Mała Kryształowa Kula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lindsey Vonn z Małą Kryształową Kulą za zjazd w 2010

Mała Kryształowa Kula – nagroda przyznawana za zwycięstwo w sezonie Pucharu Świata sportu zimowego w klasyfikacji generalnej danej konkurencji. Trofeum te przyznaje Międzynarodowa Unia Biathlonowa (IBU) zwycięzcom poszczególnych konkurencji w biathlonie oraz Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym (biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i lotach narciarskich) oraz narciarstwie dowolnym.

Konkurencje, w których za zwycięstwo jest przyznawany Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Biathlon[edytuj | edytuj kod]

  • Sprint kobiet
  • Sprint mężczyzn
  • Bieg pościgowy kobiet
  • Bieg pościgowy mężczyzn
  • Bieg masowy kobiet
  • Bieg masowy mężczyzn
  • Bieg indywidualny kobiet
  • Bieg indywidualny mężczyzn

Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

  • Zjazd kobiet
  • Zjazd mężczyzn
  • Slalom kobiet
  • Slalom mężczyzn
  • Gigant kobiet
  • Gigant mężczyzn
  • Supergigant kobiet
  • Supergigant mężczyzn
  • Kombinacja alpejska kobiet
  • Kombinacja alpejska mężczyzn

Narciarstwo klasyczne[edytuj | edytuj kod]

Narciarstwo dowolne[edytuj | edytuj kod]

Zdobywcy Pucharu Świata w poszczególnych konkurencjach[edytuj | edytuj kod]

Biathlon – mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata w biathlonie mężczyzn jest rozgrywany od sezonu 1977/1978

Sezon Sprint (10 km) Bieg pościgowy (12,5 km) Bieg masowy (15 km) Bieg indywidualny
(20 km)
1996/1997 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Rosja Wiktor Majgurow Niemcy Ricco Groß
1997/1998 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Sven Fischer Norwegia Halvard Hanevold
1998/1999 Niemcy Sven Fischer Francja Raphaël Poirée Niemcy Sven Fischer Rosja Pawieł Rostowcew
1999/2000 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Francja Raphaël Poirée Niemcy Frank Luck
2000/2001 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Francja Raphaël Poirée Niemcy Sven Fischer Rosja Siergiej Rożkow
2001/2002 Niemcy Sven Fischer Francja Raphaël Poirée Rosja Wiktor Majgurow Niemcy Frank Luck
2002/2003 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Halvard Hanevold
2003/2004 Francja Raphaël Poirée Francja Raphaël Poirée Francja Raphaël Poirée Francja Raphaël Poirée
2004/2005 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Sven Fischer Norwegia Ole Einar Bjørndalen
Francja Raphaël Poirée
Norwegia Ole Einar Bjørndalen
Niemcy Michael Greis
2005/2006 Polska Tomasz Sikora Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Michael Greis
2006/2007 Niemcy Michael Greis Rosja Dmitrij Jaroszenko Norwegia Ole Einar Bjørndalen Francja Raphaël Poirée
2007/2008 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Francja Vincent Defrasne
2008/2009 Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Austria Dominik Landertinger Niemcy Michael Greis
2009/2010 Norwegia Emil Hegle Svendsen Francja Martin Fourcade Rosja Jewgienij Ustiugow Austria Christoph Sumann
2010/2011 Norwegia Tarjei Bø Norwegia Tarjei Bø Norwegia Emil Hegle Svendsen Norwegia Emil Hegle Svendsen
2011/2012 Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Niemcy Andreas Birnbacher Francja Simon Fourcade
2012/2013 Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade
2013/2014 Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Norwegia Emil Hegle Svendsen
2014/2015 Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Rosja Anton Szypulin Ukraina Serhij Semenow
2015/2016 Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade
2016/2017 Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade
2017/2018 Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade Francja Martin Fourcade
Norwegia Johannes Thingnes Bø

Biathlon – kobiety[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata w biathlonie kobiet jest rozgrywany od sezonu 1982/1983

