Małgorzata Treutler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata Treutler
Imię i nazwisko Małgorzata Treutler de Traubenberg
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1945
Kraków
Data i miejsce śmierci 17 lipca 2013
Warszawa
Zawód scenograf, kostiumograf

Małgorzata Treutler de Traubenberg (ur. 21 grudnia 1945 w Krakowie, zm. 17 lipca 2013 w Warszawie) – polska scenograf i kostiumograf.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu krakowskiego liceum plastycznego rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po trzecim roku studiów przeniosła się na Wydział Scenografii, gdzie poznawała historię kostiumografii, historię kultury materialnej w poszczególnych epokach, dzieje architektury oraz dzieje dramatu. Zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 1971, była autorką kostiumów i scenografii dla teatrów w Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Wrocławiu, a także poza granicami Polski, w Rostocku, Dreźnie i Berlinie. W 1972 została zaproszona do Warszawy, przygotowała scenografię do sztuki Igora Newerlyego Klik Klak. Następnie wyjechała do Wrocławia, gdzie przygotowała scenografię do Chorego z urojenia Moliera, a po powrocie do Warszawy do Cień Emila Młynarskiego w Teatrze Rozmaitości. W 1975 przygotowała kostiumy i scenografię do Tanga Sławomira Mrożka, które wystawiał Volkstheater w Rostocku. Od 1976 współpracowała z Teatrem Kwadrat, Teatrem Syrena i Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Narodowym i Teatrem na Targówku. Jej kostiumy i scenografia grały w sztukach we wrocławskim Teatrze Kalambur i w Teatrze Powszechnym im. Jana Kazimierza w Radomiu. Od 2010 była stałym scenografem Teatru Rampa.

Zmarła nagle 19 lipca 2014, po mszy w warszawskim kościele Środowisk Twórczych w dniu 27 lipca 2013 urna z jej prochami została przetransportowana do Krakowa, gdzie 29 lipca spoczęła na rodzinnej krypcie na Cmentarzu Rakowickim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]