MHL (2014/2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Młodzieżowa Hokejowa Liga 2014/2015
2014 2016
Sezon zasadniczy
Termin 1 września 2014 - 26 kwietnia 2015
Liczba drużyn 39
Liczba kolejek 52 - 56
Król strzelców Iwan Łariczew (SKA-1946) – 32 gole[1]
Najskuteczniejszy zawodnik Iwan Łariczew (SKA-1946) – 66 pkt.[2]
Mistrz regularny Biełyje Miedwiedi Czelabińsk
Playoff
Król strzelców Aleksandr Diergaczow (SKA-1946) – 11 goli[3]
Najskuteczniejszy zawodnik Dienis Szurakow (Czajka) – 29 pkt.[4]
Mistrz MHL Czajka Niżny Nowogród
Ostatnia aktualizacja informacji: 8 października 2020.

Sezon Młodzieżowej Hokejowej Ligi 2014/2015 – szósty sezon juniorskich rozgrywek MHL.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Przed sezonem 2014/2015 w czerwcu 2014 z ligi usunięto zespoły: ukraiński Mołoda Hwardija z Doniecka (z uwagi na konflikt na wschodniej Ukrainie)[5] i Mołot z Permu. Ponadto z MHL do WHL został przeniesiony zespół Bars Kazań[6], a jego miejsce zajął Irbis Kazań, dotąd występujący w MHL-B (oba podporządkowane Ak Barsowi Kazań)[7]. Do rozgrywek przyjęto Sachalinskije Akuły Jużnosachalińsk[8], Bierkuty Kubani[9] (mistrz MHL-B z 2014).

W strukturze podziału pozostał układ dwóch konferencji i czterech dywizji. Liczba uczestników została ustalona na 39 drużyn.

W trakcie sezonu klub Sieriebrianyje Lwy został przemianowany na SKA-Sieriebrianyje Lwy Sankt Petersburg[10].

Dywizja Drużyna Miasto Trener Klub nadrzędny (KHL / WHL / inne ligi)
Konferencja Zachód
Dywizja
Północny
Zachód
Ałmaz Czerepowiec Rosja Czerepowiec Jewgienij Michałkiewicz Siewierstal Czerepowiec
Dinamo Sankt Petersburg Rosja Petersburg Aleksandr Zybin Dinamo Moskwa
Dynama-Szynnik Białoruś Bobrujsk Aleksandr Bielawski Dinamo Mińsk/Szynnik Bobrujsk
Energie Czechy Praga Tomáš Mariška HC Energie Karlowe Wary
Junost' Białoruś Mińsk Igor Kriwoszłyk Junost' Mińsk
Łoko Jarosław Rosja Jarosław Anatolij Chomienko Łokomotiw Jarosław
Red Bull Austria Salzburg Derek Mayer EC Red Bull Salzburg / EHC Red Bull Monachium
HK Rīga Łotwa Ryga Leonīds Tambijevs Dinamo Ryga
SKA-Sieriebrianyje Lwy Sankt Petersburg Rosja Petersburg Andriej Kozyriew
SKA-1946 Sankt Petersburg Rosja Petersburg Ilja Gorbuszyn SKA Sankt Petersburg
Dywizja
Centrum
Amurskije Tigry Chabarowsk Rosja Chabarowsk Jurij Kaczałow Amur Chabarowsk
Atłanty Mytiszczi Rosja Mytiszczi Aleksiej Jaruszkin Atłant Mytiszczi
Bierkuty Kubani Rosja Krasnodar Ramil Sajfullin Kubań Krasnodar
MHK Chimik Woskriesiensk Rosja Woskriesiensk Jurij Strachow Chimik Woskriesiensk
Kapitan Stupino Rosja Stupino Igor Gabriłow Kapitan Stupino
Krasnaja Armija Moskwa Rosja Moskwa Michaił Wasiljew CSKA Moskwa
HK MWD Rosja Bałaszycha Siergiej Orieszkin Dinamo Moskwa
Sachalinskije Akuły Jużnosachalińsk Rosja Jużnosachalińsk Milan Sitar
MHK Spartak Moskwa Rosja Moskwa Oleg Bratasz Spartak Moskwa
Russkije Witiazi Czechow Rosja Czechow Igor Gorbienko Witiaź Czechow
Konferencja Wschód
Dywizja
Powołże
Biełyje Miedwiedi Czelabińsk Rosja Czelabińsk Anwar Gatijatulin Traktor Czelabińsk
Biełyje Tigry Orenburg Rosja Orenburg Siergiej Siurdiajew HK Orienburżje
Czajka Niżny Nowogród Rosja Niżny Nowogród Wiktor Dobrochotow Torpedo Niżny Nowogród
HK Czełny Rosja Nabierieżnyje Czełny Ajdar Musakajew
Irbis Kazań Rosja Kazań Wadim Szajdullin Ak Bars Kazań
Ładja Togliatti Rosja Togliatti Eduard Gorbajew Łada Togliatti
Olimpija Kirowo-Czepieck Rosja Kirowo-Czepieck Dmitrij Dmitrijew
Rieaktor Niżniekamsk Rosja Niżniekamsk Aleksandr Sokołow Nieftiechimik Niżniekamsk
Stalnyje Lisy Magnitogorsk Rosja Magnitogorsk Igor Androsow Mietałłurg Magnitogorsk
Tołpar Ufa Rosja Ufa Aleksandr Siemak Saławat Jułajew Ufa
Dywizja
Ural
Syberia
Awto Jekaterynburg Rosja Jekaterynburg Jewgienij Muchin Awtomobilist Jekaterynburg
Junior Kurgan Rosja Kurgan Walerij Nikulin Zauralje Kurgan
Kristałł Biedrsk Rosja Bierdsk Władimir Gromilin
Kuznieckije Miedwiedi Nowokuźnieck Rosja Nowokuźnieck Jurij Gajlik Mietałłurg Nowokuźnieck
Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk Rosja Chanty-Mansyjsk Pawieł Jezowskich Jugra Chanty-Mansyjsk
Omskije Jastrieby Rosja Omsk Jurij Panow Awangard Omsk
Sibirskije Snajpiery Nowosybirsk Rosja Nowosybirsk Nikołaj Zawaruchin Sibir Nowosybirsk
Snieżnyje Barsy Kazachstan Astana Galym Mambietalijew Barys Astana
Tiumienski Legion Rosja Tiumeń Aleksandr Kuźmin Rubin Tiumeń

Sezon zasadniczy[edytuj | edytuj kod]

W sezonie zasadniczym triumfowali[11].