Sezon Sprint (10 km) Bieg pościgowy (12,5 km) Bieg masowy (15 km) Bieg indywidualny
(20 km)
1996/1997 Niemcy Uschi Disl Szwecja Magdalena Forsberg Niemcy Uschi Disl
1997/1998 Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg
1998/1999 Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg Ukraina Ołena Zubryłowa Niemcy Uschi Disl
1999/2000 Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg Rosja Galina Kuklewa Szwecja Magdalena Forsberg
2000/2001 Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg
2001/2002 Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg Szwecja Magdalena Forsberg
2002/2003 Francja Sylvie Becaert Niemcy Martina Beck Rosja Albina Achatowa Norwegia Linda Grubben
2003/2004 Norwegia Liv Grete Poirée Norwegia Liv Grete Poirée Norwegia Liv Grete Poirée Rosja Olga Miedwiedcewa
2004/2005 Niemcy Kati Wilhelm Francja Sandrine Bailly Rosja Olga Zajcewa Rosja Olga Miedwiedcewa
2005/2006 Niemcy Kati Wilhelm Niemcy Kati Wilhelm Niemcy Martina Beck Rosja Swietłana Iszmuratowa
2006/2007 Szwecja Anna Carin Zidek Niemcy Kati Wilhelm Niemcy Kati Wilhelm Niemcy Andrea Henkel
2007/2008 Niemcy Magdalena Neuner Francja Sandrine Bailly Niemcy Magdalena Neuner Niemcy Martina Beck
2008/2009 Szwecja Helena Jonsson Niemcy Kati Wilhelm Szwecja Helena Jonsson Niemcy Magdalena Neuner
2009/2010 Niemcy Simone Hauswald Niemcy Magdalena Neuner Niemcy Magdalena Neuner Szwecja Anna Carin Zidek
2010/2011 Niemcy Magdalena Neuner Finlandia Kaisa Mäkäräinen Białoruś Darja Domraczewa Szwecja Helena Ekholm
2011/2012 Niemcy Magdalena Neuner Białoruś Darja Domraczewa Białoruś Darja Domraczawa Szwecja Helena Ekholm
2012/2013 Norwegia Tora Berger Norwegia Tora Berger Norwegia Tora Berger Norwegia Tora Berger
2013/2014 Finlandia Kaisa Mäkäräinen Finlandia Kaisa Mäkäräinen Białoruś Darja Domraczewa Czechy Gabriela Soukalová
2014/2015 Białoruś Darja Domraczewa Finlandia Kaisa Mäkäräinen Niemcy Franziska Preuß Finlandia Kaisa Mäkäräinen
2015/2016 Czechy Gabriela Soukalová Czechy Gabriela Soukalová Czechy Gabriela Soukalová Włochy Dorothea Wierer
2016/2017 Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier
2017/2018 Słowacja Anastasija Kuźmina Słowacja Anastasija Kuźmina Finlandia Kaisa Mäkäräinen Białoruś Nadieżda Skardino

