, że Máscara Dorada i Valiente wybiorą się w podróż do Japonii i w maju wezmą udział w pierwszym turnieju Super J Tag Team Tournament federacji New Japan Pro-Wrestling[34]. W pierwszej rundzie przegrali z byłymi posiadaczami IWGP Junior Heavyweight Tag Team Championship Ryusukem Taguchim i Princem Devittem[35]. W listopadzie Dorada i La Sombra wzięli udział w pięciodniowym Super J Tag League, gdzie po wygraniu dwóch z czterech walk zajęli trzecie miejsce w swoim bloku i nie dotarli do finałów[36]. 4 stycznia 2011 duo wystąpiło podczas gali Wrestle Kingdom V, gdzie pokonali Jushina Thunder Ligera i Héctora Garzę[37][38].

Dorada powrócił do New Japan 16 kwietnia, gdzie on i Tama Tonga pokonali Ligera i King Fale[39]. Większość touru przepracował w roli heela, gdzie głównie współpracował z członkami stajni Chaos[40]. 3 maja podczas gali Wrestling Dontaku 2011 przegrał z Ligerem o CMLL World Middleweight Championship[41]. Wziął udział w turnieju Best of the Super Juniors 2011, lecz zajął szóste z dziewięciu miejsc w swoim bloku[42][43][44]. 18 czerwca podczas gali Dominion 6.18 pokonał Taguchi'ego i obronił CMLL World Welterweight Championship[45]. Trzy dni później Dorada wystąpił w J Sports Crown Openweight 6 Man Tag Tournament; on, posiadacz IWGP Heavyweight Championship Hiroshi Tanahashi i KUSHIDA pokonali w pierwszej rundzie Briana Kendricka, Gedo i Jado[46]. Następnego dnia zostali wyeliminowani przez Giant Bernarda, Ligera i Karla Andersona[47]. Podróż z New Japan zakończyła się porażką dla Dorady, gdzie on, Tanahashi, Hiroyoshi Tenzan, Tiger Mask i Wataru Inoue zostali pokonani przez Chaos (Dicka Togo, Gedo, Jado, Masato Tanakę i Yujiro Takahashi'ego)[48].

4 stycznia 2012 powrócił do New Japan i wystąpił podczas gali Wrestle Kingdom VI, na której on, Liger, KUSHIDA i TIger Mask pokonali Atlantisa, Taichi'ego, Takę Michinoku i Valiente w eight-man tag team matchu[49]. Dwa tygodnie później wziął udział w galach Fantastica Mania 2012: pierwszej nocy on i Rush przegrali z Hirookim Gotō i KUSHIDĄ[50], zaś dzień później skutecznie obronił CMLL World Welterweight Championship w singlowej walce z KUSHIDĄ[51]. W styczniu kolejnego roku wziął udział w kolejnych wydarzeniach Fanstastica Mania 2013. Podczas trzeciej nocy był częścią turnieju torneo cibernetico, w którym był ósmą osobą wyeliminowaną z walki[52]. We wrześniu wystąpił w kolejnym tourze, tym razem walcząc przeciwko członkom stajni Bullet Club[53]. 289 września podczas gali Destruction 2013 zdobył zwycięstwo dla swojej czteroosobowej drużyny przypinając Bucanero[54][55]. Kolejne wystąpienia Dorady nastąpiły podczas gal Fantastica Mania 2014[56], podczas których nie zdołal zdobyć NWA World Historic Welterweight Championship od Voladora Jr.'a[57]. W maju wziął udział w kolejnym turnieju Best of the Super Juniors 2014[58] zdobywajac trzy zwycięstwa i cztery porażki[59]. W październiku wraz z Bushim brał udział w turnieju Super Junior Tag Tournament 2014, jednakże odpadli w pierwszej rundzie będąc pokonanym przez reDRagon (Bobby’ego Fisha i Kyle’a O’Reilly’ego)[60].

