MKS Dąbrowa Górnicza (piłka siatkowa kobiet)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
MKS Dąbrowa Górnicza
Miejski Klub Siatkarski SA
MKS Dąbrowa Górnicza w sezonie 2015/2016.
MKS Dąbrowa Górnicza w sezonie 2015/2016.
Pełna nazwa Miejski Klub Siatkarski Dąbrowa Górnicza
Spółka Akcyjna
Przydomek Dąbrowianki
Maskotka Byczek Tauron
Barwy niebiesko-białe
Data założenia 1992
Debiut w najwyższej lidze 24 listopada 2007
MKS – Winiary Kalisz 0:3 (-14, -17, -17)
Liga I liga
Adres ul. Aleja Róż 3
41-300 Dąbrowa Górnicza
Hala sportowa Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum
ul. Aleja Róż 3
41-300 Dąbrowa Górnicza
Numer KRS 0000432760
Prezes Robert Koćma
Trener Polska Adam Grabowski
Asystent trenera Polska Magdalena Śliwa
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

MKS Dąbrowa Górnicza – polski żeński klub siatkarski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, założony w 1992 roku jako jedna z sekcji klubu MKS Dąbrowa Górnicza. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski oraz uczestnik Ligi Mistrzyń.

Od 18 maja 2012 roku klub działa jako spółka akcyjna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

MKS Dąbrowa Górnicza vs. AZS AWF Poznań
Drużyna Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza na najwyższym stopniu podium Pucharu Polski w roku 2013.

Chronologia nazw[edytuj | edytuj kod]

 • do 2007: Miejski Międzyszkolny Klub Sportowy (MMKS) Dąbrowa Górnicza
 • 2007: MKS Dąbrowa Górnicza
 • 2009: Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza
 • 2010: Tauron MKS Dąbrowa Górnicza
 • 2014: Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza

Ważne daty[edytuj | edytuj kod]

 • 1992 – powstanie klubu
 • 2004 – awans do I ligi
 • 2007 – awans do Ligi Siatkówki Kobiet
 • 2009 – debiut w europejskich pucharach (CEV Indesit Champions League) i awans do 2. rundy tych rozgrywek
 • 2010 – zdobycie pierwszego medalu mistrzostw Polski seniorek w piłce siatkowej halowej
 • 2012 – zdobycie pierwszego Pucharu Polski
 • 2013 – zdobycie tytułu wicemistrzyń Polski
 • 2018 – spadek do I ligi

Przed awansem do LSK[edytuj | edytuj kod]

Sekcja siatkówki powstała w 1992 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa Miejskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego Lesława Klimczyka. W 2004 roku klub wywalczył awans do I ligi kobiet. Pierwszy sezon w I lidze zespół zakończył na 3 miejscu. Drugi sezon startów w I lidze zespół zakończył na 2 miejscu, ustępując jedynie Gedanii Gdańsk. Zakończenie sezonu na 2 miejscu uprawniało do rozegrania barażu o Lige Siatkówki Kobiet, w którym MMKS spotkał się z Swarzędz Meble S.A. AZS AWF Poznań. Po przegranych barażach z Poznaniem 1-3 klub postanowił wzmocnić skład sprowadzając Izabelę Kunc, Marzenę Wilczyńską, Małgorzatę Lis, Andreę Pavelkovą, do zespołu dołączyła również wychowanka Ewelina Sieczka. Z tymi wzmocnieniami zespół miał walczyć o awans do LSK. Rundę zasadniczą sezonu 2006/2007 zespół zakończył na 2 miejscu ustępując jedynie Wiśle Kraków. Ponieważ zespół zakończył rundę zasadniczą na 2 miejscu nie musiał grać I rundy play off. W II rundzie MMKS zmierzył się z Sokołem Chorzów którego w play off rozgrywanym do 3 zwycięstw pokonał 3:0. W finale play off MMKS spotkał się z Wisłą Kraków. Po meczach w Krakowie w rywalizacji toczonej do 3 zwycięstw było 1:1. W Dąbrowie MMKS pokonał Wisłę dwukrotnie 3:0 i 3:2 całą rywalizacje wygrał 3:1 i mógł świętować awans do LSK.