Narciarstwo alpejskie – mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zjazd Slalom Gigant Supergigant Kombinacja[b]
1966/1967 Francja Jean-Claude Killy Francja Jean-Claude Killy Francja Jean-Claude Killy
1967/1968 Austria Gerhard Nenning Szwajcaria Dumeng Giovanoli Francja Jean-Claude Killy
1968/1969 Austria Karl Schranz Francja Jean-Noël Augert
Austria Alfred Matt
Francja Alain Penz
Francja Patrick Russel
Austria Karl Schranz
1969/1970 Austria Karl Cordin
Austria Karl Schranz
Francja Alain Penz
Francja Patrick Russel
Włochy Gustav Thöni
1970/1971 Szwajcaria Bernhard Russi Francja Jean-Noël Augert Francja Patrick Russel
Włochy Gustav Thöni
1971/1972 Szwajcaria Bernhard Russi Francja Jean-Noël Augert Włochy Gustav Thöni
1972/1973 Szwajcaria Roland Collombin Włochy Gustav Thöni Austria Hansi Hinterseer
1973/1974 Szwajcaria Roland Collombin Włochy Gustav Thöni Włochy Piero Gros
1974/1975 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark
1975/1976 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark Szwajcaria Walter Tresch
1976/1977 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwajcaria Heini Hemmi
Szwecja Ingemar Stenmark
1977/1978 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark
1978/1979 Szwajcaria Peter Müller Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark
1979/1980 Szwajcaria Peter Müller Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Phil Mahre
1980/1981 Austria Harti Weirather Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Phil Mahre
1981/1982 Szwajcaria Peter Müller
Kanada Steve Podborski
Stany Zjednoczone Phil Mahre Stany Zjednoczone Phil Mahre Stany Zjednoczone Phil Mahre
1982/1983 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark
Szwecja Stig Strand
Stany Zjednoczone Phil Mahre Stany Zjednoczone Phil Mahre
1983/1984 Szwajcaria Urs Räber Luksemburg Marc Girardelli Szwecja Ingemar Stenmark
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
Liechtenstein Andreas Wenzel
1984/1985 Austria Helmut Höflehner Luksemburg Marc Girardelli Luksemburg Marc Girardelli Liechtenstein Andreas Wenzel
1985/1986 Austria Peter Wirnsberger Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Rok Petrović Szwajcaria Joël Gaspoz Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Markus Wasmeier Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
1986/1987 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bojan Križaj Niemcy Markus Wasmeier
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Austria Hubert Strolz
1987/1988 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Włochy Alberto Tomba Włochy Alberto Tomba Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Austria Hubert Strolz
1988/1989 Luksemburg Marc Girardelli Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Armin Bittner Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Luksemburg Marc Girardelli
1989/1990 Austria Helmut Höflehner Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Armin Bittner Norwegia Ole Kristian Furuseth
Austria Günther Mader
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
1990/1991 Szwajcaria Franz Heinzer Luksemburg Marc Girardelli Włochy Alberto Tomba Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
1991/1992 Szwajcaria Franz Heinzer Włochy Alberto Tomba Włochy Alberto Tomba Szwajcaria Paul Accola Szwajcaria Paul Accola
1992/1993 Szwajcaria Franz Heinzer Szwecja Thomas Fogdö Norwegia Kjetil André Aamodt Norwegia Kjetil André Aamodt Luksemburg Marc Girardelli
1993/1994 Luksemburg Marc Girardelli Włochy Alberto Tomba Austria Christian Mayer Norwegia Jan Einar Thorsen Norwegia Kjetil André Aamodt
1994/1995 Francja Luc Alphand Włochy Alberto Tomba Włochy Alberto Tomba Włochy Peter Runggaldier Luksemburg Marc Girardelli
1995/1996 Francja Luc Alphand Francja Sébastien Amiez Szwajcaria Michael von Grünigen Norwegia Atle Skaardal Austria Günther Mader
1996/1997 Francja Luc Alphand Austria Thomas Sykora Szwajcaria Michael von Grünigen Francja Luc Alphand Norwegia Kjetil André Aamodt
1997/1998 Austria Andreas Schifferer Austria Thomas Sykora Austria Hermann Maier Austria Hermann Maier Austria Werner Franz
1998/1999 Norwegia Lasse Kjus Austria Thomas Stangassinger Szwajcaria Michael von Grünigen Austria Hermann Maier Norwegia Kjetil André Aamodt
Norwegia Lasse Kjus
1999/2000 Austria Hermann Maier Norwegia Kjetil André Aamodt Austria Hermann Maier Austria Hermann Maier Norwegia Kjetil André Aamodt
2000/2001 Austria Hermann Maier Austria Benjamin Raich Austria Hermann Maier Austria Hermann Maier Norwegia Lasse Kjus
2001/2002 Austria Stephan Eberharter Chorwacja Ivica Kostelić Francja Frédéric Covili Austria Stephan Eberharter Norwegia Kjetil André Aamodt
2002/2003 Austria Stephan Eberharter Finlandia Kalle Palander Szwajcaria Michael von Grünigen Austria Stephan Eberharter Stany Zjednoczone Bode Miller
2003/2004 Austria Stephan Eberharter Austria Rainer Schönfelder Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Hermann Maier Stany Zjednoczone Bode Miller
2004/2005 Austria Michael Walchhofer Austria Benjamin Raich Austria Benjamin Raich Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Benjamin Raich
2005/2006 Austria Michael Walchhofer Włochy Giorgio Rocca Austria Benjamin Raich Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Benjamin Raich
2006/2007 Szwajcaria Didier Cuche Austria Benjamin Raich Norwegia Aksel Lund Svindal Stany Zjednoczone Bode Miller Norwegia Aksel Lund Svindal
2007/2008 Szwajcaria Didier Cuche Włochy Manfred Mölgg Stany Zjednoczone Ted Ligety Austria Hannes Reichelt Stany Zjednoczone Bode Miller
2008/2009 Austria Michael Walchhofer Francja Jean-Baptiste Grange SzwajcariaDidier Cuche Norwegia Aksel Lund Svindal Szwajcaria Carlo Janka
2009/2010 Szwajcaria Didier Cuche Austria Reinfried Herbst Stany Zjednoczone Ted Ligety Kanada Erik Guay Austria Benjamin Raich
2010/2011 Szwajcaria Didier Cuche Chorwacja Ivica Kostelić Stany Zjednoczone Ted Ligety Szwajcaria Didier Cuche Chorwacja Ivica Kostelić
2011/2012 Austria Klaus Kröll Szwecja André Myhrer Austria Marcel Hirscher Norwegia Aksel Lund Svindal Chorwacja Ivica Kostelić
2012/2013 Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Marcel Hirscher Stany Zjednoczone Ted Ligety Norwegia Aksel Lund Svindal Chorwacja Ivica Kostelić
Francja Alexis Pinturault
2013/2014 Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Marcel Hirscher Stany Zjednoczone Ted Ligety Norwegia Aksel Lund Svindal Francja Alexis Pinturault
Stany Zjednoczone Ted Ligety
2014/2015 Norwegia Kjetil Jansrud Austria Marcel Hirscher Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Szwajcaria Carlo Janka
2015/2016 Włochy Peter Fill Norwegia Henrik Kristoffersen Austria Marcel Hirscher Norwegia Aleksander Aamodt Kilde Francja Alexis Pinturault
2016/2017 Włochy Peter Fill Austria Marcel Hirscher Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Francja Alexis Pinturault
2017/2018 Szwajcaria Beat Feuz Austria Marcel Hirscher Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Włochy Peter Fill