W styczniu 2015 odniósł sukces podczas gal Fantastica Mania 2015, gdzie on i Atlantis wygrali Fantastica Mania 2015 Tag Tournament[61]. Podczas trzeciej nocy gal podpisał roczny kontrakt z New Japan Pro-Wrestling[31]. Po przeprowadzeniu wywiadów, w których proponował unifikację tytułów CMLL World Welterweight Championship i IWGP Junior Heavyweight Championship[62], 11 lutego Dorada wezwał panującego mistrza Kenny’ego Omegę do walki[63]. Pojedynek odbył się 5 kwietnia podczas gali Invasion Attack 2015, lecz Dorada został pokonany przez Omegę[64][65]. W przyszłym miesiącu wziął udział w turnieju Best of the Super Juniors 2015[66] i ukończył go na trzecim miejscu z pięcioma wygranymi i dwiema porażkami[67]. 19 grudnia utracił CMLL World Welterweight Championship na rzecz Bushi'ego z powodu interwencji członka stajni Los Ingobernables de Japon, Evila[68]. Zdołał odzyskać tytuł 22 stycznia 2016 podczas gali Fantastica Mania 2016[69]. Ostatnia walka Dorady dla NJPW odbyła się dwa dni później[70].

WWE[edytuj | edytuj kod]

Dywizja cruiserweight (od 2016)[edytuj | edytuj kod]

13 czerwca 2016 WWE ogłosiło Doradę (występującego pod pseudonimem Gran Metalik) jako uczestnika turnieju Cruiserweight Classic[71]. W wywiadzie ogłosił, że pomimo wystąpienia w turnieju wciąż jest pracownikiem CMLL, zaś Finn Bálor był osobą, która zaprosiła go do udziału. W WWE chciał użyć poprzedniego pseudonimu „Metalik”, aczkolwiek federacja zdecydowała się na użycie zmodyfikowanej wersji[72]. W pierwszej rundzie turnieju Metalik pokonał Alejandro Saeza[73], zaś 14 lipca pokonał Tajiri'ego w kolejnej rundzie[74]. Dobę później ogłoszono, że Metalik podpisał kontrakt z WWE[75]. 26 sierpnia odniósł kolejne zwycięstwo pokonując Akirę Tozawę w ćwierćfinale[76]. 14 września odbyły się półfinały i finał, w których Metalik pokonał Zacka Sabre'a Jr.'a[77], jednakże finał, trofeum Cruiserweight Classic i nowy WWE Cruiserweight Championship zdobył jego przeciwnik TJ Perkins[77].

5 września podczas odcinka tygodniówki Raw, Metalik został ogłoszony jednym z członków nadchodzącej dywizji cruiserweight[78]. Zadebiutował dwa tygodnie później biorąc udział w fatal 4-way matchu o miano pretendenta do WWE Cruiserweight Championship na gali Clash of Champions, który wygrał Brian Kendrick[79]. 18 listopada wystąpił podczas gali typu Lista pojęć związanych z wrestlingiem#House show rozwojowego brandu NXT, gdzie przegrał z Andrade „Cien” Almasem[80].

14 lutego 2017 po raz pierwszy wystąpił podczas tygodniówki 205 Live, gdzie pokonał Drewa Gulaka[81]. W kolejnym wystąpieniu z 16 maja przegrał z Noamem Darem[82]. Po kilkumiesięcznej absencji powrócił 1 sierpnia przegrywając z Tonym Nesem[83], jednakże dwa tygodnie później on i Cedric Alexander pokonali Nese'a i Gulaka[84]. 21 sierpnia podczas odcinka tygodniówki Raw Metalik, Rich Swann, Alexander i Mustafa Ali pokonali Gulaka, Ariyę Daivari'ego, Nese'a i Dara[85]. 5 września podczas tygodniówki 205 Live wystąpił w five-way elimination matchu o miano pretendenta do Cruiserweight Championship będącego w posiadaniu Neville’a, lecz został wyeliminowany jako drugi przez Alexandra, zaś całą walkę wygrał Enzo Amore[86].