  • Konferencja Zachód:
    • Dywizja Północny Zachód (56 meczów) – Łoko Jarosław: 122 pkt.
    • Dywizja Centrum (55 meczów) – Atłanty Mytiszczi 107 pkt.
  • Konferencja Wschód:
    • Dywizja Powołże (53 mecze) – Biełyje Miedwiedi Czelabińsk: 124 pkt. (najlepsza drużyna całej ligi[12])
    • Dywizja Ural-Syberia (53 mecze) – Omskije Jastrieby: 109 pkt.

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Do fazy play-off zakwalifikowało się 32 drużyny tj. po 16 drużyn z każdej konferencji. W finale Czajka Niżny Nowogród pokonała SKA-1946 Sankt Petersburg w meczach 4:1, zdobywając Puchar Charłamowa[13]. Rywalizacji o trzecie miejsce nie rozgrywano.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy miesięcy i etapów[edytuj | edytuj kod]

W trakcie sezonu przyznawano nagrody indywidualne w trzech kategoriach odnośnie pozycji zawodników (bramkarz, obrońca, napastnik) za czas poszczególnych miesięcy oraz etapów w fazie play-off[14][15][16].

Miesiąc Bramkarz Obrońca Napastnik
Wrzesień Rosja Jegor Nazarow (Biełyje Miedwiedi) Rosja Andriej Mironow (Atłanty) Czechy Matěj Zadražil (Energie)
Październik Rosja Anton Krasotkin (Łoko) Rosja Nikita Wojnow (Biełyje Miedwiedi) Rosja Dmitrij Arsieniuk (Stalnyje Lisy)
Listopad Rosja Iwan Fiedotow (Rieaktor) Rosja Kiriłł Worobjew (Krasnaja Armija) Rosja Aleksandr Riemow (MHK Spartak)
Grudzień Rosja Nikita Sieriebriakow (HK MWD) Rosja Iwan Orłow (Sibirskije Snajpiery) Rosja Roman Gorbunow (Czajka)
Styczeń Rosja Wiaczesław Nowicki (Omskije Jastrieby) Łotwa Konstantin Zabawin (Biełyje Miedwiedi) Rosja Iwan Łariczew (SKA-1946)
Luty Rosja Jegor Nazarow (Biełyje Miedwiedi) Rosja Leonid Bieleńkij (Olimpija) Rosja Jegor Pietuchow (Kristałł)
1/16 finału Rosja Ilja Sorokin (Krasnaja Armija) Rosja Danił Ariefjew (Ałmaz) Rosja Dmitrij Arsieniuk (Stalnyje Lisy)
1/8 finału Rosja Maksim Trietjak (Krasnaja Armija) Rosja Ruszan Rafikow (Łoko) Rosja Anton Slepyszew (Tołpar)
1/4 finału Rosja Andriej Tichomirow (Czajka) Rosja Jewgienij Petrikow (Biełyje Miedwiedi) Rosja Wiaczesław Osnowin (Biełyje Miedwiedi)
1/2 finału Rosja Igor Szestiorkin (SKA-1946) Rosja Nikołaj Diemidow (SKA-1946) Rosja Dienis Szurakow (Czajka)
Finał Rosja Andriej Tichomirow (Czajka) Rosja Artiom Alajew (Olimpija) Rosja Dienis Szurakow (Czajka)

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu przyznano nagrody indywidualne, które otrzymali[17][18][19]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  2. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  3. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  4. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  5. Молодежная хоккейная лига - Новости, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  6. «Барсы» вступают в борьбу за Кубок Братины, ak-bars.ru [dostęp 2017-11-18].
  7. Молодежная хоккейная лига - Новости, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  8. Молодежная хоккейная лига - Новости, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  9. http://mhl2.khl.ru/news/index.php?ELEMENT_ID=170282&SECTION_ID=
  10. https://www.ska.ru/news/view/komanda-mkhl-ska-sieriebrianyie-l-vy-v-strukturie-khk-ska/
  11. https://mhl.khl.ru/standings/469913/regular/272/divisions/
  12. https://mhl.khl.ru/standings/469913/regular/272/league/
  13. https://mhl.khl.ru/standings/469913/playoff/273/
  14. https://www.eliteprospects.com/awards/mhl?name=MHL+Goaltender+of+the+Month
  15. https://www.eliteprospects.com/awards/mhl?name=MHL+Defenseman+of+the+Month
  16. https://www.eliteprospects.com/awards/mhl?name=MHL+Forward+of+the+Month
  17. Ивану Ларичеву вручили призы по итогам регулярного сезона (ros.). mhl.khl.ru, 2015-04-13. [dostęp 2020-10-09].
  18. МХЛ определила лауреатов сезона-2014/15 (ros.). gazeta.ru, 2015-04-29. [dostęp 2020-10-08].
  19. Отсчет к десятому. Вехи и герои шестого сезона МХЛ (ros.). mhl.khl.ru, 2018-09-01. [dostęp 2020-10-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]