Narciarstwo alpejskie – kobiety[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zjazd Slalom Gigant Supergigant Kombinacja[b]
1966/1967 Francja Marielle Goitschel Francja Annie Famose
Francja Marielle Goitschel
Kanada Nancy Greene
1967/1968 Francja Isabelle Mir
Austria Olga Pall
Francja Marielle Goitschel Kanada Nancy Greene
1968/1969 Austria Wiltrud Drexel Austria Gertrud Gabl Stany Zjednoczone Marilyn Cochran
1969/1970 Francja Isabelle Mir Francja Ingrid Lafforgue Francja Françoise Macchi
1970/1971 Austria Annemarie Pröll Kanada Betsy Clifford
Francja Britt Lafforgue
Austria Annemarie Pröll
1971/1972 Austria Annemarie Pröll Francja Britt Lafforgue Austria Annemarie Pröll
1972/1973 Austria Annemarie Pröll Francja Patricia Emonet Austria Monika Kaserer
1973/1974 Austria Annemarie Pröll Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christa Zechmeister Liechtenstein Hanni Wenzel
1974/1975 Austria Annemarie Pröll Szwajcaria Lise-Marie Morerod Austria Annemarie Pröll
1975/1976 Austria Brigitte Totschnig Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Rosi Mittermaier Szwajcaria Lise-Marie Morerod Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Rosi Mittermaier
1976/1977 Austria Brigitte Totschnig Szwajcaria Lise-Marie Morerod Szwajcaria Lise-Marie Morerod
1977/1978 Austria Annemarie Pröll Liechtenstein Hanni Wenzel Szwajcaria Lise-Marie Morerod
1978/1979 Austria Annemarie Pröll Austria Regina Sackl Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christa Kinshofer
1979/1980 Szwajcaria Marie-Theres Nadig Francja Perrine Pelen Liechtenstein Hanni Wenzel Liechtenstein Hanni Wenzel
1980/1981 Szwajcaria Marie-Theres Nadig Szwajcaria Erika Hess Stany Zjednoczone Tamara McKinney Szwajcaria Marie-Theres Nadig
1981/1982 Francja Marie-Cécile Gros-Gaudenier Szwajcaria Erika Hess Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Irene Epple Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Irene Epple
1982/1983 Szwajcaria Doris de Agostini Szwajcaria Erika Hess Stany Zjednoczone Tamara McKinney Liechtenstein Hanni Wenzel
1983/1984 Szwajcaria Maria Walliser Stany Zjednoczone Tamara McKinney Szwajcaria Erika Hess Szwajcaria Erika Hess
1984/1985 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Erika Hess Szwajcaria Michela Figini
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Marina Kiehl
Szwajcaria Brigitte Oertli
1985/1986 Szwajcaria Maria Walliser Szwajcaria Erika Hess
Austria Roswita Steiner
Szwajcaria Vreni Schneider Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Marina Kiehl Szwajcaria Maria Walliser
1986/1987 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Corinne Schmidhauser Szwajcaria Vreni Schneider
Szwajcaria Maria Walliser
Szwajcaria Maria Walliser Szwajcaria Brigitte Oertli
1987/1988 Szwajcaria Michela Figini Austria Roswita Steiner Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Mateja Svet Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Brigitte Oertli
1988/1989 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Vreni Schneider Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Szwajcaria Brigitte Oertli
1989/1990 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Katharina Gutensohn Szwajcaria Vreni Schneider Austria Anita Wachter Francja Carole Merle Austria Anita Wachter
1990/1991 Szwajcaria Chantal Bournissen Austria Petra Kronberger Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Austria Sabine Ginther
Francja Florence Masnada
1991/1992 Niemcy Katja Seizinger Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Francja Carole Merle Austria Sabine Ginther
1992/1993 Niemcy Katja Seizinger Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Niemcy Katja Seizinger Austria Anita Wachter
1993/1994 Niemcy Katja Seizinger Szwajcaria Vreni Schneider Austria Anita Wachter Niemcy Katja Seizinger Szwecja Pernilla Wiberg
1994/1995 Stany Zjednoczone Picabo Street Szwajcaria Vreni Schneider Szwajcaria Vreni Schneider Niemcy Katja Seizinger Szwecja Pernilla Wiberg
1995/1996 Stany Zjednoczone Picabo Street Austria Elfi Eder Niemcy Martina Ertl Niemcy Katja Seizinger Austria Anita Wachter
1996/1997 Austria Renate Götschl Szwecja Pernilla Wiberg Włochy Deborah Compagnoni Niemcy Hilde Gerg Szwecja Pernilla Wiberg
1997/1998 Niemcy Katja Seizinger Szwecja Ylva Nowen Niemcy Martina Ertl Niemcy Katja Seizinger Niemcy Hilde Gerg
1998/1999 Austria Renate Götschl Austria Sabine Egger Austria Alexandra Meissnitzer Austria Alexandra Meissnitzer Niemcy Hilde Gerg
1999/2000 Niemcy Regina Häusl Słowenia Špela Pretnar Austria Michaela Dorfmeister Austria Renate Götschl Austria Renate Götschl
2000/2001 Włochy Isolde Kostner Chorwacja Janica Kostelić Szwajcaria Sonja Nef Francja Régine Cavagnoud Chorwacja Janica Kostelić
2001/2002 Włochy Isolde Kostner Francja Laure Pequegnot Szwajcaria Sonja Nef Niemcy Hilde Gerg Austria Renate Götschl
2002/2003 Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić Szwecja Anja Pärson Francja Carole Montillet Chorwacja Janica Kostelić
2003/2004 Austria Renate Götschl Szwecja Anja Pärson Szwecja Anja Pärson Austria Renate Götschl
2004/2005 Austria Renate Götschl Finlandia Tanja Poutiainen Finlandia Tanja Poutiainen Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić
2005/2006 Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić Szwecja Anja Pärson Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić
2006/2007 Austria Renate Götschl Austria Marlies Schild Austria Nicole Hosp Austria Renate Götschl Austria Marlies Schild
2007/2008 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Marlies Schild Włochy Denise Karbon Niemcy Maria Riesch Niemcy Maria Riesch
2008/2009 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Niemcy Maria Riesch Finlandia Tanja Poutiainen Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Szwecja Anja Pärson
2009/2010 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Niemcy Maria Riesch Niemcy Kathrin Hölzl Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Lindsey Vonn
2010/2011 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Marlies Schild Niemcy Viktoria Rebensburg Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Lindsey Vonn
2011/2012 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Marlies Schild Niemcy Viktoria Rebensburg Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Lindsey Vonn
2012/2013 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Słowenia Tina Maze Słowenia Tina Maze Słowenia Tina Maze
2013/2014 Niemcy Maria Höfl-Riesch Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Austria Anna Fenninger Szwajcaria Lara Gut Kanada Marie-Michèle Gagnon
2014/2015 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Austria Anna Fenninger Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Anna Fenninger
2015/2016 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Szwecja Frida Hansdotter Austria Eva-Maria Brem Szwajcaria Lara Gut Szwajcaria Wendy Holdener
2016/2017 Słowenia Ilka Štuhec Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Francja Tessa Worley Liechtenstein Tina Weirather Słowenia Ilka Štuhec
2017/2018 Włochy Sofia Goggia Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Niemcy Viktoria Rebensburg Liechtenstein Tina Weirather Szwajcaria Wendy Holdener