Inne media[edytuj | edytuj kod]

Postać Dorado po raz pierwszy przedstawiono w grze WWE 2K18.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Podczas wywiadu z Lucha World z 2016, Dorada ujawnił, że jest ojcem dwójki córek[87]. On i jego rodzina wciąż mieszkają w Guadalajarze w Meksyku.

Styl walki[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Dorada będący w posiadaniu CMLL World Welterweight Championship.

Rekordy Luchas de Apuestas[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzca Przegrany Lokacja Gala Data Odn.
Metalik (maska) Jeque (włosy) Guadalajara, Jalisco Live event 2008-05-18 18 maja 2008(dts) [6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g マスカラ・ドラダ (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 19, 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (April 15, 2016)].
 2. a b c Tecnicos – Máscara Dorada (hiszp.). Fuego en el ring. [dostęp October 17, 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (sierpnia 1, 2017)].
 3. a b c Gran Metalik. W: WWE.com [on-line]. WWE. [dostęp April 24, 2017].
 4. a b Gran Metalik CWC Biography. W: WWE.com [on-line]. WWE. [dostęp July 24, 2016].
 5. Okay... what is Lucha Libre?. W: Madigan, Dan: Mondo Lucha a Go Go: the bizarre and honorable world of wild Mexican wrestling. HarperColins Publisher, 2007, s. 29–40. ISBN 978-0-06-085583-3.
 6. a b c d Lo Mejor de la Lucha Libre Mexicana 2008, [w:] SuperLuchas [online], 6 stycznia 2008, 296 [dostęp 2009-07-11] (hiszp.).
 7. CMLL Gran Alternativa (2008). ProWrestlingHistory.com, July 18, 2008. [dostęp June 18, 2009].
 8. Lo Mejor de la Lucha Libre Mexicana 2008, [w:] SuperLuchas [online], 6 stycznia 2009, 296 [dostęp 2009-07-11] (hiszp.).
 9. Ovaciones, Double Campeonato, [w:] Ovaciones [online], Editorial Ovaciones, S.A. de C.V., Meksyk, D.F. , 3 kwietnia 2009, s. 17, Número 21543 Año LXII [dostęp 2009-04-03] (hiszp.).???
 10. a b Ovaciones, Se improne la lucha aéra, [w:] Ovaciones [online], Editorial Ovaciones, S.A. de C.V., Meksyk, D.F. , 7 kwietnia 2009, s. 22, Número 21543 Año LXII [dostęp 2009-04-08] (hiszp.).???
 11. Manuel Rivera. Primera Eliminatoria Por El Campeonato Universal CMLL. „SuperLuchas Magazine”, s. 3–5, 2009-06-08. Distrito Federal, Meksyk (hiszp.). 
 12. Se ilusionan con el cetro (hiszp.). Esto – OEM Enlina, December 23, 2009. [dostęp January 7, 2010].
 13. a b ¡Nuevos campeones nacionales de tercias! Delta es el nuevo integrante. W: Consejo Mundial de Lucha Libre [on-line]. [dostęp December 21, 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (grudnia 21, 2010)].
 14. Velazquez, Israel: MLL en la Arena México (Viernes 22 de enero 2010) – ¿Místico se vuelve rudo? (hiszp.). SuperLuchas Magazine, January 23, 2010. [dostęp January 28, 2010].
 15. a b Ocampo, Ernesto: Resultados Arena México 5 February 10 – áhora si Místico Súper Rudo! – Atlantis y Máscara Dorada ganadores de tornero de parejas incredibles (hiszp.). SuperLuchas Magazine, February 6, 2010. [dostęp February 7, 2010].
 16. Rivera, Manuel: Resultados Arena México (14 de mayo 2010): ¡Máscara Dorada, La Máscara y Sombra, retadores a los títulos de tríos! (hiszp.). SuperLuchas Magazine, May 15, 2010. [dostęp May 15, 2010].