W siatkarskiej ekstraklasie[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2007/2008

Po awansie do LSK trenera Waldemara Kawke który został menadżerem klubu zastąpił Wiesław Popik z klubu odeszły Andrea Pavelkowa, Izabela Kunc i Urszula Jędrys-Szynkiel. W ich miejsce klub sprowadził Katarzynę Wysocką, Ewe Cabajewską, Marte Czerwińką oraz Magde Piątek. Fazę zasadniczą MKS zakończył na 7 miejscu. W ćwierćfinale MKS musiał uznać wyższość Winiar Kalisz, w dalszej fazie rozgrywek MKS pokonał zespoły Stali Mielec oraz Gedanii Gdańsk i w swoim pierwszym sezonie występów w LSK zajął 5 miejsce, co było dużym sukcesem.

Sezon 2008/2009

Po sukcesie jakim było zajęcie 5 miejsca w pierwszym sezonie startów w LSK z drużyną pożegnał się trener Wiesław Popik a na ławkę trenerską powrócił Waldemar Kawka. Z drużyny odeszły Ewa Cabajewska, Marta Czerwińska, Anna Białobrzeska, Karolina Pazderska oraz Magdalena Piątek, drożynę wzmocniły natomiast Aleksandra Liniarska, Joanna Staniucha-Szczurek, Magdalena Sadowska, Beata Strządała, dwukrotna Mistrzyni Europy Magdalena Śliwa oraz Małgorzata Cieśla. Drużyna fazę zasadniczą zakończyła na 5 miejscu. W ćwierćfinale przegrała z Centrostalem Bydgoszcz. W dalszej fazie rozgrywek MKS pokonał AZS Białystok. W walce o 5 miejsce MKS pokonał Gwardie Wrocław i powtórzył wynik z poprzedniego sezonu.

Sezon 2009/2010

Dzięki pozyskaniu sponsora strategicznego którym została firma ENION Energia klub do nowego sezonu przystąpił pod nazwą Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza. W miejsce Katarzyny Wysockiej, Ewy Matyjaszek, Małgorzaty Cieśli i Beaty Strządały klub pozyskał Katarzynę Gajgał, Katarzynę Walawender, Martę Haładyn oraz Agatę Karczmarzewską-Pura. MKS fazę zasadniczą zakończył na 3 miejscu. W ćwierćfinale w 3 meczach wygrał z AZS Białystok. W półfinale po zaciętej walce MKS przegrał z Muszyną.W meczach o 3 miejsce MKS spotkał się z Organiką Budowlani Łódź pokonując ją w stosunku 3:1 i zdobył swój pierwszy medal w historii.

Sezon 2010/2011

Przed sezonem za sprawą włączenia firmy Enion Energia do grupy TAURON drużyna zmieniła nazwę na Tauron MKS Dąbrowa Górnicza. Po wywalczeniu brązowego medalu z drużyny odeszły Ewelina Sieczka, Katarzyna Gajgał, Katarzyna Walawender, Magdalena Śliwa, Magdalena Sadowska oraz Marzena Wilczyńska. Do klubu przyszły Czeszki Ivana Plchotová oraz Lucie Mühlsteinová, Chorwatka Matea Ikić, Elżbieta Skowrońska, Izabela Żebrowska, Natalia Kurnikowska oraz Marcelina Nowak. Fazę zasadniczą MKS zakończył na 3 miejscu. W ćwierćfinale MKS pokonał Gwardię Wrocław. W półfinale przegrał z Atomem Treflem Sopot a w meczach o 3 miejsce z BKSem Bielsko-Biała zajmując 4 miejsce.

Sezon 2011/2012

Przed nowym sezonem klub opuściły Marta Haładyn, Lucie Mühlsteinová, Agata Karczmarzewska-Pura, Joanna Staniucha-Szczurek, Matea Ikić i Marcelina Nowak. W ich miejsce przyszły Belgijki Charlotte Leys i Frauke Dirickx a także Katarzyna Zaroślińska, Dorota Ściurka, Natalia Nuszel oraz Katarzyna Urban. Do klubu powróciła również Magdalena Śliwa. Został również poszerzony sztab szkoleniowy do którego dołączył trener od przygotowania motorycznego Łukasz Filipecki. Fazę zasadniczą klub zakończył na 3 miejscu. W turnieju finałowym Pucharu Polski który został rozegrany w Radomiu w półfinale MKS pokonał Muszynę. W wielkim finale wygrał z Atomem Treflem Sopot 3:1 zdobywając swój pierwszy Puchar Polski.Nagrodami indywidualnymi zostały wyróżnione Ivana Plchotová (Najlepsza blokująca), Frauke Dirickx (Najlepsza rozgrywająca), Aleksandra Liniarska (Najlepsza zagrywająca), Elżbieta Skowrońska (Najlepsza przyjmująca), Krystyna Strasz (Najlepsza broniąca), a MVP turnieju finałowego została wybrana Izabela Żebrowska. W I rundzie play off PlusLigi Kobiet MKS pokonał drożynę PTPSu Piła. W półfinale po 5 meczowej rywalizacji przegrał z Atomem Treflem Sopot. W meczach o brązowy medal w 3 meczach pokonał BKS Aluprof Bielsko-Biała i sezon zakończył na najniższym stopniu podium.

