Małgorzata Hohenzollern-Sigmaringen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata, księżniczka Rumunii
Sztandar księżniczki

Małgorzata, księżniczka Rumunii, urodzona jako Małgorzata, księżniczka Hohenzollern-Sigmaringen (ur. 26 marca 1949 w Lozannie) – księżniczka rumuńska, Strażniczka Korony Rumuńskiej, obecna głowa dynastii rumuńskiej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się na wygnaniu 26 marca 1949 roku w Lozannie w Szwajcarii jako pierwsza córka króla Michała I i królowej Anny. Została ochrzczona w wierze prawosławnej, a jej ojcem chrzestnym jest książę Edynburga, Filip. Jej matką chrzestną była jej babka ze strony matki, księżniczka Małgorzata z Danii, która również była jej imienniczką. Ma cztery młodsze siostry: Helenę (ur. 1950), Irenę (ur. 1953), Zofię (ur. 1957) i Marię (ur. 1964).

Zajmuje 83. miejsce w linii do brytyjskiego tronu.

Po swojej abdykacji Michał I osiedlił się na stałe w Lozannie, gdzie urodziła się Małgorzata, jego najstarsza córka, oraz Helena i Irena. Ponieważ władze Szwajcarii nie zgodziły się, by nosiły one tytuł "księżniczek Rumunii", dwie młodsze siostry Małgorzaty przyszły na świat poza granicami tego kraju.

Spędziła dzieciństwo w domach rodzinnych w Lozannie oraz w Ayot House, St Lawrence, w Hertfordshire w Anglii. Podczas wakacji ona i jej siostry spędzały czas z dziadkami; z Heleną, królową matką w Villa Sparta we Włoszech i z księżniczką Małgorzatą i jej mężem, księciem René z Bourbon-Parmy w Kopenhadze. Jej i jej siostrom wielokrotnie opowiadano "fascynujące opowieści o ojczyźnie, której nie mogły odwiedzić". W 1964 roku, wraz z pięcioma innymi księżniczkami, Małgorzata była druhną na ślubie księżniczki Anny-Marii z Danii z królem Konstantynem II w Grecji.

Dopiero w 1990 roku Małgorzata miała okazję zobaczyć Rumunię, której tradycje były dotąd jej tylko przekazywane. Małgorzata opowiadała: "Gdy w roku 1990 wysiadłam z samolotu i po raz pierwszy w życiu postawiłam nogę na ojczystej ziemi, by towarzyszyć konwojowi humanitarnemu, przeżyłam nie lada wstrząs: znałam ulice, ale ich nie rozpoznawałam, rozumiałam sposób myślenia ludzi, ale pierwszy raz słyszałam, jak mówią".

21 września 1996 roku księżniczka Małgorzata poślubiła Radu Duda (młodszego od niej o 11 lat), który od 31 grudnia 2007 nosi tytuł księcia Rumunii.

Następczyni tronu[edytuj | edytuj kod]

30 grudnia 2007 roku ojciec Małgorzaty, były król Rumunii Michał I, ogłosił akt o nazwie "Fundamentalne prawa Rodziny Królewskiej Rumunii", w którym uznał za spadkobierczynię praw do korony rumuńskiej swoją najstarszą córkę Małgorzatę. Nadał jej prawo do posługiwania się tytułem "Strażniczki Korony Rumuńskiej". Dotychczasowe rumuńskie prawo sukcesyjne nie dopuszczało do dziedziczenia tronu przez kobiety, w razie restauracji monarchii konieczne więc będzie zniesienie prawa salickiego w zakresie dziedziczenia tronu.

Natomiast zgodnie z ostatnim prawem sukcesyjnym obowiązującym przed zniesieniem monarchii rumuńskiej, następcą pretensji do tronu rumuńskiego, jest Karol Fryderyk, książę Hohenzollern, głowa rodu Hohenzollern-Sigmarinen (ur. 20 kwietnia 1952)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]