 17. a b Rivera, Manuel: Resultados Arena México (21 mayo 2010): ¡Sombra, La Máscara y Máscara Dorada, nuevos campeones! (hiszp.). SuperLuchas Magazine, May 21, 2010. [dostęp May 22, 2010].
 18. Ocampo, Ernesto: Resultados Arena México (30 julio 2010): ¡Sombra, primer finalista al Campeonato Universal CMLL! ¡Místico contra Psicosis! (hiszp.). SuperLuchas Magazine, July 31, 2010. [dostęp August 5, 2010].
 19. a b Máscara Dorada tretacampeón, un luchador de oro puro (hiszp.). SuperLuchas Magazine, September 9, 2010. [dostęp September 9, 2010].
 20. Ruiz Glez, Alex: Máscara Dorada renuncia al Campeonato Nacional de Tríos. (hiszp.). SuperLuchas Magazine, November 19, 2010. [dostęp November 20, 2010].
 21. Flores, Manuel: Resultados „Fantasticamanía” – CMLL/NJPW en Japón – Los mexicanos perdieron todos los duelos por campeonatos. SuperLuchas Magazine, January 22, 2011. [dostęp January 22, 2011].
 22. a b Ruiz Glez, Alex: ¡Viva Jalisco! Atlantis y Máscara Dorada bicampeones del torneo nacional de Parejas increíbles. SuperLuchas Magazine, February 26, 2011. [dostęp February 27, 2011].
 23. Máscara Dorada renuncia al Campeonato Mundial Ligero. W: Consejo Mundial de Lucha Libre [on-line]. April 7, 2011. [dostęp April 8, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (kwietnia 8, 2011)].
 24. Rodríguez, Édgar: Hijos del Averno ganan títulos. W: Récord [on-line]. July 16, 2011. [dostęp July 16, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (July 18, 2011)].
 25. ¡Pólvora Dorada! (hiszp.). SuperLuchas Magazine, November 11, 2012. [dostęp November 11, 2012].
 26. a b Alexis A. Salazar López: Resultados Arena México Domingo 2 de Junio '13 (hiszp.). W: Consejo Mundial de Lucha Libre [on-line]. June 3, 2013. [dostęp June 3, 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (czerwca 3, 2013)].
 27. a b Alexis A. Salazar López: Resultados Arena México Domingo 16 de Junio '13 (hiszp.). W: Consejo Mundial de Lucha Libre [on-line]. June 17, 2013. [dostęp June 17, 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (czerwca 17, 2013)].
 28. Alexis A. Salazar López: Resultados Arena México Martes 19 de Noviembre '13 (hiszp.). W: Consejo Mundial de Lucha Libre [on-line]. November 20, 2013. [dostęp November 20, 2013]. [zarchiwizowane z tego adresu (listopada 20, 2013)].
 29. Miguel Reducindo: Resultados – Viernes 28 de Marzo '14 (hiszp.). W: Consejo Mundial de Lucha Libre [on-line]. March 29, 2014. [dostęp March 29, 2014]. [zarchiwizowane z tego adresu (marca 29, 2014)].
 30. Miguel Reducindo: Resultados Arena México Viernes 2 de Enero '15 (hiszp.). W: Consejo Mundial de Lucha Libre [on-line]. January 3, 2015. [dostęp January 3, 2015]. [zarchiwizowane z tego adresu (stycznia 3, 2015)].
 31. a b NJPW Presents CMLL Fantastica Mania 2015 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 19, 2015].
 32. Gonzalo López Peralta: Lucha Libre Arena México 03 de Mayo de 2016 (hiszp.). W: Yahoo Deportes [on-line]. Yahoo!, May 4, 2016. [dostęp May 4, 2016].
 33. CMLL says goodbye to Máscara Dorada, Leyenda de Azul next week). thecubsfan.com, November 12, 2016. [dostęp November 19, 2016].