Sezon 2012/2013

W trakcie okna transferowego z klubu odeszły Izabela Żebrowska, Dorota Ściurka, Małgorzata Lis, Natalia Kurnikowska oraz Katarzyna Urban. W ich miejsce klub pozyskał Joanne Kaczor, Maja Tokarska oraz Włoszkę Milene Stacchiotti. Z urlopu macierzyńskiego wróciła również Joanna Staniucha-Szczurek. Fazę zasadniczą MKS zakończył na 2 miejscu. W turnieju finałowym Pucharu Polki rozgrywanym w Pile MKS półfinale pokonał Muszynę natomiast w wielkim finale wygrał z Atomem Treflem Sopot 3:2 i obronił Puchar Polski. Nagrodami indywidualnymi zostały wyróżnione Maja Tokarska (Najlepsza blokująca), Frauke Dirickx (Najlepsza rozgrywająca), Krystyna Strasz(Najlepsza broniąca), a MVP turnieju finałowego została wybrana Elżbieta Skowrońska. W ćwierćfinale Orlen Ligi MKS pokonał Impel Wrocław w stosunku 3:1. W półfinale w takim samym stosunku pokonał BKS Aluprof Bielsko-Biała. W wielkim finale Orlen Ligi MKS spotkał się z Atomem Treflem Sopot. Po pierwszych 2 meczach rozegranych w Dąbrowie Górniczej MKS prowadził 2:0, lecz kolejne 3 mecze dzięki znakomitej grze Rachael Rourke padły łupem Sopotu i Dąbrowa musiała zadowolić się wicemistrzostwem Polski.

Sezon 2013/2014

Po wywalczeniu wicemistrzostwa Polski klub opuściły Belgijki Frauke Dirickx oraz Charlotte Leys, Czeszka Ivana Plchotová, Włoszka Milena Stacchiotti a także Maja Tokarska, Magdalena Śliwa, Joanna Kaczor i Natalia Nuszel. Skład MKSu zasiliły natomiast Amerykanka Rachael Adams, Chorwatka Marina Katić, Brazylijka Wélissa "Sassá" Gonzaga, Argentynka Natalia Guadalupe Brussa, Eleonora Dziękiewicz, Anna Kaczmar do I drużyny dołączyła także juniorka Bożena Wylężek a z wypożyczenia do Krakowa powróciła Katarzyna Urban. Po dość nieudanym początku sezonu postanowiono sprowadzić do klubu rozgrywająca Turczynkę Özge Çemberci a trener Waldemar Kawka zrezygnował z prowadzenia zespołu. Zastąpił go Włoch Nicola Negro. Rundę zasadniczą drużyna zakończyła na 4. miejscu z 10 zwycięstwami i 8 porażkami na koncie. W turnieju finałowym Pucharu Polski MKS odpadł w półfinale przegrywając z Muszyną. W ćwierćfinale ORLEN Ligi MKS wyeliminował BKS Aluprof Bielsko-Biała. Półfinał to przegrana rywalizacja z Chemikiem Police. W rywalizacji o brązowy medal MKS musiał uznać wyższość Atomu Trefla Sopot i zakończył sezon na 4. miejscu.

Sezon 2014/2015

Po zawirowaniach w poprzednim sezonie i zajęciu 4 miejsca w klubie doszło do dużych zmian. Odeszli trenerzy Nicola Negro oraz Leszek Rus a zastąpili ich Argentyńczyk Juan Manuel Serramalera oraz Tomasz Wasilkowski, odszedł również fizjoterapeuta Jacek Stychno którego zastąpiła Aleksandra Styczeń. Z klubu odeszły Elżbieta Skowrońska, Natalia Guadalupe Brussa, Marina Katić, Wélissa "Sassá" Gonzaga, Katarzyna Zaroślińska, Anna Kaczmar oraz Rachael Adams. Klub w ich miejsce zakontraktował Katarzyne Konieczną, Natalie Piekarczyk, Tamare Kaliszuk, Dominikę Sobolską, Gine Mancuso, Jekaterine Zakrewskaja oraz Martę Łukaszewską. Faze zasadniczą ORLEN Ligi MKS zakończył na 6 miejscu. Z Pucharu Polski MKS odpadł po przegranym ćwierćfinale z Sopotem. W I rundzie play off MKS przegrał z Muszyną. Po przegranej z Muszyną MKS-owi pozostała walka o miejsca 5-12 . MKS pokonał kolejno KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Budowlanych Łódź a następnie SK bank Legionovie i ostatecznie ukończył sezon na 5 miejscu.

