Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin
Ilustracja
Wnętrze synagogi, 11 lutego 2007
Państwo  Polska
Budulec murowana
Data budowy 22 stycznia 2006
Data likwidacji 11 lutego 2007
Tradycja ortodoksyjna
Obecnie nieużytkowana
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin
Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin
Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin
Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin
Ziemia51°15′27,91″N 22°34′22,57″E/51,257753 22,572936

Mała Synagoga w Jeszywas Chachmej Lublin – mała bożnica znajdująca się w Lublinie w budynku Jeszywas Chachmej Lublin, przy ulicy Lubartowskiej 85 (pierwotnie nr 57).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Synagoga została otwarta w jednym z mniejszych pomieszczeń na parterze południowego skrzydła jeszywasu, 22 stycznia 2006 roku w dniu otwarcia wyremontowanej siedziby filii lubelskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele społeczności żydowskiej, środowisk uniwersyteckich i kulturalnych, przewodniczący ZGWŻ Piotr Kadlčik, przewodniczący filii lubelskiej Roman Litman, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, który przywiózł z synagogi Nożyków w Warszawie zwój Tory, który został ufundowany 17 czerwca 2005 roku przez mieszkających w Stanach Zjednoczonych Harleya i Marie Lippman z okazji bat micwy ich córki Juliet, a także Ambasador Izraela Dawid Peleg, arcybiskup Józef Życiński, Andrzej Boublej – przedstawiciel arcybiskupa prawosławnego Abla, władze miejskie i samorządowe, mieszkańcy Lublina oraz inni goście[1]. Jeszcze tego samego dnia zwój Tory wrócił do Warszawy.

Po ceremonii i przybiciu mezuzy do framugi drzwi przez Michaela Schudricha w domu modlitwy odbyło się popołudniowe nabożeństwo z udziałem przybyłych gości. Modlitwę prowadził 13-letni wówczas Michoel Josef Łokietek z Warszawy. Wobec braku mechicy, kobiety nie brały udziału w nabożeństwie[1].

Synagoga służyła jako dom modlitwy lubelskim Żydom do czasu otwarcia większej synagogi w dniu 11 lutego 2007 roku, która znajduje się na piętrze budynku. Wkrótce synagoga zostanie zlikwidowana, a pomieszczenie po niej zostanie przeznaczone na inny cel.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Na wschodniej ścianie synagogi znajduje się skromny prostokątny Aron ha-kodesz, przed którym znajduje się podwyższenie otoczone drewnianą balustradą, na które wchodzi się po dwóch schodkach. Na jego drzwiczkach zostały umieszczone tablice Dekalogu, a nad nim korona na Torę oraz hebrajska inskrypcja: „to jest drzewo życia dla tych, którzy je uchwycą i jest podporą pochwały wartości”.

Po prawej stronie szafy ołtarzowej stroi pulpit kantora oraz menora. Na ścianach umieszczono obrazy z hebrajskimi inskrypcjami, które wykonał Jakow Skrzypczak z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W bożnicy wisi oryginalny, przedwojenny, bogato haftowany parochet prawdopodobnie pochodzący z większej synagogi jeszywasu. Przez wiele lat był przechowywany w synagodze Chewra Nosim przy ulicy Lubartowskiej 10.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grzegorz Józefczuk, Tora wraca do jesziwy – gazeta.pl, 22.01.2006 (ostatnia aktualizacja 22.01.2006).