 34. Máscara Dorada y Valiente estarán en NJPW para el Super J Tag Tournament (hiszp.). SuperLuchas Magazine, April 4, 2010. [dostęp April 10, 2010].
 35. Resultados NJPW „SUPER J TAG TOURNAMENT 1ST” – Lamentablemente los mexicanos pierden en primera ronda (hiszp.). SuperLuchas Magazine, May 8, 2010. [dostęp May 8, 2010].
 36. (Results) New Japan, 11/13/10. W: Strong Style Spirit [on-line]. November 13, 2010. [dostęp November 15, 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (marca 26, 2019)].
 37. レッスルキングダムⅤ in 東京ドーム (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 4, 2011].
 38. Steve Gerweck: 1/4 TNA-NJPW Results: Tokyo, Japan. W: WrestleView [on-line]. January 4, 2011. [dostęp January 4, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (January 7, 2011)].
 39. (Results) New Japan, 4/16/11. W: Strong Style Spirit [on-line]. April 16, 2011. [dostęp April 16, 2011].
 40. New Japan Brave 2011 (4/16/11 to 5/1/11). W: Strong Style Spirit [on-line]. May 3, 2011. [dostęp May 3, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (września 24, 2015)].
 41. レスリングどんたく 2011 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp May 3, 2011].
 42. (Results) New Japan, 5/26/11. W: Strong Style Spirit [on-line]. May 26, 2011. [dostęp June 8, 2011].
 43. (Results) New Japan, 6/3/11. W: Strong Style Spirit [on-line]. June 3, 2011. [dostęp June 8, 2011].
 44. (Results) New Japan, 6/8/11. W: Strong Style Spirit [on-line]. June 8, 2011. [dostęp June 8, 2011].
 45. Dominion 6.18 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp June 18, 2011].
 46. 「J Sports Crown」 ~無差別級6人タッグトーナメント~ (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp June 21, 2011].
 47. (Results) New Japan, 6/22/11. W: Strong Style Spirit [on-line]. June 22, 2011. [dostęp June 22, 2011].
 48. (Results) New Japan, 6/23/11. W: Strong Style Spirit [on-line]. June 23, 2011. [dostęp June 23, 2011].
 49. NJPW 40th anniversary Tour. レッスルキングダムⅥ in 東京ドーム (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 4, 2012].
 50. Soy Rudo: NJPW-CMLL: Resultados “Fantasticamania 2012″ día 1 (hiszp.). SuperLuchas Magazine, January 21, 2012. [dostęp January 23, 2012].
 51. Soy Rudo: NJPW-CMLL: Resultados “Fantasticamanía 2012″ Día 2 (hiszp.). SuperLuchas Magazine, January 22, 2012. [dostęp January 23, 2012].
 52. NJPW Presents CMLL Fantastica Mania 2013 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 20, 2013].
 53. シリーズ後半戦にマスカラ・ドラダが参戦!! 9.29神戸の棚橋vsデヴィットがランバージャック・デスマッチに!! (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. September 19, 2013. [dostęp September 23, 2013].
 54. Destruction (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp September 29, 2013].
 55. Josh Boutwell: Viva la Raza! Lucha Weekly 10/5/13. W: WrestleView [on-line]. October 5, 2013. [dostęp October 5, 2013].
 56. 『Fantastica Mania』メンバーが決定!! 2代目ミスティコが参戦!! 素顔のボラドールなど、16名が大挙上陸!! (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. November 7, 2013. [dostęp January 19, 2014].
 57. NJPW Presents CMLL Fantastica Mania 2014 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 19, 2014].
 58. ドラゲーからリコシェ! DDTからケニー!! ドラダ、ヤングバックスも初参戦!! 『Super Jr.』出場選手&全カード決定!! (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. May 4, 2013. [dostęp May 4, 2013].
 59. Best of the Super Jr.XXI (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp June 6, 2014].
 60. Matthew Macklin: New Japan Pro Wrestling news & notes. W: Pro Wrestling Insider [on-line]. October 25, 2015. [dostęp October 26, 2014].
