Młynarzowe Wrótka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Młynarzowe Wrótka
Państwo  Słowacja
Wysokość ok. 2035 m n.p.m.
Pasmo Karpaty, Tatry
Sąsiednie szczyty Pośredni Młynarz, Młynarzowe Zęby
brak współrzędnych

Młynarzowe Wrótka (słow. Vyšné Mlynárovo sedlo[1], ok. 2035 m) – przełączka w masywie Młynarza w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w jego głównej grani pomiędzy Pośrednim Młynarzem (ok. 2070 m) a najwyższą turniczką Młynarzowych Zębów (ok. 2040 m)[2].

Jest to płytko wcięta, skalista przełączka. Na wschód opada z niej mało stroma, częściowo skalista, częściowo trawiasta rynna, dołem przechodząca w komin. Jej przedłużeniem w dół jest piarżysto-trawiaste koryto przecinające Młynarzową Ławkę. Po jej przecięciu koryto uchodzi do Młynarzowego Żlebu. Na zachód z przełączki opada niezbyt stroma depresja niżej uchodząca do głównego żlebu zachodnich zboczy Młynarza już poniżej jego progu[2].

Autorem nazwy przełęczy jest Władysław Cywiński[2].

Drogi wspinaczkowe[edytuj | edytuj kod]

  1. Północno-zachodnią grzędą (ze szczytu Wielkiego Młynarza do Doliny Żabiej Białczańskiej przez Młynarzowe Wrótka); 0+ w skali tatrzańskiej, czas przejścia 1 godz.,
  2. Północno-zachodnim żebrem (od Wyżniego Żabiego Stawu przez Młynarzowe Wrótka na Wielkiego Mlynarza); )+, kilka miejsc I, 1 godz.[2].

Masyw Młynarza jest zamknięty dla turystów i taterników (obszar ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b c d Władysław Cywiński, Młynarz. Przewodnik szczegółowy, tom 6, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1998, ​ISBN 83-7104-011-3
  3. Młynarz – leksykon szczytów tatrzańskich [dostęp 2020-02-11].