Biegi narciarskie – mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata w biegach narciarskich mężczyzn jest rozgrywany od sezonu 1973/1974

Sezon Sprint Biegi dystansowe Biegi średniodystansowe Biegi długodystansowe
1996/1997 Norwegia Bjørn Dæhlie Finlandia Mika Myllylä
1997/1998 Norwegia Thomas Alsgaard Norwegia Thomas Alsgaard
1998/1999 Norwegia Bjørn Dæhlie Rosja Michaił Botwinow
1999/2000 Norwegia Morten Brørs Finlandia Jari Isometsä Hiszpania Johann Mühlegg
2000/2001 Norwegia Jan Jacob Verdenius
2001/2002 Norwegia Trond Iversen
2002/2003 Szwecja Thobias Fredriksson
2003/2004 Szwecja Thobias Fredriksson Niemcy René Sommerfeldt
2004/2005 Norwegia Tor Arne Hetland Niemcy Axel Teichmann
2005/2006 Szwecja Björn Lind Niemcy Tobias Angerer
2006/2007 Norwegia Jens Arne Svartedal Niemcy Tobias Angerer
2007/2008 Norwegia Ola Vigen Hattestad Czechy Lukáš Bauer
2008/2009 Norwegia Ola Vigen Hattestad Włochy Pietro Piller Cottrer
2009/2010 Szwecja Emil Jönsson Norwegia Petter Northug
2010/2011 Szwecja Emil Jönsson Szwajcaria Dario Cologna
2011/2012 Szwecja Teodor Peterson Szwajcaria Dario Cologna
2012/2013 Szwecja Emil Jönsson Rosja Aleksandr Legkow
2013/2014 Norwegia Ola Vigen Hattestad Norwegia Martin Johnsrud Sundby
2014/2015 Norwegia Finn Hågen Krogh Szwajcaria Dario Cologna
2015/2016 Włochy Federico Pellegrino Norwegia Martin Johnsrud Sundby
2016/2017 Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Norwegia Martin Johnsrud Sundby
2017/2018 Norwegia Johannes Høsflot Klæbo Szwajcaria Dario Cologna

Biegi narciarskie – kobiety[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata w biegach narciarskich kobiet jest rozgrywany od sezonu 1978/1979

Sezon Sprint Biegi dystansowe Biegi średniodystansowe Biegi długodystansowe
1996/1997 Włochy Stefania Belmondo Rosja Jelena Välbe
1997/1998 Norwegia Bente Skari Rosja Łarisa Łazutina
1998/1999 Norwegia Bente Skari Estonia Kristina Šmigun-Vähi
1999/2000 Norwegia Bente Skari Estonia Kristina Šmigun-Vähi Rosja Łarisa Łazutina
2000/2001 Norwegia Bente Skari
2001/2002 Norwegia Bente Skari
2002/2003 Norwegia Marit Bjørgen
2003/2004 Norwegia Marit Bjørgen Ukraina Wałentyna Szewczenko
2004/2005 Norwegia Marit Bjørgen Norwegia Marit Bjørgen
2005/2006 Norwegia Marit Bjørgen Rosja Julija Czepałowa
2006/2007 Finlandia Virpi Kuitunen Finlandia Virpi Kuitunen
2007/2008 Słowenia Petra Majdič Finlandia Virpi Kuitunen
2008/2009 Słowenia Petra Majdič Polska Justyna Kowalczyk
2009/2010 Polska Justyna Kowalczyk Polska Justyna Kowalczyk
2010/2011 Słowenia Petra Majdič Polska Justyna Kowalczyk
2011/2012 Stany Zjednoczone Kikkan Randall Norwegia Marit Bjørgen
2012/2013 Stany Zjednoczone Kikkan Randall Polska Justyna Kowalczyk
2013/2014 Stany Zjednoczone Kikkan Randall Norwegia Therese Johaug
2014/2015 Norwegia Marit Bjørgen Norwegia Marit Bjørgen
2015/2016 Norwegia Maiken Caspersen Falla Norwegia Therese Johaug
2016/2017 Norwegia Maiken Caspersen Falla Norwegia Heidi Weng
2017/2018 Norwegia Maiken Caspersen Falla Norwegia Heidi Weng