 61. a b NJPW Presents CMLL Fantastica Mania 2015 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 17, 2015].
 62. Road to The New Beginning (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. February 11, 2015. [dostęp February 11, 2015].
 63. The New Beginning in Osaka (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp February 11, 2015].
 64. Invasion Attack 2015 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp April 5, 2015].
 65. Show results – 4/5 NJPW „Invasion Attack” in Tokyo, Japan: A.J. Styles defends IWGP World Title in main event, ROH tag teams win both Tag Titles, Bullet Club in action, more. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. April 5, 2015. [dostęp April 5, 2015].
 66. James Caldwell: NJPW news: „Best of Super Jrs.” tournament details announced. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. May 7, 2015. [dostęp June 5, 2015].
 67. Best of the Super Jr.XXII (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp June 5, 2015].
 68. Bryan Rose: NJPW results: Okada and Tanahashi battle in tag action, CMLL title bout. W: Wrestling Observer Newsletter [on-line]. December 19, 2015. [dostęp December 19, 2015].
 69. NJPW Presents CMLL Fantastica Mania 2016 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 22, 2016].
 70. NJPW Presents CMLL Fantastica Mania 2016 (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp January 22, 2016].
 71. Máscara Dorada, del CMLL y NJPW, también participará en el torneo WWE Cruiserweight Classic (hiszp.). W: Superluchas [on-line]. June 13, 2016. [dostęp June 13, 2016].
 72. Apolo Valdés: Lucharé por México y el CMLL en WWE: Máscara Dorada (hiszp.). W: MedioTiempo [on-line]. MSN, June 14, 2016. [dostęp June 15, 2016].
 73. Trionfo Richard: Cruiserweight Classic report: first four matches featuring Kota Ibushi, Cedric Alexander, Gran Metalik, and more. W: PWInsider [on-line]. July 13, 2016. [dostęp April 24, 2017].
 74. a b c d e f g h i j Trionfo Richard: WWE Cruiserweight Classic report: Cedric Alexander versus Kota Ibushi, Gran Metalik versus Tajiri, and a specual appearance. W: PWInsider [on-line]. August 10, 2016. [dostęp April 23, 2017].
 75. James Caldwell, Sean Radican: PWTorch Report – Ibushi & Metalik agree to deals with WWE, several other Cruiserweight tourney stars on WWE’s radar. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. July 15, 2016. [dostęp July 16, 2016].
 76. a b c d e f g h i j Trionfo Richard: WWE Cruiserweight Classic report: Kota Ibushi versus Brian Kendric, Gran Metalki versus Akira Tozawa, remember to stay through the credits for a bonus scene. W: PWInsider [on-line]. August 31, 2016. [dostęp April 23, 2017].
 77. a b James Caldwell: 9/14 WWE Cruiserweight Tourney Finals – Caldwell's Complete Live Report. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. September 14, 2016. [dostęp September 15, 2016].
 78. Mike Johnson: Three latest additions to the WWE cruiserweight division are..... W: Pro Wrestling Insider [on-line]. September 5, 2016. [dostęp September 5, 2016].
 79. a b c d Trionfo Richard: WWE Raw report: what was the punishment for Rollins and Rusev?, the cruiserweights debut, a talking segment with most of the roster, new matches for Sunday and a change to one, and more. W: PWInsider [on-line]. September 19, 2016. [dostęp April 24, 2017].
 80. NXT Tampa Show. W: iwd [on-line]. November 18, 2016. [dostęp April 24, 2017].
 81. a b c d e f g Trionfo Richard: 205 Live report: Neville versus Perkins, Gran Metalik debuts, Tozawa and Kendrick, and more. W: PWInsider [on-line]. February 14, 2017. [dostęp April 23, 2017].
 82. a b c d e f Trionfo Richard: 205 Live report: Aries versus Perkins, Gran Metalik versus Noam Dar, Kendrick talks about next week's street fight, and when Drew days dont't fly. . . listen. W: PWInsider [on-line]. May 16, 2017. [dostęp August 16, 2017].