Sezon 2015/2016

Zakończenie poprzedniego sezonu na 5 miejscu dawało prawo gry w europejskich pucharach, jednak klub z nich zrezygnował. Ze sztabu szkoleniowego odeszli II trener Tomasz Wasilkowski którego zastąpiła była rozgrywająca MKSu Magdalena Śliwa a także trener od przygotowania motorycznego Łukasz Filipecki którego zastąpił Łukasz Zarębkiewicz. Ze składu odeszły Özge Çemberci, Aleksandra Liniarska, Katarzyna Konieczna, Gina Mancuso , Jekaterina Zakrewskaja, Marta Łukaszewska, Dominika Sobolska oraz Bożena Wylężek. Klub zasiliły natomiast Kamila Ganszczyk, Karolina Różycka, Micha Hancock, Deja McClendon, Izabela Bałucka, Kinga Drabek, Rebecca Perry, Rebecca Pavan. Do pierwszej drużyny dołączyła również wychowanka Nadia Wydmańska. Pod koniec I rundy fazy zasadniczej kontrakt z klubem z powodów osobistych rozwiązała Rebecca Perry a w jej miejsce klub sprowadził Sanje Popović. Fazę zasadniczą ORLEN Ligi MKS zakończył na 4 miejscu. Z Pucharu Polski MKS odpadł po przegranym ćwierćfinale z Łodzią. Półfinał ORLEN Ligi to przegrana z Chemikiem Police. W meczach o brązowy medal MKS przegrał z Impelem Wrocław i sezon zakończył tuż za podium.

Sezon 2016/2017

Bilans sezon po sezonie[edytuj | edytuj kod]

Sezon Liga Miejsce Punkty Mecze (Z-P) Uwagi
2000/01 III liga 1. Increase2.svg awans do II ligi
2001/02 II liga (gr. 4) 5.
2002/03 II liga (gr. 4) 3.
2003/04 II liga (gr. 4) 1. 27 22 (19-3) Increase2.svg awans do I ligi serii B
2004/05 I liga seria B 3. 45 26 (19-7)
2005/06 I liga 2. 71 32 (27-5) Przegrany pojedynek 1-3 z AZS AWF Poznań w barażu o LSK
2006/07 I liga 1. 58 29 (26-5) Increase2.svg awans do LSK
2007/08 Liga Siatkówki Kobiet 5. 18 26 (11-15)
2008/09 PlusLiga Kobiet 5. 26 28 (14-14)
2009/10 PlusLiga Kobiet Bronze medal with cup.svg 3. 32 30 (18-12)
2010/11 PlusLiga Kobiet 4. 33 29 (15-14)
2011/12 PlusLiga Kobiet Bronze medal with cup.svg 3. 34 28 (18-10) Simple gold cup.svg Zdobywca Pucharu Polski
2012/13 Orlen Liga Silver medal with cup.svg 2. 39 31 (22-9) Simple gold cup.svg Zdobywca Pucharu Polski
2013/14 Orlen Liga 4. 30 27 (13-14)
2014/15 Orlen Liga 5. 38 31 (20-11)
2015/16 Orlen Liga 4. 44 27 (14-13)
2016/17 Orlen Liga 5. 49 28 (19-9)
2017/18 Liga Siatkówki Kobiet 14. 11 26 (3-23) Decrease2.svg spadek z LSK

Poziom rozgrywek:

     najwyższy ogólnokrajowy

     drugi

     trzeci

     czwarty

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Kadra zespołu 2018/19[edytuj | edytuj kod]

