Mały Jagnięcy Kopiniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mały Jagnięcy Kopiniak
Ilustracja
Mały Jagnięcy Kopiniak wśród podpisanych obiektów
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Położenie na mapie Tatr
Mapa lokalizacyjna Tatr
Mały Jagnięcy Kopiniak
Mały Jagnięcy Kopiniak
Ziemia49°13′06,4″N 20°12′24,9″E/49,218444 20,206917

Mały Jagnięcy Kopiniak (słow. Malý jahňací zub[1]) – turnia w grani głównej Tatr, w słowackiej części Tatr Wysokich. Jest położony w południowo-zachodniej grani Jagnięcego Szczytu, zwanej Granią Townsona. Od Wielkiego Jagnięcego Kopiniaka na północnym wschodzie jest oddzielony Niżnim Jagnięcym Karbem. Pomiędzy Małym Jagnięcym Kopiniakiem a Czerwoną Turnią ciągnie się natomiast długa grań, w której znajdują się trzy przełęcze: najgłębsza Kołowa Przełęcz, Kołowy Przechód i Wyżni Kołowy Przechód. To ostatnie siodło położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Małego Jagnięcego Kopiniaka[2].

Po północno-zachodniej stronie turni położone jest Bździochowe Korycisko będące odgałęzieniem Doliny Kołowej, a po południowo-wschodniej – Dolina Jagnięca, odnoga Doliny Zielonej Kieżmarskiej[3]. Do Doliny Jagnięcej opada z Małego Jagnięcego Kopiniaka spore urwisko, ograniczone dwoma głębokimi żlebami zbiegającymi z sąsiednich przełączek[2].

Na Mały Jagnięcy Kopiniak nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Znakowana żółto ścieżka ze schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim przez Dolinę Jagnięcą i Kołowy Przechód na Jagnięcy Szczyt omija go po stronie Bździochowego Koryciska, podobnie jak drugie ze wzniesień w Grani Townsona, Wielki Jagnięcy Kopiniak. Najdogodniejsza droga dla taterników wiedzie na wierzchołek granią z Wyżniego Kołowego Przechodu, łatwe jest też wejście z Doliny Kołowej, od Kołowego Stawu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2014-01-08].
  2. a b c Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 116–130. ISBN 83-217-2472-8.
  3. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005, s. 105. ISBN 83-909352-2-8.