Małgorzata Mrugacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata Mrugacz
Profesor nauk medycznych
Specjalność: okulistyka
Alma Mater Akademia Medyczna w Białymstoku
Doktorat 1999 – medycyna
Akademia Medyczna w Białymstoku
Habilitacja 2008 – medycyna
Akademia Medyczna w Białymstoku
Profesura 2015
Zatrudnienie
Uczelnia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Małgorzata Mrugaczpolska okulistka, od 2015 profesor nauk medycznych. Specjalizuje się w okulistyce dziecięcej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dyplom lekarski zdobyła na Akademii Medycznej w Białymstoku (od 2008 roku Uniwersytet Medyczny) i na tej uczelni pracuje do dziś.

Stopień doktorski uzyskała w 1999 roku na podstawie pracy „Cytokiny w płynie podsiatkówkowym chorych z przedarciowym odwarstwieniem siatkówki”. Habilitowała się w 2008 roku na podstawie oceny dorobku naukowego i pracy pod tytułem „Wybrane parametry immunologiczne a zmiany w narządzie wzroku w przebiegu mukowiscydozy u dzieci i młodzieży”. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych został jej nadany w 2015[1].

Jest adiunktem i kierownikiem w Samodzielnej Pracowni Rehabilitacji Narządu Wzroku Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pracuje także w uniwersyteckiej Klinice Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza[2]. Należy do Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. W ramach Towarzystwa działa w sekcji okulistyki dziecięcej.

Swoje prace publikowała w czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. w Klinice Ocznej, Okulistyce oraz Kontaktologii i Optyce Okulistycznej. Zainteresowania kliniczne i badawcze M. Mrugacz dotyczą zagadnień okulistyki dziecięcej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Okuliści dziecięcy:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Postanowienie Prezydenta RP z dnia 11 czerwca 2015 r. nr 115.7.2015 w sprawie nadania tytułu profesora (M.P. z 2015 r. poz. 646).
  2. Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza. [dostęp 2015-04-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]