 • Trener: Polska Adam Grabowski
 • Asystenci trenera: Polska Magdalena Śliwa, Ireneusz Borzęcki
 • Fizjoterapeuta: Magdalena Barańska, Adam Korecki
 • Trener od przygotowania motorycznego: Piotr Karlik
 • Statystyk: Rafał Zając
Nr Imię i nazwisko Data ur. Wzrost Pozycja
1 Polska Katarzyna Bryda 30 kwietnia 1990 181 przyjmująca
2 Polska Kamila Colik 16 lipca 1991 165 libero
3 Polska Zuzanna Szynkiel 24 listopada 1999 179 przyjmująca
5 Polska Paulina Stroiwąs 17 maja 1994 197 środkowa
7 Polska Aleksandra Lipska 25 lutego 1998 184 atakująca
9 Polska Małgorzata Lis 14 kwietnia 1981 185 środkowa
10 Polska Dorota Ściurka 7 stycznia 1981 180 przyjmująca
12 Polska Agnieszka Czerwińska 7 czerwca 2000 181 środkowa
14 Polska Agata Michalewicz 28 kwietnia 1998 181 rozgrywająca
15 Polska Aneta Wilczek 12 listopada 1997 177 przyjmująca
16 Polska Sandra Szczygioł 8 grudnia 1989 180 atakująca
17 Polska Anna Bodasińska 15 czerwca 1998 172 libero

Transfery[edytuj | edytuj kod]