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata w skokach narciarskich jest rozgrywany od sezonu 1979/1980

Sezon Loty narciarskie Skoki narciarskie[c]
1990/1991 Szwajcaria Stefan Zünd
1991/1992 Austria Werner Rathmayr
1992/1993 Czechy Jaroslav Sakala
1993/1994 Czechy Jaroslav Sakala
1994/1995 Austria Andreas Goldberger
1995/1996 Austria Andreas Goldberger Finlandia Janne Ahonen
1996/1997 Słowenia Primož Peterka Niemcy Dieter Thoma
1997/1998 Niemcy Sven Hannawald Słowenia Primož Peterka
1998/1999 Niemcy Martin Schmitt Finlandia Janne Ahonen
1999/2000 Niemcy Sven Hannawald Niemcy Martin Schmitt
2000/2001 Niemcy Martin Schmitt Polska Adam Małysz
2001/2002 [d]
2002/2003
2003/2004
2004/2005
2005/2006
2006/2007
2007/2008
2008/2009 Austria Gregor Schlierenzauer
2009/2010 Słowenia Robert Kranjec
2010/2011 Austria Gregor Schlierenzauer
2011/2012 Słowenia Robert Kranjec
2012/2013 Austria Gregor Schlierenzauer
2013/2014 Słowenia Peter Prevc
2014/2015 Słowenia Peter Prevc
2015/2016 Słowenia Peter Prevc
2016/2017 Austria Stefan Kraft
2017/2018 Norwegia Andreas Stjernen

Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata w kombinacji norweskiej jest rozgrywany od sezonu 1983/1984

Sezon Sprint
2000/2001 Austria Felix Gottwald
2001/2002 Niemcy Ronny Ackermann
2002/2003 Niemcy Ronny Ackermann
2003/2004 Finlandia Hannu Manninen
2004/2005 Finlandia Hannu Manninen
2005/2006 Finlandia Hannu Manninen
2006/2007 Francja Jason Lamy Chappuis
2007/2008 Niemcy Ronny Ackermann

