Mężczyzna, który się uśmiechał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mężczyzna, który się uśmiechał
Mannen som log
Autor Henning Mankell
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 1994
Wydawca Ordfront förlag
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2007
Wydawca W.A.B.
Przekład Irena Kowadło-Przedmojska

Mężczyzna, który się uśmiechał – tytuł oryginalny (szw.) Mannen som log – powieść kryminalna wydana w roku 1994, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca czwartą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2007 nakładem wydawnictwa WAB.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po zastrzeleniu na służbie mężczyzny Kurt Wallander zaczyna popadać w depresję i alkoholizm. Podjął właśnie decyzję, że opuści szeregi policji, lecz jego stary przyjaciel Sten Torstensson prosi go o pomoc w przeprowadzeniu śledztwa w sprawie niedawnej śmierci jego ojca w podejrzanym wypadku samochodowym. Na początku inspektor odrzuca podejrzenia przyjaciela jako mało prawdopodobne, lecz kiedy Sten zostaje zamordowany, Kurt wraca do pracy policyjnej i próbuje rozwiązać sprawę, którą uważa za podwójne morderstwo.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

W roku 2003 na podstawie Mężczyzny, który się uśmiechał szwedzka telewizja nakręciła dwugodzinny film, w którym rolę Wallandera zagrał Rolf Lassgård. Na podstawie powieści powstał też 90-minutowy odcinek serialu telewizyjnego BBC pod tytułem "Wallander", w którym postać głównego bohatera zagrał Kenneth Branagh.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]