Przychodzą Odchodzą
Sezon 2018/2019
Polska I trener Adam Grabowski (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) Polska I trener Andrzej Stelmach (szuka klubu)
Polska Katarzyna Bryda Niemcy (VfB 91 Suhl) Mołdawia Aliona Martiniuc Korea Południowa (GS Caltex Seoul KIXX)
Polska Dorota Ściurka (Budowlani Toruń) Chorwacja Ana Grbać (szuka klubu)
Polska Paulina Stroiwąs (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) Czechy Barbora Purchartová (szuka klubu)
Polska Małgorzata Lis (MKS Muszynianka Muszyna) Serbia Sanja Trivunović (szuka klubu)
Polska Sandra Szczygioł (Pałac Bydgoszcz) AzerbejdżanUkraina Anastasija Bajdiuk (szuka klubu)
Polska Anna Bodasińska (PWSZ Karpaty Krosno) Polska Kinga Drabek (Radomka Radom)
Polska Agata Michalewicz (WTS Solna Wieliczka) Polska Ewelina Tobiasz (Grot Budowlani Łódź)
Polska Aleksandra Sikorska (szuka klubu)
Polska Marta Ciesiulewicz (UNI Opole)
Polska Patrycja Polak (szuka klubu)
Polska Simona Dreczka (KS Energetyk Poznań)
Polska Natalia Perlińska (szuka klubu)
Sezon 2017/2018
Polska Ewelina Tobiasz (Grot Budowlani Łódź) Polska Eleonora Dziękiewicz (kończy karierę)
Polska Aleksandra Lipska (SMS PZPS Szczyrk) Argentyna Yael Castiglione (szuka klubu)
Polska Patrycja Polak (Giacomini Budowlani Toruń) Czechy Helena Horká Czechy (VK AGEL Prostějov)
Polska Agata Michalewicz (SMS PZPS Szczyrk) Polska Kamila Ganszczyk (KS DevelopRes Rzeszów)
Czechy Barbora Purchartová Niemcy (Dresdner SC) Polska Anna Miros (KSZO Ostrowiec)
Polska Kamila Colik (KSZO Ostrowiec) Kuba Noris Cabrera (szuka klubu)
Polska Simona Dreczka (Grot Budowlani Łódź) Polska Daria Paszek (Trefl Proxima Kraków)
AzerbejdżanUkraina Anastasija Bajdiuk Azerbejdżan (Telekom Baku) Polska Izabela Lemańczyk (BKS Profi Credit Bielsko-Biała)
Serbia Sanja Trivunović Cypr (AEL Limassol) Niemcy Kathleen Weiß Czechy (VK AGEL Prostějov)
Mołdawia Aliona Martiniuc Turcja (Gümüşhane Gençlerbirliği) Polska Tamara Kaliszuk (Impel Wrocław)
Polska Natalia Perlińska (BKS Profi Credit Bielsko-Biała) - w trakcie sezonu PolskaBelgia Dominika Sobolska (BKS Profi Credit Bielsko-Biała)
Chorwacja Ana Grbac Rumunia (CS Voley Alba Blaj) - w trakcie sezonu
Sezon 2016/2017
PolskaBelgia Dominika Sobolska Włochy (Metalleghe Sanitars Montichiari) Polska Joanna Staniucha-Szczurek (BKS Profi Credit Bielsko-Biała)
Czechy Helena Horká (BKS Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała) Polska Krystyna Strasz (przerwa/ŁKS Commercecon Łódź)
Polska Daria Paszek (Legionovia Legionowo) Polska Natalia Piekarczyk (szuka klubu)
Argentyna Yael Castiglione (BKS Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała) Polska Izabela Bałucka (Impel Wrocław)
Czechy Monika Šmídová Stany Zjednoczone (American University) Stany Zjednoczone Micha Hancock (Impel Wrocław)
Polska Marta Ciesiulewicz (PMKS Sokołów S.A. Nike Węgrów) Polska Karolina Różycka (urlop macierzyński)
Polska Izabela Lemańczyk (Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna) Chorwacja Sanja Popović Włochy (Volksbank Südtirol Bolzano)
Polska Anna Miros (PGE Atom Trefl Sopot) Stany Zjednoczone Deja McClendon (kontuzja)
Stany Zjednoczone Regan Scott Turcja (Sarıyer Belediyesi) Kanada Rebecca Pavan (KT7 CNC Budowlani Toruń)
Niemcy Kathleen Weiß Czechy (VK AGEL Prostějov) - w trakcie sezonu Polska Katarzyna Urban (przerwa/KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)
Polska Aleksandra Sikorska (Impel Wrocław) - w trakcie sezonu Polska Nadia Wydmańska (szuka klubu)
Kuba Noris Cabrera Turcja (Salihli Belediyespor Manisa) - w trakcie sezonu Czechy Monika Šmídová Szwajcaria (liga szwajcarska) - w trakcie sezonu
Stany Zjednoczone Regan Scott Indonezja (Jakarta Pertamina Energi) - w trakcie sezonu
Argentyna trener Juan Manuel Serramalera - w trakcie sezonu
Sezon 2015/2016
Polska II trener Magdalena Śliwa (Budowlani Łódź) Polska II trener Tomasz Wasilkowski (MKS Banimex Będzin (M))
Polska Kamila Ganszczyk (KSZO Ostrowiec) Turcja Özge Çemberci Azerbejdżan (Lokomotiv Baku)
Polska Karolina Różycka (Polski Cukier Muszynianka Muszyna) Polska Aleksandra Liniarska (Budowlani Łódź)
Stany Zjednoczone Micha Hancock Portoryko (Indias de Mayagüez) Polska Katarzyna Konieczna (urlop macierzyński)
Stany Zjednoczone Deja McClendon (PGE Atom Trefl Sopot) Stany Zjednoczone Gina Mancuso Niemcy (Dresdner SC)
Polska Izabela Bałucka (PWSZ Karpaty MOSiR KHS Krosno) Białoruś Jekaterina Zakrewskaja (urlop macierzyński)
Polska Nadia Wydmańska (wychowanka) Polska Marta Łukaszewska (Budowlani Toruń)
Polska Kinga Drabek (SMS PZPS Szczyrk) PolskaBelgia Dominika Sobolska Włochy (Metalleghe Sanitars Montichiari)
Stany Zjednoczone Rebecca Perry Włochy (Unedo Yamamay Busto Arsizio) Polska Bożena Wylężek (Silesia Volley Mysłowice)
Kanada Rebecca Pavan Francja (Béziers Volley) Stany Zjednoczone Rebecca Perry - w trakcie sezonu
Chorwacja Sanja Popović Rosja (Leningradka Petersburg) - w trakcie sezonu
Sezon 2014/2015
Argentyna trener Juan Manuel Serramalera Argentyna (kadra Argentyny) Włochy trener Nicola Negro Włochy (Imoco Volley Conegliano)
Polska II trener Tomasz Wasilkowski (Atom Trefl Sopot) Polska II trener Leszek Rus (BKS Aluprof Bielsko-Biała)
Polska Katarzyna Konieczna (Impel Wrocław) Polska Elżbieta Skowrońska Turcja (Canakkale Belediyesi Spor Kulubu)
Polska Natalia Piekarczyk (AZS WSBiP KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) WłochyArgentyna Natalia Guadalupe Brussa Włochy (River Volley Piacenza)
Polska Tamara Kaliszuk (KS Pałac Bydgoszcz) Chorwacja Marina Katić Włochy (Imoco Volley Conegliano)
PolskaBelgia Dominika Sobolska (KPS Chemik Police) Brazylia Wélissa "Sassá" Gonzaga Brazylia (Banana Boat/Praia Clube)