Narciarstwo dowolne – mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Sezon Skoki akrobatyczne Jazda po muldach Skicross Half-pipe Slopestyle Big Air Balet Kombinacja Jazda po muldach podwójnych
1979/1980 Kanada John Eaves Kanada Greg Athans Stany Zjednoczone Bob Howard Kanada Greg Athans
1980/1981 Kanada Jean Corriveau Francja Nano Pourtier Stany Zjednoczone Bob Howard Stany Zjednoczone Frank Beddor
1981/1982 Kanada Craig Clow Francja Nano Pourtier Stany Zjednoczone Ian Edmondson Stany Zjednoczone Frank Beddor
1982/1983 Szwajcaria Sandro Wirth Kanada Bill Keenan Niemcy Richard Schabl Kanada Alain LaRoche
Francja Éric Laboureix
1983/1984 Kanada Yves LaRoche Francja Philippe Bron Niemcy Richard Schabl
Niemcy Hermann Reitberger
Kanada Alain LaRoche
1984/1985 Kanada Lloyd Langlois Francja Philippe Bron Niemcy Hermann Reitberger Kanada Alain LaRoche
1985/1986 Kanada Yves LaRoche Stany Zjednoczone Steve Desovich Niemcy Hermann Reitberger Francja Éric Laboureix
1986/1987 Kanada Jean-Marc Rozon Finlandia Martti Kellokumpu Niemcy Hermann Reitberger Francja Éric Laboureix
1987/1988 Kanada Jean-Marc Rozon Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Niemcy Hermann Reitberger Kanada Alain LaRoche
1988/1989 Norwegia Tor Skeie Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Niemcy Hermann Reitberger Kanada Chris Simboli
1989/1990 Francja Jean-Marc Bacquin Francja Edgar Grospiron Włochy Roberto Franco Francja Éric Laboureix
1990/1991 Kanada Philippe LaRoche Francja Edgar Grospiron Norwegia Rune Kristiansen Francja Éric Laboureix
1991/1992 Kanada Philippe LaRoche Francja Edgar Grospiron Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Trace Worthington
1992/1993 Kanada Lloyd Langlois Kanada Jean-Luc Brassard Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Trace Worthington
1993/1994 Kanada Philippe LaRoche Francja Edgar Grospiron Francja Fabrice Becker Kanada David Belhumeur
1994/1995 Stany Zjednoczone Trace Worthington Rosja Siergiej Szuplecow Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Trace Worthington
1995/1996 Francja Sébastien Foucras Kanada Jean-Luc Brassard Szwajcaria Heini Baumgartner Stany Zjednoczone Jonny Moseley Szwecja Jesper Rönnbäck
1996/1997 Kanada Nicolas Fontaine Kanada Jean-Luc Brassard Francja Fabrice Becker Kanada Toben Sutherland Francja Thony Hemery
1997/1998 Kanada Nicolas Fontaine Stany Zjednoczone Jonny Moseley Francja Fabrice Becker
Stany Zjednoczone Ian Edmondson
Szwecja Jesper Rönnbäck
1998/1999 Kanada Nicolas Fontaine Finlandia Janne Lahtela Francja Thony Hemery
1999/2000 Kanada Nicolas Fontaine Finlandia Janne Lahtela Finlandia Janne Lahtela
2000/2001 Stany Zjednoczone Eric Bergoust Finlandia Mikko Ronkainen
2001/2002 Stany Zjednoczone Eric Bergoust Stany Zjednoczone Jeremy Bloom Francja Richard Gay
2002/2003 Rosja Dmitrij Archipow Stany Zjednoczone Travis Cabral Japonia Hiroomi Takizawa Finlandia Janne Lahtela
2003/2004 Kanada Steve Omischl Finlandia Janne Lahtela Szwecja Jesper Brugge Francja Mathias Wecxsteen
2004/2005 Stany Zjednoczone Jeret Peterson Stany Zjednoczone Jeremy Bloom Czechy Tomáš Kraus
2005/2006 Białoruś Dzmitryj Daszczynski Australia Dale Begg-Smith Czechy Tomáš Kraus Finlandia Kalle Leinonen
2006/2007 Kanada Steve Omischl Australia Dale Begg-Smith Norwegia Audun Grønvold Finlandia Kalle Leinonen
2007/2008 Kanada Steve Omischl Australia Dale Begg-Smith Czechy Tomáš Kraus Kanada Matthew Hayward
2008/2009 Kanada Steve Omischl Kanada Alexandre Bilodeau Czechy Tomáš Kraus Francja Kevin Rolland
2009/2010 Białoruś Anton Kusznir Australia Dale Begg-Smith Szwajcaria Michael Schmid
2010/2011 Chińska Republika Ludowa Qi Guangpu Francja Guilbaut Colas Austria Andreas Matt Francja Benoit Valentin
2011/2012 Kanada Olivier Rochon Kanada Mikaël Kingsbury Słowenia Filip Flisar Stany Zjednoczone David Wise Szwajcaria Cyrill Hunziker
Stany Zjednoczone Thomas Wallisch
2012/2013 Chińska Republika Ludowa Jia Zongyang Kanada Mikaël Kingsbury Szwajcaria Alex Fiva Kanada Micheal Riddle Wielka Brytania James Woods
2013/2014 Chińska Republika Ludowa Liu Zhongqing Kanada Mikaël Kingsbury Szwecja Victor Öhling Norberg Kanada Justin Dorey Szwecja Jesper Tjäder
2014/2015 Stany Zjednoczone Mac Bohonnon Kanada Mikaël Kingsbury Francja Jean Frédéric Chapuis Stany Zjednoczone David Wise Norwegia Felix Stridsberg-Usterud
2015/2016 Ukraina Ołeksandr Abramenko Kanada Mikaël Kingsbury Francja Jean Frédéric Chapuis Francja Kevin Rolland Szwajcaria Andri Ragettli
2016/2017 Chińska Republika Ludowa Qi Guangpu Kanada Mikaël Kingsbury Francja Jean Frédéric Chapuis Francja Kevin Rolland Stany Zjednoczone McRae Williams Szwecja Henrik Harlaut
2017/2018 Rosja Maksim Burow Kanada Mikaël Kingsbury Szwajcaria Marc Bischofberger Stany Zjednoczone Alex Ferreira Norwegia Øystein Bråten Szwajcaria Elias Ambühl

Narciarstwo dowolne – kobiety[edytuj | edytuj kod]

