Męczennicy z La Rochelle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławieni
Męczennicy z La Rochelle
ilustracja
Data i miejsce śmierci od maja 1794 do lutego 1795
k. wyspy Aix
Czczeni przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 1 października 1995
Watykan, Plac Świętego Piotra
przez Jana Pawła II

Męczennicy z La Rochelle, również Męczennicy z Rochefort oraz Jan Chrzciciel Souzy i 63 Towarzyszy męczenników z więziennych statków w Rochefort w diecezji La-Rochelle (zm. od maja 1794 do lutego 1795 na statkach Deux-Associés i Washington koło wyspy Aix we Francjifrancuscy prezbiterzy i zakonnicy, męczennicy rewolucji francuskiej, błogosławieni Kościoła katolickiego.

W czasie rewolucji francuskiej 17 września 1793 r. Konwent Narodowy uchwalił tzw. Dekret o podejrzanych, wymieniający potencjalnych wrogów rewolucji. Do tej kategorii zaliczeni zostali m.in. wszyscy duchowni odmawiający złożenia przysięgi na Konstytucję cywilną kleru. Chcąc pozbyć się tych „wrogów ludu” postanowiono wywieźć ich do jednego z terytoriów zamorskich Francji, takich jak Gujana. W związku z tym pomysłem od 11 kwietnia 1794 zaczęto zwozić aresztowanych księży do Rochefort i umieszczono ich na statkach cumujących w porcie. Początkowo wykorzystywano w tym celu statek Deux-Associés, ale w związku z jego przepełnieniem (na początku maja jego kapitan Jean Baptiste René Laly raportował, że ma już ponad 400 osób) na więzienie przystosowano kolejny okręt Washington. Statki te wcześniej były wykorzystywane do przewozu niewolników z Afryki, przy czym księży więziono w gorszych warunkach niż wcześniejszych niewolników (o których „dbano” na tyle, żeby przeżyli podróż i przynieśli zysk) – było ogromne zatłoczenie, zła żywność, brudna woda, ponadto strażnicy źle obchodzili się z więźniami, zaczęły szerzyć się choroby. W związku z blokadą angielską wokół Francji nie udało się wywieźć księży, chociaż próbowano zmienić miejsce docelowe (na Madagaskar, Maroko czy Mauretanię). Więźniowie byli przetrzymywani na statkach zakotwiczonych koło wyspy Aix przez wiele miesięcy. W pewnym momencie zaczęła również chorować załoga statków. Wtedy część więźniów przeniesiono na trzeci okręt l‘Indien, nie powstrzymało to już jednak epidemii. Z 829 uwięzionych zmarło 547 osób. Część z nich została pochowana na wyspie Aix, część na wyspie Madame. Po złagodzeniu terroru we Francji ocaleli zostali uwolnieni, ostatni więzień opuścił statki 12 kwietnia 1795 r.

Jan Paweł II beatyfikował 1 października 1995 r. 64 ofiary statków w Rochefort.

Lista beatyfikowanych[1][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista męczenników na newsaints (ang.). [dostęp 2015-05-25].
  2. a b Bł. Ludwik Armand Józef Adam (1741-1794). Serwis informacyjny Franciszkanie.pl, 2011-07-13. [dostęp 2012-03-03].
  3. Czesław Gil OCD: Błogosławieni Męczennicy rewolucji francuskiej. Witryna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. [dostęp 2019-03-22].
  4. Bł. męczennicy rewolucji francuskiej - biografia. Opactwo Cystersów w Mogile. [dostęp 2012-03-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]