Stany Zjednoczone Gina Mancuso Azerbejdżan (Rabita Baku) Polska Katarzyna Zaroślińska (Atom Trefl Sopot)
Białoruś Jekaterina Zakrewskaja Rumunia (Stiinta Bacau) Polska Anna Kaczmar (Atom Trefl Sopot)
Polska Marta Łukaszewska (Siódemka SK Bank Legionovia) Stany Zjednoczone Rachael Adams Włochy (Imoco Volley Conegliano)
Sezon 2013/2014
Stany Zjednoczone Rachael Adams (KS Pałac Bydgoszcz) Belgia Frauke Dirickx (Impel Wrocław)
Chorwacja Marina Katić (PTPS Piła/bez klubu) Polska Maja Tokarska Włochy (Igor Gorgonzola Novara)
Polska Eleonora Dziękiewicz (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna) Polska Magdalena Śliwa (Beef Master Budowlani Łódź)
Polska Katarzyna Urban (Armatura Eliteski AZS UEK Kraków) powrót z wyp. Czechy Ivana Plchotová (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna)
Brazylia Wélissa "Sassá" Gonzaga Brazylia (SESI/SP) Włochy Milena Stacchiotti (PLKS Pszczyna)
WłochyArgentyna Natalia Guadalupe Brussa Włochy (Idea Volley 2002 Bolonia) Polska Joanna Kaczor (Impel Wrocław)
Polska Anna Kaczmar (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna) Polska Natalia Nuszel (Beef Master Budowlani Łódź)
Polska Bożena Wylężek (wychowanka) Belgia Charlotte Leys (Atom Trefl Sopot)
Turcja Özge Çemberci Turcja (Eczacıbaşı Stambuł) w trakcie sezonu Polska trener Waldemar Kawka – w trakcie sezonu
Włochy trener Nicola Negro – w trakcie sezonu
Sezon 2012/2013
Polska Joanna Staniucha-Szczurek (powrót po urlopie) Polska Izabela Żebrowska (PSPS Chemik Police)
Polska Joanna Kaczor (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna) Polska Dorota Ściurka (Budowlani Łódź)
Polska Maja Tokarska (Atom Trefl Sopot) Polska Małgorzata Lis (PTPS Piła)
Włochy Milena Stacchiotti Włochy (Acqua Paradiso Busnago) Polska Natalia Kurnikowska (AZS Białystok)
Polska Katarzyna Urban (Armatura Eliteski AZS UEK Kraków)
Sezon 2011/2012
Polska Katarzyna Zaroślińska (Organika Budowlani Łódź) Polska Marta Haładyn (Impel Gwardia Wrocław)
Belgia Frauke Dirickx Włochy (Zoppas Conegliano) Czechy Lucie Mühlsteinová (AZS Białystok)
Polska Magdalena Śliwa (Atom Trefl Sopot) Polska Agata Karczmarzewska-Pura (urlop macierzyński)
Belgia Charlotte Leys (GCB Centrostal Bydgoszcz) Polska Joanna Staniucha-Szczurek (urlop macierzyński)
Polska Dorota Ściurka (KPSK Stal Mielec) Chorwacja Matea Ikić Rosja (Urałoczka Jekaterinburg)
Polska Natalia Nuszel (Atom Trefl Sopot) Polska Marcelina Nowak (SMS Sosnowiec)
Polska Katarzyna Urban (siatkówka plażowa)
Sezon 2010/2011
Czechy Ivana Plchotová Rumunia (Volei 2004 Tomis Constanta) Polska Ewelina Sieczka (Atom Trefl Sopot)
Polska Elżbieta Skowrońska (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna) Polska Katarzyna Gajgał (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna)
Polska Izabela Żebrowska (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna) Polska Katarzyna Walawender (Piecobiogaz Murowana Goślina)
Czechy Lucie Mühlsteinová Grecja (Olympiacos Pireus) Polska Magdalena Śliwa (Atom Trefl Sopot)
Chorwacja Matea Ikić Włochy (Riso Scotti Pawia) Polska Magdalena Sadowska (KPSK Stal Mielec)
Polska Natalia Kurnikowska (Gedania Żukowo) Polska Marzena Wilczyńska (AZS Skawa UE Kraków)
Polska Marcelina Nowak (MCKS Czeladź)
Sezon 2009/2010
Polska Katarzyna Gajgał (BKS Aluprof Bielsko-Biała) Polska Katarzyna Wysocka (Pronar Zeto Astwa AZS Białystok)
Polska Katarzyna Walawender (Pronar Zeto Astwa AZS Białystok) Polska Ewa Matyjaszek (PTPS Piła)
Polska Marta Haładyn (Impel Gwardia Wrocław) Polska Małgorzata Cieśla (Pronar Zeto Astwa AZS Białystok)
Polska Agata Karczmarzewska-Pura (Pronar Zeto Astwa AZS Białystok) Polska Beata Strządała (Piecobiogaz Murowana Goślina)
Sezon 2008/2009
Polska trener Waldemar Kawka Polska trener Wiesław Popik (KPSK Stal Mielec)
Polska II trener Leszek Rus Polska II trener Piotr Matela
Polska Aleksandra Liniarska (GCB Centrostal Bydgoszcz) Polska Ewa Cabajewska (Legionovia Legionowo)
Polska Joanna Staniucha-Szczurek (BKS Aluprof Bielsko-Biała) Polska Marta Czerwińska (Impel Gwardia Wrocław)
Polska Magdalena Sadowska Niemcy (Vfb Suhl) Polska Anna Białobrzeska (UKS MOSiR Jasło)
Polska Beata Strządała (BKS Aluprof Bielsko-Biała) Polska Karolina Pazderska (MOSiR Mysłowice)
Polska Magdalena Śliwa (TS Wisła Kraków) Polska Magdalena Piątek (kontuzja)
Polska Małgorzata Cieśla (AZS AWF Poznań)
Sezon 2007/2008
Polska trener Wiesław Popik (BBTS Bielsko-Biała (M)) Polska trener Waldemar Kawka
Polska Katarzyna Wysocka (PTPS Farmutil Piła) Słowacja Andrea Pavelkowa Czechy (Sokół Frydek Mistek)
Polska Ewa Cabajewska (MKS Muszynianka-Fakro Muszyna) Polska Izabela Kunc (TS Wisła Kraków)
Polska Marta Czerwińska (IDM Swarzędzkie Meble AZS AWF Poznań) Polska Wiesława Siuda
Polska Magdalena Piątek (TS Wisła Kraków) Polska Urszula Jędrys-Szynkiel (SPS AZS Politechnika Częstochowa)
Sezon 2006/2007
Polska Izabela Kunc (TS Wisła Kraków) Polska Weronika Kaczmarek (Sokół Chorzów)
Polska Marzena Wilczyńska (Pałac II Bydgoszcz) Polska Agnieszka Starzyk (Sokół Chorzów)
Polska Małgorzata Lis Słowacja (OSM Senica) Polska Katarzyna Krawczyk
Słowacja Andrea Pavelkova Słowacja (OSM Senica) Polska Magdalena Kowalska (Legionovia Legionowo)
Polska Ewelina Sieczka (wychowanka)
Sezon 2005/2006
Polska trener Waldemar Kawka Polska trener Jarosław Bodys (AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)
Polska Agnieszka Starzyk (SPS AZS Politechnika Częstochowska) Polska Renata Gil (AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)
Polska Weronika Kaczmarek (SPS AZS Politechnika Częstochowska) Polska Magdalena Michoń-Szczytowicz Francja (I liga francuska)
Polska Karolina Pazderska (Winiary Kalisz)