Sezon Skoki akrobatyczne Jazda po muldach Skicross Half-pipe Slopestyle Big Air Balet Kombinacja Jazda po muldach podwójnych
1979/1980 Kanada Lauralee Bowie Stany Zjednoczone Hilary Engish Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Stéphanie Sloan
1980/1981 Kanada Marie-Claude Asselin
Szwecja Maja Berg
Stany Zjednoczone Hilary Engish Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Marie-Claude Asselin
1981/1982 Kanada Marie-Claude Asselin Stany Zjednoczone Hilary Engish Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Marie-Claude Asselin
1982/1983 Kanada Marie-Claude Asselin Stany Zjednoczone Hayley Wolff
Stany Zjednoczone Mary-Jo Tiampo
Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Marie-Claude Asselin
1983/1984 Szwajcaria Eveline Wirth Stany Zjednoczone Hilary Engish Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling
1984/1985 Kanada Meredith Gardner Stany Zjednoczone Mary-Jo Tiampo Francja Christine Rossi Szwajcaria Conny Kissling
1985/1986 Kanada Anna Fraser Stany Zjednoczone Mary-Jo Tiampo
Francja Catherine Frarier
Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling
1986/1987 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart Francja Raphaëlle Monod Stany Zjednoczone Jan Bucher
Francja Christine Rossi
Szwajcaria Conny Kissling
1987/1988 Kanada Meredith Gardner Norwegia Stine Lise Hattestad
Niemcy Tatjana Mittermayer
Francja Christine Rossi Szwajcaria Conny Kissling
1988/1989 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart
Francja Catherine Lombard
Francja Raphaëlle Monod Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling
1989/1990 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart Wielka Brytania Jilly Curry Szwajcaria Conny Kissling Szwajcaria Conny Kissling
1990/1991 Niemcy Elfie Simchen Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Szwajcaria Conny Kissling Szwajcaria Conny Kissling
1991/1992 Australia Kirstie Marshall Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Szwajcaria Conny Kissling Szwajcaria Conny Kissling
1992/1993 Uzbekistan Lina Cheryazova Norwegia Stine Lise Hattestad Stany Zjednoczone Ellen Breen Kanada Katherina Kubenk
1993/1994 Uzbekistan Lina Cheryazova Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Stany Zjednoczone Ellen Breen Szwajcaria Maja Schmid
1994/1995 Stany Zjednoczone Nikki Stone Francja Raphaëlle Monod Stany Zjednoczone Ellen Breen Szwajcaria Maja Schmid
1995/1996 Szwajcaria Colette Brand Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Rosja Jelena Batałowa Francja Candice Gilg
1996/1997 Kanada Veronica Brenner Niemcy Tatjana Mittermayer Rosja Jelena Batałowa Francja Candice Gilg
1997/1998 Stany Zjednoczone Nikki Stone Szwecja Marja Elfman Rosja Jelena Batałowa Norwegia Kari Traa
1998/1999 Australia Jacqui Cooper Stany Zjednoczone Ann Battelle
Szwecja Marja Elfman
Rosja Jelena Batałowa Stany Zjednoczone Michelle Roark
1999/2000 Australia Jacqui Cooper Stany Zjednoczone Ann Battelle
Szwecja Marja Elfman
Norwegia Kari Traa
2000/2001 Australia Jacqui Cooper Norwegia Kari Traa
2001/2002 Białoruś Ałła Cuper Norwegia Kari Traa Niemcy Christine Gerg
2002/2003 Australia Alisa Camplin Stany Zjednoczone Shannon Bahrke Francja Valentine Scuotto Austria Margarita Marbler
2003/2004 Australia Alisa Camplin Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David Francja Marie Martinod
2004/2005 Chińska Republika Ludowa Li Nina Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David
2005/2006 Szwajcaria Evelyne Leu Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David Francja Anaïs Caradeux
2006/2007 Australia Jacqui Cooper Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David Stany Zjednoczone Jessica Cumming
2007/2008 Australia Jacqui Cooper Japonia Aiko Uemura Francja Ophélie David Kanada Sarah Burke
2008/2009 Australia Lydia Lassila Stany Zjednoczone Hannah Kearney Francja Ophélie David Szwajcaria Virginie Faivre
2009/2010 Chińska Republika Ludowa Li Nina Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David
2010/2011 Chińska Republika Ludowa Cheng Shuang Stany Zjednoczone Hannah Kearney Szwecja Anna Holmlund Kanada Sarah Burke
2011/2012 Chińska Republika Ludowa Xu Mengtao Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Marielle Thompson Stany Zjednoczone Brita Sigourney Norwegia Linn-Ida Murud
Kanada Kaya Turski
2012/2013 Chińska Republika Ludowa Xu Mengtao Stany Zjednoczone Hannah Kearney Szwajcaria Fanny Smith Szwajcaria Virginie Faivre Stany Zjednoczone Keri Herman
2013/2014 Chińska Republika Ludowa Li Nina Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Marielle Thompson Stany Zjednoczone Devin Logan Niemcy Lisa Zimmermann
2014/2015 Stany Zjednoczone Kiley McKinnon Stany Zjednoczone Hannah Kearney Szwecja Anna Holmlund Japonia Ayana Onozuka Szwecja Emma Dahlström
2015/2016 Stany Zjednoczone Ashley Caldwell Kanada Chloé Dufour-Lapointe Szwecja Anna Holmlund Japonia Ayana Onozuka Norwegia Tiril Sjåstad Christiansen
2016/2017 Chińska Republika Ludowa Xu Mengtao Australia Britteny Cox Kanada Marielle Thompson Francja Marie Martinod Szwajcaria Sarah Höfflin Szwecja Emma Dahlström
2017/2018 Chińska Republika Ludowa Xu Mengtao Stany Zjednoczone Jaelin Kauf Szwecja Sandra Näslund Kanada Cassie Sharpe Szwecja Jennie-Lee Burmansson Szwajcaria Giulia Tanno

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l PŚ nie przyznawany obecnie w danej konkurencji
  2. a b Od sezonu 2006/07 rozgrywana jest superkombinacja
  3. Klasyfikacja generalna z wyłączeniem konkursów lotów narciarskich
  4. Nie przyznany ze względu na fakt, że jedyny zaplanowany konkurs indywidualny w sezonie w Planicy (24.03.2002) został odwołany ze względu na złe warunki atmosferyczne

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]