 83. a b c d e Trionfo Richard: Gran Metalik returns, we have an opponent for the king at SummerSlam, Swann versus Perkins next week, an more. W: PWInsider [on-line]. August 1, 2017. [dostęp August 16, 2017].
 84. a b c d Trionfo Richard: WWE 205 Live report: Tozawa'a championship celebration, Nese and Gulak versus Alexander and Metalik, Ali versus Kendrick, and Swann versus Daivari. W: PWInsider [on-line]. August 15, 2017. [dostęp August 16, 2017].
 85. a b c d Trionfo Richard: WWE Raw report: New champions appear, a street fight with a casualty, Emma gets a chance...kind of, Cruiserweigh eight man and more championship. W: PWInsider [on-line]. August 21, 2017. [dostęp August 24, 2017].
 86. a b c Trionfo Richard: WWE 205 Live report: A number one contender is determined, Drew goes to the power point, Rich Swann watches a match from a new angle, and more. W: PWInsider [on-line]. September 5, 2017. [dostęp September 10, 2017].
 87. Alfredo Esparza: Mascara Dorada Interview!. Lucha World, April 9, 2016. [dostęp April 15, 2016].
 88. Best of the Super Jr.XXII (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. [dostęp May 28, 2015].
 89. a b c d Trionfo Richard: WWE Main Event report: Cruiserweight tag match, can the Titus Brand defeat Axelmania, and more. W: PWInsider [on-line]. April 21, 2017. [dostęp April 23, 2017].
 90. a b Trionfo Richard: WWE Main Event report: Mahal versus Axel, Daivari and Dar versus Gallagher and Metalki, and Raw recaps. W: PWInsider [on-line]. March 24, 2017. [dostęp April 23, 2017].
 91. a b c Trionfo Richard: WWE Main Event report: the Sin Cara versus Bo Dallas feud continues, Gran Metalik versus Ariya Daivari. W: PWInsider [on-line]. March 4, 2017. [dostęp April 24, 2017].
 92. a b c d e Trionfo Richard: WWE 205 Live report: SummerSlam rematch, Gulak and Nese versus Alexander and Metalik, and other stuff. W: PWInsider [on-line]. August 22, 2017. [dostęp August 24, 2017].
 93. a b c Trionfo Richard: WWE Main Event report: Cruiserweight tag team match, Kalisto versus Hawkins, and more. W: PWInsider [on-line]. August 19, 2017. [dostęp August 20, 2017].
 94. a b Trionfo Richard: WWE Main Event report: Rhyno versus Titus, and Cruiserweight tag action. W: PWInsider [on-line]. April 29, 2017. [dostęp April 29, 2017].
 95. a b Trionfo Richard: WWE Raw report: remembering Bobby Heenan, a challenger for The Miz, a moment for the ages, four is not enough for the women, and lots of video packages for No Mercy. W: PWInsider [on-line]. September 19, 2017. [dostęp September 20, 2017].
 96. a b c d Trionfo Richard: WWE 205 Live report: how is TJ's knee?, Gallagher and Kendrick go no DQ, a six man tag match, and more. W: PWInsider [on-line]. August 29, 2017. [dostęp August 30, 2017].
 97. Máscara Dorada expondrá título. W: Récord [on-line]. August 14, 2011. [dostęp August 15, 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (June 15, 2012)].
 98. 新日本プロレスリングテーマ曲集CD『NJPWグレイテストミュージックIV (Vol.4)』が発売決定!1.4東京ドームでの先行販売を実施! (jap.). W: New Japan Pro-Wrestling [on-line]. December 10, 2015. [dostęp January 8, 2016].
 99. WWE: Metálico (Gran Metalik) – Single. W: WWE Music Group [on-line]. iTunes, September 23, 2016. [dostęp October 11, 2016].
 100. PWI Ratings for Gran Metalik.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]