Grupy młodzieżowe[edytuj | edytuj kod]

MKS posiada grupy młodzieżowe. W sezonie 2013/2014, klub reprezentowały cztery drużyny młodzieżowe – młodziczki, kadetki I, kadetki II oraz juniorki. Klub posiada drużynę rezerw, która od sezonu 2013/2014 występuje w II lidze grupie 2, zespół ten składa się z najzdolniejszych młodzieżowych siatkarek MKS-u.

Dąbrowa Górnicza jest silnym ośrodkiem siatkarskim. W sezonie 2012/2013 w mistrzostwach województwa śląskiego młodziczki i juniorki zdobyły brązowe medale, natomiast kadetki wywalczyły złote medale. Na szczeblu krajowym, w mistrzostwach Polski, kadetki zajęły 7., a juniorki 5. miejsce.

Reprezentantką MKS-u jest Karolina Piśla, która wywalczyła mistrzostwo Europy kadetek w roku 2013.

Znane wychowanki klubu[edytuj | edytuj kod]

 • Katarzyna Urban – reprezentantka Polski w siatkówce plażowej, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata
 • Joanna Wiatr – reprezentantka Polski w siatkówce plażowej, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Europy i świata
 • Ewelina Sieczka – reprezentantka Polski
 • Krystyna Strasz – reprezentantka Polski

Sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]